ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
11.07.2023Справа № 910/5370/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Людмили ШКУРДОВОЇ, розглянувши матеріали справи № 910/5370/23
За позовом Фонду розвитку інновацій (04107, м. Київ, вул. Отто Шмідта, буд. 26)
до Фізичної особи-підприємця Карєніної Анни Вікторівни ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 291882,00 грн
Без виклику представників сторін
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Фонд розвитку інновацій звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця Карєніної Анни Вікторівни про стягнення заборгованості за договором про надання інноваційного ваучеру №04-541 від 14.02.2022 у розмірі 291 882,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язання за договором № 04-541 про надання інноваційного ваучера від 12.07.2021, укладеним між позивачем та відповідачем, у зв`язку з чим у відповідача виник обов`язок з повернення коштів Інноваційного ваучера на рахунок позивача у розмірі 280346,00 грн, оскільки надані позивачем кошти витрачені відповідачем із порушенням умов фінансування. Однак відповідач не повернув позивачу кошти Інноваційного ваучера, у зв`язку з чим позивач згідно з ст. 625 ЦК України просить стягнути з відповідача 280346,00 грн. коштів інноваційного ваучера, 8218,77 грн інфляційних втрат та 3318,07 грн 3% річних.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.04.2023 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Про стан розгляду справи № 910/5370/23 сторони були повідомлені відповідно до приписів ст. 120 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а тому суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 ГПК України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва
ВСТАНОВИВ:
14.02.2022 між Фізичною особою-підприємцем Карєніною Анною Вікторівною (далі - Стартап), та Фондом розвитку інновацій (далі - Фонд) укладено Договір про надання інноваційного ваучеру №04-541, відповідно до п. 1.1 якого Фонд надає Стартапу на умовах, визначених цим Договором фінансову підтримку у формі Інноваційного промо ваучера (далі - Інноваційний ваучер), а Стартап використовує Інноваційний ваучер на умовах, визначених цим договором та додатками до нього. Інноваційний промо ваучер - грант, що надається Стартапу на оплату участі представників Стартапу в міжнародних виставках, конференціях, експозиціях, промо турах чи інших міжнародних подіях, які відбуваються за межами України (далі - «Захід»).
Відповідно до п. 1.2 договору інноваційний ваучер надавався Стартапу на участь у Заході - SXSW 2022, який проводився з 11.03.2022 по 20.03.2022 в м. Остін, Сполучені Штати Америки.
Відповідно до п. 2.1 договору загальний розмір Інноваційного ваучера становить 280 346,00 грн.
Згідно з п. 2.2 договору Інноваційний ваучер перераховується Стартапу одним траншем у безготівковій формі на окремо відкритий Стартапом банківський рахунок або рахунок, відкритий Стартапом до моменту підписання цього Договору для отримання Гранту від Фонду розвитку інновацій, що зазначений у статті 13 (Реквізити Сторін) цього Договору.
Відповідно до п. 2.3 договору кошти Інноваційного ваучера виплачуються у повному розмірі впродовж 5 (п`яти) банківських днів з моменту підписання цього Договору та надаються Стартапу авансом до моменту проведення Заходу, на який видано Інноваційний ваучер.
Згідно з абз. 1 п. 1.3 договору протягом 30 днів з моменту завершення Заходу, на який було видано Інноваційний ваучер, Стартап зобов`язується через веб-портал Фонду (portal.usf.com.ua) подати фінансовий звіт про використання коштів Інноваційного ваучера, згідно з формою, що у Додатку №2 (фінансовий звіт про використання коштів) та ключові показники ефективності, яких має досягти Стартап за наслідками участі у Програмі інноваційних ваучерів згідно з формою, що у Додатку №3 (форма Інформаційної довідки).
У разі тимчасової несправності веб-порталу або обмеженого функціонала веб-порталу, що не забезпечує подачу звітності та здійснення моніторингу відповідно до умов цього Договору. Стартап на вимогу Фонду (моніторингової комісії) подає звітність, пакети документів або надає доступ Фонду до таких документів у порядку, визначеному Фондом, з метою забезпечення безперервності моніторингу діяльності Стартапу (абз. 3 п 1.3 договору).
Згідно з п. 4.1 договору Фонд (моніторингова комісія) перевіряє Фінансовий звіт про використання коштів Стартапом з урахуванням усіх супровідних документів, що підтверджують придбання, оплату визначених послуг чи здійснення інших витрат, що обов`язково подаються Стартапом зі звітністю.
Стартап зобов`язується деталізувати всі витрати, понесені в рамках діяльності Стартапу, що фінансуються Фондом відповідно до цього Договору та Додатків до нього. Стартап зобов`язаний разом із Фінансовим звітом про використання коштів надати Фонду (моніторинговій комісії) всі супровідні документи, що підтверджують придбання, оплату визначених категорій послуг чи здійснення інших витрат, зокрема, але не виключно, копії укладених договорів (з усіма додатками та невід`ємними частинами договорів), акти виконаних робіт, наданих послуг, платіжні документи, виписки, квитки, посадкові талони, інше.
Відповідно до п. 5.3 договору витрати на які здійснюється фінансування коштом Інноваційного ваучера можуть бути підтверджені лише за наявності у Стартапу документів в оригіналі (паперовій або електронній формі), що засвідчують вартість цих витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків, посадкових талонів (за наявності) та розрахункових документів про їх придбання; рахунків, отриманих із готелів; страхових полісів, виписки банку, договорів тощо.
18.02.2022 Фонд розвитку інновацій перерахував Фізичній особі-підприємцю Карєніній Анні Вікторівні кошти Інноваційного ваучеру у розмірі 280346,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №2238 від 18.02.2022.
Отже, відповідно до умов п. 1.2. 1.3. Договору відповідач зобов`язаний протягом 30 днів з 20.03.2022 подати фінансовий звіт про використання коштів Інноваційного ваучера, згідно з формою, що у Додатку №2 (фінансовий звіт про використання коштів) та ключові показники ефективності, яких має досягти Стартап за наслідками участі у Програмі інноваційних ваучерів згідно з формою, що у Додатку №3 (форма Інформаційної довідки).
У позові позивач зазначає, що 02.08.2022 Стартап подав до Фонду фінансовий звіт та після цього протягом місяця додав супроводжуючі документи, шляхом направлення документів на електронну адресу Фонду.
06.10.2022 моніторинговою комісією Фонду, за результатом розгляду та перевірки отриманого фінансового звіту про використання коштів Інноваційного ваучера Стартапу Proof-of-Love в особі ФОП Карєніна Анна Вікторівна, було прийнято рішення, оформлене протоколом №996-ІВ від 06.10.2022, про відмову у затвердженні фінансового звіту Стартапу про використання коштів інноваційного ваучера та направлення звіту на доопрацювання із виправленням наступних недоліків:
- надати через веб-портал Фонду (portal.usf.com.ua) виписку з рахунку за весь період використання коштів Інноваційного ваучеру;
- надати через веб-портал Фонду (portal.usf.com.ua) усі супровідні документи, що підтверджують здійснення витрат, а саме квитки на літак, посадкові талони, багажні квитанції, рахунки з готелів, а також інші підтвердні документи;
- надати через веб-портал Фонду (portal.usf.com.ua), ключові показники ефективності, яких має досягти Стартап за наслідками участі у Програмі інноваційних ваучерів згідно з формою, що у Додатку №3 до Договору про надання інноваційного ваучера № 04-541 від 14 лютого 2022 року (форма Інформаційної довідки).
06.10.2022 зазначене рішення моніторингової комісії Фонду було надіслано на електронну адресу відповідача, яка вказана у заявці стартапа для участі у Грантовій програмі Фонду розвитку інновацій: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується роздруківкою електронної переписки.
Відповідно до абз. 2 п. 11 Договору у випадку виявлення порушень фінансування зі сторони Стартапу, Фонд (моніторингова комісія) направляє Стартапу рішення з інформацією про перелік порушень та з вимогою усунути виявлені порушення протягом тижня після дати отримання повідомлення у спосіб, визначений Фондом (моніторинговою комісією). У разі якщо тижневого строку для усунення порушень недостатньо, Фонд (моніторингова комісія) може продовжити такий строк до двох тижнів за обґрунтованим запитом Стартапу, наданим не пізніше ніж за два (2) дні до закінчення тижневого строку. Фонд (моніторингова комісія) приймає рішення про задоволення запиту чи відмову у його задоволенні та повідомляє Стартап про прийняте рішення не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такого запиту.
Проте, відповідач рішення моніторингової комісії Фонду не виконав та у встановлений абз. 2 п. 11 Договору строк виявлені недоліки не виправив.
Запиту відповідача на продовження строку для усунення виявлених моніторинговою комісією Фонду недоліків звітності матеріали справи не містять.
Відповідно до п. 11 Договору Фонд може повернути кошти Інноваційного ваучера, надані Стартапу, повністю або частково у разі порушення будь-яких умов участі у Програмі Інноваційних ваучерів або невиконання умов Договору, включаючи, але не обмежуючись порушеннями та обставинами вказаними у даному абзаці, у тому числі у разі ненадання Стартапом фінансових звітів про використання коштів на вимогу Фонду.
Фонд (моніторингова комісія), враховуючи обставини, за яких було здійснено необґрунтовані витрати за рахунок коштів Інноваційного ваучера, може розглянути питання та прийняти рішення про повернення наданих коштів Інноваційного ваучера та/або суми необґрунтованих витрат на рахунок Фонду протягом двох (2) банківських днів (абз. 3 п. 11 Договору).
Згідно з абз. 4 п. 11 Договору у разі повернення коштів Інноваційного ваучера через порушення будь-яких умов цього Договору Стартап буде зобов`язаний повернути суму або будь-яку частину Інноваційного ваучера, виплачену Фондом згідно з Договором, конкретний розмір якої визначить Фонд (моніторингова комісія).
03.11.2022, за результатом розгляду та перевірки фінансового звіту про використання коштів Інноваційного ваучера після направлення Стартапу рішення №996-ІВ від 06.10.2022 з інформацією про перелік порушень та з вимогою усунути виявлені порушення, моніторинговою комісією Фонду прийнято рішення, оформлені протоколом № 1011-1В від 03.11.2022, а саме:
- відмовити у затвердженні фінансового звіту Стартапу про використання коштів інноваційного ваучера (Додаток №2 до Договору про надання інноваційного ваучера № 04-541 від 14.02.2022) у зв`язку із виявленими порушеннями під час моніторингу використання коштів, зокрема невиконання Стартапом умов фінансування, здійснення витрат, непередбачених умовами Договору, здійснення витрат, передбачених Договором за відсутності та/або неможливості Стартапом надати підтверджуючих документів таких витрат (необґрунтовані витрати); неспроможність Стартапу забезпечити доступ Фонду до документів про діяльність Стартапу та супровідних документів; а також неподання ключових показників ефективності, яких має досягти Стартап за наслідками участі у Програмі інноваційних ваучерів згідно з формою, що у Додатку №3 до Договору про надання інноваційного ваучера № 04-541 від 14 лютого 2022 року (форма Інформаційної довідки);
- зобов`язати Стартап повернути кошти у розмірі 280346,00 грн на рахунок Фонду розвитку інновацій UA233052990000026002006802429 (на підтвердження усунення вказаного порушення Стартап зобов`язаний надати виписку із банку).
03.11.2022 про зазначене прийняте рішення моніторингової комісії Фонду було повідомлено відповідача, шляхом направлення такого рішення на адресу електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується роздруківкою електронної переписки..
Оскільки відповідач не усунув недоліки звітів у встановлений абз. 2 п. 11 Договору строк, не надав у повному обсязі підтверджуючих документів, то позивач правомірно 03.11.2022 прийняв рішення, оформлені протоколом № 1011-1В від 03.11.2022, якими відмовив у затвердженні фінансового звіту Стартапу та зобов`язав Стартап повернути грошові кошти.
Отже, відповідач відповідно до умов Договору та зазначеного рішення моніторингової комісії Фонду зобов`язаний повернути кошти Інноваційного ваучера на рахунок Фонду у розмірі 280346,00 грн, як витрачені із порушенням умов фінансування, протягом 2 банківських днів відповідно до абз. 3 п. 11 Договору, тобто останнім днем повернення таких коштів є 07.11.2022.
Відповідно ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Матеріали справи не містять доказів виконання відповідачем зобов`язань щодо повернення відповідачем позивачу коштів Інноваційного ваучера у сумі 280346,00 грн, у зв`язку з чим за відповідачем рахується заборгованість у сумі 280346,00 грн і наявність заборгованості у вказаній сумі не спростовано, в зв`язку з чим вимога про стягнення з відповідача 280346,00 грн боргу зі сплати коштів іноваційного ваучера підлягає задоволенню.
Також позивачем нараховано відповідачу 3318,07 грн 3% річних, нарахованих за період з 08.11.2022 по 31.03.2023, та 8218,77 грн інфляційних втрат, нарахованих за період з 08.11.2022 по 31.03.2023, з урахуванням індексу інфляції за період з листопада 2022 по лютий 2023.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, перевіривши розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, встановив, що вказані розрахунки є вірними, у зв`язку з чим вимоги позивача про стягнення з відповідача 3318,07 грн 3% річних та 8218,77 грн інфляційних втрат підлягають задоволенню у заявленому позивачем розмірі.
Враховуючи викладене, витрати зі сплати судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Карєніної Анни Вікторівни ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) на користь Фонду розвитку інновацій (04107, м. Київ, вул. Отто Шмідта, буд. 26, код 42688455) 280346 (двісті вісімдесят тисяч триста сорок шість) грн 00 коп. боргу, 3318 (три тисячі триста вісімнадцять) грн 07 коп. 3% річних, 8218 (вісім тисяч двісті вісімнадцять) грн 77 коп. інфляційних втрат та 4378 (чотири тисячі триста сімдесят вісім) грн 24 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя Людмила ШКУРДОВА
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2023 |
Оприлюднено | 18.07.2023 |
Номер документу | 112201645 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні