Рішення
від 12.07.2023 по справі 927/654/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

12 липня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/654/23 Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за участю секретаря судового засідання Солончевої О.П., за правилами спрощеного позовного провадження в відкритому судовому засіданні розглянув справу

за позовом: Акціонерного товариства "Укртелеком",

бульвар Шевченка, 18, м. Київ, 01601;

адреса для листування: проспект Перемоги, 76, м. Чернігів, 14000;

e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Правдич Музеум",

вул. Лугова, 42, с. Браниця, Ніжинський район, Чернігівська область, 17410;

e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1;

предмет спору: про стягнення 32327,21 грн

за участю представників сторін:

від позивача: Полегенько К.А. - представник, довіреність № 7995 від 10.01.2023;

від відповідача: не прибув.

У судовому засіданні 12.07.2023, Господарський суд Чернігівської області, на підставі частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

04.05.2023, надійшов позов Акціонерного товариства "Укртелеком" (далі - АТ "Укртелеком") до Товариства з обмеженою відповідальністю "Правдич Музеум" (далі - ТОВ "Правдич Музеум") про стягнення 32327,21 грн заборгованості за договором оренди нерухомого майна № 74Е000-270/21 від 23.09.2021 (далі - Договір). Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов указаного Договору в частині сплати орендної плати та відшкодування вартості спожитих комунальних послуг за період грудня 2021 року по грудень 2022 року.

Суд, після усунення недоліків позовної заяви, прийняв дану позовну заяву до розгляду, відкрив провадження в справі №927/654/23, ухвалив здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначив на 07.06.2023, в судове засідання викликав повноважного представника позивача, установив учасникам справи строки для подачі до суду заяв по суті заявлених вимог (ухвала від 15.05.2023).

07.06.2023, у судове засідання прибув повноважний представник позивача, участь якого забезпечена в режимі відеоконференції (ухвала від 26.05.2023); відповідач до суду не прибув, повноважного представника не направив, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не надіслав.

Суд, відповідно до частини 2 статті 216 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відклав розгляд справи по суті на 12.07.2023, про що відповідач повідомлений в порядку статей 120, 121 ГПК України, засобами поштового та електронного зв`язку.

12.07.2023, у судове засідання прибув повноважний представник позивача, участь якого забезпечена в режимі відеоконфереції (ухвала від 07.06.2023); відповідач до суду повторно не прибув, повноважного представника не направив, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не надіслав.

Ухвала суду про відкриття провадження в справі від 15.05.2023 та ухвала - повідомлення від 07.06.2023 направлені 16.05.2023 та 08.06.2023 (відповідно) відповідачу за адресою його державної реєстрації згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДРПОУ, витяг з якого наявний в матеріалах справи), а саме: вул. Лугова, 42, с. Браниця, Ніжинський район, Чернігівська область, 17410, повернуті на адресу суду без вручення адресату, з відміткою відділення поштового зв`язку: «адресат за вказаною адресою відсутній».

За п. 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлене судом за належною адресою і повернуте поштою з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Факт неотримання поштової кореспонденції за офіційною адресою реєстрації сторони не може вважатися поважною причиною невиконання стороною вимог ухвали суду, оскільки зумовлене не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка в належному порядку зареєстрована за такою адресою.

Частиною 1 статті 202 ГПК України встановлено, що неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи в разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п. 2 частини 3 статті 202 ГПК України).

За умовами частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Застосовуючи при розгляді справи, з огляду на зміст статті 3 ГПК України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за необхідне зазначити, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов`язку добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини в справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain від 07.07.1989).

За приписами статті 42 ГПК України учасники справи зобов`язані користуватися визначеними законом процесуальними правами; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Суд врахував, що відкладення справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення наявного спору в відповідному судовому засіданні.

Таким чином, враховуючи, що відповідач неодноразово належним чином за адресою його реєстрації повідомлявся про дату, час та місце судових засідань у справі, однак явку повноважного представника до суду не забезпечив (без пояснення причин), правом на подання відзиву на позов в установлений строк не скористався, враховуючи зміст частини 9 статті 165, частини 2 статті 178, частини 1 статті 202 ГПК України, суд вважає за можливе вирішити наявний спір за відсутності відповідача, в межах граничних строків, визначених статтею 248 ГПК України, оскільки неприбуття його представника в судові засідання 07.06.2023 та 12.07.2023 не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними матеріалами.

12.07.2023, суд розпочав розгляд справи по суті, заслухав повноважного представника позивача, який заявлений позов підтримав у повному обсязі. За усними поясненнями представника позивача в судових засіданнях 07.06.2023 та 12.07.2023, сторонами спільно не фіксувались покази лічильника з електричної енергії, що був окремо встановлений на орендоване приміщення.

Господарський суд розглянув подані документи і матеріали, з`ясував фактичні обставини справи, заслухав повноважного представника позивача, дослідив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору,

ВСТАНОВИВ:

23.09.2021, між АТ «Укртелеком» (позивач, Орендодавець) та ТОВ «Правдич Музеум» (відповідач, Орендар) укладений договір оренди нерухомого майна № 74Е000-270/21 (далі - Договір), за умовами якого (п.1.1.) Орендодавець передає, а Орендар бере в строкове платне користування наступне майно: нерухоме майно, розташоване за адресою: Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. Незалежності на 3-му поверсі триповерхового будинку № 49, загальною площею 58,70 м кв., для розміщення музейної експозиції «Правдич Музеум». Межі нерухомого майна, що передається в оренду, зазначені на плані-схемі в додатку №1 до Договору.

Згідно з п. 1.3. Договору коефіцієнт використання загальних площ, що застосовується при визначенні розміру орендної плати становить 10 %.

За умовами п. 2.1. Договору передача орендованого майна в користування здійснюється за актом приймання-передачі. У разі якщо Договором передбачений обов`язок Орендаря щодо внесення грошової застави, Орендодавець здійснює передачу орендованого майна лише після внесення Орендарем Орендодавцю усієї суми грошової застави.

Пунктом 2.4. Договору визначено, що орендар зобов`язаний за актом приймання-передачі повернути орендодавцю майно, разом з отриманими приналежностями, обладнанням, інвентарем, а також з усіма поліпшеннями, які неможливо відокремити від орендованого майна, в належному стані, з урахуванням нормального зносу, не пізніше останнього дня строку дії Договору (в тому числі при достроковому припиненні Договору).

Сторони, в п. 3.10. Договору погодили, що будь-які грошові зобов`язання Орендаря перед Орендодавцем за цим Договором забезпечуються грошовою заставою в розмірі 2639,88 грн. Сума вказаної застави має бути перерахована Орендарем на банківський рахунок Орендодавця (на підставі рахунку, виставленого Орендодавцем) протягом 5 банківських днів з дати укладення Договору, але не пізніше ніж до моменту передачі орендованого майна в користування. При закінченні строку дії Договору сума застави за рішенням Орендодавця може бути зарахована в рахунок оплати платежів, належних з Орендаря на дату повернення орендованого майна з користування (як правило, на оплату послуг з утримання орендованого майна). Після цього сума застави, що залишається не використаною Орендодавцем, має бути повернута Орендарю не пізніше 20 календарних днів від дати повернення орендованого майна з користування за відповідним актом.

За платіжним дорученням № 8 від 27.10.2021 відповідач виконав умови пунктів 2.1. та 3.10. Договору в частині внесення грошової застави в рахунок забезпечення виконання договірних зобов`язань в сумі 2639,88 грн (що в подальшому зарахована позивачем згідно з листом-повідомленням від 23.02.2023 № 119-ВИХ-СG-74Е000-2023 у рахунок погашення заборгованості за січень 2022 року).

На виконання умов Договору, 25.10.2021, сторонами підписаний акт приймання-передачі майна, за яким Орендодавець передав, а Орендар прийняв у користування відповідно до умов Договору нерухоме майно розташоване за адресою: Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. Незалежності, 49, загальною площею 58,70 м кв. Коефіцієнт використання загальних площ, що застосовується при визначенні розміру орендної плати становить 10 %.

Сторони, в п.3.1. Договору погодили, що за користування орендованим майном Орендар зобов`язаний сплачувати Орендодавцю орендну плату, що складається з: плати за користування нерухомим майном, визначеної за орендною ставкою в розмірі 34,07 грн за 1м кв. за місяць, що з урахуванням ПДВ та коефіцієнта загальних площ становить 2639,88 грн за 64,57 м кв. за місяць (п. 3.1.1.); а також плати за надання Орендодавцем послуг з утримання орендованого майна, порядок розрахунку та розмір якої зазначений в додатку №2 до Договору. При визначенні такої плати підлягає застосуванню коефіцієнт використання загальних площ (якщо такий визначений Договором) (п. 3.1.2.).

Деталізація послуг з утримання майна наведена в додатку №2 до Договору. Орендодавець в односторонньому порядку без укладення будь-яких змін чи доповнень до цього Договору змінює плату за послуги з утримання орендованого майна в разі зміни або запровадження нових цін, тарифів на комунальні послуги. Про зміни в платі з утримання орендованого майна орендодавець інформує орендаря шляхом надсилання чергового акту-рахунку, в якому відображені такі зміни (п. 3.3., п. 3.4. Договору).

Згідно з додатком №2 до Договору, до переліку послуг з утримання орендованого майна належать: послуги з електропостачання, вартість яких визначається за показами окремо встановленого лічильника згідно з обсягом фактичного споживання (або згідно п. 3.5. Договору) та діючими тарифами; витрати на експлуатацію й обслуговування електромереж та електрообладнання, що розраховуються за показами лічильника (або згідно п. 3.5. Договору) згідно обсягу фактичного споживання 0,32 грн за кожний спожитий кВт; витрати на теплопостачання та комунальні послуги - 7,27 грн за 1 м кв.; витрати на водопостачання та водовідведення 0,02 грн за 1 м кв., прибирання загальних місць - 0,10 грн за 1 м кв.; прибирання території 0,01 грн за 1 м кв.; вивіз сміття - 0,19 грн за 1 м кв. Разом з ПДВ вартість послуг з утримання орендованого майна склала 9,11 грн.

Також в Додатку № 2 сторони зазначили, що орієнтовна вартість послуг з утримання орендованого майна становить 588,23 грн з урахуванням ПДВ та коефіцієнта використання загальних площ 10 %.

За умовами п. 3.5. Договору відшкодування Орендарем вартості використаної електроенергії здійснюється згідно з показниками окремо встановленого лічильника (якщо окремий лічильник не встановлено, то відповідно до суми середнього електроспоживання, сторонами за домовленістю встановлене середнє споживання 50 кВт за місяць).

За п. 3.6. Договору розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Зважаючи на дату передачі орендованого майна в користування та дату повернення його з користування, відповідно, перший та останній розрахункові періоди можуть бути меншими за календарний місяць. У такому випадку орендна плата нараховується пропорційно кількості календарних днів у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до пунктів 3.7., 3.8. Договору орендна плата сплачується орендарем щомісяця шляхом її перерахування в безготівковому порядку на банківський рахунок орендодавця в наступному порядку: орендна плата та плата за надання послуг з утримання орендованого майна сплачується не пізніше 20 числа розрахункового місяця. Орендна плата сплачується на підставі рахунка-акту, що надсилається Орендодавцем Орендарю на його e-mail або за допомогою іншого узгодженого сторонами електронного сервісу обміну документами. У разі неотримання Орендарем рахунку-акту від Орендодавця Орендар зобов`язаний здійснити оплату орендної плати не пізніше 20 числа місяця, в якому має бути здійснена така оплата. При цьому розмір плати за надання послуг з утримання орендованого майна визначається в розмірі, що дорівнює попередній оплаті за надання таких послуг (з подальшим корегуванням переплати/недоплати орендодавцем).

За умовами п. 11.1. цей Договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до 31.08.2024 включно та до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Відповідно до п. 11.6.4. Договору договір може бути розірваний у таких випадках, зокрема, в односторонньому порядку за умови направлення орендарю письмового повідомлення про дострокове розірвання договору не менш ніж за 15 календарних днів до дати розірвання договору у разі порушення строків сплати орендної плати та інших платежів ніж на 1 місяць або сплати їх в неповному обсязі.

14.12.2022, позивач, засобами поштового зв`язку, направив відповідачу на адресу, зазначену в Договорі для листування: 03164, м. Київ, вул. Клавдіївська, 40В, кв.28, претензією № 372-ВИХ-CG-74Е000-2022 від 12.12.2022 з проханням погасити заборгованість по договору оренди № 74Е000-270/21 до 31.12.2022, яка станом на 30.11.2022 становить 32045,91 грн та відповідно до п. 11.6.4. Договору договір буде вважатися достроково припиненим в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця. До даної претензії була додана додаткова угода на дострокове припинення договору.

За доводами позивача, орендар повернув орендоване приміщення, однак акт передачі - приймання об`єкта з оренди від 31.12.2022 не підписав. Протягом дії Договору, в період з грудня 2021 року по лютий 2022 року, з травня по липень 2022 року, з вересня по грудень 2022 року, в відповідача утворилась прострочена заборгованість по орендним платежам та плати з утримання орендованого приміщення, що не погашена останнім після припинення дії Договору (31.12.2022) та повернення позивачу з орендного користування нежитлового приміщення, що стало підставою для пред`явлення цього позову до суду.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 25.10.2021 по 31.12.2022, між сторонами мали місце правовідносини з оренди нерухомого майна, врегульовані положеннями §5 глави 30 Господарського кодексу України (далі - ГК України), §1 та §4 глави 58 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

За п. 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 цієї статті визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлене договором або законом.

Як визначено частинами 1 та 6 статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦК України, з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.

За частиною 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Частинами 1, 4 статті 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Матеріалами справи підтверджується, що в період з 25.10.2021 по 31.12.2022, в оплатному користуванні відповідача знаходилось нерухоме майно площею 58,70 м кв. (з урахуванням коефіцієнту загальних площ +10% складає 64,57 м кв.), за адресою Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. Незалежності, 49, на підставі договору №74Е000-270/21 (діючого в указаному періоді).

За змістом наведених норм та положень Договору, в орендаря, в період з 25.10.2021 по 31.12.2022 наявний обов`язок сплачувати оренду плату та плату з утримання орендованого майна за весь час користування об`єктом оренди.

Відповідно до п. 3.8. Договору позивачем виставлено до сплати відповідачу наступні рахунки-акти:

- № 74-ЧІМ21-764 від 31.12.2021 (за грудень 2021 року) на суму 3885,20 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за опалення - 939,04 грн, плата за електричну енергію - 53,23 грн, інші витрати з утримання майна - 45,50 грн та ПДВ - 647,53 грн;

- № 74-ЧІМ22-103 від 31.01.2022 (за січень 2022 року) на суму 3259,84 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за опалення - 469,52 грн, плата за електричну енергію - 26,13 грн, інші витрати за утримання майна - 20,98 грн та ПДВ - 543,31 грн;

- № 74-ЧІМ22-183 від 28.02.2022 (за лютий 2022 року) на суму 8898,44 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за опалення - 5177,41 грн, плата за електричну електроенергію - 16,44 грн, інші витрати на утримання майна - 21,62 грн та ПДВ - 1483,07 грн;

- № 74-ЧІМ22-388 від 31.03.2022 (за березень 2022 року) на суму 6258,56 грн (з ПДВ) (з подальшим коригуванням на 2184,83 грн витрат на опалення), з них: плата за опалення - 5177,41 грн, плата за електричну енергію - 16,44 грн, інші витрати з утримання майна - 21,62 грн та ПДВ - 1043,09 грн;

- № 74-ЧІМ22-551 від 31.05.2022 (за травень 2022 року) на суму 2654,75 грн (з ПДВ) (з урахуванням корегування на суму 1,17 грн), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, інші витрати з утримання майна - 13,56 грн та ПДВ - 442,46 грн;

- № 74-ЧІМ22-659 від 30.06.2022 (за червень 2022 року) на суму 2661,54 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за електричну енергію - 4,17 грн, інші витрати з утримання майна - 13,88 грн та ПДВ 443,59 грн;

- № 74-ЧІМ22-702 від 31.07.2022 (за липень 2022 року) на суму 2672,16 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за електричну енергію 12,38 грн, інші витрати з утримання майна - 14,52 грн та ПДВ - 445,36 грн;

- № 74-ЧІМ22-810 від 31.08.2022 (за серпень 2022 року) на суму 2672,24 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за електричну енергію 12,45 грн, інші витрати з утримання майна - 14,52 грн та ПДВ - 445,37 грн;

- № 74-ЧІМ22-919 від 30.09.2022 (за вересень 2022 року) на суму 2668,04 грн (з ПДВ), з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за електричну енергію - 9,27 грн, інші витрати з утримання майна - 14,20 грн та ПДВ - 444,67 грн;

- № 74-ЧІМ22-1034 від 31.10.2022 (за жовтень 2022 року) на суму 2674,94 грн, з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за електричну енергію - 14,70 грн, інші витрати з утримання майна - 14,52 грн та ПДВ - 445,82 грн;

- № 74-ЧІМ22-1131 від 30.11.2022 (за листопад 2022 року) на суму 2670,99 грн, з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за електричну енергію - 11,73 грн, інші витрати з утримання майна - 14,20 грн та ПДВ 445,16 грн;

- № 74-ЧІМ22-1239 від 31.12.2022 (за грудень 2022 року) на суму 5106,01 грн, з них: оренда комерційної нерухомості - 2199,90 грн, плата за опалення - 2029,50 грн, плата за електричну енергію - 11,41 грн, інші витрати з утримання майна - 14,20 грн та ПДВ - 851 грн.

Указані акти-рахунки були повторно направлені відповідачу засобами поштового зв`язку 07.03.2023, на адресу зазначену в Договорі для листування: 03164, м. Київ, вул. Клавдіївська, 40В, кв. 28.

Згідно з переліченими рахунками-актами, відповідачем, у період з грудня 2021 року по грудень 2022 року (в період дії Договору), на загальну суму 43897,88 грн отримані послуги з оренди нерухомого майна та послуги з утримання орендованого майна, до складу яких увійшла вартість спожитої електроенергії, витрати на експлуатацію й обслуговування електромереж та електрообладнання по орендованій будівлі, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, прибирання загальних місць та території, вивіз сміття.

Сторони в п.3.7.1., п. 3.8. Договору погодили, що орендна плата та плата за надання послуг з утримання орендованого майна сплачується не пізніше 20 числа розрахункового місяця. Орендна плата сплачується на підставі рахунка-акту, що надсилається Орендодавцем Орендарю на його e-mail або за допомогою іншого узгодженого сторонами електронного сервісу обміну документами. У разі неотримання Орендарем рахунку-акту від Орендодавця Орендар зобов`язаний здійснити оплату орендної плати не пізніше 20 числа місяця, в якому має бути здійснена така оплата. Таким чином, виходячи з умов погоджених сторонами в пунктах 3.7.1. та 3.8. Договору, відповідач мав розрахуватися за отримані послуги в наступні строки:

- за грудень 2021 року в строк по 20.01.2022, оплата прострочена з 21.01.2022;

- за січень 2022 року - 21.02.2022, оплата прострочена з 22.02.2022 (20.02.2022 - неділя, вихідний день), з огляду на приписи частини 5 статті 254 ЦК України, за правилами якої, в разі коли останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку є перший за ним робочий день;

- за лютий 2022 року - 21.03.2022, оплата прострочена з 22.03.2022 (20.03.2022 - неділя, вихідний день), з огляду на приписи частини 5 статті 254 ЦК України;

- за травень 2022 року - 20.06.2022, оплата прострочена з 21.06.2022;

- за червень 2022 року - 20.07.2022, оплата прострочена з 21.07.2022;

- за липень 2022 року - 22.08.2022, оплата прострочена з 23.08.2022 (20 та 21 серпня 2022 року - субота, неділя, вихідні дні), з огляду на приписи частини 5 статті 254 ЦК України;

- за вересень 2022 року - 20.10.2022, оплата прострочена з 21.10.2022;

- за жовтень 2022 року - 21.11.2022, оплата прострочена з 22.11.2022 (20.11.2022 - неділя, вихідний день), з огляду на приписи частини 5 статті 254 ЦК України;

- за листопад 2022 року - 20.12.2022, оплата прострочена з 21.12.2022;

- грудень 2022 року - оплата прострочена з 02.01.2023 (враховуючи, що договірні відносини сторін припинені з 01.01.2023).

У рахунок часткової оплати за грудень 2021 року позивачем зарахована сума 2184,82 грн, сплачена відповідачем за платіжним дорученням № 330057124 від 04.05.2022 (як переплата за рахунком - актом № 74-ЧІМ22-388 від 31.03.2022); сума 4073,74 грн зарахована в рахунок повного погашення заборгованості за березень 2023 року з урахуванням указаного платником призначення платежу (рахунок - акт № 74-ЧІМ22-388 від 31.03.2022).

У рахунок повної оплати за серпень 2022 року відповідачем сплачено 2672,24 грн за платіжним дорученням № 361223736 від 26.08.2022 з урахуванням указаного платником призначення платежу (рахунок - акт № 74-ЧІМ22-810 від 31.08.2022).

Зокрема, позивачем, у відповідності до п. 3.10. Договору, сума грошової застави в розмірі 2639,88 грн, внесена відповідачем за платіжним за дорученням № 8 від 27.10.2021, зарахована в рахунок часткового погашення заборгованості за січень 2022 року по рахунку № 74-ЧІМ22-103 від 31.01.2022.

В іншій частині за отримані послуги вартістю 32327,21 грн не розрахувався, що ним не спростовується.

Перевіривши наявний в матеріалах справи розрахунок заявлених до стягнення сум, суд установив, що позивач у спірному періоді правомірно розрахував розмір заборгованості з орендної плати, плати за теплопостачання та інших витрат за утримання орендованого майна, загальний розмір яких складає 32102,21 грн, що документально підтверджені.

Натомість, розмір витрат на послуги з постачання електричної енергії в сумі 225,00 грн, спожиті відповідачем у період з грудня 2021 року по грудень 2022 року, не ґрунтується на належних доказах у розумінні статті 76 ГПК України, оскільки обсяг споживання відповідачем електричної енергії документально не підтверджений.

За поясненнями представника позивача в судових засідання, розрахунок вартості спожитих послуг з постачання електричної енергії, проведений ним за показами лічильника електричної енергії, встановленого окремо в орендованому приміщенні. Проте матеріали справи не місять доказів спільного зняття сторонами показів даного облікового пристрою.

За висновком суду, в матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження заявленого обсягу споживання електроенергії в спірному періоді; спільно зафіксовані в належний спосіб покази лічильника по орендованій будівлі до матеріалів справи не надані; витяги з журналу зняття показань лічильників по орендованій будівлі в матеріалах справи відсутні; рахунки-акти до Договору, де вказані обсяг електропостачання в розрахунковому періоді, складені позивачем в односторонньому порядку.

За приписами частин 2 та 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.

Обов`язок доказування і подання доказів установлений статтею 74 ГПК України, за якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина 3 статті 74 ГПК України).

Відповідно до частини 4 цієї статті суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви в добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом (частина 1 статті 14 ГПК України).

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

З огляду на зміст статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Стаття 76 даного Кодексу визначає, що належними доказами є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними ніж докази, надані на її спростування.

За приписами частин 1 та 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Тобто, виходячи зі змісту статей 13, 74 ГПК України кожна сторона на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів повинна довести правомірність заявлених нею вимог або заперечень.

Здійснивши аналіз матеріалів справи, встановивши фактичні обставини, які мають значення в ході вирішення наявного спору, заслухавши повноважного представника позивача, суд дійшов висновку, що позивачем доведене, на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів, у розумінні статей 76-79 ГПК України, порушення його прав та охоронюваних законом інтересів як орендодавця за договором в частині своєчасного отримання орендної плати та відшкодування витрат з утримання орендованого майна за весь час фактичного користування відповідачем цим майном, на суму 32102,21 грн, відтак, позов у цій частині підлягає задоволенню.

Суд відмовив у задоволенні позову в частині вимог про відшкодування вартості послуг з постачання електричної енергії в період з грудня 2021 року по грудень 2022 року в сумі 225 грн, за недоведеністю фактично спожитого обсягу по орендованому приміщенню.

При ухваленні рішення суд, зокрема, вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат, до яких, у тому числі, належить судовий збір.

Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та в фіксованому розмірі.

За п.1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2022 року становить 2684,00 грн.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Суд установив, що позивач подав до суду в електронній формі позовну заяву, в якій заявив вимогу майнового характеру в розмірі 32327,21 грн та сплатив судовий збір в сумі 2684,00 грн за платіжною інструкцією кредитового переказу № 22 від 05.01.2023.

Отже, сума переплати позивачем судового збору становить 536,80 грн.

За п. 1 частини 1 та частиною 2 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж установлений законом. У випадках установлених п. 1 частини 1 цієї статті судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми, в інших випадках, установлених частиною 1 цієї статті, - повністю.

Оскільки позивач заявив клопотання щодо повернення судового збору, сплаченого при поданні позову, тому наявні підстави для повернення останньому судового збору в розмірі 536,80 грн.

З урахуванням вимог частини 1 статті 129 ГПК України, суд, з огляду на часткове задоволення позову, вирішив покласти судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2132,26 грн на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 42, 46, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, частиною 2 статті 178, статтями 202, 233, 236, 238, 241, 247 - 252 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Акціонерного товариства "Укртелеком" (бульвар Шевченка, 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Правдич Музеум" (вул. Лугова, 42, с. Браниця, Ніжинський район, Чернігівська область, 17410; код ЄДРПОУ 44245882) про стягнення 32327,21 грн, задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Правдич Музеум" (вул. Лугова, 42, с. Браниця, Ніжинський район, Чернігівська область, 17410; код ЄДРПОУ 44245882) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (бульвар Шевченка, 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) 32102,21 грн боргу та 2132,26 грн судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Повернути Акціонерному товариству "Укртелеком" (бульвар Шевченка, 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) з Державного бюджету України (р/р UA098999980313121206083025739, отримувач УК у Черніг.обл/тг м.Чернiгiв/22030101, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37972475) судовий збір у сумі 536,80 грн перерахований згідно з платіжною інструкцією кредитового переказу № 22 від 05.01.2023.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови в відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні були оголошені лише вступна та резолютивна частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку визначеному статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст судового рішення складений 14.07.2023.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя А.В. Романенко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.07.2023
Оприлюднено17.07.2023
Номер документу112202343
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —927/654/23

Судовий наказ від 04.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Рішення від 12.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 07.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 07.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 07.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 26.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 15.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 09.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні