Рішення
від 17.07.2023 по справі 910/4227/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.07.2023Справа № 910/4227/23Господарський суд міста Києва у складі судді Алєєвої І.В., за участю секретаря судового засідання Голуба О.М., розглянувши справу у порядку загального позовного провадження

за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Наша Енергетична Компанія»

про стягнення 11 211 843, 35 грн.

За участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 17.07.2023.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення 11 211 843, 35 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.03.2023 було відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19.12.2022.

У судовому засіданні 15.05.2023 представник позивача надав усні пояснення по справі, представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.05.2023 було продовжено строк підготовчого провадження та відкладено розгляд справи на 29.05.2023.

У судовому засіданні 29.05.2023 представник позивача надав усні пояснення по справі, представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.05.2023 було відкладено розгляд справи на 12.06.2023.

У судовому засіданні 12.06.2023 представник позивача надав усні пояснення по справі, представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.06.2023 було відкладено розгляд справи на 03.07.2023.

У судовому засіданні 03.07.2023 представник позивача надав усні пояснення по справі, на рахунок закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті не заперечував, представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.07.2023 закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті на 17.07.2023.

Представник позивача у судовому засіданні 17.07.2023 надав свої усні пояснення та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 17.07.2023 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд даної справи, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвали суду були направлені судом рекомендованими листами з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

За змістом частин 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись із вищевказаними ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Отже, судом вчинені всі необхідні дії для належного повідомлення учасників судового процесу - відповідача.

Крім того, суд враховує, що явка представників учасників у судове засідання обов`язковою не визнавалась, а сам відповідач не повідомляв суд про наміри подання доказів чи неможливості їх подання, а також про намір представника взяти участь у судовому засіданні.

Відповідач не скористався своїм право на подання відзиву на позовну заяву.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

В судовому засіданні 17.07.2023 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,

УСТАНОВИВ:

Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил ринку Товариство з обмеженою відповідальністю «Наша Енергетична компанія» (далі - Відповідач) заявою від 03.06.22 надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - Договір), згідно з п. 1.3, 1.4 якого СВБ (сторона відповідальна за баланс) врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи.

Листом за № 01/21960 від 06.06.22 Позивач повідомив Відповідача про укладання Договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучення до реєстру учасників ринку за ідентифікатором договору - № 0669-01024 з датою акцептування - 06.06.2022 року.

Згідно із п. 1.1, 1.2. Договору визначено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

Відповідно ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно із п. 1.5. Договору врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Главою 2 Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР (Позивачем) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Згідно з п. 5.1 Договору виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до п. 1.1.2 глави 1.1., п. 1.11.1 та п. 1.11.8 глави 1.1. розділу І Правил ринку система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами. За допомогою системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує, серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.

Згідно до п. 5.28.1. глави 5.28. розділу V Правил ринку, щоденні звіти про розрахунки та остаточні щомісячні звіти про розрахунки надаються через систему управління ринком кожному ППБ та СВБ і включають детальну інформацію щодо індивідуального зарахування і списання коштів ППБ та СВБ. Форма і зміст початкових та остаточних звітів про розрахунки описані в цьому розділі.

Відповідно до п. 7.3.1 Правил ринку АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

Згідно п. 7.7.3. Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа.

Згідно п. 7.7.4. Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку АР на банківський рахунок учасника ринку здійснюється протягом чотирьох робочих днів з дати направлення рахунка.

Пунктом 7.8.1. Правил ринку визначено, якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов`язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.

За п. 1.1. Правил врегулювання Додатку 10 до Правил ринку, якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання.

За п. 1.2. Правил врегулювання Додатку 10 до Правил ринку розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього року здійснюється у другому місяці поточного року.

Відповідно до п. 5.3.1 Правил ринку рахунок A-В використовується для розрахунків за небаланси. Розрахункова активність на цьому рахунку для кожного розрахункового періоду кожного торгового дня включає дебетування за платежі або кредитування за витрати СВБ, що виникають через їх позитивний або негативний небаланс, за відповідною ціною небалансів.

Частиною 4 ст. 75 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що постачальники послуг з балансування та сторони, відповідальні за баланс, у яких виникли зобов`язання перед оператором системи передачі в результаті діяльності на балансуючому ринку, вносять плату за електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі в одному з уповноважених банків.

Порядок розподілу коштів, що надходять на рахунки із спеціальним режимом використання визначено постановою НКРЕКП від 27.06.2019 за № 1246 «Про алгоритм розподілу коштів» та постановою від 18.06.2019 за № 1041 «Про затвердження Порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників та внесення зміни до постанови НКРЕКП від 18 січня 2019 року N2 26».

Так, Позивач через систему управління ринком (http//mms.ua.energy) виставляв Відповідачу платіжний документ (рахунок-фактуру) за електричну енергію з метою врегулювання небалансів, які СВБ зобов`язаний був сплатити АР протягом двох банківських днів на рахунок із спеціальним режимом використання за балансуючу електричну енергію та небаланси електричної енергії № UA583004650000026032300813715.

Зокрема, на виконання умов Договору, п. 7.3.1., 7.7.3. та Додатку 10 Правил ринку Позивачем сформовано та виставлено Відповідачу рахунок № 2406202200014 від 24.06.2022 року за червень 2022 року - 2 декаду червня 2022 року на загальну суму 11 817 869,94 грн. (з ПДВ).

Згідно п. 7.7.3. оплата цього рахунку мала бути здійснена протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа Відповідачу. Оскільки рахунок було надіслано 24.06.2022 року , наступні дні 25.06.2022., 26.06.2022 року були вихідними днями (небанківськими) то, з урахуванням вимог ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України даний рахунок мав бути оплачений до 28.06.2022 року., проте Відповідач не здійснив даної оплати.

09.06.2022 року Відповідачем було перераховано грошові кошти в сумі 2 200 000,00 грн. на поточний рахунок № НОМЕР_1 НЕК "Укренерго" з призначенням платежу: "Гарантійний внесок для виконання фінансових зобов`язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії. Без ПДВ."

У зв`язку з не оплатою рахунку-фактури № 2406202200014 від 24.06.2022 року за електричну енергію з метою врегулювання небалансів на суму 11 817 869,94 грн. (з ПДВ). НЕК "Укренерго" в свою чергу 29.06.2022 року відповідно до п.п. 2 п. 3.3 Публічного Договору провело внутрішнє перерахування коштів в сумі 2 200 000,00 грн. між рахунками: з N9 UA НОМЕР_3 на рахунок НОМЕР_2 з наступним призначенням платежу "Погашення простроченої заборгованості (ЄДРПОУ 42702261) за е/е з метою врегулювання небалансів за 2 декаду червня 2022 (в т.ч. ПДВ 366666,67 грн)."

Таким чином, загальна заборгованість ТОВ "Наша енергетична компанія" становить 11 817 869,94 - 2 200 000,00 = 9 617 869,94 грн.

Станом на 01.03.2023 року виставлений Позивачем через систему управління ринком (http//mms.ua.energy) рахунок за червень 2022 - 2 декаду червня 2022 року на загальну суму 9 617 869,94 грн., залишився неоплаченим Відповідачем.

На виконання п. 5.9 публічного договору про врегулювання небалансів ОСП складено та направлено СВБ Акт № ВН/22/06-0669 від 30.06.2022 року купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів для врегулювання небалансів та сплати інших платежів за червень 2022.

Так, згідно з підписаним з сторони Позивача та направленого відповідачу Актом купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів за червень 2022 за № ВН/22/06-0669 від 30.06.2022 обсяг поставленої електричної енергії для врегулювання небалансів за червень 2022 року становить:

1. СВБ отримав, а ОСП поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.06.2022 по 30.06.2022 року в обсягах: 5 029,936 Мвт х год = 14 431397,02 грн. з ПДВ.

2.ОСП отримав, а СВБ поставила електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.06.2022 по 30.06.2022 року в обсягах: 8 673,820 Мвт х год = 2 613 527,08 грн. з ПДВ.

Сума до сплати згідно Акту № ВН/22/06-0669 від 30.06.2022 року купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів становить: 14 431 397,02- 2 613 527,08 = 11 817 869,94 грн. Враховуючи внутрішнє перерахування коштів в сумі 2 200 000,00 грн. між рахунками: з № НОМЕР_1 на рахунок НОМЕР_2 з наступним призначенням платежу "Погашення простроченої заборгованості (ЄДРПОУ 42702261) за е/е з метою врегулювання небалансів за 2 декаду червня 2022 (в т.ч. ПДВ 366666,67 грн).", заборгованість СВБ згідно даного акту становить 11817 869,94 - 2 200 000,00 = 9 617 869,94 грн.

СВБ не виконав вимог пункту 5.10 публічного договору про врегулювання небалансів, а саме протягом двох робочих днів не повернув ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням НЕП).

Також, СВБ згідно п.5.7 Публічного договору не надав ОСП жодних заперечень щодо інформації, яка міститься у платіжному документі.

Отже, станом на 01.03.2023 року СВБ не виконав підписання акта № ВН/22/06-0669 від 30.06.2022 року купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів згідно вимог п. 5.10 Публічного договору № 0669-01024 з датою акцептування - 06.06.2022 року затвердженого наказом НЕК "Укренерго" від 09.06.2022 року № 236. який було направлено Відповідачу 12.07.2022 року.

Згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку з сторони Позивача було сформовано підписано та направленого відповідачу Акт корегування (врегулювання) №ВР/22/06-0669 до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів за червень 2022 за № ВН/22/06- 0669 від 30.06.2022 згідно якого обсяг поставленої електричної енергії для врегулювання небалансів за червень 2022 року збільшився та відповідно сума до оплати яка становить 556 590,26 грн. Даний акт корегування було направлено ОСП СВБ 07.11.2022 року через систему Аскод Онлайн.

Відповідач не здійснив підписання акта коригування та не повернув позивачу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).

На виконання умов Договору, п. 7.3.1., 7.7.3. та Додатку 10 Правил ринку Позивачем сформовано та виставлено Відповідачу рахунок № 2202202300194 від 22.02.2023 року.

Згідно п. 7.7.3. оплата цього рахунку мала бути здійснена протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа Відповідачу. Оскільки рахунок було надіслано 22.02.2023 року , отже даний рахунок мав бути оплачений 24.02.2023 проте Відповідач не здійснив даної оплати.

Отже, з урахуванням вище наведеного за період червень 2022 року, Позивачем заявлено до стягнення з Відповідача заборгованість у розмірі 9 617 869,94 + 556 590,26 = 10 174 460,20 грн. згідно виставленого та неоплаченого рахунку за 2 декаду червня 2022 року (Рахунок - фактура № 2406202200014 від 24.06.2022 року за електричну енергію з метою врегулювання небалансів електричної енергії) та рахунку № 2202202300194 від 22.02.2023 року відповідно до Публічного договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0669-01024 з датою акцептування - 06.06.2022 року затвердженого наказом НЕК «Укренерго» від 09.06.2022 року № 236.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1,2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.4, ч.3 ст.3 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Обов`язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Як встановлено судом, права та обов`язки сторін у даній справи виникли на підставі договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Частиною 1 статті 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Зазначений договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст.634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.

Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 ЦК України).

За змістом статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.

У відповідності до ч.3 ст.13, ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Наявними у матеріалах справи доказами підтверджується заборгованість відповідача перед позивачем у сумі 10 174 460, 20 грн. Обставини, на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, відповідачем не спростовано.

Згідно із ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічна правова норма передбачена частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Зобов`язання припиняється виконанням проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Ураховуючи викладене вище, оскільки заборгованість відповідача перед позивачем у сумі 11 174 460, 20 грн підтверджується матеріалами справи, доказів оплати заборгованості відповідачем не надано, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення 11 174 460, 20 грн заборгованості.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Судом встановлено, що відповідач обов`язку по сплаті грошових коштів у визначений договором строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Пунктом 3 частини 1 статті 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Також позивачем заявлено до стягнення 3 % річних у розмірі 201 384, 21 грн. та інфляційних втрат у розмірі 835 998, 94 грн.

Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 625 ЦК України, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції, а також 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.

Нарахування інфляційних втрат здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.

Об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 роз`яснила, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

Згідно з імперативними вимогами статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 236 Господарського процесуального кодексу України, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Перевіривши розрахунок позивача по інфляційним втратам та періоди, по яким заявлено інфляційне нарахуванням з урахуванням зазначеної практики Об`єднаної палати Касаційного господарського суду, господарський суд вважає, що вимоги позивача про стягнення інфляційних втрат підлягають задоволенню, а саме в розмірі 835 998, 94 грн.

Дослідивши здійснений позивачем розрахунок заявленої до стягнення суми 3 %, суд вважає його обґрунтованим, арифметично вірним та таким, що не суперечить нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим вимоги в цій частині підлягають задоволенню в розмірі 201 384, 21 грн.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НАША ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» (Україна, 01024, місто Київ, вул. Басейна, будинок 9, кімната 3, ідентифікаційний код 42702261) на користь ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» (01032, місто Київ, ВУЛИЦЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ, будинок 25, ідентифікаційний код 00100227) - основний борг в розмірі 10 174 460 (десять мільйонів сто сімдесят чотири тисячі чотириста шістдесят) грн. 20 коп. 3 % річних у розмірі 201 384 (двісті одна тисяча триста вісімдесят чотири) грн. 21 коп., інфляційні втрати у розмірі 835 998 (вісімсот тридцять п`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто вісім) грн. 94 коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 168 177 (сто шістдесят вісім тисяч сто сімдесят сім) грн. 65 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано: 18.07.2023.

Суддя І.В. Алєєва

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.07.2023
Оприлюднено20.07.2023
Номер документу112270352
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/4227/23

Рішення від 17.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 03.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 12.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 25.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 15.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 09.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

Ухвала від 29.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Алєєва І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні