ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2023 року Справа № 913/169/23
Провадження №33/913/169/23
Господарський суд Луганської області у складі судді Драгнєвіч О.В., розлянувши позовні матеріали в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін у справі за позовом Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро», вул. Жилянська, буд. 32, м.Київ, 01033,
до відповідача-1 Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ», вул.Залізнична, буд. 44, смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області
відповідача-2 громадянина ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
про стягнення 204 714 грн 42 коп.
С У Т Ь С П О Р У:
Акціонерне товариство «Банк Кредит Дніпро» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до відповідачів - Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ» (позичальник/боржник) та громадянина ОСОБА_1 (поручитель) про стягнення солідарно заборгованості по процентам в сумі 204 714 грн 42 коп. за кредитним договором №021121-КНЛ від 02.11.2021, враховуючи укладений в забезпечення кредитних зобов`язань договір поруки №021121-П від 02.11.2021.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на належне виконання банком умов кредитного договору та перерахування відповідачу-1 кредитних коштів в загальній сумі 1 500 000 грн; однак позичальник у встановлений строк кошти банку не повернув; станом на 22.02.2023 заборгованість за кредитним договором складає 1 704 714,42 грн, з яких: 1 500 000 грн - залишок простроченого кредиту, 204 714,42 - залишок прострочених відсотків; вимоги банку про врегулювання заборгованості за кредитним договором, направлені 26.04.2023 на електронну пошту та смс-повідомлення на мобільний номер позичальника і поручителя були залишені останніми без виконання; користуючись процесуальним правом, позивач просить стягнути у цій справі лише вказану суму заборгованості по процентам.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.05.2023 справа передана на розгляд судді Драгнєвіч О.В.
Ухвалою суду від 15.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.
З метою дотримання процесуальних прав відповідача-2, фізичної особи ОСОБА_1 , належного його повідомлення судом про розгляд цієї справи (у разі набуття останнім статусу внутрішньо переміщеної особи), суд ухвалою суду від 16.05.2023 витребував у Міністерства соціальної політики України відомості із Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо зазначеної особи: дані про фактичне місце проживання на дату звернення; адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
Міністерство соціальної політики України електронним листом від 24.05.2023 повідомило, що інформація станом на 19.05.2023 в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб щодо фізичної особи ОСОБА_1 відсутня.
Відповідно до інформації, отриманої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою місцезнаходження відповідача-1, Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ», є: вул.Залізнична, буд. 44, смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області.
Згідно інформації, отриманої з Єдиного державного демографічного реєстру, зареєстрованою адресою проживання відповідач-2, громадянина ОСОБА_1 , також є зазначена адреса: АДРЕСА_1 .
За даними Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, Троїцька селищна територіальна громада з 24.02.2022 по 06.03.2022 була територією активних бойових дій, а з 06.03.2022 та на даний час залишається тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Також за інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеною на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua), судом було з`ясовано, що поштові відділення в смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області наразі є неможливим, про що також зазначає позивач у позовній заяві та що судом було враховано.
З урахуванням обставин неможливості відправлення процесуальних документів засобами поштового зв`язку на адресу місцезнаходження відповідачів, з метою належного повідомлення учасників про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та про встановлені строки для подання заяв по суті, ухвала суду про відкриття провадження від 15.05.2023 була відправлена на електронну адресу відповідачів v.azalii_vita.8888@ukr.net, яка зазначена як засіб зв`язку з обома відповідачами в кредитному договорі, в опитувальнику клієнта-юридичної особи, в опитувальнику клієнта-фізичної особи.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі також були своєчасно розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є вільним та загальнодоступним.
Додатково суд намагався повідомити відповідачів за номером телефону, що міститься в матеріалах справи, а також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, однак, встановити зв`язок за цим номером телефону ( НОМЕР_1 ) суду не вдалося.
Разом з цим, судом також було враховано, що у відповідності до вимог ч.1 ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
З опублікуванням такого оголошення відповідачі вважаються повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Отже, з урахуванням вищезазначених вимог судом з метою забезпечення процесуальних прав відповідачів та належного їх повідомлення про розгляд справи; відповідні оголошення були розміщені на порталі судової влади України та на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі «Інше - Повідомлення для учасників справ, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції та на тимчасово окупованих територіях»), про що свідчать наявні роздруковані сторінки із сайтів.
Враховуючи вищевикладене, судом вчинені всі можливі заходи для належного повідомлення відповідачів про розгляд спору та забезпечення їх процесуальних прав на подання відзивів та клопотань щодо розгляду справи.
Однак, у встановлені строки від відповідачів відзиви на позовну заяву не надходили, будь-які процесуальні клопотання також.
Судом враховується, що згідно положень ст. 42 ГПК України, подача відзиву та письмових пояснень є правом відповідача, а не обов`язком.
Відповідно до ч. 4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно приписів ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідачі правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися, у зв`язку з чим справа розглядається за наявними у ній матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 ГПК.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши наявні докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
02.11.2021 між Акціонерним товариством «Банк Кредит Дніпро» (далі - банк, позивач) та Фермерським господарством «В.АЗАЛІЇ» (далі - позичальник, відповідач-1) укладено кредитний договір №021121-КНЛ, відповідно до предмету якого банк зобов`язався надати позичальнику кредит (грошові кошти на умовах, зазначених в договорі) одним або кількома траншами (сума кредиту у повному обсязі або частина суми кредиту) в національній валюті України в загальній сумі 1 500 000,00 грн та в межах встановленого строку кредиту (до кінцевої дати погашення, визначеної п.2.5.2 договору), а позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використовувати і повернути банку кредит та сплатити плату (проценти та комісії за договором) за кредит у порядку та на умовах цього договору.
Відповідно до п.2.5.2 кредитного договору позичальник зобов`язаний повернути кредит/транш в терміни, встановлені графіком погашення/зниження загальної суми кредиту, що є додатком 2 до цього договору, але в будь-якому випадку не пізніше кінцевої дати погашення - 20 лютого 2023 року включно, якщо не застосовується інший термін повернення кредиту/траншу, встановлений на підставі додаткової угоди сторін або до іншого терміну відповідно до умов цього договору.
У разі надання кредиту з графіком погашення кредиту та у разі порушення позичальником встановлених у відповідному графіку термінів, розмір простроченої заборгованості за кожним траншем визначається банком самостійно.
Сума заборгованості за кредитом/траншем, що не сплачена позичальником у визначений договором термін, з наступного робочого дня вважається простроченною (п.2.5.3 договору)
В п.2.6. кредитного договору сторони погодили, що процентна ставка за користування кредитом/траншем у межах строку користування встановлюється фіксована в розмірі - 13,0 % процентів річних, якщо інший розмір процентної ставки не застосований згідно умов цього договору.
Згідно з п.2.6.1 кредитного договору проценти за користування кредитом/траншем, наданими за цим договором, нараховуються банком щомісячно в останній робочий день поточного місяця, або у день повного погашення заборгованості за кредитом/траншем (достроково або при настанні строку погашення), за методом факт/факт відповідно до вимог чинного законодавства на строкову суму заборгованості за кредитом, тобто строки погашення якої не порушено.
Пунктом 2.6.2 кредитного договору передбачено, що проценти підлягають сплаті у валюті відповідно до наданого кредиту/траншу та сплачуються позичальником в період з 01 по 10 число (включно) кожного місяця, наступного за тим, за який були нараховані проценти, а в місяці повного погашення заборгованості за кредитом/траншем (достроково або при настанні строку погашення) - в день їх нарахування, але в будь-якому випадку не пізніше дати погашення кредиту/траншу, вказаної в пункті 2.5.2. цього договору. У разі якщо день сплати процентів припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, проценти сплачуються наступного робочого дня.
В п.2.6.5 договору сторони передбачили, що з урахуванням статті 212 Цивільного кодексу України банк має право встановити за користування одержаним кредитом/траншем процентну ставку збільшену на 3 % процентних пункти до встановленої п.2.6. договору у випадку порушення/невиконання/часткового виконання/неналежного виконання позичальником своїх зобов`язань, передбачених п. 5.5, 5.9, 5.14 цього договору. Сторони підтверджують, що встановлення банком вказаної процентної ставки не є односторонньою зміною умов цього договору. Банк застосовує підвищену процентну ставку за користування кредитом/траншем відповідно до цього договору з першого числа місяця, наступного за місяцем порушення умов договору.
Зобов`язання вважаються виконаними у повному обсязі у разі виконання позичальником усіх зобов`язань, передбачених пунктами, зазначеними у п. 2.6.5. договору, та вважаються невиконаними у разі невиконання будь - якого із зобов`язань, передбачених у цих пунктах.
З першого числа місяця, наступного за місяцем виконання позичальником умов договору банк встановлює процентну ставку за користування кредитом/траншем відповідно до п.2.6. цього договору.
ЦІльове призначення кредиту визначене в п.2.8. договору, згідно якого це поповнення обігових коштів, придбання насіння, засобів захисту рослин, добрив, паливно-мастильних матеріалів, запчастин для ремонту сільгосптехніки, виплата заробітної плати, сплата податків і зборів, видача і погашення фінансової допомоги, поповнення капіталу ,виплата девідендів, розміщення депозитів.
Пунктом 2.11 договору встановлено, що у разі, якщо позичальник своєчасно не поверне суму /частину кредиту/траншу в кінцеву дату погашення або у терміни, встановлені графіком погашення/зниження загальної суми кредиту/ліміту кредитної лінії або інші терміни, встановлені умовами цього договору, або у встановлений згідно п. 2.12. цього договору - термін повернення кредату/траншу, позичальник зобов`язаний сплатити банку проценти за порушення грошового зобов`язання (згідно до ч. 2 ст. 625 ЦК - України) в розмірі 18,0% процентів річних від суми простроченої заборгованості за кредитом/траншем, що надані в національній валюті України, гривні (UAH), якщо інший розмір не встановлений додатковою угодою на підставі домовленості cторін, при цьому cторони домовились, що у разі зміни розміру в сторону зменшення така угода не укладається.
Позичальник сплачує проценти за порушення грошового зобов`язання за кожен день наявності простроченої заборгованості за траншем/кредитом, починаючи з дати її виникнення, а саме: з наступного дня після дня несплати або не повної сплати кредиту/траншу в кінцеву дату або в дату погашення. Проценти за порушення грошового зобов`язання нараховуються банком та сплачуються-позичальником відповідно до п. 2.6. цього договору.
В п.9.1. договору сторонни визначили, що договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє до повного та належного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Згідно п. 10.14 кредитного договору сторони погодили, що позичальник вважається належним чином письмово повідомленим та таким, шо отримав відповідне повідомлення/вимогу банку у випадках встановлених цим договором, у разі здійснення Банком одного або кількох дій, а саме:
- вручення позичальнику письмового повідомлення/вимоги особисто представникові; та/або
-направлення позичальнику повідомлення/вимоги через систему клієнт-банку банку; у вигляді SМS-повідомлень на номер мобільного телефону, зазначений в п. 11 цього договору; та/або
-передачі письмового повідомлення/вимоги рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про отримання або доставкою кур`єрською службою на адресу, зазначену в цьому договорі, або на ту адресу, яка буде повідомлена самим позичальником письмово; та/або
-надіслання письмового повідомлення/вимоги на адресу електронної пошти зазначеної в п. 11 цього договору, та/або на ту адресу електронної пошти, які будуть повідомлені самим позичальником письмово; та/або
-розміщення інформації на сайті банку www.creditdnepr.com.ua (виключно для загальних повідомлень).
Позичальник вважається повідомленим/таким що отримав вимогу, навіть, у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена у договорі та/або письмово повідомлена позичальником) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.
Зокрема, в опитувальнику клієнта - юридичної особи відповідачем-1 повідомлена навтупна електронна пошта v.azalii_viva-vita.8888@ukr.net для листування з позичальником ФГ «В.АЗАЛІЇ», а також контактний номер телефону НОМЕР_2 , які також містяться в реквізитах сторони укладеного кредитного договору.
Додатком №1 до договору погоджена сторонами форма заяви про видачу кредиту.
В додатку №2 від 02.11.2021 до кредитного договору №021121-КЛН від 02.11.2021 сторони погодили графік зниження ліміту кредиту/траншу згідно кредитного договору. Позичальник зобов`язується повернути банку загальну суму кредиту у терміни передбачені наступним графіком:
20.12.2022 - 750 000 грн 00 коп. (дата з якої діє новий ліміт - 21.12.2022)
20.02.2023 - 750 000 грн 00 коп.
Всього: 1 500 000 грн.
Матерали справи свідчать про те, що в забезпечення виконання вищезазначених кредитних зобов`язань ФГ «В.Азалії», 02 листопада 2021 року між АТ «Банк Кредит Дніпро» (Банк) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки №021121-П, у відповідності до предмету якого поручитель поручається перед банком за виконання боржником основного зобов`язання 1 та основного зобов`язання 2 за основним договором, а саме за кожне з цих основних зобов`язань окремо (п.1.1. договору).
Основне зобов`язання 1 - це зобов`язання із повернення суми кредиту, наданого за основним договором, а саме 1 500 000 грн.
Основне зобов`язання 2 - це зобов`язання зі сплати суми процентів, комісій, відшкодування можливих збитків, сплати пені та інших штрафних санкцій, передбачених умовами основного договору, існуючих в теперішній час і тих, що можуть виникнути в майбутньому, в т.ч. на підставі окремих угод, що можуть бути укладені в рамках основного договору.
Основний договір - це кредитний договір №021121-КНЛ від 02.11.2021, який було укладено між банком і боржником - ФГ «В.АЗАЛІЇ».
Порукою, що надається згідно з цим договором, забезпечуються усі існуючі та майбутні грошові зобов`язання боржника, що становлять основні зобов`язання, термін виконання яких настав або настане у майбутньому. Зміни, які здійснюються відповідно до умов цього пункту договору не потребують додаткового укладення сторонами угод щодо внесення змін до цього договору (1.2. договору) .
Згідно з цим договором поручитель також поручається за виконання боржником обов`язків щодо повернення суми в розмірі основних зобов`язань згідно з відповідним рішенням суду, якщо основний договір буде визначений недійсним у судовому порядку.
В п. 1.4. договору поруки сторони погодили, що відповідальність поручителя і боржника щодо виконання основних зобов`язань є солідарною.
У відповіності до п.1.5. договору поручитель надає свою згоду та погоджується з тим, що у разі зміни розміру будь-якого основного зобов`язання та/або строку основного договору, в тому числі внаслідок новації зобов`язання, цей договір та порука за цим договором будуть діяти до повного виконання всіх основних зобов`язань без необхідності попереднього чи наступного погодження із поручителем зазначених змін та/або укладення додаткової угоди цього договору.
Достатнім і належним документом, що підтверджує наявність і розмір заборгованості боржника перед банком є довідка із розрахунком заборгованості за основним договором (п.1.8. договору).
Відповідно до п.3.1 договору поруки сторони домовились, що строк дії поруки, а саме строк, протягом якого банк має право пред`явити вимоги до поручителя, становить 7 років з дати укладення цього договору.
Банк має право у разі порушення боржником будь-якого основного зобов`язання за основним договором або невиконання боржником зобов`язання, встановленого рішенням суду щодо визнання договору недійсним, звернутися до поручителя з вимогою про виконання таких зобов`язань, а поручитель зобов`язується виконати їх за боржника у порядку і строки, визначені у вказаній вимозі (п.2.1. договору).
Пунктом 7.1 договору поруки встановлено, що якщо у випадку пред`явлення банком вимоги поручитель не виконає будь-яке основне зобов`язання в терміни (строки), встановлені у зазначеній вимозі, банк має право вимагати, а поручитель зобов`язаний сплатити банку проценти за порушення грошового зобов`язання (як спеціальний вид відповідальності згідно до ч. 2 ст, 625 Цивільного кодексу України) в розмірі 18% проценти річних від простроченої заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день погашення простроченої заборгованості.
Проценти за порушення грошового зобов`язання підлягають сплаті поручителем у гривні на рахунок погашення.
Проценти за порушення грошового зобов`язання як спеціального виду відповідальності сплачуються на підставі письмової вимоги банку, що направляється поручителю в один із способів, передбачених розділом «порядок надання сторонами письмових повідомлень».
В п.9.1 договору поруки сторони домовились, що поручитель вважається належним чином письмово повідомленим та таким, що отримав відповідні повідомлення та/або вимогу банку у випадках встановлених дим договором, у разі здійснення банком однієї або кількох дій, а саме:
-вручення поручителю письмового повідомлення/вимоги особисто або його представникові;
-направлення поручителю повідомлення/вимоги у-вигляді SMS-повідомлень на номер мобільного телефону, вказаного в цьому договорі;
-передачі письмового повідомлення/вимоги рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням- про отримання або доставкою кур`єрською службою на адресу, зазначену в цьому договорі, або на ту адресу, яка буде повідомлена поручителем письмово;
-надіслання письмового повідомлення/вимоги на адресу електронної пошти, вказаної в цьому договорі, та/або на ту адресу електронної пошти, які будуть повідомлені поручителем письмово;
-розміщення інформації на сайті Банку www.creditdnepr.com.ua (виключно для загальних повідомлень);
Поручитель вважається повідомленим/таким, що отримав повідомлення/вимогу, навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в договорі та/або письмово повідомлена поручителем) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.
В опитувальнику клієнта - фізичної особи поручителем була зазначена електронна пошта v.azalii_viva-vita.8888@ukr.net для листування з поручителем громадянином ОСОБА_1 , а також контактний номер телефону НОМЕР_2 .
З матеріалів справи вбачається, що позичальник, Фермерське господарство «В.АЗАЛІЇ» 27.01.2022 та 28.01.2022 подало позивачу відповідні заяви на видачу кредиту/траншу в сумі 750 000 грн та 750 000 грн (всього 1 500 000 грн) на строк з 27/28.01.22 по 20.02.2023.
На виконання умов кредитного договору №021121-КНЛ від 02.11.2021 позивач перераховував ФГ «В.АЗАЛІЇ» на поточний рахунок кредитні кошти загальній у сумі 1 500 000 грн, що підтверджується меморіальними ордерами №11009 від 27.01.2022 на суму 750 000 грн., №15580 від 28.01.2022 на суму 750 000 грн.
Належне виконання банком зобов`язань також підтверджується даними наданої банківської виписки по особовому рахунку ФГ «В.АЗАЛІЇ» відкритого в АТ «Банк Кредит Дніпро» за період з 02.11.2021 по 21.02.2023.
За користування кредитними коштами позивачем нараховані проценти в загальному розмірі 208 089 грн 03 коп. за період з 27.01.2022 по 20.02.2023.
З наданого розрахунку заборгованості та даних виписки з особового рахунку вбачається, що позивачем були враховані часткові оплати боржника процентів за користування кредитними коштами у загальній сумі 3 374 грн 61 коп., що підтверджується також долученими копіями меморіальних ордерів №13233 від 04.02.2022 на суму 2404 грн 11 коп., №14201 від 23.03.2022 на суму 970 грн 50 коп., згідно з яких на виконання кредитного договору вказані кошти були списані з рахунку відповідача-1 в лютому і березні 2022 року.
Позивач зазначає про те, що позичальником не здійснювалося належна щомісячна сплата відсотків згідно умов кредитного договору, кредитні кошти банку також повернуто не було.
У зв`язку з чим у відповідача-1 обліковується заборгованість по тілу кредиту в розмірі 1 500 000 грн, а по процентам за користування кредитними коштами в сумі 204 714 грн 42 коп., обраховані за період з 01.02.2022 по 20.02.2023.
Оскільки за даними АТ «Укрпошта» поштове сполучення, зокрема робота поштових відділень на окупованій РФ території України була тимчасово призупинена, що унеможливило направлення банком відповідних вимог на поштові адреси місцезнаходження відповідачів (смт.Троїцьке Луганської області), 26.04.2023 АТ «Банк Кредит Дніпро» на електронну адресу позичальника та поручителя v.azalii_viva-vita.8888@ukr.net направив лист за вих.№17-3344 з вимогою до ФГ «В.АЗАЛІЇ» як боржника та поручителя - ОСОБА_2 щодо врегулювання заборгованості за кредитним договором №021121-КЛН від 02.11.2021 з розрахунком заборгованості, в якому банк у строк до 04.05.2023 вимагав провести погашення боргу по простроченному кредиту та простроченим процентам (долучено на підтвердження роздруківки з електонної пошти).
Також зазначене повідомлення про наявність заборгованості з вимогою здійснити погашення боргу у строк дщо 04.05.2023 банком були направлені позичальнику та поручителю на мобільний номер телефону НОМЕР_2 смс повідомленнями, на підтвердження чого долучені роздруківки повідомлень.
Зазначене, зокрема відповідає способам, погодженим сторонами щодо здіснення повідомлень та направлення вимог згідно п.10.14 кредитного договору та п.9.1. договору поруки.
Вимоги банку про врегулювання заборгованості за кредитним договором ні боржником, ні поручителем виконані не були.
Користуючись процесуальним правом, позивач наразі звернувся із позовом лише про стягнення заборгованості по процентам, відповідно просить стягнути у цій справі солідарно з відповідачів лише заборгованість по простроченим процентам в сумі 204 714 грн 42 коп., обрахованих за період з 01.02.2022 по 20.02.2023.
Надаючи юридичну оцінку вказаним обставинам, суд зазначає про наступне.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно положень ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій сумі, що була передана йому позикодавцем) у строк та порядку, що встановлені договором.
Також положеннями ст.1050 ЦК України визначено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст.1048 цього Кодексу.
Статтею 1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання
від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно із ст. 10561 ЦК України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Статтею 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За умовами кредитного договору сторони погодили щомісячну сплату відсотків за кредитом на суму залишку заборгованості за кредитом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Як вбачається з наданих заяв позичальника про виплату траншу, а також умов укладеного кредитного договору, сторонами було погоджено, що кінцевою датою погашення кредиту є 20.02.2023 включно.
Отже, в межах строку кредитування позивачльник, відповідач-1, мав зокрема повертати позивачеві кредит і сплачувати проценти періодичними (щомісячними) платежами.
Як вже зазначалося вище, матеріали справи підтверджують факт виконання банком умов кредитного договору №021121-КЛН від 02.11.2021 шляхом надання позичальнику кредиту в загальній сумі складає 1 500 000 грн 00 коп., що підтверджується меморіальними ордерами №11009 від 27.01.2022 на суму 750 000 грн., №15580 від 28.01.2022 на суму 750 000 грн. та банківською випискою по рахунку.
В порушення п.2.6.1 кредитного договору позивачльником проценти за користування кредитом були сплачені лише нараховані в січні 2022 та частково в лютому 2022, на загальну суму 3 374 грн 61 коп., що підтверджується долученими копіями меморіальних ордерів №13233 від 04.02.2022 на суму 2404 грн 11 коп., №14201 від 23.03.2022 на суму 970 грн 50 коп. та даними виписки по рахунку.
На час вирішення спору в матеріалах справи відсутні докази повернення позичальником кредиту в сумі 1 500 000 грн, а також докази внесення щомісячних платежів щодо сплати нарахованих процентів, зокрема за період з 01.02.2022 по 20.02.2023 (крім зазначених вище платежів).
Отже матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості у позичальника - ФГ «В.АЗАЛІЇ» по сплаті процентів за кредитним договором в сумі 204 714 грн 42 коп., нараховані за період з 01.02.2022 по 20.02.2023, що підтверджується даними долучених позивчем виписок по рахунку, а також наданим розрахунком суми несплачених відсотків за користування кредитними коштами згідно кредитного договору №021121-КЛН від 02.11.2021.
Суд зауважує, що на час вирішення спору також в матеріалах справи відсутні докази погашення кредиту та процентів за користування кредитом за рахунок поручителя, відповідача-2 - громадянина ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
Порука є спеціальним додатковим заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання.
Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника, та кредитором боржника.
Згідно із ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
У ст. 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно із ч. 4 ст. 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя.
Матеріалами справи підтверджено факт укладання між позивачем та другим відповідачем договору поруки №021121-П від 02.11.2021 з метою забезпечення зобов`язань за кредитним договором №021121-КНЛ від 02.11.2021.
Згідно пунктами 1.1-1.5 якого поручитель поручається перед банком за виконання боржником основного - зобов`язання 1 (щодо повернення суми кредиту, наданого за основним договором, а саме 1 500 000 грн) та основного зобов`язання 2 за основним договором (щодо сплати суми процентів, комісій, відшкодування можливих збитків, сплати пені та інших штрафних санкцій, передбачених умовами основного договору, існуючих в теперішній час і тих, що можуть виникнути в майбутньому), а саме за кожне з цих основних зобов`язань окремо.
В п. 1.4. договору поруки сторони погодили, що відповідальність поручителя і боржника щодо виконання основних зобов`язань є солідарною.
Як зазначалося вище, АТ «Банк Кредит Дніпро» 26.04.2023 на електронну адресу позичальника та поручителя v.azalii_viva-vita.8888@ukr.net направив лист за вих.№17-3344 з вимогами до боржника та позичальника щодо врегулювання заборгованості за кредитним договором №021121-КЛН від 02.11.2021 з розрахунком заборгованості, в якому банк у строк до 04.05.2023 вимагав провести погашення боргу по простроченному кредиту та простроченим процентам (долучено на підтвердження роздруківки з електонної пошти). Також банк повідомляв поручителя про можливість сплатити кошти за боржника в добровільному порядку.
Також зазначене повідомлення про наявність заборгованості з вимогою здійснити погашення боргу у строк дщо 04.05.2023 банком були направлені позичальнику та поручителю на мобільний номер телефону НОМЕР_2 смс повідомленнями, на підтвердження чого долучені роздруківки повідомлень.
Зазначене, зокрема відповідає способам, погодженим сторонами щодо здіснення повідомлень та направлення вимог згідно п.10.14 кредитного договору та п.9.1. договору поруки.
Як вбачається з даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, ОСОБА_1 (позичальник/відповідач-2) є засновником та учасником Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ», який не лише з метою забезпечення виконання кредитних зобов`язань фермерського господарства, як вбачається укладав як поручитель договір поруки №021121-П від 02.11.2021, а і як голова фермерського господарства від імені ФГ «В.АЗАЛІЇ» уклав основний кредитний договір №021121-КНЛ від 02.11.2021.
Засоби з`язку із ФГ «В.АЗАЛІЇ» як позичальником та громадянином ОСОБА_1 як поручителем зазначені одні й тіж - в договорах, заявах, опитувальниках, а також в реєстрі (однакові адреса місцезнаходження, електронної пошти та моб. телефону).
В матеріалах справи відсутні докази сплати боргу боржником (відповідачем-1), а також поручителем (відповідачем-2).
Отже, відповідач-2 відповідає перед кредитором (позивачем) як солідарний боржник у межах зобов`язань, що визнані судом правомірними.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обгрунтованість заявленого позову про стягнення з відповідачів солідарно на користь позивача заборгованість за простроченими процентами в сумі 204 714 грн 42 коп. за період з 01.02.2022 по 20.02.2023.
Відповідно до ст.129 ГПК України витрати позивача щодо сплати судового збору покладаються на відповідачів у рівних частинах.
Керуючись ст. ст.129, 238 - 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро» до Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ» та громадянина ОСОБА_1 про стягнення 204 714 грн 42 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ» (вул.Залізнична, буд. 44, смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області, 92100, ідентифікаційний код 33219965) та громадянина ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро» (вул. Жилянська, буд. 32, м.Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406) заборгованість за простроченими процентами в сумі 204 714 грн 42 коп.
3. Стягнути з Фермерського господарства «В.АЗАЛІЇ» (вул.Залізнична, буд. 44, смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області, 92100, ідентифікаційний код 33219965) на користь Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро», (вул. Жилянська, буд. 32, м.Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406) витрати зі сплати судового збору в сумі 1 535 грн 36 коп.
4. Стягнути з громадянина ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро», (вул. Жилянська, буд. 32, м.Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406) витрати зі сплати судового збору в сумі 1 535 грн 36 коп.
5. Видати накази позивачу після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду згідно положень ст.256 Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.07.2023.
Суддя Олена ДРАГНЄВІЧ
Вих.№
Надруковано 2 примірника:
1-до справи;
2- Акціонерному товариству «Банк Кредит Дніпро», вул. Жилянська, буд. 32, м.Київ, 01033 - направлено рекомендов. з повідомл.;
3- Фермерському господарству «В.АЗАЛІЇ», вул.Залізнична, буд. 44, смт.Троїцьке Троїцького району Луганської області - не направляється, направлено на електронну пошту - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; + оголошення на сайт;
4 - громадянину ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 - не направляється, направлено на електронну пошту - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; + оголошення на сайт;
Внесено до ЄДРСР 17.07.2023
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112270686 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Драгнєвіч О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні