ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"17" липня 2023 р. м. Рівне Справа №918/680/23
Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., розглянувши заяву ДНП "Центр тестування" про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав у справі
про стягнення 117 255 грн 36 коп.
без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
10.07.2023 на поштову адресу Господарського суду Рівненської області надійшов позов ДНП "Центр тестування" до Державного закладу "Луганський медичний університет" про стягнення 117 255,36 грн - заборгованості.
Разом з позовною заявою, ДНП "Центр тестування" звернулось до суду з заявою про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав, зазначаючи про утворення спірної заборгованості у 2014 році, проте існують причини пропуску судового звернення, які підприємство просить визнати поважними та поновити на підставі ст. 119 ГПК України.
Господарський суд, розглянувши дану заяву позивача, дійшов висновку про відмову у її задоволенні з огляду на наступне.
Щодо пропуску 3-річного строку звернення до суду за захистом прав та законних інтересів, встановленого ст. 257 ЦК України, ДНП "Центр тестування" просить врахувати, що Договір про встановлення відповідності якості підготовки фахівців №11-В, за результатами невиконання якого за відповідачем утворилась заборгованість, було укладено між Державною організацією "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров`я України (правонаступником якого являється позивач) і Державним закладом "Луганський медичний університет" сторонами 20.03.2014, проте:
- відповідно до наказу Міністерства охорони здоров`я України від 03.06.2022 № 939 «Про реорганізацію державної організації «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України»» та наказу Міністерства охорони здоров`я України від 14.07.2022 № 1234 «Про затвердження статуту державного некомерційного підприємства «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України»» (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 29.08.2022 № 1550), Державну організацію «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» перетворено в Державне некомерційне підприємство «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України», отже ДНП «Центр тестування» є правонаступником ДО «Центр тестування» щодо її прав, обов`язків стосовно всіх кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами;
- відповідно до ч. 7 ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» був запроваджений мораторій на виконання тимчасово переміщеними вищими навчальними закладами, тимчасово переміщеними науковими установами кредитних та інших договірних зобов`язань (крім договорів про надання освітніх послуг), які виникли до переміщення на підконтрольну українській владі територію у зв`язку із проведенням антитерористичної операції, запроваджується мораторій на період проведення антитерористичної операції.
- згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи не період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
У зв`язку з викладеним, зважаючи на положення п. 2 ч. 1 ст. 263 ЦК України, яким передбачено, що перебіг позовної давності зупиняється у разі відстрочення виконання зобов`язання (мораторій) на підставах, встановлених законом, ДО «Центр тестування» не зверталася до Університету з вимогою про погашення існуючої заборгованості.
Разом з тим, згідно з Указом Президента України від 30.04.2018 № 116/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях» (далі -Указ), а також на підставі відповідного наказу Верховного Головнокомандувача Збройних сил України з 14:00 30.04.2018 була розпочата іншого формату операція Об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей.
Зазначений Указ опубліковано в Офіційному віснику Президента України ще в день його прийняття, однак додане в цьому Указі рішення РНБО має статус «для службового користування», тож його зміст є недосяжним. Водночас із назви Указу неможливо дійти висновку про те, що в його тексті йдеться про прийняття рішення про припинення антитерористичної операції і, відповідно, завершення мораторію на виконання договірних зобов`язань, передбаченого Законом України «Про тимчасові заходи не період проведення антитерористичної операції».
Ураховуючи викладене, ДО «Центр тестування» знову не зверталася до Університету з вимогою про погашення існуючої заборгованості.
Відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на всій території України з 12.03.2020, у зв`язку із респіраторною хворобою СОУЮ-19, спричиненою коронавірусом 8АЯ8-СоУ-2, був установлений карантин, який у подальшому був продовжений постановами Кабінету Міністрів України (на цей час карантинні обмеження в Україні тривають).
Відповідно до п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦR України, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ЇХ, в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан, який діє і на момент звернення Позивача до суду за захистом свого порушеного права.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що період проведення антитерористичної операції і, відповідно, завершення мораторію на виконання договірних зобов`язань, передбаченого Законом України «Про тимчасові заходи не період проведення антитерористичної операції», закінчилися з моменту набрання чинності Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, позивач вважає що причини пропуску строку для звернення до суду з даним позовом слід визнати поважними, а відтак просить поновити даний строк.
Розглянувши заяву позивача, подану в порядку ст. ст. 42, 119 ГПК України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Статтею 256 ЦК України передбачено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Згідно з ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Суд підкреслює, що позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу. Відтак суд відмовляє у задоволенні заяви позивача про поновлення пропущеного строку на звернення з позовом.
Водночас, за змістом ч. 5 ст. 267 ЦК України позивач має право отримати судовий захист у разі визнання судом поважними причин пропуску позовної давності. При цьому саме на позивача покладено обов`язок доказування тієї обставини, що строк звернення до суду було пропущено з поважних причин.
Разом з тим, суд зазначає, що перш ніж застосовувати позовну давність, та з`ясовувати поважність причин її пропуску, суд з`ясовує та зазначає в судовому рішенні, чи порушені право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом яких той звернувся до суду. Лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв`язку зі спливом позовної давності за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.
Вирішуючи питання про поважність причин пропуску позовної давності, необхідно врахувати, що поважними визнають лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними і пов`язані з дійсними труднощами для вчинення процесуальних дій у встановлений строк.
Таким чином, наведені питання, в тому числі поважність причин у випадку спливу позовної давності, за наявності заяви іншого учасника справи про застосування наслідків спливу позовної давності, підлягають з`ясуванню судом під час вирішення справи по суті.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 119, 234, 235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров`я України про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав у справі №918/680/23 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили 17.07.2023 з моменту її підписання в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 235 ГПК України та підлягає оскарженню в апеляційному порядку окремо від судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя Романюк Ю.Г.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112271103 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Ю.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні