РІШЕННЯ
Іменем України
18 липня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/604/23 Господарський суд Чернігівської області у складі: судді Ноувен М.П.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) № 927/604/23
за позовом: Приватного підприємства Дальнобой-Сервіс,
вул. Доценка,12, кв.13, м. Чернігів, 14032;
до відповідача: Приватного підприємства «Далимор»,
вул. Незалежності, 80, кв.69, м. Чернігів, 14021;
про стягнення 79601,40 грн;
представники сторін не викликались;
Позивач Приватне підприємство Дальнобой-Сервіс, звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Приватного підприємства «Далимор» про стягнення 79601,40 грн заборгованості.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалю Господарського суду Чернігівської області від 01.05.2023 прийнято позову заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі направлялась позивачу та відповідачу за адресою місця реєстрації.
Ухвали суду повернуті відділенням зв`язку як неодержані з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до норм ст. 242 ГПК України сторони належним чином повідомлені про розгляду справи в суді.
Відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження в справі.
В силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
У зв`язку з перебуванням судді Ноувен М.П. у відпустці, суд ухвалює рішення після усунення обставин, що зумовили відсутність судді.
Позиції учасників справи.
Свої вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору купівлі-продажу № ДС-000098 від 13.08.2018.
Відповідач у встановлені судом строки відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.
За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального кодексу строк не скористався.
Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.
Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань у Відповідача перед Позивачем по суті спору, доведеність суми боргу та наявність правових підстав для застосування до Відповідача наслідків порушення грошових зобов`язань по суті спору.
Позивачем на підтвердження своїх вимог надано копії:
- договору купівлі - продажу № ДС - 000098 від 13.08.2018,
- рахунку фактури № ДС-056852 від 01.02.2022,
- видаткової накладної № РН-000001824 від 30.07.2022,
- платіжних інструкції № 1084 від 03.03.2023, № 1073 від 14.03.2023.
Обставини справи встановлені судом. Оцінка аргументів та нормативно правове обґрунтування.
13.08.2018 між Приватним підприємством Дальнобой - Сервіс (далі - Постачальник) та Приватним підприємством «Далимор» (далі - Покупець) укладено договір купівлі - продажу № ДС - 000098 (далі Договір).
Відповідно до розділу 1 Договору Предмет Договору Постачальник зобов`язується на протязі дії договору поставляти Покупцю товар (в тому числі, але не виключно запасні частини для вантажних автомобілів та напівпричепів (причепів), автохімію, мастила (оливи), супутні товари для автотранспорту та інше) за його замовленнями окремими партіями за цінами, в асортименті (за номенклатурою) та кількості, що остаточно погоджуються сторонами в накладних, які є невід`ємною частиною Договору, а Покупець зобов`язується приймати товар та оплачувати його на встановлених Договором умовах.
Ціни на товар вважаються остаточно визначеними сторонами в видатковій накладній на момент постачання (передавання) партії товару. При здійсненні Покупцем 100% переплати партії товару ціни на нього встановлюються Постачальником на момент отримання суми переплати на його банківський рахунок, та при проведенні постачання (передавання) сплаченої партії товару цьому Покупцю не змінюються. Якщо товар доставляється транспортом Постачальника, то витрати на доставку включаються у вартість товару (п. 4.1., 4.2., 4.3. Договору).
Відповідно до п. 5.1.,5.1.1.,.5.1.2., 5.1.3. Договору Покупець зобов`язаний провести повний розрахунок за отриману по накладній партію товару у встановлений сторонами термін. При проведенні постачання за умовою 100% переплати згідно рахунку Постачальника, товар передається (відпускається) після обов`язкового надходження (отримання суми перерахованої переплати на банківський рахунок Постачальника до моменту відпуску товару по видатковій накладній. При проведенні поставки з відстроченням платежу Покупець сплачує суму ціни товару протягом терміну, визначеного у видатковій накладній після приймання зазначеної партії Покупцем від Постачальника (дати підписання Покупцем накладної постачальника).
При проведенні поставки з оплатою «за фактом отримання товару» (якщо товар відпущений з відстрочкою вантажу, але строк розрахунків в накладній не зазначений) Покупець повинен сплатити суму ціни товару протягом двох банківських днів з моменту прийняття зазначеної партії товару.
Пунктом 2.1., 2.2., 2.3. Договору сторони обумовили, що Договір вступає в дію з моменту його підписання уповноваженими особами обох сторін та діє до 31 грудня поточного року включно. У разі відсутності дати закінчення строку дії Договору повідомлення рекомендованим листом від будь-якої із сторін про розірвання договору, строк дії цього Договору вважається кожного разу автоматично продовженим до 31 грудня наступного календарного року включно.
Якщо на момент закінчення чергового строку дії цього Договору є належна пропозиція однієї із сторін про його розірвання, але сторонами не виконані будь які взаємні зобов`язання, Договір діє до виконання сторонами взаємних зобов`язань і проведення остаточних розрахунків між ними.
Відповідно до видаткової накладної № РН-000001824 від 30.07.2022 позивач поставив, а відповідач отримав Товар на загальну суму 85719,00 грн. Термін оплати до 31.07.2022.
Відповідно до платіжних інструкцій № 1084 від 03.03.2023 на суму 5117,60 грн, № 1073 від 14.03.2023 на суму 1000 грн відповідач частково оплатив вартість товару на загальну суму 6117,60 грн.
Станом на день звернення позивача до суду заборгованість відповідача за Договором склала 79601,40 грн.
Позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав у зв`язку з невиконанням відповідачем умов договору купівлі продажу в частині оплати вартості поставленого Товару.
Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (стаття 525 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За своєю юридичною природою, укладений між сторонами договір є договором купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу (ст. 662 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
З матеріалів справи убачається, що позивач свій обов`язок перед відповідачем виконав, відповідач Товар прийняв на загальну суму 85719,00 грн, що підтверджується видатковою накладною № РН-000001824 від 30.07.2022.
Видаткова накладна підписана сторонами та скріплена печатками. Зауваження та заперечення відсутні.
З урахуванням умов договору (п. 5.1.) строк оплати по накладній становить до 31.07.2022.
Відповідач частково оплатив вартість отриманого товару на загальну суму 6117,60 грн, що підтверджується наявними у справі платіжними інструкціями (а.с.11-12).
Таким чином, заборгованість відповідача по неоплаті вартості отриманого Товару становить 79601,40 грн.
Станом на день винесення рішення судом відповідач доказів сплати заборгованості не надав.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи те, що сума боргу відповідача, яка складає 79601,40 грн, підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і останній на момент прийняття рішення не надав документи, які підтверджують погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача до відповідача про стягнення вказаної суми боргу.
Розподіл судових витрат.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.
Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 2684 грн.
Частиною 1 ст.123 ГПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, віднесено і витрати на професійну правничу допомогу (п.1 ч.3 ст.123 ГПК України).
Відповідно до ст.1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до ст.30 вказаного вище Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Згідно з ст.16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Разом із тим, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву (частина 8 статті 129 ГПК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №826/1216/16 зазначено, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
14.04.2023 між Приватним підприємством Дальнобой-Сервіс (замовник) та адвокатом Шаповаловим Максимом Сергійовичем (виконавець) укладено договір про надання правових послуг (професійної правничої допомоги), відповідно до умов якого виконавець надає замовнику юридичну допомогу (послуги), пов`язану з представництвом та захистом інтересів замовника з приводу спору, який виник між замовником та ПП «Далимор» про стягнення заборгованості.
Відповідно до п. 4.1.,4.2. Договору від 14.04.2023 вартість юридичних послуг за даним договором визначається за домовленістю сторін та погоджується з рекомендаціями щодо застосування мінімальних ставок адвокатського гонорару, затвердженого рішенням Ради адвокатів Чернігівської області у відповідні роки і становить 15000 грн, яка за природою свого походження є гонораром.
Сума гонорару в розмірі 15000 грн виплачується виконавцю з дня підписання даного договору в готівковому вигляді. На підтвердження чого виконавець видає замовнику квитанцію про оплату послуг.
Відповідно до квитанції до прибуткового касового ордера № 09/23 від 14.04.2023 адвокатом прийнято від замовника 15000 грн.
19.04.2023 Приватним підприємством Дальнобой-Сервіс та адвокатом Шаповаловим Максимом Сергійовичем підписано Акт виконаних робіт з описом, відповідно до якого адвокатом надано, а замовником прийнято роботи на загальну суму 15000 грн.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт понесення позивачем витрат на правничу допомоги в сумі 15000,00 грн.
З огляду на задоволення позову та приписи ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати на професійну правничу допомогу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовні вимоги Приватного підприємства Дальнобой-Сервіс, код 34259265 до Приватного підприємства «Далимор», код 35846860 про стягнення 79601,40 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Далимор», вул. Незалежності, 80, кв.69, м. Чернігів, 14021, код 35846860 на користь Приватного підприємства Дальнобой-Сервіс, вул. Доценка, буд.12, кв. 31, м. Чернігів, 14032, код 34259265, борг в сумі 79601,40 грн, судовий збір в сумі 2684 грн, витрати на професійну правничу допомогу в сумі 15000 грн.
3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П. Ноувен
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112271461 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Ноувен М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні