Рішення
від 19.07.2023 по справі 335/2370/23
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

1Справа № 335/2370/23 2/335/1311/2023

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2023 року м.Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Алєксєєнка А.Б., за участю секретаря судового засідання Безштанківської К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальність «ЛЕКСЛІГА», третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 , про стягнення боргу,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя з позовом до ТОВ «ЛЕКСЛІГА», третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 , про стягнення боргу.

В обґрунтування позовних вимог зазначила про те, що 17.10.2013 ОСОБА_1 передала в якості займу ОСОБА_2 грошові кошти у сумі 200000,00 грн. на строк до 31.12.2020 року, про що було укладено відповідний договір.

В забезпечення виконання зобов`язань ОСОБА_2 за договором позики 17.10.2013 між ОСОБА_1 та ТОВ «ЛЕКСЛІГА» укладено Договір поруки поруки за умовами якого відповідач прийняв на себе зобов`язання сплатити позивачу несплачену Боржником суму боргу у разі порушення (невиконання чи неналежного) виконання боржником свого обов`язку за договором позики.

Боржник свої зобов`язання за Договором позики не виконав, у зв`язку із чим позивач звернулась до поручителя з вимогою про погашення заборгованості, проте вказана вимога позивача була проігнорована відповідачем, сума боргу не повернута.

Враховуючи викладене, позивач просить суд стягнути з відповідача на її користь суму боргу у розмірі 200000,00 грн.

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 24 березня 2023 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

У визначений судом строк недоліки позовної заяви було усунуто.

Ухвалою суду від 31 березня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справи, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін, сторонам встановлено строки для подання заяв по суті справи.

17 травня 2023 року до суду було подано спільну заяву про укладення мирової угоди, яка була підписана позивачем ОСОБА_1 , відповідачем - директором ТОВ «ЛЕКСЛІГА» Бауер Л.О., та третьою особою - ОСОБА_2 , до якої було додано саму мирову угоду, яка підписана позивачем ОСОБА_1 та директором ТОВ «ЛЕКСЛІГА» Бауер Л.О.

За умовами мирової угоди від 16.05.2023, ОСОБА_1 та ТОВ «ЛЕКСЛІГА» в особі директора Бауер Л.О., дійшли згоди про те, що ТОВ «ЛЕКСЛІГА» в рахунок погашення боргу за договором позики від 17.10.2013 у сумі 200000,00 грн. передає належну на праві власності ТОВ «ЛЕКСЛІГА» квартиру АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 приймає зазначену квартиру в рахунок погашення зазначених боргових зобов`язань. Сторони дійшли згоди визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 . Після укладення цієї мирової угоди припиняються будь-які вимоги ОСОБА_1 з приводу Договору поруки від 17.10.2013 та Договору позики від 17.10.2013, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 24 травня 2023 року у затвердженні мирової угоди було відмовлено.

Позивач ОСОБА_1 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явилася, разом з цим, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач ТОВ «ЛЕКСЛІГА» належним чиномповідомлене продату,час тамісце розглядусправи усудове засіданняповторно нез`явилося,причини не явки суду не повідомило, заяви про відкладення судового засідання до суду не надходило, відзив не подано.

Третя особа ОСОБА_2 належним чиномповідомлена продату,час тамісце розглядусправи усудове засіданняне з`явилась, причини неявки суду не повідомила.

Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

У зв`язку з чим, на підставі ст.247, 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу, в порядку заочного розгляду.

Дослідивши та проаналізувавши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно дост. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

Відповідно до ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Судом встановлено, що 17.10.2013 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали договір позики.

Відповідно до умов Договору позики (п.1, 2), загальна сума позики становить 200000,00 гривень. Позика є безпроцентною. Строк надання позики31.12.2020 року.

В забезпечення виконання зобов`язань ОСОБА_2 за договором позики між ОСОБА_1 та ТОВ «ЛЕКСЛІГА» в особі директора Чалаплюка С.В. 17.10.2013 укладено Договір поруки.

Відповідно до п.1.1 Договору поруки поручитель поручився перед кредитором за виконання боржником ОСОБА_2 обов`язку щодо сплати основного боргу, який становить 200000,00 грн. за Договором позики від 17.10.2013 року.

У разі порушення боржником обов`язку за основним договором боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (п.1.4).

Згідно п.3.1 Договору поруки від 17.10.2013 у разі порушення (невиконання чи неналежного виконання) боржником свого обов`язку за договором позики від 17.10.2013, кредитор вправі звернутися з вимогою про виконання такого обов`язку як до боржника, так і до поручителя, які несуть солідарну відповідальність перед кредитором.

Відповідно до ч. 1ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Частиною 1ст. 628 ЦК Українивизначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Відповідно до змісту ч. 1ст. 638 ЦК Українидоговір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно зіст. 627 ЦК Українивстановлено, що відповідно дост. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За змістом ч.1ст. 530 ЦК Україниякщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Частини 1-2ст. 625 ЦК Українипередбачають, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Статтею 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

За приписами ч.1, ч.2 ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно достатті 1046 ЦК Україниза договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Згідно із частиною другоюстатті 1047 ЦК Українина підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Отже, письмова форма договору позики унаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.

Частиною першоюстатті 1049 ЦК Українипередбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позивач зазначила, що позичальником ОСОБА_2 зобов`язання за договором позики від 17.10.2023 не виконанні, сума боргу не повернута у зв`язку із чим вона зверталась до поручителя з вимогою про погашення заборгованості. Разом з цим, відповідачем вимога про погашення заборгованості проігнорована. Доказів якіб спростовувалицю обставинувідповідачем ненадано.

Відповідно дост. 553 ЦК Україниза договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно зіст. 554 ЦК Україниу разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Статтею 629ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Відповідно до положень статей525,526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язань або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до частини першої статті598, статті599 ЦК Українизобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

З урахуванням зазначеного, оскільки судом встановлено, що позичальником взяті за договором позики від 17.10.2013 зобов`язання не виконані належним чином,суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.2ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.

Позивач ОСОБА_1 відповідно до п.9 ч.1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору.

У відповідності дост. 141 ЦПК Україниз відповідача підлягає стягненню судовий збір в дохід держави у розмірі 2 000,00 грн.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76-81, 89, 141,258, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальність «ЛЕКСЛІГА», третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 , про стягнення боргу задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальність «ЛЕКСЛІГА» на користь ОСОБА_1 суму боргу у розмірі 200 000 (двісті тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальність «ЛЕКСЛІГА» судовий збір на користь держави у сумі 2 000 (дві тисячі) гривень 00 копійок.

Копію заочного рішення не пізніше двох днів з дня його складання надіслати відповідачеві рекомендованим листом із повідомленням.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вищезазначених строків, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення складено в повному обсязі 19 липня 2023 року.

Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України:

Позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСЛІГА» (код ЄДРПОУ 38930237, адреса: 69005, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.133, кв.164).

Третя особа: ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 )

Суддя: А.Б.Алєксєєнко

СудОрджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення19.07.2023
Оприлюднено20.07.2023
Номер документу112281123
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —335/2370/23

Рішення від 19.07.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Алєксєєнко А. Б.

Ухвала від 24.05.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Алєксєєнко А. Б.

Ухвала від 31.03.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Алєксєєнко А. Б.

Ухвала від 24.03.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Алєксєєнко А. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні