Рішення
від 19.07.2023 по справі 909/436/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.07.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/436/23

Господарський суд Івано-Франківської у складі судді Малєєвої О. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу, у якій

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОЛФІ-УКРАЇНА",

відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕДФАРМ ІНВЕСТ",

про стягнення 6 898, 35 грн, з яких 4 208, 66 грн - заборгованість за договором поставки від 10.07.2017 №15/ІФ, 2 689, 69 грн - пеня,

ухвалив таке рішення.

1. Предмет позову.

1.1. ТОВ "Долфі-Україна" звернулось з позовом до ТОВ "Медфарм Інвест" про стягнення 6 898, 35 грн, з яких 4 208, 66 грн - заборгованість за договором поставки від 10.07.2017 №15/ІФ, 2 689, 69 грн - пеня.

2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

2.1. Суд відповідно до приписів ст. 252 ГПК України ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (ухвала про відкриття провадження від 12.05.2023).

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

2.2. Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу. Частиною 11 ст. 242 ГПК України встановлено, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 12.05.2023 надсилалася відповідачу ТОВ "Медфарм Інвест" за його місцезнаходженням, яке вказане у позовній заяві і визначене у витязі з ЄДРЮОФОПГФ від 09.05.2023.

Надсилання ухвали підтверджується відтиском штампу вихідної кореспонденції на її звороті та сформованим списком розсилки.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За змістом п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку, які затверджені постановою КМУ від 05.03.2009 № 270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення. Рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за вказаною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду (п. 99-2).

На адресу суду повернулося поштове відправлення із відміткою органу поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".

Процесуальні документи суду також направлялись за адресами засновника та кінцевого бенефіціара - власника юридичної особи ТОВ "Медфарм Інвест" - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які вказані у ЄДРЮОФОПГФ. Ця кореспонденція також повернулась з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".

Враховуючи викладене, відповідач належним чином повідомлявся про розгляд справи.

2.3. Суд в ухвалі про відкриття провадження від 12.05.2023 встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали. Відповідач відзив на позов не подав. А тому згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

3. Зміст позовних вимог, заперечень на позов.

3.1. Позовна заява від 28.04.2023 (вх.№ 5420/23 від 08.05.2023).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач на виконання умов договору поставки від 10.07.2017 №15/ІФ поставив відповідачу товар на загальну суму 58 661, 39 грн. Відповідач частково оплатив поставлений товар. На час звернення до суду заборгованість становить 4 208, 66 грн. Відповідно до ст. 549 ЦК України нарахував пеню у розмірі 2 684 грн. Позовні вимоги обґрунтовує приписами ст. 193, 265 ГК України, ст. 526, 530, 692, 712 ЦК України.

3.2. Відповідач відзив на позов не надав, проти позову не заперечив.

4. Обставини справи, оцінка доказів.

Дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.

4.1. Між ТОВ "Долфі-Україна" як постачальником та ТОВ "Медфарм Інвест" як покупцем 10.07.2017 був укладений договір поставки № 15/ІФ (надалі - Договір).

Умови Договору такі.

В порядку та на умовах, визначених цим Договором, постачальник зобов`язується поставляти покупцю непродовольчі товари (надалі "Товар") відповідно до поданого покупцем замовлення, а покупець зобов`язується прийняти товар та своєчасно оплатити його вартість (п. 1.1.).

Предметом даного Договору є товари, що визначені у відповідних супровідних документах (видаткових, товарно-транспортних накладних тощо) (п.1.2.).

Право власності на товар переходить до покупця з моменту підписання уповноваженим представниками сторін товарної накладної, яка засвідчує момент передачі товару, якщо інший порядок переходу права власності на товар від постачальника до покупця не визначений сторонами (п. 1.3.).

Постачальник здійснює постачання товару, а покупець приймає та оплачує товар за цим договором окремими партіями (п. 2.1.).

Кількість товару у кожній партії товару визначається виходячи з усної чи письмової заявки покупця та наявності товару у постачальника на момент отримання заявки, і вказується в первинних документах, які підтверджують передачу товару (товарно-транспортні, видаткові накладні) і які мають силу специфікації (п. 2.2.).

Передача товару за цим договором здійснюється в місці, щодо якого досягнуто усної або письмової домовленості між сторонами, і оформлюється відповідною накладною. Постачання товару до місця передачі товару здійснюється за рахунок постачальника або покупця, в залежності від домовленості сторін (п. 2.3.).

Постачальник здійснює постачання кожної партії товару на умовах DDP (Інкотермс 2010), за умовами виконання покупцем умов щодо порядку розрахунків визначених розділом 4 Договору (п. 2.4.).

Ціна на кожне найменування товару за цим Договором визначається, виходячи з відпускних цін, встановлених постачальником на момент отримання заявки покупця, та вважається остаточно узгодженою в розмірі, вказаному у документах, що підтверджують передачу товару (видаткові, товарно-транспорт ні накладні) (п.4.1.).

Розрахунки за кожну поставлену партію товару здійснюються в національній валюті України (гривні) в безготівковому порядку шляхом перерахування покупцем грошових коштів на поточний рахунок постачальника (п. 4.2.).

Покупець сплачує 100 (сто) % вартості кожної партії товару на протязі 60 (шістдесяти) календарних днів з моменту отримання товару. Факт отримання товару підтверджується видатковою, товарно-транспортною накладною, підписаною сторонами (п. 4.4.).

Постачальник має право призупинити поставку товарів покупцю, якщо на момент замовлення покупцем чергової партії товару у покупця існує прострочена заборгованість за раніше поставлений товар відповідно до умов пункту 4.4. цього договору. В даному випадку постачальник не несе відповідальності за відмову від поставки товару (п. 4.4.).

Сторони несуть відповідальність за порушення своїх зобов`язань за цим договором незалежно від їх вини, якщо не доведуть, що порушення сталося внаслідок непередбаченого випадку або непереборної сили. Не вважається непередбаченим випадком відсутність у боржника необхідних коштів. (п. 5.2.).

За порушення грошового зобов`язання щодо оплати товарів покупець сплачує постачальнику суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також тридцять відсотків (30%) річних від простроченої суми заборгованості відповідно до ст. 625 ЦК України (п. 5.3.).

Якщо заборгованість покупця перед продавцем триває більше двох місяців покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочки платежу. При цьому нарахування пені за цим пунктом договору починається від самого першого дня прострочення покупця перед постачальником.

Сторони домовились що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання припиняється через рік від дня, коли зобов`язання мало бути виконано відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України (п. 5.4.).

Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими на те сторонами і діє до 31 грудня 2017 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором, в тому числі і щодо нарахування неустойки за цим Договором. Сторони домовилися, що у випадку, якщо жодна із сторін за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення строку дії даного Договору, не повідомить другу сторону про припинення його умов (розірвання), Договір вважається автоматично пролонгованим на наступний рік на тих же умовах (п. 6.1.).

Зміни до цього Договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляються додатковою угодою до цього Договору, якщо інше не передбачено цим Договором (п. 6.4.).

Зміни та доповнення, додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі та підписані уповноваженими на те представниками сторін (п. 6.5.).

4.2. Сторони вносили зміни в Договір відповідно до додаткової угод від 30.12.2018.

Зокрема сторони дійшли згоди продовжити строк дії договору до 31 грудня 2022 року на тих самих умовах.

4.3. Позивач здійснив поставку товару на суму на суму 4 208, 66 грн, що підтверджується такими видатковими накладними:

№ДУЦ 103173 від 15.02.2021 - на суму 624, 88 грн;

№ДУЦ 117293 від 18.02.2021 - на суму 1 127, 78 грн;

№ДУЦ 117787 від 18.02.2021 - на суму 200 грн;

№ДЦУ 117788 від 18.02.2021 - на суму 56 грн;

№ДУЦ 246018 від 02.04.2021- на суму 2 200 грн.

4.4. Відповідач оплату за вказаний товар не здійснив.

5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

5.1. При вирішенні спору суд керується приписами ч. 1 ст. 67 ГК України, згідно з якою відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 265 ГК України). Вказане положення кореспондується з приписами ст. 712 ЦК України.

Суд встановив, що між сторонами був укладений договір поставки від 10.07.2017 № 15/ІФ.

Відповідно до ч. 2 ст. 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

5.2. На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання (ст. 173, 174 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ст. 525, 526, 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Як передбачено ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Суд встановив, що позивач згідно з Договором поставив відповідачу товар на суму 4 208, 66 грн, а відповідач оплату товару відповідно до п. 4.4. Договору (протягом 60 календарних днів з моменту його отримання) не здійснив.

5.3. За приписами ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав його у строк, встановлений договором (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Встановлені обставини справи свідчать про те, що відповідач не здійснив оплату товару та порушив встановлені договором строки оплати.

Днем прострочення виконання грошового зобов`язання щодо оплати вартості товару є:

за видатковою накладною № ДУЦ 103173 від 15.02.2021 - 17.04.2021;

за видатковою накладною № ДУЦ 117293 від 18.02.2021 - 20.04.2021;

за видатковою накладною № ДУЦ 117787 від 18.02.2021 - 20.04.2021;

за видатковою накладною № ДУЦ 117788 від 18.02.2021 - 20.04.2021;

за видатковою накладною № ДУЦ 246018 від 02.04.2021 - 02.06.2021.

5.4. Відповідно до ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч. 6 ст. 231 ГК України).

Позивач нарахував пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочки платежу відповідно до умов п. 5.4. Договору по кожній накладній окремо за період прострочення до 28.04.2023.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

За приписами ч. 7 Прикінцевих положень ГК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, в ст. 232 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Строк дії карантину у період нарахування пені продовжувався згідно з постановами КМУ №104 від 17.02.2021, №405 від 21.04.2021, №611 від 16.06.2021, №855 від 11.08.2021, №981 від 22.09.2021, №1336 від 15.12.2021, №229 від 23.02.2022, №630 від 27.05.2022, №928 від 19.08.2022, №1423 від 23.12.2022.

З врахуванням викладеного суд перевірив правильність нарахування пені позивачем і встановив, що такі розрахунки зроблені методологічно та арифметично правильно. Сума пені становить 2 689, 69 грн.

6. Висновок суду.

6.1. З урахуванням викладеного суд висновує про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 6 898, 35 грн, з яких 4 208, 66 грн - заборгованість за договором поставки від 10.07.2017 №15/ІФ, 2 689, 69 грн - пеня.

7. Судові витрати.

7.1. Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

7.2. При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 2 684 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 27.04.2023 № 5559.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.

7.3. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1, 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України).

Згідно з ч. 2 ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).

На підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу позивач подав договір про надання правової допомоги від 26.04.2023, укладений між ТОВ "Долфі-Україна" та адвокатом Горець О. А., додаткову угоду №1 від 26.04.2023 до договору про надання правової допомоги від 26.04.2023 та акт приймання - передачі послуг від 28.04.2023.

В додатковій угоді сторони встановили, що витрати на професійно правову допомогу оплачуються в розмірі 1 500 грн за 1 годину роботи (п. 3. додаткової угоди).

Згідно з актом надані такі послуги: підготовка та подача позовної заяви до Господарського суду Івано-Франківської області - 1 500 грн/1 год (3 год.), загальна вартість 4 500 грн.

Представником позивача у справі є адвокат Горець Оксана Анатоліївна, повноваження якої підтверджуються ордером на надання правничої (правової) допомоги від 28.04.2023 серія АЕ №1196064.

Отже, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 126 ГПК України позивач подав відповідні докази, які підтверджують обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 126 ГПК України відповідач заперечень щодо співмірності розміру витрат на оплату послуг адвоката не подав. Тому суд вважає, що заявлена сума цих витрат у розмірі 4 500 грн підлягає розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами і за приписами п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України витрати на професійну правничу допомогу покладаються на відповідача.

7.4. Таким чином, з відповідача на користь позивача належить стягнути 7 184 грн судових витрат, з яких 2 684 грн - судовий збір, 4 500 грн - витрати на професійну правову допомогу.

Керуючись ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 241, 256 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДФАРМ ІНВЕСТ" (вул. Івана Миколайчука, буд. 11, кв. 40 м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний код 40051396) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛФІ-УКРАЇНА" (вул. Березинська, 24 А, м. Дніпро, 49130, ідентифікаційний код 37068787) 6 898, 35 грн (шість тисяч вісімсот дев`яносто вісім гривень тридцять п`ять копійок), з яких 4 208, 66 грн - заборгованість за договором поставки від 10.07.2017 №15/ІФ, 2 689, 69 грн - пеня, а також 7 184 (сім тисяч сто вісімдесят чотири) грн судових витрат, з яких 2 684 грн - судовий збір, 4 500 грн - витрати на професійну правову допомогу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.07.2023.

Суддя О. В. Малєєва

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення19.07.2023
Оприлюднено21.07.2023
Номер документу112284583
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —909/436/23

Рішення від 19.07.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 12.05.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні