Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/6580/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2023 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні клопотання представника власника майна товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-Україна» в особі арбітражного керуючого ОСОБА_3 про скасування арешту майна,
В С Т А Н О В И В :
Представник власника майна товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-Україна» в особі арбітражного керуючого ОСОБА_3 звернувся до Подільського районного суду міста Києва з клопотанням про скасування арешту майна.
В обґрунтування клопотання представник зазначив, що Подільською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42022102070000082 від 05.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 КК України.
Керівником Подільської окружної прокуратури м. Києва 12.04.2022 самостійно (без звернення до слідчого судді) з посиланням на ст. 615 КПК України прийнято постанову про арешт майна, якою накладено арешт на грошові кошти, які належать Товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-Україна» (79012, м. Львів, вул. Сахарова А. академіка, буд. 42, каб. 407; код ЄДРПОУ 36949031, надалі також - Товариство або ТОВ «БНК- Україна») у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» у м. Києві (МФО 380805), а саме:
НОМЕР_1 - українська гривня;
НОМЕР_2 - долар США;
НОМЕР_3 - українська гривня;
НОМЕР_4 - євро;
НОМЕР_5 - українська гривня.
Арешт на вказане майно ТОВ «БНК-Україна» накладено з метою збереження речових доказів та обґрунтоване необхідністю збереження майна з огляду на можливу втрату активів суб`єкта господарської діяльності, вчинення дій службовими особами ТОВ «БНК-Україна» на шкоду державній безпеці України.
Вказує, що ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 11.08.2022 у справі № 758/6137/22 скасовано арешт, накладений постановою прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва від 12.04.2022 року на грошові кошти, які належать ТОВ «БНК-Україна» у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, що знаходяться на вказаному вище рахунку чи на зберіганні у АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» в частині заборони здійснення видатків, пов`язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів до бюджету та державних цільових фондів, по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на державне пенсійне страхування, видатків, пов`язаних з виплатою заробітної плати, комунальних платежів, аліментів, виконання рішення судів, послуги охорони та протипожежної безпеки та видатків на Збройні Сили України.
Постановою Господарського суду Львівської області від 24.05.2023 у справі № 914/2450/22 ТОВ «БНК-Україна» визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_3 , у зв`язку з чим повноваження генерального директора припинилися, а його учасники втратили право впливу на діяльність вказаного товариства.
Вказує, що вказаний арешт перешкоджає йому здійснювати свої обов`язки як ліквідатора ТОВ «БНК-Україна» у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, арешт накладено необґрунтовано та у його подальшому застосуванні відпала потреба, а відтак арешт підлягає скасуванню в порядку ст. 174 КПК України.
В судове засідання ОСОБА_3 не з`явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі. Подане клопотання підтримав та просив задовольнити.
Прокурор в судове засідання не з`явився, до суду подав заперечення проти клопотання. Просив відмовити в задоволенні клопотання, оскільки досудове розслідування триває та потреба у вказаному арешті не відпала.
Слідчии? суддя, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 КПК, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Згідно з абз. 2 ч.1 ст.174 КПК України арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Як встановлено з матеріалів клопотання, Подільською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42022102070000082 від 05.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 КК України.
Постановою керівника Подільської окружної прокуратури м. Києва від 12.04.2022, з посиланням на ст. 615 КПК України, накладено арешт на грошові кошти, які належать Товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-Україна» (79012, м. Львів, вул. Сахарова А. академіка, буд. 42, каб. 407; код ЄДРПОУ 36949031, надалі також - Товариство або ТОВ «БНК - Україна») у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» у м. Києві (МФО 380805), а саме:
НОМЕР_1 - українська гривня;
НОМЕР_2 - долар США;
НОМЕР_3 - українська гривня;
НОМЕР_4 - євро;
НОМЕР_5 - українська гривня.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
При цьому, згідно ч. 2 та ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 11.08.2022 у справі № 758/6137/22 скасовано арешт, накладений постановою прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва від 12.04.2022 року на грошові кошти, які належать ТОВ «БНК-Україна» у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, що знаходяться на вказаному вище рахунку чи на зберіганні у АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» в частині заборони здійснення видатків, пов`язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів до бюджету та державних цільових фондів, по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на державне пенсійне страхування, видатків, пов`язаних з виплатою заробітної плати, комунальних платежів, аліментів, виконання рішення судів, послуги охорони та протипожежної безпеки та видатків на Збройні Сили України.
02 листопада 2022 року Господарським судом Львівської області було відкрито провадження у справі № 914/2450/22 про банкрутство ТОВ «БНК-Україна».
Постановою Господарського суду Львівської області від 24.05.2023 у справі № 914/2450/22 ТОВ «БНК-Україна» визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_3 , у зв`язку з чим повноваження генерального директора товариства припинилися, а його учасники втратили право впливу на діяльність вказаного товариства.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається; припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв`язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 КУПБ, ліквідатор з дня свого призначення здійснює, серед іншого, такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, здійснює інші повноваження, передбачені КУПБ. Крім того, згідно з п. 5 ч.1 ст. 12 КУПБ, арбітражний керуючий має право запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
З моменту відкриття ліквідаційної процедури, ТОВ «БНК-Україна» як суб`єкт господарської діяльності і як суб`єкт права, переходить в особливу процедуру, в якій під контролем господарського суду вживаються заходи спрямовані на задоволення вимог кредиторів в порядку установленому законом.
З дня ухвалення Господарським судом Львівської області постанови у справі №914/2450/22 про визнання ТОВ «БНК-Україна» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури повноваження генерального директора Товариства припинилися, а учасники Товариства втратили право на здійснення впливу на діяльність Товариства.
Функції з управління та розпорядження майном банкрута одноосібно виконує ліквідатор, який, в силу положень ч. 1 ст. 13 КУПБ є незалежним та діє в інтересах кредиторів Товариства, якими є виключно юридичні та фізичні особи - резиденти України.
За змістом приписів ст. 64 КУПБ задоволення вимог кредиторів здійснюється шляхом спрямування коштів, отриманих від продажу майна боржника на користь кредиторів.
На переконання слідчого судді, арешт майна боржника унеможливлює продаж майна, унеможливлює використання грошових коштів для погашення кредиторських вимог, а відтак порушує майнові інтереси кредиторів.
Як визначено у п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна у відповідності до ст. ст. 94,132, 173 КПК України, слідчий суддя повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу арешту майна; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального судочинства.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду (викладених, наприклад, у постанові від 14.03.2018 по справі №10/Б-5022/1359/2011): за загальним правилом зняття заборон та арештів з майна боржника в порядку Закону про банкрутство є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб, у тому числі реєструючих, правоохоронних органів.
Таким чином, строк ліквідаційної процедури становить 12 місяців і за вказаний період часу ліквідатор повинен вчинити безліч заходів ліквідаційної процедури в тому ж числі і продаж майна банкрута.
Відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинно бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатись між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи. (Рішення у справі "АГОСЬ" проти Сполученого Королівства" від 24 жовтня 1986 року, серія А.№108, п.52).
Слідчий суддя визнає обґрунтованими твердження представника власника майна про те, що накладення арешту на банківські рахунки підприємства перешкоджає здійснювати свої обов`язки як ліквідатора ТОВ «БНК-Україна» у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 170-174, 309 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання представника власника майна товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-Україна» в особі арбітражного керуючого ОСОБА_3 про скасування арешту майна - задовольнити.
Скасувати арешт, накладений постановою керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва від 12.04.2022 на грошові кошти, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «БНК - Україна» (код ЄДРПОУ 43217016) у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі коштів та цінностей, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» у м. Києві (МФО 380805), а саме:
НОМЕР_1 - українська гривня;
НОМЕР_2 - долар США;
НОМЕР_3 - українська гривня;
НОМЕР_4 - євро;
НОМЕР_5 - українська гривня.
Ухвала в порядку ст. 309 КПК України оскарженню не підлягає.
Cлідчий суддя
Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112292825 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Анохін А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні