Рішення
від 31.05.2023 по справі 320/8747/23
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2023 року 320/8747/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І.,

при секретарі судового засідання - Гавриловій С.В.,

за участю:

представника позивача - не з`явився,

представника відповідача - Гордієнка К.В.,

розглянувши в м. Києві у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Міськбуд БЦ" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Міськбуд БЦ" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.12.2022 №12650/0406.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач за результатом проведення камеральної перевірки встановив факт порушення позивачем податкового законодавства у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), у зв`язку з чим прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення про застосування штрафу за порушення строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних.

Позивач не погоджується із застосуванням до нього штрафних санкцій та зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення контролюючим органом прийнято безпідставно з огляду на те, що діють положення пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, яким встановлено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, в тому числі штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них

При цьому, позивач зауважив, що Законом №2260 не скасовано пункт 52-1 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, яким запроваджено звільнення від санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Позивач вважає, що зміна законодавцем умов оподаткування погіршує становище платника податків, а тому за умови конкурування двох норм застосуванню у спірних правовідносинах підлягає норма, яка є найбільш сприятливою для позивача та звільняє його від відповідальності.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки під час проведення камеральної перевірки були встановлені факти несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що є підставою для застосування штрафних санкцій, відповідно до п. 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 15.05.2023.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 відкладено підготовче засідання на 29.05.2025 за клопотанням представника позивача.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 31.05.2023.

У судове засідання, призначене на 31.05.2023, з`явився представник відповідача.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Присутній у судовому засіданні представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі та вказав на обставини, які на його думку свідчать про те, що ГУ ДПС у Київській області під час прийняття оспорюваного рішення діяло в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Міськбуд БЦ" є юридичною особою, платником податку на додану вартість та перебуває на обліку як платник податків у відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 14.11.2022 №12999/10-36-04-06/40202248.

Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, а саме:

- податкова накладна від 18.11.2019 №211, зареєстрована 28.12.2019: кількість днів затримки - 13, сума податку на додану вартість - 13741,20 грн., розмір штрафу - 10%, сума штрафу - 1374,12 грн.;

- податкова накладна від 21.12.2021 №63, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 55511,12 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 22204,49 грн.;

- податкова накладна від 23.12.2021 №70, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 24000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 9600,00 грн.;

- податкова накладна від 21.12.2021 №64, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 55486,36 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 22194,54 грн.;

- податкова накладна від 17.12.2021 №50, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 35000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 14000,00 грн.;

- податкова накладна від 23.11.2021 №232, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 16994,36 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6797,74 грн.;

- податкова накладна від 22.11.2021 №228, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 55511,12 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 22204,49 грн.;

- податкова накладна від 25.11.2021 №271, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 1749,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 699,60 грн.;

- податкова накладна від 16.12.2021 №41, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 50000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 20000,00 грн.;

- податкова накладна від 23.12.2021 №72, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 11013,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4405,33 грн.;

- податкова накладна від 20.12.2021 №58, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 11013,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4405,33 грн.;

- податкова накладна від 22.12.2021 №66, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 11013,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4405,33 грн.;

- податкова накладна від 16.12.2021 №43, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 11013,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4405,33 грн.;

- податкова накладна від 16.12.2021 №442, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 22026,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8810,67 грн.;

- податкова накладна від 20.12.2021 №57, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 11013,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4405,33 грн.;

- податкова накладна від 21.12.2021 №65, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 55669,08 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 22267,63 грн.;

- податкова накладна від 01.12.2021 №10, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, сума податку на додану вартість - 22026,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8810,67 грн.;

- податкова накладна від 26.11.2021 №255, зареєстрована 29.08.2022: кількість днів затримки - 94, сума податку на додану вартість - 14904,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5961,60 грн.;

- податкова накладна від 23.11.2021 №229, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 10920,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4368,00 грн.;

- податкова накладна від 17.11.2021 №144, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 16200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6480,00 грн.;

- податкова накладна від 23.11.2021 №231, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 10733,40 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4293,36 грн.;

- податкова накладна від 19.11.2021 №203, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 43062,22 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 17224,89 грн.;

- податкова накладна від 18.11.2021 №172, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 11088,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4435,20 грн.;

- податкова накладна від 25.11.2021 №244, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 40191,52 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 16076,61 грн.;

- податкова накладна від 22.11.2021 №224, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 9034,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 3613,73 грн.;

- податкова накладна від 19.11.2021 №201, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 137560,22 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 55024,09 грн.;

- податкова накладна від 29.11.2021 №258, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 41725,42 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 16690,17 грн.;

- податкова накладна від 24.11.2021 №237, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 20365,40 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8146,16 грн.;

- податкова накладна від 23.11.2021 №234, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 16666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6666,67 грн.;

- податкова накладна від 19.11.2021 №202, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 7509,17 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 3003,67 грн.;

- податкова накладна від 17.11.2021 №107, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 2750,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1100,00 грн.;

- податкова накладна від 25.11.2021 №245, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 47583,28 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 19033,31 грн.;

- податкова накладна від 24.11.2021 №236, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 18292,80 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 7317,12 грн.;

- податкова накладна від 17.11.2021 №143, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 16200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6480,00 грн.;

- податкова накладна від 18.11.2021 №195, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 11768,25 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4707,30 грн.;

- податкова накладна від 17.11.2021 №147, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 11768,25 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4707,30 грн.;

- податкова накладна від 26.11.2021 №253, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 3264,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1305,60 грн.;

- податкова накладна від 25.11.2021 №243, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 27825,65 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 11130,26 грн.;

- податкова накладна від 21.12.2021 №61, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 13099,75 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5239,90 грн.;

- податкова накладна від 24.12.2021 №74, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 25728,47 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 10291,39 грн.;

- податкова накладна від 20.12.2021 №56, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 10346,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4138,67 грн.;

- податкова накладна від 16.12.2021 №49, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 11326,83 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4530,73 грн.;

- податкова накладна від 24.12.2021 №75, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 27738,91 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 11095,56 грн.;

- податкова накладна від 21.12.2021 №60, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 6228,87 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 2491,55 грн.;

- податкова накладна від 24.12.2021 №73, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 45678,72 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 18271,49 грн.;

- податкова накладна від 16.12.2021 №59, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 8590,84 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 3436,34 грн.;

- податкова накладна від 30.12.2021 №77, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 2357,86 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 943,14 грн.;

- податкова накладна від 22.12.2021 №62, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 13252,25 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5300,90 грн.;

- податкова накладна від 23.12.2021 №71, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 25000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 10000,00 грн.;

- податкова накладна від 28.12.2021 №81, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 2669,52 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1067,81 грн.;

- податкова накладна від 22.12.2021 №67, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 245,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 98,13 грн.;

- податкова накладна від 18.11.2021 №199, зареєстрована 06.10.2022: кількість днів затримки - 132, сума податку на додану вартість - 2021,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 808,67 грн.;

- податкова накладна від 03.05.2022 №2, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, сума податку на додану вартість - 48975,91 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 14692,77 грн.;

- податкова накладна від 10.05.2022 №11, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, сума податку на додану вартість - 17766,68 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 5330,00 грн.;

- податкова накладна від 10.05.2022 №10, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, сума податку на додану вартість - 41666,71 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 12500,01 грн.;

- податкова накладна від 10.05.2022 №12, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, сума податку на додану вартість - 69324,01 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 20797,20 грн.;

- податкова накладна від 04.05.2022 №4, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, сума податку на додану вартість - 141692,33 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 42507,70 грн.;

- податкова накладна від 21.04.2022 №4, зареєстрована 31.08.2022: кількість днів затримки - 48, сума податку на додану вартість - 180669,14 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 54200,74 грн.;

- податкова накладна від 15.06.2022 №13, зареєстрована 08.09.2022: кількість днів затримки - 70, сума податку на додану вартість - 15299,09 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6119,64 грн.;

- податкова накладна від 06.07.2022 №6, зареєстрована 09.09.2022: кількість днів затримки - 39, сума податку на додану вартість - 15299,09 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 4589,73 грн.;

- податкова накладна від 15.07.2022 №13, зареєстрована 09.09.2022: кількість днів затримки - 39, сума податку на додану вартість - 15299,09 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 4589,73 грн.;

- податкова накладна від 10.05.2022 №9, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, сума податку на додану вартість - 50000,11 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 15000,03 грн.;

- податкова накладна від 07.02.2022 №7, зареєстрована 13.09.2022: кількість днів затримки - 61, сума податку на додану вартість - 34211,16 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 13684,46 грн.;

- податкова накладна від 07.02.2022 №9, зареєстрована 13.09.2022: кількість днів затримки - 61, сума податку на додану вартість - 128592,49 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 51437,00 грн.;

- податкова накладна від 04.02.2022 №5, зареєстрована 29.08.2022: кількість днів затримки - 46, сума податку на додану вартість - 11687,50 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 3506,25 грн.;

- податкова накладна від 07.02.2022 №6, зареєстрована 17.08.2022: кількість днів затримки - 34, сума податку на додану вартість - 354,17 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 106,25 грн.;

- податкова накладна від 04.07.2022 №3, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 51, сума податку на додану вартість - 83400,00 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 25020,00 грн.;

- податкова накладна від 06.07.2022 №5, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 59, сума податку на додану вартість - 116666,67 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 35000,00 грн.;

- податкова накладна від 26.01.2022 №28, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 11687,50 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4675,00 грн.;

- податкова накладна від 21.01.2022 №18, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, сума податку на додану вартість - 16666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6666,67 грн.;

- податкова накладна від 12.07.2022 №10, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 59, сума податку на додану вартість - 116666,67 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 35000,00 грн.;

- податкова накладна від 10.05.2022 №13, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 416666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 166666,67 грн.;

- податкова накладна від 24.01.2022 №20, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 11200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4480,00 грн.;

- податкова накладна від 08.08.2022 №8, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 20, сума податку на додану вартість - 91333,33 грн., розмір штрафу - 20%, сума штрафу - 18266,67 грн.;

- податкова накладна від 25.01.2022 №24, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 16200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6480,00 грн.;

- податкова накладна від 24.01.2022 №21, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 9000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 3600,00 грн.;

- податкова накладна від 26.01.2022 №29, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 11200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4480,00 грн.;

- податкова накладна від 05.01.2022 №12, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 20000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8000,00 грн.;

- податкова накладна від 25.01.2022 №26, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 22400,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8960,00 грн.;

- податкова накладна від 28.01.2022 №30, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, сума податку на додану вартість - 11200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 4480,00 грн.;

- податкова накладна від 18.02.2022 №38, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 2718,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1087,33 грн.;

- податкова накладна від 19.05.2022 №19, зареєстрована 07.10.2022: кількість днів затримки - 85, сума податку на додану вартість - 83333,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 33333,33 грн.;

- податкова накладна від 14.04.2022 №3, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 76, сума податку на додану вартість - 2820,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1128,00 грн.;

- податкова накладна від 16.02.2022 №25, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 20930,62 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8372,25 грн.;

- податкова накладна від 17.02.2022 №26, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 13953,75 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5581,50 грн.;

- податкова накладна від 16.02.2022 №37, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 16200,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6480,00 грн.;

- податкова накладна від 22.07.2022 №16, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 36, сума податку на додану вартість - 199849,10 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 59954,73 грн.;

- податкова накладна від 18.02.2022 №28, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 6976,87 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 2790,75 грн.;

- податкова накладна від 15.02.2022 №23, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 13953,75 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5581,50 грн.;

- податкова накладна від 28.06.2022 №18, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 75, сума податку на додану вартість - 116666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 46666,67 грн.;

- податкова накладна від 24.06.2022 №17, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 75, сума податку на додану вартість - 66666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 26666,67 грн.;

- податкова накладна від 26.01.2022 №27, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 14175,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5670,00 грн.;

- податкова накладна від 08.08.2022 №7, зареєстрована 19.09.2022: кількість днів затримки - 19, сума податку на додану вартість - 91333,33 грн., розмір штрафу - 20%, сума штрафу - 18266,67 грн.;

- податкова накладна від 24.03.2022 №1, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, сума податку на додану вартість - 21666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 8666,67 грн.;

- податкова накладна від 06.01.2022 №13, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, сума податку на додану вартість - 4648,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1859,47 грн.;

- податкова накладна від 29.06.2022 №21, зареєстрована 19.09.2022: кількість днів затримки - 66, сума податку на додану вартість - 56666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 22666,67 грн.;

- податкова накладна від 29.06.2022 №20, зареєстрована 19.09.2022: кількість днів затримки - 66, сума податку на додану вартість - 41700,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 16680,00 грн.;

- податкова накладна від 07.02.2022 №8, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, сума податку на додану вартість - 32500,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 13000,00 грн.;

- податкова накладна від 20.05.2022 №22, зареєстрована 06.10.2022: кількість днів затримки - 84, сума податку на додану вартість - 83333,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 33333,33 грн.;

- податкова накладна від 30.05.2022 №33, зареєстрована 06.10.2022: кількість днів затримки - 84, сума податку на додану вартість - 56666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 22666,67 грн.;

- податкова накладна від 02.06.2022 №4, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, сума податку на додану вартість - 53780,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 21512,00 грн.;

- податкова накладна від 30.06.2022 №22, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 69, сума податку на додану вартість - 4772,53 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1909,01 грн.;

- податкова накладна від 15.08.2022 №10, зареєстрована 29.09.2022: кількість днів затримки - 29, сума податку на додану вартість - 50000,00 грн., розмір штрафу - 20%, сума штрафу - 10000,00 грн.;

- податкова накладна від 08.06.2022 №8, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, сума податку на додану вартість - 3066,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1226,67 грн.;

- податкова накладна від 13.06.2022 №10, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, сума податку на додану вартість - 3121,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 1248,67 грн.;

- податкова накладна від 24.05.2022 №27, зареєстрована 04.10.2022: кількість днів затримки - 82, сума податку на додану вартість - 40250,02 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 16100,01 грн.;

- податкова накладна від 07.06.2022 №7, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, сума податку на додану вартість - 26401,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 10560,67 грн.;

- податкова накладна від 24.05.2022 №26, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, сума податку на додану вартість - 14166,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 5666,67 грн.;

- податкова накладна від 25.05.2022 №30, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, сума податку на додану вартість - 50001,45 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 20000,58 грн.;

- податкова накладна від 26.08.2022 №15, зареєстрована 29.09.2022: кількість днів затримки - 14, сума податку на додану вартість - 95666,67 грн., розмір штрафу - 10%, сума штрафу - 9566,67 грн.;

- податкова накладна від 24.05.2022 №28, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, сума податку на додану вартість - 48629,44 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 19451,78 грн.;

- податкова накладна від 19.07.2022 №16, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 43, сума податку на додану вартість - 19500,00 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 5850,00 грн.;

- податкова накладна від 03.08.2022 №5, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 27, сума податку на додану вартість - 130000,00 грн., розмір штрафу - 20%, сума штрафу - 26000,00 грн.;

- податкова накладна від 16.06.2022 №14, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 100000,00 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 40000,00 грн.;

- податкова накладна від 17.05.2022 №15, зареєстрована 26.09.2022: кількість днів затримки - 74, сума податку на додану вартість - 28333,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 11333,33 грн.;

- податкова накладна від 22.06.2022 №15, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 68, сума податку на додану вартість - 83333,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 33333,33 грн.;

- податкова накладна від 30.03.2022 №3, зареєстрована 23.09.2022: кількість днів затримки - 71, сума податку на додану вартість - 5333,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 2133,33 грн.;

- податкова накладна від 02.06.2022 №3, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 89, сума податку на додану вартість - 33333,33 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 13333,33 грн.;

- податкова накладна від 03.06.2022 №5, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 89, сума податку на додану вартість - 16666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6666,67 грн.;

- податкова накладна від 11.02.2022 №18, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 69, сума податку на додану вартість - 8666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 3466,67 грн.;

- податкова накладна від 25.08.2022 №17, зареєстрована 20.10.2022: кількість днів затримки - 35, сума податку на додану вартість - 7500,00 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 2250,00 грн.;

- податкова накладна від 18.08.2022 №12, зареєстрована 20.10.2022: кількість днів затримки - 35, сума податку на додану вартість - 1200,00 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 360,00 грн.;

- податкова накладна від 31.01.2022 №31, зареєстрована 18.10.2022: кількість днів затримки - 144, сума податку на додану вартість - 16666,67 грн., розмір штрафу - 40%, сума штрафу - 6666,67 грн.;

- податкова накладна від 18.08.2022 №18, зареєстрована 21.10.2022: кількість днів затримки - 36, сума податку на додану вартість - 666,67 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 200,00 грн.;

- податкова накладна від 05.08.2022 №6, зареєстрована 21.10.2022: кількість днів затримки - 51, сума податку на додану вартість - 63333,33 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафу - 19000,00 грн.

На підставі зазначеного акта перевірки Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.12.2022 №12650/0406, згідно з яким за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, до ТОВ "Міськбуд БЦ" застосовано відповідальність, передбачену пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, у вигляді штрафу у розмірі 1684723,55 грн.

Деталізація порушених строків реєстрації податкових накладних та розрахунок штрафу є аналогічним тому, що викладений в акті перевірки.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначає заходи, що вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з підпунктами 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".

Згідно з пунктом 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Положеннями підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що ЄРПН є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 у ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 до останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до ЄРПН.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПК України, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктами 12-15 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідних положень" ПК України передбачено, що з 01.02.2015 реєстрації у ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

У разі порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 120-1.1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної у ЄРПН (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 % суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 % суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 % суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 % суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 % суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Суд зазначає, що 24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 01 травня 2023 року №254/2023 частково змінено статтю 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 (із змінами, внесеними Указами Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2022, від 7 листопада 2022 року №757/2022, від 6 лютого 2023 року №58/2023) воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до статті 9 Закону №389-VIII встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12.05.2022 №2260-IX (далі - Закон №2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до абзаців 2, 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідних положень" ПК України було передбачено, що у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування у ЄРПН до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.

При цьому підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України визначено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 р. № 225).

Як встановлено судом, у листопаді 2022 року контролюючим органом було здійснено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних у ЄРПН за листопад 2019 року, листопад, грудень 2021 року, січень, лютий, квітень, травень, червень, липень 2022 року, тобто після відновлення реєстрації податкових накладних, у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "Міськбуд БЦ" податкові накладні за листопад 2019 року, листопад, грудень 2021 року, січень, лютий, квітень, травень, червень, липень 2022 року зареєстровано із такими порушеннями строків:

- податкова накладна від 18.11.2019 №211, зареєстрована 28.12.2019: кількість днів затримки - 13, розмір штрафу - 10%;

- податкова накладна від 21.12.2021 №63, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.12.2021 №70, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 21.12.2021 №64, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.12.2021 №50, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.11.2021 №232, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.11.2021 №228, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.11.2021 №271, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.12.2021 №41, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.12.2021 №72, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 20.12.2021 №58, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.12.2021 №66, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.12.2021 №43, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.12.2021 №442, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 20.12.2021 №57, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 21.12.2021 №65, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 01.12.2021 №10, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 117, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 26.11.2021 №255, зареєстрована 29.08.2022: кількість днів затримки - 94, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.11.2021 №229, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.11.2021 №144, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.11.2021 №231, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 19.11.2021 №203, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 18.11.2021 №172, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.11.2021 №244, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.11.2021 №224, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 19.11.2021 №201, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 29.11.2021 №258, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.11.2021 №237, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.11.2021 №234, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 19.11.2021 №202, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.11.2021 №107, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.11.2021 №245, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.11.2021 №236, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.11.2021 №143, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 18.11.2021 №195, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.11.2021 №147, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 26.11.2021 №253, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.11.2021 №243, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 21.12.2021 №61, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.12.2021 №74, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 20.12.2021 №56, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.12.2021 №49, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.12.2021 №75, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 21.12.2021 №60, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.12.2021 №73, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.12.2021 №59, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 30.12.2021 №77, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.12.2021 №62, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 23.12.2021 №71, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 28.12.2021 №81, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.12.2021 №67, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 18.11.2021 №199, зареєстрована 06.10.2022: кількість днів затримки - 132, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 03.05.2022 №2, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 10.05.2022 №11, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 10.05.2022 №10, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 10.05.2022 №12, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 04.05.2022 №4, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 21.04.2022 №4, зареєстрована 31.08.2022: кількість днів затримки - 48, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 15.06.2022 №13, зареєстрована 08.09.2022: кількість днів затримки - 70, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 06.07.2022 №6, зареєстрована 09.09.2022: кількість днів затримки - 39, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 15.07.2022 №13, зареєстрована 09.09.2022: кількість днів затримки - 39, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 10.05.2022 №9, зареєстрована 30.08.2022: кількість днів затримки - 47, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 07.02.2022 №7, зареєстрована 13.09.2022: кількість днів затримки - 61, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 07.02.2022 №9, зареєстрована 13.09.2022: кількість днів затримки - 61, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 04.02.2022 №5, зареєстрована 29.08.2022: кількість днів затримки - 46, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 07.02.2022 №6, зареєстрована 17.08.2022: кількість днів затримки - 34, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 04.07.2022 №3, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 51, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 06.07.2022 №5, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 59, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 26.01.2022 №28, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 21.01.2022 №18, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 124, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 12.07.2022 №10, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 59, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 10.05.2022 №13, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.01.2022 №20, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 08.08.2022 №8, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 20, розмір штрафу - 20%;

- податкова накладна від 25.01.2022 №24, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.01.2022 №21, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 26.01.2022 №29, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 05.01.2022 №12, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.01.2022 №26, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 28.01.2022 №30, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 116, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 18.02.2022 №38, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 19.05.2022 №19, зареєстрована 07.10.2022: кількість днів затримки - 85, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 14.04.2022 №3, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 76, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.02.2022 №25, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.02.2022 №26, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 16.02.2022 №37, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.07.2022 №16, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 36, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 18.02.2022 №28, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 15.02.2022 №23, зареєстрована 20.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 28.06.2022 №18, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 75, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.06.2022 №17, зареєстрована 28.09.2022: кількість днів затримки - 75, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 26.01.2022 №27, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 08.08.2022 №7, зареєстрована 19.09.2022: кількість днів затримки - 19, розмір штрафу - 20%;

- податкова накладна від 24.03.2022 №1, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 06.01.2022 №13, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 118, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 29.06.2022 №21, зареєстрована 19.09.2022: кількість днів затримки - 66, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 29.06.2022 №20, зареєстрована 19.09.2022: кількість днів затримки - 66, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 07.02.2022 №8, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 20.05.2022 №22, зареєстрована 06.10.2022: кількість днів затримки - 84, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 30.05.2022 №33, зареєстрована 06.10.2022: кількість днів затримки - 84, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 02.06.2022 №4, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 30.06.2022 №22, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 69, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 15.08.2022 №10, зареєстрована 29.09.2022: кількість днів затримки - 29, розмір штрафу - 20%;

- податкова накладна від 08.06.2022 №8, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 13.06.2022 №10, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.05.2022 №27, зареєстрована 04.10.2022: кількість днів затримки - 82, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 07.06.2022 №7, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 84, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 24.05.2022 №26, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.05.2022 №30, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 26.08.2022 №15, зареєстрована 29.09.2022: кількість днів затримки - 14, розмір штрафу - 10%;

- податкова накладна від 24.05.2022 №28, зареєстрована 22.09.2022: кількість днів затримки - 70, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 19.07.2022 №16, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 43, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 03.08.2022 №5, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 27, розмір штрафу - 20%;

- податкова накладна від 16.06.2022 №14, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 17.05.2022 №15, зареєстрована 26.09.2022: кількість днів затримки - 74, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 22.06.2022 №15, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 68, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 30.03.2022 №3, зареєстрована 23.09.2022: кількість днів затримки - 71, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 02.06.2022 №3, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 89, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 03.06.2022 №5, зареєстрована 27.09.2022: кількість днів затримки - 89, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 11.02.2022 №18, зареєстрована 21.09.2022: кількість днів затримки - 69, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 25.08.2022 №17, зареєстрована 20.10.2022: кількість днів затримки - 35, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 18.08.2022 №12, зареєстрована 20.10.2022: кількість днів затримки - 35, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 31.01.2022 №31, зареєстрована 18.10.2022: кількість днів затримки - 144, розмір штрафу - 40%;

- податкова накладна від 18.08.2022 №18, зареєстрована 21.10.2022: кількість днів затримки - 36, розмір штрафу - 30%;

- податкова накладна від 05.08.2022 №6, зареєстрована 21.10.2022: кількість днів затримки - 51, розмір штрафу - 30%.

Таким чином, позивачем порушено граничний строк реєстрації зазначених податкових накладних до останнього календарного дня місяця (включно), в якому вони складені, а також 15-тий календарний день (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені - тобто після спливу граничних строків на реєстрацію, а тому відповідач міг застосувати до позивача штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

Разом з цим, відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12.03.2020 на усій території України карантин.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 №500) дію карантину продовжено до 31.07.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено продовжити на всій території України дію карантину з 1 серпня до 31 серпня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 №760 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину з 1 серпня до 31 жовтня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2020 №956 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 грудня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" до 28.02.2021 встановлено карантин та запроваджено локдаун з 08.01.2021 по 24.01.2021 включно.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 30 квітня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 №405 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 30 червня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 №611 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 серпня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №855 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 01 жовтня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 №981 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 грудня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2021 №1336 "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 березня 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №229 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 і від 29 червня 2021 р. № 677" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 травня 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №630 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 серпня 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2022 №928 "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 грудня 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2022 №1423 "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 30 квітня 2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 №383 "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 30 червня 2023 року.

Відтак штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються.

Правове значення у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної у ЄРПН. Податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних у ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної. Обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не у цілях встановлення застосовності вказаної норми закону у правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.

Аналогічний правовий висновок зазначеного викладений в постанові Верховного Суду від 10.12.2021 у справі №420/10367/20.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем дійсно допущено порушення податкового законодавства, втім штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не можуть бути застосовані до ТОВ "Міськбуд БЦ" в силу приписів пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Водночас, суд зазначає, що контролюючим органом правомірно визначено позивачу штраф у розмірі 10% на суму 1374,12 грн. по податковій накладній від 18.11.2019 №211, яка зареєстрована 28.12.2019, оскільки така податкова накладна була складена до введення в дію вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а отже порушення строку її реєстрації застосовується відповідальність на загальних підставах.

У зв`язку з цим, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.12.2022 №12650/0406 на суму штрафу 1683349,43 грн.

При вирішенні даної справи суд враховує, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду даної справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак не довів правомірності своїх рішень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом встановлено, що під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 25270,82 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 18.04.2023 №9112.

Відтак, зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 25250,22 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у м. Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 08.12.2022 №12650/0406 на суму штрафу 1683349 (один мільйон шістсот вісімдесят три тисячі триста сорок дев`ять) грн. 43 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Міськбуд БЦ" (ідентифікаційний код 40202248) судовий збір у сумі 25250 (двадцять п`ять тисяч двісті п`ятдесят) грн. 22 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 44096797).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Балаклицький А. І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 12 червня 2023 р.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.05.2023
Оприлюднено21.07.2023
Номер документу112292913
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних