Постанова
від 18.07.2023 по справі 300/4864/22
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/4864/22 пров. № А/857/7362/23

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді:Улицького В.З.

суддів:Кузьмича С.М., Матковської З.М.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 року (рішення ухвалене у м. Івано-Франківську судом у складі головуючого судді Григорука О.Б.) у справі за позовом Приватного підприємства "РГК Ресурс-3" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 25.11.2022 №001681/0706 на суму 114040,00 грн. та №001680/0706 на суму 39035,00 грн,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2022 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 25.11.2022 №001681/0706 на суму 114040,00 грн. та №001680/0706 на суму 39035,00 грн.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що висновки акту перевірки, наведені контролюючим органом щодо встановлення факту роздрібної торгівлі алкогольними напоями немаркованими марками акцизного податку встановленого зразка, а також висновки контролюючого органу про здійснення позивачем виробництва алкогольних напоїв без відповідної ліцензії суперечать дійсним обставинам справи та документам, які були надані до перевірки. Позивач зазначив, що не здійснює виробництво алкогольних напоїв, а лише виготовляє коктейлі шляхом змішування готових алкогольних напоїв з іншими складниками. Як наслідок за відсутності факту виробництва алкогольних напоїв без відповідної ліцензії, а також роздрібної торгівлі алкогольними напоями немаркованими марками акцизного податку встановленого зразка, похідні висновки контролюючого органу щодо реалізації необлікованого товару, а також щодо проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням під категорії згідноУКТ ЗЕДє безпідставними. У зв`язку з наведеним, позивач вважає податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками розгляду акту перевірки протиправними. Просив позов задоволити.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області№001681/0706 від 25.11.2022. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління ДПС в Івано-Франківській області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що приватне підприємство«РГК Ресурс-3» 22.05.2017 зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

Основний вид діяльності: 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у. Інші види діяльності: 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 56.21 Постачання готових страв для подій; 56.29 Постачання інших готових страв; 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 56.30 Обслуговування напоями.

На підставі наказу №388-п від 23.02.2022 «Про проведення фактичної перевірки» та направлень №529 та №530 від 23.02.2022 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області проведено фактичну перевірку магазину-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою уч. Щивки, 8, ТРЦ «Галерея Променад», с. Поляниця, що належить ПП «РГК Ресурс-3» з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів.

За наслідками перевірки складено акт від 25.03.2022р. № 1092/09/15/РРО/ 41347501 , яким встановлено наступні порушення, а саме: проведення розрахункової операції через РРО на неповну суму покупки, видача розрахункового документа встановленого зразка на неповну суму покупки в розмірі 415 грн., чим порушено вимоги п. 1, п. 2ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування коду товарної під категорії згідноУКТ ЗЕД, для підакцизних товарів , чим порушено вимоги п. 11ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не були обліковані у встановленому порядку на загальну суму 33520 грн., чим порушено п. 12ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право виробництва, чим порушено ст..2, ст..7 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка на загальну суму 1450,00 грн., чим порушеност.. 226 Податкового кодексу України, використання праці найманого працівника без укладення трудових угод, чим порушеност. 21-24 Кодексу законів про працюв Україні.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято наступні податкові повідомлення-рішення, а саме: №001680/0706 від 23.05.2022, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 39035,00 грн., зокрема, застосовано штрафну санкцію за проведення розрахункової операції через РРО на неповну суму покупки в розмірі 415,00 грн., за проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегоріїзгідно зУКТ ЗЕДна суму 5100,00 грн., порушення порядку ведення обліку товарних запасів у розмірі 33520,00 грн. №001681/0706 від 23.05.2022, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 114040,00 грн., в тому числі штрафна санкція за виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії на суму 85000,00 грн. та за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка на суму 29040,00 грн.

Апеляційним судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДПС в Івано-Франківській області було проведено фактичну перевірку магазину-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою уч. Щивки, 8, ТРЦ «Галерея Променад», с. Поляниця, що належить ПП «РГК Ресурс-3».

В ході перевірки контролюючим органом було встановлено, як зазначено в акті, виробництво позивачем алкогольних напоїв без наявності ліцензії, а саме 23.02.2022 в магазині-кафе Gora Coffee» продавцем реалізовано одну пляшку віскі-карамель «Старий Буковель», 0,2л, міцністю 30% алкоголю по ціні 200грн.

Згідно наданого пояснення касиром-адміністратором алкогольний напій виробляється та постачається ПП «РГК-Ресурс-3».

Аналізуючи зібрану інформацію контролюючий орган дійшов висновку, що позивач здійснює виробництво підакцизних товарів (алкогольних напоїв) за відсутності ліцензії на даний вид діяльності, що є порушенням ст.ст.2,7 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Відтак, контролюючий орган також дійшов висновку, що позивач, всупереч вимогст. 226 Податкового кодексу України, здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями власного виробництва (настоянками) в скляних пляшках без марок акцизного податку встановленого збору.

Дані порушення слугували підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №001681/0706 від 23.05.2022, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 114040,00 грн., в тому числі штрафна санкція за виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії на суму 85000,00 грн. та за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка на суму 29040,00 грн.

Апеляційним судом також встановлено, що позивач має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями від 19.11.2022 № 09180308202104574, терміном дії з 16.12.2021 до 16.12.2022 за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , ТРЦ «Галерея Променад», магазин-кафе Gora Coffe roasters»(а.с. 24-26).

Разом з тим, сторонами у справі не заперечується, що позивач фактично здійснює згідно наявних ліцензій роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Відтак, з урахуванням приписів Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996р. № 854, які визначають, що роздрібна торгівля алкогольними напоями являє собою діяльність з їх продажу безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства, вказана діяльність відповідача є законною та такою, що відповідає виданій ліцензії.

Щодо питання виготовлення позивачем алкогольних напоїв, як це стверджує відповідач, апеляційний суд зазначає наступне.

Згідност. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно зУКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно зУКТ ЗЕД.

Відповідно до ч. 3ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється суб`єктами господарювання незалежно від форм власності за умови одержання ліцензії.

Згідно п. 4.17 ДСТУ 3297:95 «Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять» наведено поняття коктейлю лікеро-горілчаного виробництва, яким, зокрема, є лікеро-горілчаний напій міцністю від 20 до 40 % з масовою концентрацією екстрактивних речовин від 5 до 25мг/100 см 3, який перед вживанням розводять мінеральною водою або плодово-ягідними соками або безалкогольними напоями, виготовлений змішуванням готових напоїв або купажуванням окремих напівфабрикатів та інгредієнтів.

Згідно наведеного у вказаному ДСТУ визначенню наливка лікеро-горілчаний напій міцністю від 15,0 до 35,0 % з масовою концентрацією екстрактивних речовин від 15,0 до 50,0 г/100 см 3, виготовлений на основі свіжої плодової сировини або напівфабрикатів.

Вимоги ДСТУ 4257:2003 «Напої лікеро-горілчані. Технічні умови» передбачають виготовлення напоїв лікеро-горілчаних виключно на основі спирту етилового ректифікованого (п.п. 4.2.1 п. 4.2). Вимоги ДСТУ 4257:2003 не можуть застосовуватись до коктейлів у громадському харчуванні, оскільки розділ 4.2 цих умов не передбачає підакцизних складників (горілки) у лікеро-горілчаному напої.

Таким чином, слід розмежувати коктейлі у громадському харчуванні як продукт власного виробництва відповідно до технологічної карти його виготовлення та лікеро-горілчані напої промислового виробництва, в тому числі настоянки, наливки, коктейлі, тощо.

Згідност. 12 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»виробництво алкогольних напоїв здійснюється з використанням спирту етилового ректифікованого, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового та виноградного дистиляту спиртового і зернового дистиляту. Використання інших видів спирту для виробництва алкогольних напоїв і харчових продуктів забороняється. Використання спирту при виробництві суб`єктами господарювання малих виробництв виноробної продукції заборонено.

Чинне законодавство не передбачає вимог до коктейлю у громадському харчуванні як продукту власного виробництва відповідно до технологічної карти його виготовлення, крім як санітарно-епідеміологічних та тих, що пов`язані із захистом прав споживачів.

Таким чином, алкогольні напої, які реалізовувались позивачем та найменовані як «настоянки» «Старий Буковель», «Кавівка біла» та інші, про виготовлення яких без ліцензії зазначав контролюючий орган, фактично є лікеро-горілчаними напоями промислового виробництва, на які поширюються вимоги ДСТУ 4257:2003, приготовлені шляхом змішування алкогольних напоїв ліцензованих виробників, що придбається позивачем у готовому вигляді з марками акцизного податку, з іншими інгредієнтами (складниками) у відповідності до затверджених технологічних карт, копії яких надано до матеріалів справи.

Таким чином, беручи до уваги спосіб виготовлення вказаних напоїв, слід погодитися з доводами позивача про те, що вказані напої є коктейлями у громадському харчуванні.

Відтак, апеляційний суд вважає хибними висновки контролюючого органу про здійснення позивачем виробництва алкогольних напоїв в розумінніЗакону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та вважає достовірними доводи позовної заяви про те, що фактично позивачем здійснювалось виготовлення коктейлів, що не передбачає необхідності отримання відповідної ліцензії на право виготовлення алкогольних виробів.

Щодо висновків про здійснення позивачем зберігання алкогольних напоїв немаркованими марками акцизного податку, суд зазначає наступне.

Відповідно до 14.1.107Податкового кодексу Українимарка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідност. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлена обов`язковість та порядок маркування алкогольних напоїв, які реалізуються в Україні, марками акцизного податку встановленого зразка. Відповідно до абз. 3 ч. 4ст. 11 зазначеного Законуалкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.226.1 ст. 226 Податкового кодексу Україниу разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Згідно п.226.6 ст. 226 Податкового кодексу Українимаркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8.5 відсотка об`ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об`ємних одиниць не здійснюється.

Згідно п. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1251маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробником зазначеної продукції. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням сум акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Таким чином, є безпідставними висновки відповідача про виробництво позивачемалкогольних напоїв без наявності ліцензії та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а податкове повідомлення-рішення №001681/0706 від 23.05.2022, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 114040,00 грн., в тому числі штрафна санкція за виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії на суму 85000,00 грн. та за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка на суму 29040,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення-рішення №001680/0706 від 23.05.2022, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції на суму 39035,00 грн., зокрема, застосовано штрафну санкцію за проведення розрахункової операції через РРО на неповну суму покупки в розмірі 415,00 грн., за проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегоріїзгідно зУКТ ЗЕДна суму 5100,00 грн., порушення порядку ведення обліку товарних запасів у розмірі 33520,00 грн.

Згідност. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані, зокрема:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Під час проведення фактичної перевірки відповідачем встановлено, що за позивачем зареєстровано електронно-касовий апарат №3000861205 заводський номер КМ 00000650.

Разом з тим, незважаючи на обов`язок при здійсненні господарської діяльності проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, позивачем було здійснено продаж продукції (віскі «Jameson» 0,05 л на суму 95,00 грн., настоянку «Кавівка біла», 0,2 л 20% на суму 120,00 грн., настоянку віскі-карамель «Старий Буковель» 0,2 л 30% на суму 200,00 грн.) на загальну суму 415,00 грн. з наданням розрахункового документу на неповну суму, а саме видано розрахунковий документ на продаж віскі ««Jameson» 0,05 л на суму 95,00 грн.

Згідно п. 1ст. 17Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цьогоЗаконудо суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Враховуючи, що порушення позивачем вчинене вперше на суму 415,00 грн., відповідачем правомірно застосовано штраф у розмірі 415,00 грн.

Згідно п. 11ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно зУКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.

Згідно електронних копій розрахункових документів, що передаються по дротових, бездротових каналах зв`язку до контролюючого органу, позивачем проведено розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування без зазначенням коду товарної підкатегорії згідно зУКТ ЗЕД, а саме 30.12.2020 об 17 год. 10хв. реалізовано лікер Єгермейстер 50 мл по ціні 85,00 грн.

Відповідно до п. 7ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"за порушення вимог цьогоЗаконудо суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно зУКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

Таким чином відповідачем правомірно застосовано штраф в розмірі 5100,00 грн.

Вказаним податковим повідомленням-рішенням застосовано до позивача штрафні санкції за порушення порядку ведення обліку товарних запасів у розмірі 33520,00 грн.

Згідно пунктів 12, 13статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов`язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно достатті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суб`єкти господарювання можуть здійснювати реалізацію лише тих товарів, запаси яких обліковуються ними за місцем зберігання або реалізації цих товарів. При цьому, у разі встановлення контролюючими органами факту реалізації товарів, що не обліковані у встановленому порядку до таких суб`єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у розмірі вартості необлікованих товарів за цінами їхньої реалізації.

Актом перевірки встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані у встановленому порядку, зокрема встановлено відсутність будь-яких первинних документів в електронній чи паперовій формі, які підтверджують походження товарів, що знаходяться у реалізації, місці продажу, і до перевірки не надано. Зазначено, що вартість необлікованого товару становить 33520,00 грн., що підтверджується належним чином оформленою відомістю про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (торгово-матеріальних цінностей) станом на 23.02.2022 (додаток №3 до акту перевірки.

Сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом первинних документів за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно доЗакону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не є підставою для застосування до платника фінансової санкції, передбаченоїстаттею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Під час проведення перевірки податковим органом було пред`явлена вимога про надання документів, зокрема серед інших, форму ведення обліку товарних запасів, накладні на товар, що знаходиться в реалізації.

Зазначена вимога отримана представником позивача 23.02.2022 об 16:30.

Згідно змісту вимоги податковим органом було запропоновано позивачу надати документи до перевірки за місцем її здійснення або у приміщення ГУ ДПС в Івано-Франківській області каб. №233, вул. Незалежності 20, м. Івано-Франківськ не пізніше 10.00 год. 24.02.2022.

Доказів надання таких документів до податкового органу позивачем не надано, як і не надано доказів, які б підтверджували факт належного обліку товарів відповідно доЗакону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Водночас актом перевірки зафіксовано факт ненадання таких документів позивачем.

За таких обставин, апеляційний суд вважає, що відповідачем правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення порядку ведення обліку товарних запасів у розмірі 33520,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення №001680/0706 від 23.05.2022.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв`язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 року у справі №300/4864/22 без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п`ятоїстатті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. З. Улицький судді С. М. Кузьмич З. М. Матковська

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.07.2023
Оприлюднено21.07.2023
Номер документу112298232
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них акцизного податку із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції)