Справа № 752/14599/22
Провадження № 2/752/2785/23
У Х В А Л А
17.07.2023 року Голосіївський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Колдіної О.О.
з участю секретаря Ящука Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника позивача про призначення лінгвістичної експертизи у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комфортна-Оселя» до ОСОБА_1 про захист честі, гідності і ділової репутації, визнання інформації недостовірною та спростування недостовірної інформації,
в с т а н о в и в:
в провадженні Голосіївського районного суду м.Києва знаходиться справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комфортна-Оселя» до ОСОБА_1 про захист честі, гідності і ділової репутації, визнання інформації недостовірною та спростування недостовірної інформації.
Відповідно до поданої заяви позивач просить суд визнати такою, що не відповідає дійсності, принижує ділову репутацію ТОВ «Комфортна-Оселя», поширену ОСОБА_1 інформацію, зобов`язати відповідача не пізніше наступного дня після набрання законної сили рішенням суду особисто, в той же спосіб, що і була поширена, спростувати недостовірну інформацію, заборонити ОСОБА_1 в подальшому розповсюджувати недостовірну інформацію стосовно ТОВ «Комфортна-Оселя» в мережі Інтернет на будь-яких сайтах, в інших засобах масової інформації та в будь-яких характеристиках, заявах, листах, плакатах, стягнути з відповідача моральну шкоду та судові витрати у справі.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що Товариство є юридичною особою, до основних послуг якої належить надання (забезпечення надання) комунальних послуг співвласникам багатоквартирних будинків ЖК «Park Avenue», а саме послуги гарячого водопостачання та впровадження надання послуг опалення після початку опалювального сезону.
Однак, як стало відомо позивачу в 2022 році, відповідач у чат-групі мешканців Комплексу в месенджері «Telegram» вкотре безпідставно поширила недостовірну інформацію, яка негативно впливає на ділову репутацію Товариства.
Ухвалою суду від 13.12.2022 р. у даній справі відкрито провадження; справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.
В ході підготовчого провадження представник позивача заявила клопотання про призначення у справі лінгвістичної експертизи, посилаючись на неоднозначне трактування сторонами у справі характеру розповсюдженої інформації та її смислового значення для повного та всебічного з`ясування характеру розповсюджених тверджень та існуванні реальної потреби потреба у спеціальних знаннях у сфері лінгвістики.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про місце і час розгляду справи повідомлялася належним чином у спосіб, передбачений ст.130 ЦПК України.
Вислухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання призначення експертизи підлягає задоволенню з наступних підстав.
Цивільне процесуальне законодавство України покладає обов`язок по доказуванню на сторони.
Суд розглядає справу на підставі наданих сторонами доказів.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, ці дані, крім іншого, встановлюються висновками експерта.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Порядок призначення судової експертизи у науково-дослідних судово-експертних установах міністерства юстиції України, обов`язки, права та відповідальність судового експерта, організація та оформлення їх результатів визначається Законом України «Про судову експертизу», Цивільним процесуальним кодексом України, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та іншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.
При цьому, згідно п. 2 Розділу І «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» у межах лінгвістичної експертизи мовлення проводяться авторознавчі та семантико-текстуальні дослідження. Об`єктом дослідження лінгвістичної експертизи мовлення є продукт мовленнєвої діяльності людини, відображений у писемній або в усній формі (зафіксований у відео-, фонограмі). Лінгвістична експертиза писемного мовлення поділяється на авторознавчу експертизу та семантико-текстуальну експертизу (п. 2.1.).
Семантико-текстуальною експертизою вирішуються завдання із встановлення змісту понять, лексичного значення слів або словосполучень, використаних у наданих на дослідження текстах або усних повідомленнях (за їх текстовими відтвореннями), їх стилістичної забарвленості, смислового навантаження, характеру інформації, що міститься в них (чи може така інформація розглядатися як образлива, чи містить вона загрозу конкретній особі (особам) тощо), тобто вирішення питань мовленнєвого характеру, не пов`язаних із встановленням фактичних даних про автора. Об`єктом семантико-текстуальної експертизи може бути як текст (промова), так і його (її) фрагменти, окремі висловлювання, слова, написи, текстові відтворення усного мовлення тощо. Якщо постає завдання здійснити семантико-текстуальну експертизу усномовленнєвого повідомлення (промови, висловлювання), то замовник цієї експертизи разом із цифровим (чи аналоговим) записом промови має надати дослівне текстове відтворення її змісту (стенограму), зроблене власними засобами. (п.п. 2.1.2.)
Питання, поставлені стороною позивача на вирішення лінгвістичної експертизи, мають суттєве значення у даній справі; висновки експертизи будуть містити інформацію, що відноситься до предмета доказування, а саме стосовно поширеної інформації та встановлення того, чи дійсно оспорювана інформація принижує честь та гідність позивача.
Для вирішення поставлених питань необхідні спеціальні знання.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та призначити у даній справі лінгвістину (соматико-текстуальну) експертизу.
Для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу в зв`язку з чим, на час проведення експертизи, провадження у справі слід зупинити.
Оплату за проведення експертизи суд вважає за необхідне покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Комфортна-Оселя» (03040, м.Київ, вул.Деміївська, 29).
За клопотанням сторони позивача суд вважає за необхідне доручити проведення судової товарознавчої експертизи експертам Київської науково-дослідного інституту судових експертиз (м.Київ, вул.Смоленська, 6).
Керуючись ст.ст.103, 104, 108, 109 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
клопотання представника позивача задовольнити.
Призначити у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комфортна-Оселя» до ОСОБА_1 про захист честі, гідності і ділової репутації, визнання інформації недостовірною та спростування недостовірної інформації лінгвістичну (соматико-текстуальну) експертизу, проведення якої доручити експертам Київської науково-дослідного інституту судових експертиз (м.Київ, вул.Смоленська, 6).
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1) чи міститься в тексті письмового повідомлення відповідача у соціальній мережі Telegram, фотокопії тексту якого долучені до матеріалів позовної заяви, інформація позитивного або негативного характеру щодо позивача та/або директора Позивача Ільєнка В.?
2) чи міститься в тексті письмового повідомлення відповідача у соціальній мережі Telegram, фотокопії тексту якого долучені до матеріалів позовної заяви, висловлювання образливого характеру щодо позивача та/або директора Позивача Ільєнка В.?
3) чи міститься в тексті письмового повідомлення відповідача у соціальній мережі Telegram, фотокопії тексту якого долучені до матеріалів позовної заяви фактичні твердження або оціночними судженнями? Якщо в тексті містяться оціночні судження, то чи є вони висловлені в брутальній, принизливій чи непристойній формі?
4) Яким є об`єктивний зміст письмового повідомлення відповідача у соціальній мережі Telegram, фотокопії тексту якого долучені до матеріалів позовної заяви?
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обовязків згідно ст. ст.384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Комфортна-Оселя» (03040, м.Київ, вул.Деміївська, 29).
В розпорядження експертів направити матеріали цивільної справи.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя:
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 21.07.2023 |
Номер документу | 112305853 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Колдіна О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні