СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/9125/23
пр. № 2/759/3316/23
20 липня 2023 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Бабич Н.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейський дім 11» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
22.05.2023 р. до Святошинського районного суд м. Києва надійшов позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейський дім 11» до ОСОБА_1 про стягнення розміру щомісячних внесків, що підлягали сплаті на утримання будинку у сумі 11 414,00 грн., розмір внесків на програму співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку у сумі 1 548,00 грн., три проценти річних від простроченої суми у розмірі 698,66 грн., інфляційні втрати у розмірі 3 527,36 грн., пеню за кожен день прострочення платежу у розмірі 859,29 грн., судовий збір та витрати на правову допомогу.
В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що 06.07.2017р. створено та 29.08.2017р. зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства ОСББ «Європейський дім 11». До ОСББ долучились усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . 20.01.2019р. Загальними зборами ОСББ «Європейський дім 11» прийнято рішення, про що 06.02.2019р. складено протокол № 3, відповідно до якого вирішено, що з 01.01.2019р. розмір щомісячного внеску співвласників житлових приміщень - 7,40 грн. за 1 кв.м. Оплату внесків проводити до 25-го числа місяця, наступного за звітним; внесок співвласників на програму співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку у розмірі 1,00 грн. за 1 кв.м. Оплату внесків проводити до 25-го числа місяця, наступного звітним. Станом на 28.02.2023 за власником квартири №47 за період з 01.09.2019 по 28.02.2023 до сплати розмір щомісячних внесків, що підлягали сплаті на утримання будинку до ОСББ, склав 13046,20 грн., розмір внесків на програму співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку - 1763,00 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості станом на 28.02.2023 р. складає 14 809,20 грн. Крім того, просить стягнути штраф (пеню) у розмірі 0,1 % суми заборгованості за кожен день прострочення платежу, а також у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України інфляційні втрати та 3 % річних.
Ухвалою Святошинського районного суду від 23.05.2023 року справу прийнято до розгляду та призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву (а.с.52). Остання отримала копію ухвали суду та копію позовної заяви з додатками 21.06.2023р., що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням (а.с.60).
Враховуючи те, що відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надав, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не заявив, суд вирішує справу за наявними матеріалами у відповідності ч.8 ст. 178 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ОСББ «Європейський дім 11» створено у 2017 році власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та діє відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 24.04.2023р. ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 (а.с.14).
Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Статуту ОСББ «Європейський дім 11» вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
Пунктом 2 Розділу V Статуту ОСББ «Європейський дім 11» встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені чинним законодавством та цим Статутом; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені Статутом обов`язки перед об`єднанням.
Згідно ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Протоколом № 3 загальних зборів співвласників ОСББ «Європейський дім 11» від 20.01.2019 затверджено, що з 01.01.2019р. розмір щомісячного внеску співвласників житлових приміщень та нежитлових приміщень - 7,40 грн. за 1 кв.м, загальної площі квартир у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Оплату внесків проводити до 25-го числа місяця, наступного за звітним. А також прийнято рішення, щодо внесків співвласників на програму співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку у розмірі 1,00 грн. за 1 кв.м. Оплату внесків проводити до 25-го числа місяця, наступного за звітним.
Відповідно до ч.3 ст. 17 ЗУ "Про об`єднання співвласників багатоквартного будинку" для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право:вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Станом на 28.02.2023 р. відповідач має суму заборгованості внесків за період з вересня 2019 р. по лютий 2023 р. у розмірі 14 809,20 грн.
Згідно ч.ч.1-3 ст.23 вказаного Закону визначено, що утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Вказані обставини вказують на те, що особа-власник приміщення в ОСББ зобов`язана здійснювати поточні платежі на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в ОСББ, а тому такі суми витрат підлягають стягненню.
Крім того, вимогами ст.322 ЦК України визначено, що тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, оскільки позивачем доведено належними та допустимими доказами факт надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території у будинку АДРЕСА_1 , а тому з відповідача підлягають стягненню внески, що підлягали сплаті на утримання будинку у сумі 13046,20 грн.
Крім того, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачав розмір внесків на програму співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку у сумі 1763,00 грн., оскільки загальниими зборами, яке є обов`язковим для всіх співвласників, прийнято рішення співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку у розмірі 1,00 грн. за 1 кв.м.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» особи, винні у недотриманні вимог цього Закону; недотриманні умов договорів, укладених відповідно до цього Закону, несуть цивільну, кримінальну, адміністративну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до п. 3 Розділу VІ Статуту ОСББ «Європейський дім 11» у разі систематичного невиконання положень статуту та рішень статутних органів співвласників щодо сплати внесків та інших обов`язкових платежів, об`єднання має право вимагати сплати заборгованості із врахування встановленого індексу інфляції.
Відповідно ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Разом з тим, слід зауважити, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» №530-ІХ від 17.03.2020, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (Соvid-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 зі змінами «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Соvid-19», з 12.03.2020 на всій території України запроваджено карантин.
Починаючи з 24.02.2022 та на час звернення з даним позовом до суду в Україні запроваджено військовий стан.
Постановою КМУ №206 від 05.03.2022 встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.
Отже, з урахуванням наведених положень закону, вбачається, що з 17.03.2020 заборонено нарахування та стягнення судом неустойки (штрафів, пені), 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне здійснення особою платежів за житлово-комунальні послуги. Їх нарахування на суму боргу за надані послуги, є помилковим та порушує норми чинного законодавства.
Суд, перевірив наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, і встановив, що позивач наведені вище обмеження щодо нарахування цих сум не врахував, а тому вимоги в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат підлягають задоволенню лише за період з вересня 2019 р. по березень 2020 р, в розмірі 3% річних - 5,10 грн, ( за період з 01.10.2019 по 20.03.2020 р., розрахована за формулою [Проценти] = [Сума боргу] ? [Процентна ставка (%)] / 100% ? [Кількість днів] / [Кількість днів у році] , Де: [361,20 грн,] - сума простроченого боргу [3 (%)] - проценти річних; [172] - кількість днів прострочення зобов`язання; [365] - кількість днів у календарному році) та інфляційних втрат в розмірі 17,24 (2545,74 (сума заборгованості з врахування індексу інфляції) - 2528,40 ( сума заборгованості станом на березень 2020). та штрафу (пені) у розмірі 0,1 % суми заборгованості за кожен день прострочення платежу у розмірі 859,29 грн., оскільки статутом передбачено така відповідальність.
Також, позивачем заявлено вимогу про стягнення на його користь витрат на правову допомогу.
Як вбачається із змісту позовної заяви представник вказує, що орієнтовна вартість витрат на правову допомогу, яку очікує понести позивач складає 10350,00 грн. та складається з урахуванням, що в суді першої інстанції відбудеться два судових засідання. Підготовка претензії з розрахунками на боржника по квартирі 47 - 1 600,00 грн.; підготовка проекту позовної заяви з розрахунками по квартирі 47 - 5000,00 грн.; участь представника в одному судовому засіданні (якщо засідання відбулося) - 1500,00 грн. та якщо засідання не відбулося 750,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
В своєму позові позивач посилався на те, що орієнтовний попередній розрахунок на день звернення до суду по правовій допомозі складає 4000 грн. , розрахунок вартості якої з усіма доказами буде подано протягом п`яти днів з дня ухвалення рішення суду.
Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно зі статтею 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Разом із тим чинне цивільно-процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Відповідно до положень частини першої, пункту 1 частини третьої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Пунктами 1, 2 частини другої статті 141 ЦПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Водночас за змістом ч.4 ст.137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (наданих послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При встановленні гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
А отже, судом має братися до уваги досвід адвоката у подібних справах, обсяг, якість та характер наданих послуг та чи відповідають вони ціні в розмірі 10350,00 грн.
У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Як зазначалося вище, позовні вимоги підлягають частковому задоволено.
Зважаючи на викладені норми, судом має братися до уваги досвід адвоката у подібних справах, обсяг, якість та характер наданих послуг та чи відповідають вони ціні позову.
Враховуючи положення ст. 141 ЦПК України, та зважаючи на те, що справа є не значної складності, досвід адвоката у подібних справах, обсяг, якість та характер наданих послуг, виходячи з обсягу фактично наданих послуг, розгляду справи в спрощеному позовному провадженні, з урахуванням характеру виконаної адвокатом роботи, принципу співмірності та розумності судових витрат, з урахуванням ціни позову, суд вважає можливим зменшити їх розмір та стягнути з відповідача витрати за надання правової допомоги на користь позивача в сумі 3000 грн., що є обґрунтованим і пропорційним до предмета спору та виконаної адвокатом роботи.
Питання судових витрат, що складаються з судового збору вирішити у відповідності до вимрог ст. 141 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.1, 4, 10, 17, 22, 29 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартного будинку», ст.ст. 322, 526, 512, 625 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейський дім 11» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,- про сплату заборгованості по внесках - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейський дім 11» розмір щомісячних внесків, що підлягали сплаті на утримання будинку у сумі 13046,20 грн., розмір внесків на програму співфінансування капітального ремонту багатоквартирного будинку у сумі 1763,00 грн., три проценти річних від простроченої суми у розмірі 5,10 грн., інфляційні втрати у розмірі 17,24 грн., пеню 0,1 % суми заборгованості за кожен день прострочення платежу у розмірі 859,29 грн., а разом 15 690 (п`ятнадяцять тисяч шістсот дев`яносто)грн. 83 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейський дім 11» витрати по сплаті судового збору в розмір 2684,00 грн. та витрати, пов`язані з розглядом справи на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 3000,00 грн., а всього судових витрат 5684 (п`ять тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Зазначити дані сторін:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейський дім 11» , код ЄДРПОУ: 41547091, місцезнаходження: м. Київ, вул.Чорнобильська, 11;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: в матеріалах справи відсутній, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Суддя Н.Д.Бабич
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2023 |
Оприлюднено | 21.07.2023 |
Номер документу | 112307932 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Бабич Н. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні