ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.07.2023Справа № 910/3211/23
Суддя Господарського суду міста Києва Лиськов М.О., розглянувши без виклику сторін у порядку спрощеного позовного провадження справу
За позовом Акціонерне товариство "Українська залізниця"
вул. Єжі Гедройця, 5, м. Київ, 03680
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ АМБ"
вул. Пирогівський шлях, 34, корпус 1, офіс 420, м. Київ, 03083
про стягнення 30 330,00 грн. та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Українська залізниця" (далі-позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ АМБ" (далі-відповідач) про стягнення 30 330,00 грн. та зобов`язання вчинити дії
Ухвалою Господарського суду м. Києва № 910/3211/23 від 07.03.2023 позовну заяву залишено без руху.
22.03.2023 від позивача надійшли до суду документи на виконання вимог ухвали суду від 07.03.2023.
Ухвалою Господарського суду м. Києва №910/3211/23 від 06.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №910/3211/23 постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України.
11.05.2023 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ні умовами Договору, ні Інструкцією не передбачено порядку упакування товару та не визначено вимог до упаковки. Позивачем не доведено, що товар упаковано у такий спосіб, який не гарантує його збереження. Окрім того, в акті про виявлені недоліки не зазначено та проставлено прочерки. Відповідачем також зазначено, що завод виробник підтвердив якісність товару у своєму листі.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.
З моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк, для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, доказів тощо, у зв`язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи по суті заявлених вимог.
Будь яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін до суду не надходило.
Оскільки наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.
При цьому судом враховано, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч. 2 ст. 252 ГПК України).
Відповідно до ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).
Враховуючи зазначені вище обставини, для визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, а також виконання завдання розгляду справи по суті, розгляд справи здійснено за межами строків, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, проте в розумні строки.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
16.09.2021 між Акціонерним товариством «Українська залізниця» (далі - АТ «Укрзалізниця») в особі філії «Пасажирська компанія» (далі - Позивач, філія «ПК» АТ «Укрзалізниця», Замовник) та переможцем процедури закупівлі № UA-2021-06-25-007765-C, проведеної шляхом відкритих торгів на авторизованому електронному майданчику «ProZorro» - Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АМБ» (далі - Відповідач, ТОВ «КОМПАНІЯ АМБ», Постачальник) укладено Договір про закупівлю № УЗ/ЦЛ-21258/Ю (далі - Договір).
Згідно з пунктом 1.1 Договору у порядку та на умовах визначених цим Договором, Постачальник зобов`язується у 2021 році поставити у власність Замовнику Код ДК 021:2015 - 34630000-2 Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (Запасні частини до вакуумних туалетів) (далі - Товар), в найменуванні, кількості та за ціною, які зазначені у Специфікації № 1 (Додаток № 1) до цього Договору, яка є його невід`ємною частиною, де Замовник зобов`язується здійснити оплату в строки та на умовах, визначених цим Договором.
У відповідності до пункту 1.3 Договору виробником продукції та країна походження є Евак ГмбХ, Фельдштрассе 124, 22880, Ведель, Німеччина (EVAC GmbH, FeldstraЯe 124, 22880 Wedel - Germany).
Пунктом 1.4 Договору встановлено рік виготовлення товару: 2021 рік.
Пунктом 1.5 зазначено, що товар, який постачається згідно даного Договору, повинен відповідати найменуванню, кількості та вартості за одиницю товару, вказаних у Специфікації № 1 (Додаток № 1 до цього Договору), що є його невід`ємною частиною.
У відповідності до пункту 2.1 Договору визначено, що Постачальник повинен поставити Замовнику на територію Кінцевого отримувача товару - Товар, якість якого повинна відповідати вимогам державних стандартів, що діють в Україні, нормативно-технічній та/або конструкторській документації, зазначеним в Специфікації № 1 (Додаток № 1 до цього Договору), що є його невід`ємною частиною.
У відповідності до пункту 2.2 Договору підтвердженням якості Товару з боку Постачальника є наступні документи, які направляються кінцевому отримувачу Товару разом з товаром: паспорт, декларація про відповідність.
У відповідності до умов пункту 2.3 Договору гарантійний строк на Товар складає 12 місяці з дати поставки Замовнику.
Пунктом 4.3 Договору виробничі підрозділи Замовника є кінцевими отримувачами Товару за цим Договором.
Пунктом 5.2 Договору зазначено, що приймання товару по кількості і якості здійснюється відповідно до «Інструкції про порядок прийняття продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю» (П-6) та «Інструкції про порядок прийняття продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за якістю (П-7), з наступними змінами та доповненнями.
Пунктом 5.3 Договору встановлено, що приймання Товару здійснюється в присутності представника Постачальника. За відсутності представника Постачальника при прийманні Товару та виявлені невідповідності Товару по найменуванню, кількості, якості та комплектності, Замовник та/або Кінцевий отримувач Товару, складають у складі комісії акт про виявлені недоліки.
Так, на виконання умов Договору ТОВ «Компанія АМБ» поставлено кінцевому одержувачу Товару - пасажирському вагоном депо Львів (ПКВЧД- 8) насос вакуумний (креслення 37860) у кількості 5 шт. на суму 151 650,00 грн з урахуванням ПДВ.
На виконання Інструкцій П-6 та П-7 28.12.2021 кінцевим одержувачем товару - пасажирським вагонним депо Львів (ПКВЧД-8) було проведено вхідний контроль отриманого товару та виявлено, що товар запаковано в звичайні коробки та пакети, які не являються упаковкою виробника з наліпками креслення/артиклів. На упаковці та на виробі не вказано дату виготовлення, що не дає змоги визначити дотримання умов договору щодо терміну виготовлення продукції. На більшості запчастин не нанесено артикул, що унеможливлює ідентифікацію ТМЦ згідно первинної документації. На продукції відсутнє маркування заводу виробника, що не дає змоги ідентифікувати де саме виготовлені такі ТМЦ. При звірці насос вакуумний за документами креслення 37860, на коробці маркування креслення 37860, а сама деталь маркована як креслення 44676, про що складено акт про виявлені при вхідному контролі недоліки продукції від 28.12.2021 № 1.
Як вказує позивач, у відповідності до пунктів 16, 17 Інструкції П-7 листом виробничого підрозділу «Пасажирське вагонне депо Львів» філії «ПК» АТ «Укрзалізниця» від 10.01.2022 № 34 було викликано представника постачальника на 12.01.2022 для спільного прийняття товару за адресою: м. Львів, вул. Рудненська, 32. Проте, постачальник свого представника не направив, у зв`язку із чим 13.01.2022 комісією, до складу якої входили в.о. головного інженеру, начальник відділу МТЗ, старший майстер та комірних виробничого підрозділу «Пасажирське вагонне депо Львів» філії «ПК» АТ «Укрзалізниця», за участю представника громадськості було проведено огляд насосу вакуумного у кількості 5 шт та виявлено, що вказаний товар не відповідає вимогам договору. За висновками комісії товар підлягає заміні або усуненню виявлених недоліків, відповідно до пункту 5.3 Договору, про що складено акт про фактичну якість і комплектність продукції від 13.01.2022 № 1.
Згідно пункту 2.8 Договору якщо протягом гарантійного строку будуть виявлені дефекти та/або недоліки товару, Постачальник за свій рахунок та власними силами зобов`язується усунути недоліки або замінити дефектний Товар на якісний протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дати отримання відповідної вимоги Замовника.
З метою захисту своїх порушених прав та законних інтересів філія «ПК» АТ «Укрзалізниця» звернулася до Відповідача із претензією від 10.01.2023 № ПК-7/35, якою просила здійснити заміну продукції неналежної якості на аналогічну продукцію належної якості та сплатити на розрахунковий рахунок Позивача штраф.
Однак, на час складання цієї позовної заяви насоси вакуумні (креслення 37860) у кількості 5 шт залишаються не заміненими, сума штрафу на поточний рахунок філії «ПК» АТ «Укрзалізниця» від ТОВ «Компанія АМБ» не надходила.
Таким чином, спір у справі виник у зв`язку із нездійсненням Відповідачем заміни насосів вакуумних (креслення 37860) у кількості 5 шт на аналогічну продукцію належної якості та несплату суми штрафу за поставку продукції, що не відповідає по якості вимогам Договору про закупівлю від 16.09.2021 № УЗ/ЦЛ-21258/Ю.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказував, що ні умовами Договору, ні Інструкцією не передбачено порядку упакування товару та не визначено вимог до упаковки. Окрім того, позивачем не доведено, що товар упаковано у такий спосіб, який не гарантує його збереження і в акті про виявлені недоліки не зазначено які саме недоліки виявлено. Відповідач наполягав на тому, що завод виробник підтвердив якісність товару у своєму листі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з приписами ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як встановлено судом, на виконання умов Договору ТОВ «Компанія АМБ» поставлено кінцевому одержувачу Товару - пасажирському вагоном депо Львів (ПКВЧД- 8) насос вакуумний (креслення 37860) у кількості 5 шт. на суму 151 650,00 грн з урахуванням ПДВ.
В подальшому, 28.12.2021 року позивачем було складено Акт про виявлені при вхідному контролі недоліки продукції, в якому зазначено, що:
- товар запаковано в звичайні коробки та пакети, які не являються упаковкою виробника з наліпками креслення/артикулів,
- на упаковці та на виробі не вказано дату виготовлення,
- на більшості запчастин не нанесено артикул,
- на продукції відсутнє маркування заводу виробника,
- на коробці маркування креслення 37860, сама деталь маркована як креслення 44676.
Покупець зобов`язаний повідомити продавця про порушення умов договору купівлі-продажу щодо кількості, асортименту, якості, комплектності, тари та (або) упаковки товару у строк, встановлений договором або актами цивільного законодавства, а якщо такий строк не встановлений, - в розумний строк після того, як порушення могло бути виявлене відповідно до характеру і призначення товару. У разі невиконання покупцем цього обов`язку продавець має право частково або в повному обсязі відмовитися від задоволення відповідних вимог покупця, якщо продавець доведе, що невиконання покупцем обов`язку повідомити продавця про порушення умов договору купівлі-продажу спричинило неможливість задоволення його вимог або спричинить для продавця витрати, що перевищують його витрати у разі своєчасного повідомлення про порушення умов договору. (ч. 1 ст. 688 Цивільного кодексу України).
Пунктом 5.3. Договору сторони передбачили, що приймання товару здійснюється в присутності представника постачальника. За відсутності представника постачальника при приймання товару за виявлені невідповідності товару по найменуванню, кількості, якості та комплектності, замовник та/або кінцевий отримувач товару, складають у складі комісії акт про виявлені недоліки.
Судом встановлено, що виявивши недоліки товару, позивачем листом №34 від 10.01.2022 року було викликано представника постачальника за адресою виробничого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Львів" філії "ПК" АТ "Укрзалізниця" для спільного прийняття товару.
При цьому, судом також встановлено, що відповідачем свого представника на адресу виробничого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Львів" філії "ПК" АТ "Укрзалізниця" направлено не було.
Надалі позивачем було складено Акт про фактичну якість та комплектність продукції №1 від 13.01.2022 року, в якому зокрема зазначено, що поставлений насос вакуумний (креслення 37860) у кількості 5 шт. підлягає заміні або усуненню виявлених недоліків відповідно до п. 5.3. Договору.
Як встановлено в п. 5.2. Договору приймання товару по кількості і якості здійснюється відповідно до "Інструкції про порядок прийняття продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю" (П-6) та "Інструкції про порядок прийняття продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за якістю" (П-7), з наступними змінами та доповненнями.
Окрім того, пунктом 3.3. Договору визначено, що товари повинні бути передані у тарі та (або) упаковані звичайним для них способом у упаковку, а за їх відсутності способом, який забезпечує схоронність товару цього роду та звичайних умов зберігання і транспортування.
Позивач у позовних вимогах вказає, що товар запаковано в звичайні коробки та пакети, які не являються упаковкою виробника з наліпками креслення/артикулів і на упаковці та на виробі не вказано дату виготовлення.
При цьому, судом встановлено, що ні умовами Договору, ні "Інструкцією про порядок прийняття продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за якістю" (П-7) не передбачено порядку упакування товару виключно у коробки виробника, а передбачено упакування товару способом, який забезпечує його схоронність при транспортуванні, що в даному випадку було дотримано відповідачем та не заперечено позивачем.
При цьому, пунктом 2.2. Договору передбачено, що підтвердженням якості товару з боку постачальника є наступні документи, які направляються кінцевому отримувачу товару разом з товаром: паспорт, декларація про відповідність.
На виконання умов зазначеного пункту Договору, відповідачем надано позивачу Декларацію постачальника про відповідність ДСТУ ISO/IEC 17050-1:2006, Сертифікат дистриб`ютора EVAC GmbH.
При цьому, позивачем у Акті про виявлені при вхідному контролі недоліки продукції від 28.12.2021 року зазначено, що вся інформація про товар наявна в документах, що підтверджують якість товару, а саме паспорт та декларація відповідності.
Таким чином, позивачем не надано до суду доказів того, що переданий відповідачем позивачу товару є неякісним.
При цьому, відповідно до п.п. 12 та 15 ст. 1 Закону України "Про захист прав споживачів" істотний недолік - недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак, зокрема, він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.
Недолік - будь-яка невідповідність продукції вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що пред`являються до неї, а також інформації про продукцію, наданій виробником (виконавцем, продавцем).
Окрім того, відповідно до практики застосування термінів, комплектність продукції, це наявність у поставленій продукції всіх деталей, вузлів, частин, пристроїв та ін., що становлять один закінчений виріб, а також сукупність окремих (самостійних) пристроїв, що відповідають умовам договору.
Як вбачається з матеріалів справи, на поставленій відповідачем продукції відсутнє маркування заводу виробника і сама деталь маркована як креслення 44676, при тому, що замовлено було деталь 37860.
Судом враховано лист заводу виробника ІВТ GmbH в якому зазначено, що запасні частини не потребують нанесення маркування на своїй поверхні, та в деяких випадках маркування забороняється, оскільки це може погіршити структурні та експлуатаційні характеристики і призвести до порушення гарантійних правил.
Однак, зазначений доказ, долучений відповідачем до матеріалів справи не спростовує обставин того, що деталь маркована як креслення 44676, при тому умовами Договору та Специфікації (Додаток №1 до Договору) замовлено було деталь з маркуванням 37860.
Таким чином, судом встановлено, що поставлені відповідачем позивачу вироби не відповідають маркуванню, погодженому сторонами умовами Договору.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Згідно із пунктом 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
За приписами частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем не доведено суду наявності об`єктивних підстав для поставки позивачу не передбаченого Договором товару, який має інше маркування, без попереднього узгодження такої зміни.
Пунктом 2.8. Договору передбачено, що якщо протягом гарантійного строку будуть виявлені дефекти та/або недоліки товару, постачальник за свій рахунок та власними силами зобов`язується усунути недоліки або замінити дефектний товар на якісний протягом 14 календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника.
Згідно з приписами ст.ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.
За приписами ч. 2 ст. 676 Цивільного кодексу України, гарантійний строк, встановлений договором купівлі-продажу, продовжується на час, протягом якого покупець не міг використовувати товар у зв`язку з обставинами, що залежать від продавця, до усунення їх продавцем.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України господарське зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що за певних умов звичайно ставляться.
При цьому, частинами 2, 3 статті 678 Цивільного кодексу України визначено, що у разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути, недоліків, усунення яких пов`язане з непропорційними витратами або затратами часу, недоліків, які виявилися неодноразово чи з`явилися знову після їх усунення) покупець має право за своїм вибором:
1) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми;
2) вимагати заміни товару.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Суд дійшов висновку, що, в даному випадку, має місце порушення вимог щодо індивідуально-визначених ознак товару, оскільки відмінність маркування (відмінність маркування в поставленому товару від маркування передбаченого умовами Договору) неможливо усунути, а тому залізницею правомірно заявлено позов до постачальника товару про його заміну.
При цьому, як зазначено у ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з приписами ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Пунктом 9.4. Договору передбачено, що постачальник на вимогу замовника сплачує штраф у розмірі 20% ціни неякісного (некомплектного) товару.
В даному випадку позивачем нараховано відповідачу штраф за поставку неякісного товару, однак, як встановлено вище, позивачем не надано до суду доказів того, що переданий відповідачем позивачу товару є неякісним.
Зважаючи на встановлені обставини та враховуючи, що матеріалами справи вимоги про стягнення з відповідача суми штрафу задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Вказані положення означають, що закон встановлює рівні можливості сторін і гарантує їм право на захист своїх інтересів. Принцип рівності учасників судового процесу перед законом і судом є важливим засобом захисту їх прав і законних інтересів, що унеможливлює будь-який тиск однієї сторони на іншу, ущемлення будь-чиїх процесуальних прав. Це дає змогу сторонам вчиняти передбачені законодавством процесуальні дії, реалізовувати надані їм законом права і виконувати покладені на них обов`язки.
У відповідності до статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбаченим цим Кодексом.
Принцип змагальності тісно пов`язаний з процесуальною рівністю сторін і забезпечує повноту фактичного й доказового матеріалу, наявність якого є важливою умовою з`ясування обставин справи. Відповідно до вказаного принципу, особи, зацікавлені в результаті справи, вправі відстоювати свою правоту у спорі шляхом подання доказів; участі в дослідженні доказів, наданих іншими особами шляхом висловлення своєї думки з усіх питань, що підлягають розгляду у судовому засіданні. Змагальність є різновидом активності зацікавленої особи (сторони). Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами й активно впливати на процес з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
У зв`язку з вищевикладеним, на підставі встановлених під час розгляду справи обставин, суд, вважає заявлені позивачем вимоги такими, що частково ґрунтуються на нормах чинного законодавства та підлягають задоволенню в частині зобов`язання відповідача здійснити заміну продукції, а саме: насос вакуумний (креслення 37860) у кількості 5 шт. на аналогічну продукцію належної якості.
Судовий збір, у розмірі 2 684,00 грн, відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку із задоволенням позовних вимог в частині немайнової вимоги, покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73-74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія АМБ" (ідентифікаційний код 42074290, адреса: 03038, м. Київ, вул. Пирогівський шлях, 34, корпус 1, офіс 420) здійснити заміну продукції неналежної якості, а саме: насос вакуумний (креслення 37860) у кількості 5 шт. на аналогічну продукцію належної якості.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія АМБ" (ідентифікаційний код 42074290, адреса: 03038, м. Київ, вул. Пирогівський шлях, 34, корпус 1, офіс 420) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (ідентифікаційний код 40075815, адреса: 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5) в особі філії "Пасажирська компанія" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 40075815, адреса: 03039, м. Київ, вул. Уманська,8) суму судового збору в розмірі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривни 00 копійок).
4. В іншій частині позову відмовити.
5. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Суддя М.О. Лиськов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2023 |
Оприлюднено | 21.07.2023 |
Номер документу | 112311518 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Лиськов М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні