Справа № 676/1233/22
Номер провадження 2/676/264/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
06 липня 2023 року Кам`янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільському цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Жванецької сільської ради про визначення місця проживання дитини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог Виконавчий комітет Жванецької сільської ради в особі органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітніх дітей, посилаючись на те, що сторони по справі є батьками малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дружина вихованням дітей не займалась, на початку лютого 2022 р. залишила сім`ю, пішла проживати до іншого чоловіка, тобто самоусунулась від виконання батьківських обов`язків, щодо виховання інших дітей, не слідкує за їхнім життям та здоров`ям, не приділяє увагу у формуванні особистості, не піклується про них, живе своїм життям. Діти проживають з батьком і знаходяться на його утриманні. Просить визначити місце проживання дітей сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою АДРЕСА_1 .
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29.03.2023 р. відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30.11.2023 р. залучено доучасті усправі вякості третьоїособи якане заявляєсамостійних вимогна сторонівідповідача Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Жванецької сільської ради та зобов`язано надати висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батька та на підставі інших документів, які стосуються справи.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 15.06.2023 р. закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
В суді представник позивача позовні вимоги підтримав та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, причини неявки не повідомила, про час і місце розгляду справи повідомлена своєчасно судовою повісткою. Відзив на позов не подала.
Представник третьої особи Виконавчого комітету Жванецької сільської ради в особі органу опіки та піклування в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд с прави у її відстуності, не заперечує проти задоволення позову.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, представника органу опіки тапіклування на підставі наявних у справі доказів.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, заслухавши представника, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що сторони ОСОБА_2 та Огороднік (Балан) зареєстрували шлюб 20 липня 2017 року, шлюб зареєстрвоаний Кам`янець-Подільським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Хмельницькій області та видано свідоцтво про шлюб Серія НОМЕР_1 від 20.07.2017 р.
В шлюбі народились діти: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво про народження Серія НОМЕР_2 від 17.01.2018 р.), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (свідоцтво про народження Серія НОМЕР_3 від 15 вересня 2021 року). Батьками дітей записані ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Відповідно довідки виконавчого комітету Жванецької сільської ради, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області № 118 від 15.03.2022 р. ОСОБА_2 проживає разом з дітьми в АДРЕСА_1 без реєстрації.
Згідно характеристики, виданої Колибаївською сільською радою № 52/02-22 від 15.03.2022р. ОСОБА_2 громадський порядок за місцем проживання не порушує, спиртними напоями не зловживає, скарги не надходили.
Відповідно Акту обстеження місця проживання, складеного комісією Колибаївської сільської ради 01.03.2022 р., ОСОБА_2 зареєстрований з дітьми за адресою АДРЕСА_2 . Мати покинула неповнолітніх дітей, не виконує свої материнські обов`язки, з дітьми не проживає, на зв`язок не виходить.
Відповідно Акту про встановлення факту проживання ОСОБА_2 та його дітей ОСОБА_6 , ОСОБА_5 від 15.03.2022 р., складеного комісією Жванецької сільської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та його діти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровані в с. Острівчани, Кам`янець-Подільського району, але фактично проживають з лютого 2022 р. по теперещній час в АДРЕСА_1 . Мати ОСОБА_3 до дітей не навідувалась.
Довідкою КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» від 16.03.2022 р. підтверджується, що ОСОБА_2 , 1996 року народження, до лікаря-нарколога та лікаря-психіатра за допомогою не звертався, на «Д» обліку не перебуває.
В зв`язку з окремим проживанням матері та малолітніх дітей виникло питання про визначення місця проживання дітей разом з батьком.
У статті 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків (ч.1 ст. 160 СК України).
За частинами першою, другою статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків,особиста прихильність дитини до кожного зних, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини,що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Тлумачення частини першої статті 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.
Відповідно достатті 8 Закону України "Про охорону дитинства"кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Батько імати маютьрівні правата обов`язкищодо своїхдітей.Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (частина третя статті 11 Закону України "Про охорону дитинства").
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про охорону дитинства" на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Відповідно до частини першої статті 18, частини першої статті 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
У частині першій статті 9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в найкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Вирішуючи питання про визначення місце проживання дитини, суди мають враховувати об`єктивні та наявні у справі докази, зокрема обстеження умов проживання, характеристики психоемоційного стану дитини, поведінки батьків щодо дитини та висновку органу опіки та піклування. Однак найважливішим у цій категорії справ є внутрішнє переконання судді, яке має ґрунтуватися на внутрішній оцінці всіх обставин в їх сукупності.
Також при розгляді справ даної категорії суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, а також дотримуватися балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в її інтересах. Перевага в матеріально-побутовому стані одного з батьків сама по собі не є вирішальною умовою для передачі йому дитини.
Дана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14 лютого 2019 року у справі № 377/128/18 (провадження № 61-44680св18), від 30 жовтня 2019 року у справі №352/2324/17 (провадження № 61-14041св19), від 28 грудня 2020 року у справі № 487/2001/19-ц (провадження № 61-12667св20) та від 24 листопада 2021 року в справі № 754/16535/19 (провадження № 61-14623св21).
За час проживання на території Жванецької сільської ради ОСОБА_2 характеризується позитивно, скарг на порушення громадського порядку чи інших порушень не надходило.
Відповідно висновку органу опіки та піклування, затверджений рішенням виконавчого комітету Жванецької сільської ради № 1 від 25.01.2023 р. виключно батько ОСОБА_2 фактично займається вихованням дітей, що підтверджується актом обстеження умов проживання та актом оцінки потреб сім`ї. ОСОБА_3 під час бесіди з комісією підтвердила, що діти проживають і виховуються в сім`ї ОСОБА_2 , проте періодично навідує дітей та приділяє їм увагу. Належність умов для проживання малолітніх дітей з матір`ю мати дітей не надала. За місцем реєстрації в с. Кадиївці, Кам`янець-Подільського району не проживає, орендує квартиру в м. Кам`янці-Подільському разом зі своїм чоловіком, який з її слів позитивно ставиться до можливого проживання дітей дружини в його сім`ї. Оскільке фактично вихованням та утриманням дітей займається батько ОСОБА_2 , який створив належні умови для проживання дітей в будинку АДРЕСА_1 , орган опіки та піклування Жванецької сільської ради вважає за доцільне визначити місце проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з батьком ОСОБА_2 .
Наданий суду висновок органу опіки і піклування щодо розв`язання спору одержаний в результаті обстеження умов проживання малолітніх дітей, а також на підставі інших документів, які стосуються справи, є достатньо обґрунтованим та мотивованим.
Думка малолітніх дітей не заслуховувалась в судовому засіданні в зв`язку з віком дітей.
Враховуючи, що позивач займається вихованням малолітніх дітей, піклується про них, створив всі необхідні умови для проживання та нормального розвитку дітей, суд вважає, що на даний час проживання малолітніх дітей з батьком, відповідає саме інтересам малолітніх дітей, які потребують постійного догляду та турботи що позитивно сприятиме як психологічному так і фізичному розвитку дітей.
Мати дітей належних умов для проживання з нею дітей не створила.
Визначення місця проживання дітей з батьком, не позбавляє мати права на особисте спілкування з дітьми та прийняття участі у її вихованні.
Таким чином, враховуючи, викладене, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог.
На підставі ст.ст. 19, 141, 142, 160, 161 СК України, суд керуючись ст.ст.12, 13, 199, 259, 263-265 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Жванецької сільської ради про визначення місця проживання дитини задовольнити.
Визначити місце проживання неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом із батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання по АДРЕСА_1 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрована місце проживання: АДРЕСА_3 .
Третя особа: Виконавчий комітет Жванецької сільської ради, ЄДРПОУ 04404036, юридична адреса: вул. Центральна, 57, с. Жванець, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданною протягом 30 днів з дня його проголошення.
Повний текст судового рішення складено 07 липня 2023 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 24.07.2023 |
Номер документу | 112330377 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні