Цивільне судочинство: Справа № 170/153/23
Позовне провадження Провадження №2/170/70/23
Категорія - 49
РІ Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
12 липня 2023 року смт. Шацьк
Шацький районний суд Волинської області у складі:
головуючого - судді Матвійчука С.П.,
за участю:
секретаря - Остапчук Н.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника третьої особи - Пех А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом адвоката Москалюк Оксани Олександрівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та збільшення розміру стягнення аліментів на неповнолітню дитину, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача виконавчий комітет Шацької селищної ради, як орган опіки та піклування,
в с т а н о в и в:
Представник позивача звернулася в суд із вказаним позовом. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2006 по 2011 роки ОСОБА_1 перебувала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася дочка ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_1 , виданим Боблівською сільською радою Турійського району Волинської області 05 жовтня 2010 року. З квітня 2011 року дочка проживає разом із ОСОБА_1 . Відповідач з 2012 року свої батьківські обов`язки не виконує, не піклується про стан здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток своєї дитини, не бере участі у її вихованні та утриманні. За весь цей період він не проявляв до дочки щонайменшої батьківської турботи, хоча мав таку можливість, оскільки позивач жодним чином не перешкоджала йому у цьому. ОСОБА_3 жодного разу не приїжджав до дочки, більше десяти років він її не бачив, не цікавився ні життям дитини, ні її здоров`ям, ні навчанням.
Рішенням Шацького районного суду Волинської області від 17 травня 2013 року було вирішено стягувати з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої дочки у твердій грошовій сумі у розмірі 500 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття. Відповідач аліменти на утримання дочки не сплачує, що підтверджується розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, який додано до позовної заяви. ОСОБА_1 вважає, що ОСОБА_3 має можливість сплачувати кожного місяця аліменти на утримання дитини у розмірі 2500 грн., що є тим розміром аліментів, який є необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дочки.
На підставі викладеного, представник позивача просила суд позбавити ОСОБА_3 батьківських прав щодо малолітньої дочки ОСОБА_4 , збільшити розмір аліментів визначених рішенням Шацького районного суду Волинської області від 17 травня 2013 року, та стягувати з ОСОБА_3 аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання малолітньої дитини у твердій грошовій сумі у розмірі 2500 грн., але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, з дня набрання рішенням законної сили до досягнення дитиною повноліття. Також адвокат Москалюк О.О. просила стягнути з відповідача судові витрати по справі.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених у позові, просили позов задовольнити повністю. Також вони не заперечували проти ухвалення заочного рішення у даній справі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, хоча була належним чином повідомлений про місце, день та час розгляду справи через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, про причину неявки суд не повідомив, пояснень чи відзиву на позов, заяви про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у його відсутності суду не надав.
Представник Шацької селищної ради Пех А.В. в судовому засіданні зазначила, що позов є обґрунтованим, і задоволення позовних вимог буде в повній мірі відповідати інтересам дитини.
Згідно ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Тому суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, показання свідків, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток.
Ч. 1 ст. 152 Сімейного кодексу України визначає, що право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Згідно ч. 4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Зокрема, ч. 1 ст. 164 цього кодексу передбачає, що за ухилення від виконання своїх обов`язків з виховання дитини мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_1 , виданим Боблівською сільською радою Турійського району Волинської області 05 жовтня 2010 року.
На даний час ОСОБА_1 проживає разом з дочкою за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою № 666 від 22 березня 2023 року, виданою відділом «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Шацької селищної ради.
З довідки № 54/01-12 від 08 березня 2023 року, виданої в.о. директора Опорного закладу «Шацький ліцей» Шацької селищної ради Волинської області Т. Сидорук вбачається, що ОСОБА_3 в період навчання дочки ОСОБА_4 з 01 вересня 2020 року по день видачі довідки в школі жодного разу не з`являвся, справами дочки не цікавився і участі у її вихованні не брав.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 суду надали покази про те, що ОСОБА_3 жодного разу не приїжджав додому до ОСОБА_4 та в школу, не цікавився про стан здоров`я дочки, фізичний, духовний та моральний розвиток своєї дитини, не брав участі у її вихованні.
Крім того допитана в судовому засіданні ОСОБА_4 , з участю дитячого психолога ОСОБА_7 , повідомила, що її батько ОСОБА_3 не приїжджає до неї, не телефонує, не цікавиться її життям, здоров`ям та не приймає участі у її вихованні. Вона намагалася знайти батька через соціальні мережі, однак їй цього не вдалося. Тому вона не заперечує щодо позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав щодо неї.
Виконавчий комітет Шацької селищної ради Волинської області, як орган опіки і піклування, надав висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . З висновку встановлено, що відповідач протягом останніх 11 років фактично усунувся від виконання батьківських обов`язків, не виховував дочку, не утримував її, не спілкувався з нею, хоча мати дитини йому в цьому не перешкоджала. ОСОБА_3 не приїжджав до дочки, не цікавився її навчанням. ОСОБА_1 самостійно займається вихованням, навчанням та утриманням дитини. Відповідач має заборгованість по сплаті аліментів у сумі 42540 грн. 53 коп.
Тому, враховуючи рекомендації комісії з питань захисту прав дитини, виконавчий комітет Шацької селищної ради Волинської області, як орган опіки і піклування, в інтересах дитини вважає доцільним позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 .
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
В ході судового розгляду встановлено, що відповідач тривалий час свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками: не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, про її навчання, не спілкується з дочкою в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не створює умов для її належного проживання та виховання дитини.
Вказані обставини в сукупності, суд розцінює як ухилення ОСОБА_3 від виховання дитини та самоусунення від виконання батьківських обов`язків, що об`єктивно підтверджено дослідженими судом доказами та показаннями свідків.
Таким чином за ухилення від виконання обов`язків з виховання дитини, ОСОБА_3 слід позбавити батьківських прав щодо його малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відповідатиме інтересам дитини.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову про позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Ст. 141 СК України визначено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.
Згідно ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з якими проживає дитина.
При визначенні розміру аліментів суд враховує обставини, зазначені у ст. 182 СК України: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Ч. 1 ст. 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що заочним рішенням Шацького районного суду Волинської області від 17 травня 2013 року вирішено стягувати з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої дочки у твердій грошовій сумі у розмірі 500 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, виданим державним виконавцем Турійського ВДВС Волинської області Сидорук В.В., розмір заборгованості по сплаті аліментів ОСОБА_3 станом на 07 березня 2023 року становить 42540 грн. 53 коп.
В судовому засіданні встановлено, що позивач не працює, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків станом на 06 березня 2023 року. Тому ОСОБА_3 важко самій утримувати дочку. Крім того визначена судовим рішенням від 17 травня 2013 року сума аліментів у розмірі 500 грн. на даний час є очевидно замалою для утримання малолітньої дитини.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, належних доказів на підтвердження свого матеріального стану суду не надав, тому суд вважає, що розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 на утримання малолітньої дочки слід збільшити та стягувати з відповідача на користь позивача аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі 2500 грн., але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням суду про збільшення розміру аліментів законної сили і до досягнення дитиною повноліття.
Суд вважає визначений розмір аліментів достатнім та справедливим.
На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу представником позивача адвокатом Москалюк О.О. подано до суду такі документи: договір про надання правової (професійної правничої) допомоги № 14 від 17 березня 2023 року; додаток № 1 до вказаного договору; акт № 1 від 22 березня 2023 року наданих юридичних (професійних правничих) послуг відповідно до договору про надання правової (професійної правничої) допомоги № 14 від 17 березня 2023 року, згідно з яким вартість наданих послуг становить 5900 грн.; квитанцію № 16 від 22 березня 2023 року про оплату ОСОБА_1 коштів у сумі 5900 грн. ОСОБА_2 за надання правової допомоги; акт № 2 від 06 червня 2023 року наданих юридичних (професійних правничих) послуг відповідно до договору про надання правової (професійної правничої) допомоги № 14 від 17 березня 2023 року, згідно з яким вартість наданих послуг становить 2050 грн.; квитанцію № 24 від 06 червня 2023 року про оплату ОСОБА_1 коштів у сумі 2000 грн. ОСОБА_2 за надання правової допомоги; квитанцію № 25 від 06 червня 2023 року про оплату ОСОБА_1 коштів у сумі 2050 грн. ОСОБА_2 за надання правової допомоги.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп. та витрати на професійну правову допомогу у розмірі 9950 грн. Також з ОСОБА_3 слід стягнути в дохід держави 1073 грн. 60 коп. судового збору.
На підставі ст.ст. 150, 155, 164, 180, 182, 184, 192 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 81, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 280 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , батьківських прав відносно його малолітньої дочки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Збільшити розмір стягуваних аліментів, визначених рішенням Шацького районного суду Волинської області від 17 травня 2013 року у справі № 170/270/13-ц про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 500 (п`ятсот) грн., щомісячно, до досягнення дитиною повноліття, на аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі 2500 (дві тисячі п`ятсот) грн., але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням суду про збільшення розміру аліментів законної сили і до досягнення ОСОБА_4 повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 60 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 9950 (дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 60 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 20 липня 2023 року.
Суддя /підпис/ С.П. Матвійчук
Згідно з оригіналом
Суддя Шацького районного суду Волинської області С.П. Матвійчук
Суд | Шацький районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2023 |
Оприлюднено | 24.07.2023 |
Номер документу | 112332267 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Шацький районний суд Волинської області
Матвійчук С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні