ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.07.2023Справа № 910/7294/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Удалової О.Г., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (проведення судового засідання) господарську справу
За позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ласка Маркетинг»
про стягнення 91 656,20 грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ласка Маркетинг» (далі - відповідач) про стягнення 91 656,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором № 23/05-2021/WO-09 від 26.03.2021 в частині повернення кредитних коштів у встановлений договором строк.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання) та встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті спору.
Згідно з положеннями ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Сторони повідомлені про відкриття провадження у даній справі в порядку, встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України шляхом направлення на адреси їх місцезнаходженням належним чином завірених копій ухвал рекомендованими листами з повідомленням про вручення.
Ухвала суду від 18.05.2023 була отримана позивачем 24.05.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0105474746840.
Відповідачу ухвалу суду від 18.05.2023 було надіслано на адресу згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань поштовим відправленням № 0105474746875, яке повернуто до суду з зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання», жодних заяв про зміну місцезнаходження відповідача до суду не надходило.
Відповідно до п. 3, п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи викладене, судом встановлено факт належного повідомлення сторін про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Правом на подання відзиву відповідач не скористався.
За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
26.03.2021 між ПАТ АБ «Укргазбанк» (Банк) та ТОВ «Агрі майнінг сервіс» (позичальник) було укладено договір про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «Укргазбанк» № 23/05-2021/WO-09 (далі - Договір), відповідно до умов якого у зв`язку з приєднанням позичальника до Правил надання кредиту на умовах овердрафту АБ «Укргазбанк» (Правила) позичальник в повному обсязі акцептує Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «Укргазбанк» (оферту, що розміщена на сайті http://www.ukrgasbank.com), з якими позичальник ознайомився, погоджується та зобов`язується виконувати.
Відповідно до п. 1 Договору ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 100 000,00 грн.
Пунктом 2 Договору передбачено, що овердрафт надається за поточним рахунком позичальника у національній валюті IBAN № 623204780000026004924889758, відкритим згідно з Договором комплексного банківського обслуговування суб`єктів господарювання від 26 березня 2021 року № 2021/КД/023-0017 у відділенні № 23/05 АБ «Укргазбанк».
Ліміт овердрафту встановлюється з 26.03.2021 по 25.03.2022 (включно) (п. 3 Договору).
Відповідно до п. 4 Договору за користування овердрафтом в межах строку кредитування, визначеного п. 3 цього договору про приєднання, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами, виходячи із встановленої банком базової процентної ставки, в розмірі 20,3% річних, в національній валюті.
Згідно з п. 5 Договору за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафту (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється в розмірі 30,3% річних.
Інші умови надання кредитних коштів не передбачені цим Договором про приєднання регулюються положеннями Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «УКРГАЗБАНК» (п. 9 Договору).
Правилами визначено, що овердрафт - кредит, що надається банком позичальнику шляхом сплати розрахункових документів позичальника понад залишок коштів на його поточному рахунку в банку в межах визначеного договором про надання кредиту на умовах овердрафту ліміту овердрафту, внаслідок чого на поточному рахунку позичальника утворюється дебетове сальдо.
Пунктом 2.1 Правил передбачено, що банк надає позичальнику кредит в межах ліміту овердрафту, а позичальник зобов`язується повернути кредит, сплачувати проценти за користування кредитними коштами та комісії передбачені договором про надання кредиту на умовах овердрафту.
Відповідно до п. 2.8 Правил датою (днем) надання овердрафту вважається банківський день, на кінець якого виникає дебетове сальдо на поточному рахунку позичальника, в результаті оплати з поточного рахунку платіжних документів позичальника на суму, що перевищує кредитовий залишок коштів на такому рахунку.
Згідно з п. 2.9 Правил датою (днем) повернення овердрафту, наданого банком, вважається банківський день, на кінець якого на поточному рахунку позичальника (або на інших рахунках банку, на яких, згідно з нормами чинного законодавства, може враховуватись (бути перенесено) заборгованість за овердрафтом) відсутнє дебетове сальдо.
Пунктом 2.10 Правил передбачено, що кредитні кошти, надані банком в межах ліміту овердрафту, повинні бути повернуті позичальником в повному обсязі не пізніше:
- останнього дня строку, на який встановлено ліміт овердрафту;
- кінця банківського дня визначеного як день настання терміну/строку виконання позичальником будь-яких грошових зобов`язань за договором про надання кредиту на умовах овердрафту, у т.ч. внаслідок застосування банком вимоги дострокового повного/часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про надання кредиту на умовах овердрафту;
- кінця останнього банківського дня місяця, наступного за місяцем початку користування овердрафту, якщо дата надання овердрафту припадає на період з 1 по 15 число календарного місяця;
- кінця останнього банківського дня 2-го місяця, наступного за місяцем початку користування овердрафтом, якщо така дата надання овердрафту припадає на період з 16 по 30 (31) число календарного місяця.
Погашення овердрафту здійснюється автоматично при надходженні коштів на поточний рахунок позичальника (п. 2.11 Правил).
Відповідно до п. 2.17 Правил у випадку порушення позичальником строків повернення овердрафту та нарахованої плати за овердрафт, наступного банківського дня суми непогашених у строки платежів визнаються простроченими та переносяться на рахунки обліку простроченої заборгованості.
Згідно з п. 3.1 Правил за користування кредитними коштами, позичальник сплачує банку проценти, виходячи із встановленої банком базової процентної ставки, розмір якої зазначається у Договорі про приєднання.
Відповідно до п. 3.3 Правил проценти за користування кредитними коштами нараховуються на щоденні дебетові залишки по поточному рахунку позичальника або на дебетові залишки по окремому рахунку для обліку кредитної заборгованості, перенесеної з поточного рахунку.
Згідно з пунктами 3.4-3.6 Правил нарахування процентів здійснюється починаючи з дня надання овердрафту згідно з п. 2.8 Правил по день, що передує дню повної сплати овердрафту виходячи із процентної ставки та межах строку кредитування, визначених у договорі про приєднання. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються на щоденні дебетові залишки пропорційно кількості днів, протягом яких ці залишки враховувались на поточному рахунку позичальника (або на інших рахунках Банку, на яких, згідно з нормами чинного законодавства, може враховуватись (бути перенесеною) заборгованість за овердрафтом).
Відповідно до п. 3.7 Правил проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання овердрафту по останній календарний день місяця, в якому наданий овердрафт, та надалі з першого по останній календарний день місяця, в день достроково розірвання договору про надання кредиту у формі овердрафту, в день закінчення строку, на який надано овердрафт, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення овердрафту, по день, що передує дню повного погашення заборгованості за овердрафтом, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п. 5.4.2. цих Правил.
Згідно з умовами п. 3.8 Правил сплата процентів за користування кредитними коштами здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування овердрафтом, а також в день, зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання договору про надання кредиту на умовах овердрафту, в день закінчення строку, на який надано овердрафт.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені договором про надання кредиту на умовах овердрафту (прострочена заборгованість) здійснюється починаючи з дня виникнення простроченої заборгованості, включаючи такий день до дня погашення такого прострочення або настання події припинення, визначеної в п. 5.4.2. цих Правил. Сторони узгодили, що в разі настання події припинення, Банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п.5.4.2., а позичальник зобов`язується сплатити на користь Банку платежі визначені в п. 5.4. цього договору у випадку їх виникнення (п. 3.12 Правил).
У випадку, якщо Банком застосовано до позичальника пеню, остання розраховується Банком з дати виникнення обставин, що є підставою для застосування пені, до дати припинення цих обставин включно (п. 3.13 Правил).
Договір про надання кредиту на умовах овердрафту діє до моменту повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за ним. (п. 9.7. Правил).
29.03.2021 між сторонами був укладений Додатковий Договір № 1 до Кредитного договору № 23/05-2021/WO-09 від 26 березня 2021 року про зміну рахунку та реквізитів позичальника в договорі.
15.06.2022 між сторонами було укладено Додаткову угоду № 2 до Договору, за умовами якої продовжено строк дії кредитного договору до 31.07.2022 та відмінено обов`язкове обнуління овердрафту на період дії овердрафту.
26.08.2022 між сторонами було укладено Додаткову угоду № 3 про внесення змін до Договору, за умовами якої Договір про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «УКРГАЗБАНК» № 23/05-2021/WO-09 від 26 березня 2021 року викладений в новій редакції, строк дії якого був продовжений по 31.10.2022.
Відповідно до нової редакції Договору про приєднання:
- Банк відкриває Позичальнику не відновлювальну відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 99 59,43 грн (п. 1.1. нової редакції Договору).
- Цільове використання (мета) кредиту: рефінансування заборгованості за договором про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «УКРГАЗБАНК» № 23/05-2021WO-09 від 26 березня 2021 року (п. 1.2. нової редакції Договору).
- Кредитна лінія відкривається з 26 березня 2021 року по 31 жовтня 2022 року (включно) (п. 1.3.1 нової редакції Договору).
- Позичальник зобов`язаний сплачувати кредит у строки дії ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток 1) та у будь-якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по 31 жовтня 2022 року (п. 1.3.2. нової редакції Договору).
- Позичальник зобов`язаний сплачувати банку проценти за користування кредитними коштами у наступному розмірі: за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3. цього договору з врахуванням встановленого графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється у розмірі 20,3% річних в національній валюті (п. 1.4.1 нової редакції Договору).
- Кредитні кошти надаються Банком Позичальнику на підставі письмової анкети-заяви/заяви Позичальника в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами, шляхом: - перерахування з позичкового рахунку в національній валюті № НОМЕР_1 , відкритий в АБ «УКРГАЗВАНК на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_2 , відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК».
Надання Банком кредитних коштів здійснюється за умови отримання банком, у строк не менше як за один банківський день до дати видачі коштів в межах Ліміту кредитної лінії, попередньої письмової заяви Позичальника та підтвердження банком намірів про видачу кредитних коштів в межах Ліміту кредитної лінії згідно зазначеної заяви Позичальника.
Надання Банком кредитних коштів за цим Договором здійснюється за умови дотримання Позичальником інших зобов`язань відповідно до пункту 3.2 цього Договору (п. 2.1 нової редакції Договору).
- Погашення Кредиту Позичальник здійснює на рахунок в національній валюті № НОМЕР_1 відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК» відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку № 1 до цього договору (п. 2.2 нової редакції Договору).
- Проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит… (п. 2.4. нової редакції Договору).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач зобов`язання за Договором виконав у повному обсязі, а саме: відкрив відповідачу не відновлювану відкличну кредитну лінію з лімітом кредитної лінії та здійснив кредитування рахунка в межах суми - 99 259,43 грн за поточним рахунком позичальника, що підтверджується випискою з особового рахунку відповідача.
При цьому надходжень на картковий рахунок відповідача не вистачало для покриття його витрат, відповідач також самостійно не здійснював погашення заборгованості, у зв`язку з чим виникла прострочена заборгованість за рахунком.
Так, загальна сума заборгованості відповідача за кредитом становить 91 656,20 грн.
02.02.2023 позивачем було направлено на адресу відповідача лист-вимогу від 01.02.2023 № 172/3851/2023 про погашення заборгованості. Докази направлення наявні в матеріалах справи. Однак, дана вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
У зв`язку з тим, що відповідач встановлений договором обов`язок щодо повернення кредитних коштів у повному обсязі та у визначений угодою строк не виконав, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Позивач, на підставі ст. 641 та ст. 644 Цивільного кодексу України взяв на себе зобов`язання перед особами, які його приймуть (акцептують), надавати банківські послуги в порядку та на умовах, передбачених договором.
Дослідивши укладений між сторонами Договір № 23/05-2021/WO-09 від 26.03.2021, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою він є Кредитним договором, до якого застосовуються положення параграфів 1 та 2 глави 71 Цивільного кодексу України.
Частиною 2 статті 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави (статті 1046-1053 ЦК України), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно з частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтею 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові), зокрема, грошові кошти, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики).
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України, позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Як встановлено судом, на виконання умов кредитного договору, з відповідними змінами та доповненнями, банк надав відповідачеві кредитні кошти в межах встановленого ліміту, що підтверджується банківською випискою за особовим рахунком відповідача за період 26.03.2021 по 21.03.2023.
Долучені позивачем до матеріалів справи банківські виписки з рахунку позичальника є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 910/16143/18, від 23.09.2019 року у справі № 910/10254/18 та від 09.11.2018 року у справі № 910/1580/18, банківські виписки по рахунку відповідача підтверджують здійснення операцій між банком та позичальником, виконання банком своїх зобов`язань за кредитним договором, надання позичальнику кредитних коштів у відповідних розмірах та неналежне виконання останнім своїх зобов`язань у встановлених договором розмірі та строки.
Отже, з наведеного вбачається, що банк належним чином виконав свої зобов`язання в частині надання відповідачу кредитних коштів, внаслідок чого у позичальника виник обов`язок погашення кредиту.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у статті 193 ГК України.
Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст.1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
З наявних у матеріалах справи банківських виписок по рахунку відповідача вбачається, що ним вчинялись дії щодо повернення кредитних коштів та сплати процентів за їх користування. Водночас повністю кредит повернуто не було, як і не було сплачено проценти за користування кредитними коштами.
Відповідно до п.п. 1.3.1-1.3.2. (в редакції Додаткової угоди № 3 до Договору від 26.08.2022) кредитна лінія відкривається з 26 березня 2021 року по 31 жовтня 2022 року (включно). Позичальник зобов`язаний сплачувати кредит у строки дії ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток 1) та у будь-якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по 31 жовтня 2022 року.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, з огляду на умови договору приєднання та правил, суд дійшов висновку, що термін повернення відповідачем грошових коштів, що були отримані відповідачем за спірним правочином, настав.
Приписами ст. 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно ч. 1 ст. 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 76-79 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Будь-яких заперечень щодо наявності заборгованості за договором, доказів, що спростовують її розмір або доказів щодо повної оплати заборгованості відповідачем до суду не надано.
З урахуванням вищевикладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості по кредиту в розмірі 91 656,20 грн є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у вказаному розмірі.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 13, 74-77, 86, 232, 233, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ласка Маркетинг» (02099, м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 9, код 42239767) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код 23697280) заборгованість за кредитом у розмірі 91 656 (дев`яносто одна тисяча шістсот п`ятдесят шість) грн 20 коп. та судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано 21.07.2023.
Суддя О.Г. Удалова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2023 |
Оприлюднено | 24.07.2023 |
Номер документу | 112343163 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Удалова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні