ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" липня 2023 р. м. Київ Справа №911/2262/22
Господарський суд Київської області у складі головуючої судді Третьякової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу №911/2262/22
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Еко Технології ім. Шевченка» (07842, Київська обл., Бородянський р-н, с. Нова Гребля, вул. Центральна, буд. 63)
про стягнення 732,90 грн
без повідомлення (виклику) сторін
обставини справи:
Державне підприємство «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Київської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Еко Технології ім. Шевченка» (далі - відповідач) 732,90 грн, з яких 600,00 грн основного боргу, 42,00 грн штрафу, 84,00 грн пені та 6,90 грн 3 % річних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором про надання послуг з використання програмних продуктів та абонентського обслуговування (підключення свиногосподарства) від 01.04.2021 №10/06 щодо здійснення розрахунку за надані послуги у строк, визначений договором.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.11.2022 відкрито провадження у справі №911/2262/22, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у зв`язку з малозначністю справи в порядку п.1 ч.5 ст.12, ч.1 ст.247, ч.1 ст.250 Господарського процесуального кодексу України, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив та ін.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України ухвала суду про відкриття провадження у справі від 09.11.2022 направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на момент надходження позову до суду.
Крім того, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 09.11.2022 направлена судом на електронні адреси, наявні в матеріалах справи, а саме: i.pasholok@gmail.com, ferma.det@gmail.com.
Ухвалу Господарського суду Київської області від 09.11.2022 про відкриття провадження у даній справі отримано відповідачем 25.04.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0103283626770.
В установлений процесуальним законодавством та судом в ухвалі від 09.08.2022 строк відзив на позовну заяву відповідачем не подано.
Згідно з ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вище перелічених норм Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, проаналізувавши позовні вимоги, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши наявні докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд
встановив:
Між Державним підприємством «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (далі - адміністратор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро Еко Технології ім. Шевченка» (далі - користувач) укладено договір про надання послуг з використання програмних продуктів та абонентського обслуговування (підключення свиногосподарства) від 01.04.2021 №10/06 (далі - договір), відповідно до умов якого предметом цього договору є надання адміністратором користувачу послуг з використання програмного продукту «Персональний кабінет Єдиного державного реєстру тварин» (далі - ПП «ПК ЄДРТ») та з використанням програмного продукту «Персональний кабінет суб`єкта господарювання для отримання ветеринарних документів» (далі - ПП «ПК ЄДРВД»), надалі разом «Програмні продукти», а також надання послуг з абонентського обслуговування користувача для свиногосподарства ТОВ «Агро Еко Технології ім. Шевченка» (с. Нова Гребля) (п.1.1 договору).
Пунктом 1.4 договору передбачено, що під наданням послуг з використання програмної продукції розуміється виключно надання права на пошук, внесення, подання, обробку, отримання інформації, інші аналогічні дії, що здійснюються за допомогою такої програмної продукції, а також надання послуг абонентського обслуговування, що включають в себе послуги з технічної підтримки і функціонування «гарячої лінії» для надання роз`яснень та консультацій користувачу. Підписуючи цей договір, сторони підтверджують, що операція з надання послуг згідно цього договору розцінюється як операція з надання послуг із пошуку, подання, обробки, внесення, отримання інформації та інших аналогічних дій. Адміністратор не здійснює встановлення жодного програмного забезпечення.
Надання адміністратором користувачу права на використання програмних продуктів здійснюється на платній основі (п.1.6 договору).
Згідно з п.2.1, 2.2 договору після підписання сторонами даного договору адміністратор надає уповноваженим особам користувача (перелік яких надається згідно додатку до цього договору) доступ до програмних продуктів. Право на використання програмних продуктів виникає у користувача з наступного дня після укладення цього договору.
Пунктом 4.1.6 договору визначено що адміністратор має право отримувати плату за надані послуги за цим договором, а у разі її неотримання в строк, визначений цим договором, призупиняти надання послуг за цим договором до моменту погашення користувачем заборгованості.
Відповідно до п.6.1, 6.2 договору, вартість послуг за даним договором для одного господарства визначається в додатку 3 до договору та сплачується користувачем щомісячно (у разі користування персональним кабінетом відповідно до умов цього договору). Вартість абонентської плати визначено в додатку 3, яка є фіксованою. Оплата послуг здійснюється користувачем шляхом безготівкового платежу на розрахунковий рахунок адміністратора.
Користувач зобов`язаний здійснити оплату послуг протягом трьох робочих днів з моменту отримання рахунку. Користувач, в платіжному дорученні при перерахуванні коштів, повинен в графі «призначення платежу» вказати: «Оплата за послуги з надання права доступу та використання Програмних продуктів» згідно з договором № 10/06 від 01.04.2021 за свиногосподарство ТОВ «Агро Еко Технології ім. Шевченка». Датою оплати послуг адміністратора є день надходження коштів на розрахунковий рахунок адміністратора від користувача відповідно до умов договору (п.6.3 Договору).
Згідно з п.6.5, 6.6 договору оплата послуг здійснюється користувачем щомісячно, з урахуванням п.6.1 та п.6.2 цього договору. Загальна ціна договору складається із загальної вартості послуг про надання права використання програмними продуктами та послуг з абонентського обслуговування протягом всього строку дії цього Договору.
Відповідно до п.7.1-7.5 договору приймання-передача послуг здійснюється за актами наданих послуг. Після завершення кожного періоду використання та оплати послуг, що визначений цим договором, адміністратор надсилає користувачу акт наданих послуг в 2 примірниках. Після отримання актів наданих послуг, користувач зобов`язаний підписати їх та в 5-денний термін з дати отримання повернути до адміністратора один належним чином оформлений примірник. У разі відмови користувача від підписання актів наданих послуг, користувач зобов`язаний надати адміністратору в письмовій формі мотивовану відмову від їх підписання в 5-денний термін з дати отримання актів наданих послуг. У випадку безпідставної відмови або ухилення користувача від підписання актів наданих послуг, такі акти вважаються підписаними користувачем, а послуги такими, що належним чином надані, у разі їх неповернення адміністратору протягом 14 календарних днів з моменту відправлення користувачу.
Пунктом 11.1 договору визначено, що цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту підписання сторонами, скріплення їх печатками та діє протягом року (12 місяців з дня його укладення), до 31.03.2022. У разі відсутності повідомлення від користувача про намір розірвати даний договір за 1 календарний місяць до дати закінчення строку дії цього договору, даний договір вважається автоматично пролонгований на аналогічний строк дії, тобто ще на 12 місяців.
Згідно з Додатком 3 до договору вартість послуг з використання програмних продуктів та абонентського обслуговування для одного господарства користувача становить 200,00 грн з ПДВ.
На виконання умов вказаного договору позивач надав відповідачу передбачені договором послуги на загальну суму 600,00 грн, що підтверджується актами надання послуг від 31.03.2022 №1406 на суму 200,00 грн, від 30.04.2022 №1787 на суму 200,00 грн, від 31.05.2022 №2203 на суму 200,00 грн. Зазначені акти надання послуг підписані в двосторонньому порядку представниками сторін та скріплені печатками позивача та відповідача. Належним чином засвідчені копії зазначених документів наявні в матеріалах справи.
З огляду на те, що відповідач своїх зобов`язань щодо здійснення розрахунку за надані послуги не виконав, позивач звернувся до нього з претензією від 21.07.2022 №800/8-11 в якій просив протягом п`яти робочих днів з дня отримання претензії провести розрахунок за надані за вищевказаним договором послуги у розмірі 600,00 грн.
Відповідач вказану претензію залишив без відповіді та задоволення, своїх договірних зобов`язань по оплаті наданих йому послуг згідно з вказаним вище актом наданих послуг не здійснив, внаслідок чого за ним утворилась заявлена до стягнення сума основного боргу.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Нормами ст.173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визначається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншими учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Приписами ч.1 ст.175 Господарського кодексу України встановлено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, в силу ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Положеннями ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Враховуючи, що відповідач свої грошові зобов`язання за укладеним договором своєчасно не виконав, сума основного боргу відповідачем не сплачена, доказів протилежного матеріали справи не містять, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення суми 600,00 грн основного боргу підлягають задоволенню, як такі, що є обґрунтованими, доведеними, відповідачем не запереченими та належним чином не спростованими.
У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за укладеним договором, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 84,00 грн пені за загальний період прострочки з 01.06.2022 по 18.10.2022 відповідно до наданого до позовної заяви розрахунку.
У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за укладеним договором позивачем заявлено до стягнення з відповідача 42,00 грн штрафу та 84,00 грн пені за загальний період прострочки з 01.06.2022 по 18.10.2022 відповідно до наданого до позовної заяви розрахунку.
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктами 8.1., 8.8. договору встановлено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором та його умов сторони несуть відповідальність згідно із цим договором та чинним законодавством України. У разі порушення строків оплати, передбачених цим договором, користувач сплачує адміністратору пеню в розмірі 0,1% вартості послуг, з яких допущено прострочення оплати, за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної вартості.
Відповідно до ч.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» визначено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Здійснений позивачем розрахунок штрафу та пені відповідає вказаним нормам законодавства та обставинам справи, а тому вимога в цій частині позову є доведеною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Також, у зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано відповідачу 6,90 грн 3% річних за загальний період прострочки з 01.06.2022 по 18.10.2022.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Здійснений позивачем розрахунок 3% річних відповідає вказаним нормам законодавства та обставинам справи, а тому вимога в цій частині позову є доведеною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
Належними у розумінні ч.1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ч. 1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч.1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 600,00 грн основного боргу, 42,00 грн штрафу, 84,00 грн пені та 6,90 грн 3 % річних є правомірними, обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідачем не запереченими та належним чином не спростованими, отже такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 7, 8, 11, 14, 18, 20, 73-80, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Еко Технології ім. Шевченка» про стягнення 732,90 грн, з яких 600,00 грн основного боргу, 42,00 грн штрафу, 84,00 грн пені та 6,90 грн 3 % річних задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Еко Технології ім. Шевченка» (07842, Київська обл., Бородянський р-н, с. Нова Гребля, вул. Центральна, буд. 63, ідентифікаційний код 03756276) на користь Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (04119, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10 Г, корп. А, 2 поверх, ідентифікаційний код 32114325) 600 (шістсот) грн 00 коп. основного боргу, 42 (сорок дві) грн 00 коп штрафу, 84 (вісімдесят чотири) грн 00 коп. пені, 6 (шість) грн 90 коп. 3% річних та 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 21.07.2023.
Суддя О.О. Третьякова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2023 |
Оприлюднено | 25.07.2023 |
Номер документу | 112343328 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Третьякова О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні