Рішення
від 20.07.2023 по справі 527/1587/23
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/1587/23

провадження 2-о/527/51/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Левицької Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Папенко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу № 527/1587/23 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, за участю заінтересованих осіб: Глобинської міської ради Полтавської області, Глобинської державної нотаріальної контори,

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

В своїй заяві заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . З 14 квітня 1998 року вона проживала разом з ОСОБА_2 однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 вона проживала в складі його сім`ї, вела з ним спільне господарство та провела його поховання.

Посилаючись на те, що вона є спадкоємцем четвертої черги після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , інші спадкоємці відсутні, заявник просила суд встановити факт її проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу понад п`ять років з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період часу з 14 квітня 1998 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.

У судове засідання заявник не з`явилася, надала заяву, в якій просила проводити розгляд заяви у її відсутність та зазначила, що підтримує заяву в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи - Глобинської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився.

Представник заінтересованої особи - Глобинської міської ради Полтавської області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд заяви у його відсутність, вказав, що заперечень щодо задоволення заяви не мають.

Як зазначено в ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть, виданого Глобинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), 17 березня 2022 року, актовий запис №133 (а.с.4).

Згідно довідки № 02-04/10602 від 06.06.2023, виданої Виконавчим комітетом Глобинської міської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7)

Як вбачається з Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, у Четвертій Кременчуцькій державній нотаріальній конторі, заведено спадкову справу після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.6).

Постановою про відмову у вчинення нотаріальної дії від 11.04.2023, державний нотаріус Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори, виконуюча обов`язки завідувача Глобинської державної нотаріальної контори Скляр Е.А. відмовила ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що відсутні документи, які підтверджують факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років (а.с.5).

Як вбачається з письмових пояснень свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , вони були в дружбі родинами та є сусідами ОСОБА_2 , їм відомо, що з останнім, з 1998 року проживала ОСОБА_1 однією сім`єю, як чоловік та дружина. За час проживання вони разом вели спільне господарство (а.с.8-15).

Заявником надано суду копії документів, а саме: довіреність від 12.11.2016, якою уповноважено розпоряджатися транспортним засобом ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 17); конверт про направлення кореспонденції на її ім`я за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем реєстрації та проживання ОСОБА_2 (а.с. 16) та їх спільні фото.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати документ.

Судом встановлено, що встановлення факту проживання однією сім`єю необхідне заявнику для отримання спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1264 Цивільного кодексу України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

У постанові від 1 вересня 2021 року у справі № 523/9720/17 Верховний Суд нагадав, що Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив судам, що під час вирішення спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш ніж п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини 2 статті 3 СК України про те, що сім`ю становлять особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Зазначений п`ятирічний строк повинен спливти на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.

Тлумачення вказаних норм права дає підстави для висновку, що для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів, а саме: проживання однією сім`єю зі спадкодавцем; те, що на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.

Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є: наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інші обставини, які засвідчують реальність сімейних відносин протягом не менш ніж п`яти років до часу відкриття спадщини.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що доказами наданими заявником доведено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу понад п`ять років до часу відкриття спадщини, в період часу з 14 квітня 1998 року по ІНФОРМАЦІЯ_1, отже заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 13, 76, 81, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу понад п`ять років в період часу з 14 квітня 1998 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Глобинський районний суд Полтавської області.

Повне найменування учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_1 ).

Заінтересовані особи: Глобинська державна нотаріальна контора (39000, Полтавська обл., Кременчуцький р-н., м. Глобине, вул. Центральна, буд. 212); Глобинська міська рада Полтавської області (39000, Полтавська обл., Кременчуцький р-н., м. Глобине, вул. Центральна, буд. 285).

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.07.2023
Оприлюднено24.07.2023
Номер документу112344696
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —527/1587/23

Рішення від 20.07.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 04.07.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні