Ухвала
від 18.07.2023 по справі 671/1624/23
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 671/1624/23

У Х В А Л А

18 липня 2023 року м. Волочиськ

Суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Ніколова С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника,

встановила :

Неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника.

Встановлено, що позовна заява подана з порушенням вимог ст.ст. 175, 177 ЦПК України. До позовної заяви не додано документу, що підтверджує оплату позивачем судового збору в повному обсязі у розмірі та у порядку, визначеному ст. 4 Закону України Про судовий збір та не додано доказів, які б давали підстави для звільнення від його сплати.

Суд вважає за необхідне роз`яснити, що відповідно до вимог п.п. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1073 грн. 60 коп.

В позовній заяві представник позивача, посилаючись на п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України Про судовий збір зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору.

Згідно п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України Про судовий збір, судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Поданий позов про позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_3 не вирішує питання прав та обов`язків неповнолітньої дититни, а стосуються особистих немайнових прав та обов`язків ОСОБА_3 як батька дитини, яких він може бути позбавлений у разі ухвалення рішення про задоволення позову.

Правові наслідки позбавлення батьківських прав визначені у статті 166 Сімейного кодексу України.

Враховуючи викладене, за подання позовної заяви про позбавлення батьківських прав необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп., або ж подати докази, які б давали підстави для звільнення від його сплати, зокрема, клопотання про відстрочення, розстрочення, чи звільнення від сплати судового збору відповідно до вимог статті 136 ЦПК України та ст. 8 Закону України Про судовий збір.

Без відповідного клопотання позивача суд не може самостійно вирішити це питання, оскільки розглядає таке клопотання лише в його межах.

Відповідно до вимог п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

При цьому, згідно ч.ч. 2, 4 ст. 83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

Відповідно до ч. 3 ст. 243 СК України опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Статтею 5 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують серед іншого вирішення питань щодо встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.

Згідно ч. 1 ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб.

У відповідності до ч. 1 ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування (ч. 4 ст. 60 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу.

Фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).

Однак, всупереч вказаним вимогам, позовна заява не містить посилання на докази та засоби доказування, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги про призначення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та посилання на докази, якими підтверджуються зазначені в позові обставини про те, що ОСОБА_4 не перебуває під спостереженням лікаря - нарколога та лікаря - психіатра.

В позовній заяві не зазначено обставин щодо звернення громадянки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до органу опіки та піклування з приводу призначення її піклувальником та не зазначено посилання на докази щодо наявності письмової згоди даної особи на призначення її піклувальником дитини, медичного висновку про можливість за станом здоров`я бути піклувальником, відсутності передбачених ст. 64 ЦК України обмежень щодо призначення піклувальником, а також щодо наявності подання органу опіки та піклування про можливість призначення її піклувальником, або ж обставин щодо неможливості отримати такий висновок.

Крім того, ставлячи вимоги про призначення піклувальником ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до позовної заяви додаються копії документів (паспорт, пенсійне посвідчення) на особу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За таких обставин, оскільки подана позовна заява не відповідає вимогам статтей 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України, що є перешкодою для відкриття провадження у справі, позов слід залишити без руху, а позивачу необхідно надати строк для усунення зазначених вище недоліків позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 175, 176, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, -

ухвалила:

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків позовної заяви не пізніше десяти днів з дня отримання ухвали.

Платіжний документ про сплату судового збору у сумі 1073 грн. 60 коп., або ж подати докази, які б давали підстави для звільнення від його сплати, подати до суду у цей же строк.

Роз`яснити, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя:

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення18.07.2023
Оприлюднено24.07.2023
Номер документу112352499
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —671/1624/23

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 18.07.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні