Справа № 493/901/23
Провадження № 2/493/355/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2023 року м. Балта Одеської області
Балтський районний суд Одеської області в складі:
ГОЛОВУЮЧОГО - СУДДІ ІЛЬНІЦЬКОЇ О.М.
ЗА УЧАСТЮ СЕКРЕТАРЯ ЖУКОВСЬКОЇ О.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Балта цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
27 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Балтського районного суду Одеської області з позовом до Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 28.06.2023р. провадження по даній цивільній справі відкрите, постановлено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Піщана Подільського району Одеської області померла ОСОБА_2 , після поховання якої позивач виїхав до Грецької Республіки, де перебував до 26.04.2023р.
Коли позивач повернувся в Україну, він відвідав будинок ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , де знайшов документи померлої, серед яких був її заповіт на ім`я позивача, посвідчений Піщанською сільською радою Балтського району Одеської області, в якому ОСОБА_2 заповідала позивачу все своє майно.
Серед документів також був державний акт серії ОД №025258 на належну ОСОБА_2 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,48 га, яка складається із земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 2,85 га, кадастровий номер 5120686900:01:001:0024, та земельної ділянки № НОМЕР_2 площею 2,63, кадастровий номер 5120686900:01:001:0025, розташованої на території Піщанської сільської ради Балтського району Одеської області.
Позивач не знав про існування заповіту ОСОБА_2 , складеного на його ім`я, оскільки він не був членом сім`ї спадкодавця, не проживав спільно з нею, а органом місцевого самоврядування за місцем складання заповіту та місцем відкриття спадщини спадкодавця не було протягом визначеного законом строку розшукано і повідомлено як спадкоємця за заповітом ні особисто, ні шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину ОСОБА_2 , немає.
Посилаючись на зазначене, позивач вважає, що він з поважних причин пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини, тому звернувся до суду з позовом про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю в шість місяців, оскільки в позасудовому порядку дане питання вирішити не можливо.
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, проте представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності його довірителя. Позов повністю підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак від Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області на офіційну електронну адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі відповідача, в якому сільська рада зазначила, що позовні вимоги визнає та не проти їх задоволення.
Частинами 3 та 4 ст.200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд, керуючись ст.200 та 206 ЦПК України, приймає клопотання відповідача про визнання позову та ухвалює рішення в підготовчому засіданні.
Суд, ознайомившись із позовною заявою, дослідивши докази, наявні в матеріалах цивільної справи, дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно копії заповіту від 05.09.2014р., посвідченого секретарем Піщанської сільської ради Балтського району Одеської області Фургал Т.В. та зареєстрованого в реєстрі за №104, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: «все моє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що мені буде належати на день смерті і на що я за законом матиму право, заповідаю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 12.11.2019р. Балтським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД №025258 від 26.08.2004р., ОСОБА_2 належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,48 га, яка складається із земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 2,85 га, кадастровий номер 5120686900:01:001:0024, та земельної ділянки № НОМЕР_2 площею 2,63, кадастровий номер 5120686900:01:001:0025, розташованої на території Піщанської сільської ради Балтського району Одеської області
З інформаційного листа приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвої І.П. від 08.06.2023р. №638/01-16 вбачається, що позивач пропустив строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки він не подав в установлений законом строк в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на момент її смерті не був зареєстрований за адресою померлої.
Згідно довідок виконавчого комітету Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області №322, 323 від 15.05.2023 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно запису в погосподарській книзі сільської ради №4, особовий рахунок № НОМЕР_4 (за 2016-2020 роки) - проживала одна. Інші малолітні, неповнолітні та непрацездатні особи у зазначеному житловому будинку не зареєстровані і не проживають.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №73046512 від 03.07.2023, наданої приватним нотаріусом Подільського РНО Одеської області Смірновою Н.С., вбачається, що спадкові справи до майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилися.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що спадкова справа не заводилася, спадщина не визнана судом відумерлою, суд дійшов висновку, що строк прийняття спадщини позивачем після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , було пропущено з поважних причин, оскільки позивачеві не було відомо про існування заповіту, складеного спадкодавцем на його користь, що позбавило позивача можливості реалізувати своє право на спадкове майно вчасно, а факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення позивача від спадкування, тому суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.1270, 1272 ЦК України, ст.12, 81, 89, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк тривалістю в шість місяців з моменту набрання рішенням суду законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СУДДЯ
Суд | Балтський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2023 |
Оприлюднено | 25.07.2023 |
Номер документу | 112357637 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Балтський районний суд Одеської області
Ільніцька О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні