Ухвала
від 17.07.2023 по справі 991/576/22
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/576/22

Провадження 1-кп/991/3/22

У Х В А Л А

17 липня 2023 року м.Київ

Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_6 ,

захисників ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

представника потерпілого та цивільного позивача ПАТ «Родовід Банк» ОСОБА_9 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Вищого антикорупційного суду клопотання захисника ОСОБА_8 про зміну заходів безпеки, застосованих до ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12013000000000507 від 28.08.2013,

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2023 року до Вищого антикорупційного суду захисником ОСОБА_8 було подане клопотання про заміну застосованих заходів безпеки.

1. Обґрунтування заяви

Клопотання обґрунтоване тим, що відносно ОСОБА_6 набув законної сили вирок Деснянського районного суду міста Києва від 07.08.2020 у справі №754/1100/17, яким його визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 369, ч. 2 ст. 393 КК України, та призначене покарання зокрема й у виді позбавлення волі. У зв`язку з цим ОСОБА_6 набув статусу засудженого.

Також вироком Оболонського районного суду м. Києва від 03.08.2022 у справі №756/847/17 ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 п.п. 6, 11, 12 ч. 2 ст. 115 КК України, йому призначено покарання у виді 15 років позбавлення волі із конфіскацією майна, окрім житла.

У зв`язку із обранням до ОСОБА_6 заходів безпеки, останній тримається в Ізоляторі тимчасового тримання Головного управління Національної поліції у місті Києві (надалі - ІТТ ГУНП у м. Києві).

Перебування в цій установі порушує права ОСОБА_6 як засудженого. Він не може реалізувати свої права, надані законодавством, зокрема Кримінально-виконавчим кодексом України. Крім того, застосовані до ОСОБА_6 заходи безпеки фактично не виконуються, внаслідок чого в лютому 2023 року останньому спричинені тілесні ушкодження.

Тривале перебування обвинуваченого в ІТТ ГУНП м. Києва порушує вимоги низки нормативних актів України.

Також, на думку захисника, продовження тримання обвинувачення у цій установі суперечить змісту постанов прокурора про обрання заходів безпеки, оскільки запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у цьому кримінальному провадженні до ОСОБА_6 не застосований.

2. Розгляд заяви

В судових засіданнях 14.06.2023 та 17.07.2023 захисник ОСОБА_8 підтримав зазначене клопотання, просив його задовольнити. Зазначив про чисельні порушення прав обвинуваченого під час перебування в ІТТ ГУНП у м. Києві.

Захисник ОСОБА_7 та обвинувачений ОСОБА_6 підтримали клопотання, просили його задовольнити.

Обвинувачений зазначив, що застосування до нього заходів безпеки є незаконним, оскільки запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у цьому кримінальному провадженні щодо нього не обраний.

Прокурор ОСОБА_5 заперечив проти задоволення клопотання. Наполягав на необхідності залишення без змін застосованих до ОСОБА_6 заходів безпеки та тримання його саме в ІТТ ГУНП у м. Києві. В обґрунтування своєї позиції послався на існування інтересу російських спецслужб до ОСОБА_6 .

3. Історія питання

Постановою прокурора першого відділу процесуального керівництва управління розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку Головної вйськової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_10 від 04.05.2018 у кримінальному провадженні №1213000000000507 від 28.08.2013 до ОСОБА_6 було застосовано такі заходи безпеки:

-утримувати затриманого підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у Відділі забезпечення досудового слідства СБ України (м. Київ, Аскольдів провулок, 3-а), до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, протягом усього терміну дії вказаного запобіжного заходу;

-допускати до підозрюваного ОСОБА_6 громадян, в тому числі захисників, виключно за наявності письмового дозволу прокурора Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України, який входить до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні №12013000000000507.

Застосування заходів безпеки обґрунтовано тим, що ОСОБА_6 здійснював втечу з-під варти за попередньою змовою групою осіб та переховувався від органу досудового розслідування. Також у органу досудового розслідування наявні підстави вважати, що життю та здоров`ю ОСОБА_6 загрожує небезпека з боку ФСБ РФ з метою нерозкриття ОСОБА_6 агентурної мережі та кураторів ФСБ РФ та осіб, які причетні до вчинення злочинів разом з ОСОБА_6 , що може негативно вплинути на об`єктивність і повноту досудового розслідування.

Постановою прокурора першого відділу процесуального керівництва управління з розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_11 від 21.12.2018 у кримінальному провадженні №12013000000000507 від 28.08.2013 до ОСОБА_6 було застосовано такі заходи безпеки:

-утримувати слідчо-арештованого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Ізоляторі тимчасового тримання ГУНП у м. Києві (м. Київ, пров. Косогірний, 7), до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, протягом усього терміну дії вказаного запобіжного заходу;

-етапування слідчо-арештованого ОСОБА_6 , у тому числі до приміщень судів, які розглядають кримінальні провадження за його обвинуваченням, у складі посиленого конвою Батальйону конвойної служби ГУНП у м. Києві.

Застосування саме таких заходів безпеки обґрунтовано порушенням ВЗДС СБ України вимог Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», не інформуванням слідчого, прокурора про вжиті заходи безпеки та їх результати, допуском до підозрюваного громадян без письмового дозволу прокурора, систематичним порушенням порядку конвоювання, а саме конвоювання ОСОБА_6 без наручників та у кількості осіб менше трьох.

Питання щодо застосованих до ОСОБА_6 заходів безпеки неодноразово виникало під час розгляду цього кримінального провадження, зокрема у підготовчому судовому засіданні.

Так 02.06.2022 судом розглянуто повідомлення Департаменту контррозвідки Служби безпеки України про загрозу безпеки особи ОСОБА_6 . За наслідком розгляду повідомлення застосовані до обвинуваченого заходи безпеки були залишені без змін.

08.06.2022 судом розглянуто клопотання ОСОБА_6 про загрозу його життю та безпеці у ІТТ ГУНП у м. Києві та переведення до Відділу забезпечення досудового слідства Служби безпеки України. Судом було відмовлено у задоволенні клопотання про зміну застосованих до ОСОБА_6 заходів безпеки.

27.07.2022 судом розглянуто заяву обвинуваченого ОСОБА_6 про скасування постанов про застосування до нього заходів безпеки у кримінальному провадженні №12013000000000507 від 28.08.2013. Судом відмовлено у скасуванні постанов про застосування до ОСОБА_6 заходів безпеки.

4. Оцінка та висновки суду

Питання застосування заходів безпеки до учасника кримінального процесу вирішується відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» (далі - Закон).

Забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, в тому числі у судовому розгляді кримінальних проваджень, - це здійснення правоохоронними органами правових, організаційно-технічних та інших заходів, спрямованих на захист життя, житла, здоров`я та майна цих осіб від протиправних посягань, з метою створення необхідних умов для належного відправлення правосуддя (ст. 1 Закону).

За наявності відповідних підстав право на забезпечення безпеки шляхом застосування заходів, зазначених у статтях 1 і 7 цього Закону, має, серед інших, обвинувачений у кримінальному провадженні (п. «в» ч. 1 ст. 2 Закону).

Рішення про застосування заходів безпеки приймається слідчим, дізнавачем, прокурором, судом, у провадженні яких знаходяться кримінальні провадження щодо кримінальних правопорушень, у розслідуванні чи судовому розгляді яких брали або беруть участь особи, зазначені у статті 2 цього Закону, а також органом (підрозділом), що здійснює оперативно-розшукову діяльність, щодо осіб, які брали участь або сприяли виявленню, попередженню, припиненню кримінальних правопорушень (ч. 2 ст. 3 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону підставою для вжиття заходів забезпечення безпеки осіб, зазначених у статті 2 цього Закону, є дані, що свідчать про наявність реальної загрози їх життю, здоров`ю, житлу і майну.

Згідно з ч. 1 ст. 19 цього Закону додатково до осіб, які перебувають в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах або місцях із спеціальним режимом тримання, можуть застосовуватися також такі заходи:

а) переведення до іншої установи виконання покарань чи слідчого ізолятора або в інше місце зі спеціальним режимом тримання;

б) окреме тримання.

За ч. 2 ст. 7 цього Закону з урахуванням характеру і ступеня небезпеки для життя, здоров`я, житла та майна осіб, взятих під захист, можуть здійснюватися заходи безпеки, не передбачені цим Законом.

Як вбачається з постанов прокурора від 04.05.2018 та від 21.12.2018, до ОСОБА_6 застосований захід безпеки у виді переведення та утримання в ІТТ ГУНП у м. Києві, а також інші заходи безпеки.

В цілому застосування заходів безпеки відносно ОСОБА_6 не суперечить наведеним нормам законодавства.

Обставини, наведені прокурорами в обґрунтування заходів безпеки, виправдовують їх застосування.

Установами для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, є слідчі ізолятори Державної кримінально-виконавчої служби України, гауптвахти Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. В окремих випадках, що визначаються потребою в проведенні слідчих дій, ці особи можуть перебувати в ізоляторах тимчасового тримання (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про попереднє ув`язнення»).

Порядок і термін тримання осіб, взятих під варту, в ізоляторі тимчасового тримання, на гауптвахті Військової служби правопорядку у Збройних Силах України визначаються законодавством України (ч. 2 ст. 4 цього ж Закону).

Згідно з Правилами внутрішнього розпорядку в ізоляторах тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженими Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.12.2008 №638, ІТТ є спеціальними установами міліції для роздільного тримання:

осіб, затриманих за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення;

осіб, затриманих на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання з метою приводу;

осіб, стосовно яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк до 3 діб (якщо доставляння ув`язнених до слідчого ізолятора (далі - СІЗО) у цей період неможливе через віддаленість або відсутність належних шляхів сполучення, вони можуть утримуватись в ІТТ не більше 10 діб);

засуджених, які прибули із СІЗО та установ виконання покарань у зв`язку з розглядом справи в суді або проведенням з ними слідчих (розшукових) дій;

адміністративно арештованих - за відсутності спеціального приймальника для утримання осіб, підданих адміністративному арешту.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КВК України слідчі ізолятори у випадках, передбачених цим кодексом, є установами виконання покарань.

У порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, засуджений у разі необхідності провадження слідчих дій у кримінальному провадженні про кримінальне правопорушення, вчинене іншою особою або цією ж особою, за яке вона не була засуджена, чи у зв`язку з розглядом справи в суді може бути тимчасово залишений у слідчому ізоляторі або переведений з арештного дому, виправного центру, дисциплінарного батальйону або колонії до слідчого ізолятора (ст. 90 КВК України).

Наведене свідчить про те, що утримання відповідних осіб в ІТТ має короткостроковий характер.

Слідчі ізолятори пристосовані для більш тривалого перебування осіб, відносно яких обраний запобіжний захід у виді тримання під вартою, або осіб, які відбувають покарання.

Тобто ОСОБА_6 з кінця 2018 року перебуває у ІТТ ГУНП у м. Києві, яка є установою, не призначеною для тривалого утримання осіб.

Застосування до ОСОБА_6 заходу безпеки у виді утримання саме в ІТТ ГУНП у місті Києві, неможливість та небезпека перебування ОСОБА_6 у слідчому ізоляторі насьогодні не обґрунтовані жодним доказом.

Вироком Оболонського районного суду від 16.09.2022 ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27 п. 6, 11, 12 ч. 2 ст. 115 КК України, призначено покарання у виді 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна, окрім житла. Запобіжний захід у виді тримання під вартою залишено без змін до набрання вироком законної сили з урахуванням заходів безпеки відповідно до постанови від 21.12.2018.

Вироком Деснянського районного суду м. Києва від 07.08.2020 ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 369, ч. 2 ст. 393 КК України, призначено йому покарання, у тому числі у виді позбавлення волі на 7 років. Ухвалою Київського апеляційного суду від 29.12.2022 цей вирок залишений без змін.

Згідно з ч. 2 ст. 43 КПК України засудженим у кримінальному провадженні є обвинувачений, обвинувальний вирок суду щодо якого набрав законної сили.

Тобто насьогодні ОСОБА_6 дійсно є засудженим у кримінальному провадженні, має певний обсяг прав та обов`язків відповідно до положень КВК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» рішення про застосування заходів безпеки приймається слідчим, дізнавачем, прокурором, судом, у провадженні яких знаходяться кримінальні провадження щодо кримінальних правопорушень, у розслідуванні чи судовому розгляді яких брали або беруть участь особи, зазначені у статті 2 цього Закону (зокрема й обвинувачений).

За ч. 5 ст. 22 цього ж Закону за наявності підстав для скасування заходів забезпечення безпеки органом, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчим, дізнавачем, прокурором, слідчим суддею, судом виноситься мотивована постанова чи ухвала про їх скасування, яка письмово доводиться до відома особи, зазначеної у статі 2 цього Закону.

Враховуючи наявність у суду повноважень щодо прийняття рішення про застосування заходів безпеки та про їх скасування, на думку суду, до його повноважень входить й прийняття рішень про зміну зазначених заходів.

Враховуючи те, що ОСОБА_6 тривалий час перебуває в установі, не призначеній для тривалого перебування осіб, які перебувають під вартою, зокрема й засуджених, відсутність даних про небезпеку перебування обвинуваченого у слідчому ізоляторі, клопотання про зміну заходів безпеки підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 1, 3, 7, 19, 20, 22 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», статтями 43, 369, 372 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання захисника ОСОБА_8 про зміну заходів безпеки, застосованих до ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12013000000000507 від 28.08.2013.

Змінити заходи безпеки, застосовані постановами від 04.05.2018 та від 21.12.2018 прокурора першого відділу процесуального керівництва управління з розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_11 у кримінальному провадженні №12013000000000507 від 28.08.2013.

Перевести ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із місця зі спеціальним режимом тримання Ізолятор тимчасового тримання ГУНП у м. Києві (м. Київ, пров. Косогірний, 7) до ДУ «Київський слідчий ізолятор». (м. Київ, вул. Дегтярівська, 13).

Інші заходи безпеки залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючи суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_2

ОСОБА_3

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення17.07.2023
Оприлюднено25.07.2023
Номер документу112361460
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом

Судовий реєстр по справі —991/576/22

Ухвала від 22.08.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 28.08.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 22.08.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 20.08.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 01.07.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 22.03.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 04.03.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 16.02.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 08.02.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

Ухвала від 17.01.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Хамзін Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні