ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про передачу справи за підсудністю
"24" липня 2023 р. м. Київ Справа №911/2215/23
Господарський суд Київської області у складі судді Третьякової О.О., розглянувши матеріали
за позовом Одеського квартирно-експлуатаційного управління (65058, м. Одеса, вул. Армійська, 18)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кассіс» (08154 Київська область, м. Боярка, вул. Білогородська, буд.19-А)
про стягнення 21154,87 грн
встановив:
Одеське квартирно-експлуатаційно управління (далі позивач) звернулося до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кассіс» (далі відповідач) про стягнення 21154,87 грн заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги (електроенергію).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між позивачем та відповідачем було укладено договір №42 про відшкодування витрат на надання комунальних послуг (електропостачання) від 25.05.2018, предметом якого є забезпечення надання позивачем відповідачу електричної енергії для будівлі гуртожитку в м. Подільськ Одеської області. Позивач зазначає, що він належним чином виконував свої зобов`язання за цим договором, а у відповідача існує непогашений основний борг за спожиту електроенергію в сумі 8247,44 грн. На підтвердження позовних вимог позивачем до позовної заяви надано, зокрема, копію акта від 25.05.2018 розмежування балансової належності електромереж, копію технічних умов від 25.05.2018 приєднання до електричних мереж Подільської дільниці КЕВ м. Одеса та інші докази.
З наведених підстав позивач просить суд стягнути з відповідача 8247,44 грн основного боргу, 7840,87 грн пені, 874,00 грн 3% річних та 4192,56 грн інфляційних втрат.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для направлення судом справи за підсудністю до іншого суду, з огляду на таке.
Відповідно до Глави 2 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ визначається за предметними, суб`єктними і територіальними ознаками.
Частинами 1, 2 статті 27 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Як випливає зі змісту позовної заяви, відповідачем у даному позові є Товариство з обмеженою відповідальністю «Кассіс», місцезнаходження якого є Київська область, м. Боярка, вул. Білогородська, буд.19-А.
В той же час, статтею 30 Господарського процесуального кодексу України встановлена виключна підсудність справ.
Відповідно до частини 3 статті 30 цього Кодексу спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Виключна підсудність це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. У разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності. При цьому, виключна підсудність встановлена з метою забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи. Зазначені у законі суди можуть здійснити такий розгляд, оскільки в регіоні їх діяльності знаходиться основна маса доказів.
Спір між позивачем та відповідачем відповідно до позовної заяви виник з приводу забезпечення електропостачання нерухомого майна будівлі гуртожитку в м.Подільськ Одеської області.
У постанові від 16.02.2021 у справі №911/2390/18 Велика Палата Верховного Суду визначила, що словосполучення «з приводу нерухомого майна» у частині 3 статті 30 Господарського процесуального України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередній об`єкт спірного матеріального правовідношення. Тобто словосполучення "з приводу нерухомого майна" треба розуміти як спір у зв`язку з нерухомим майно або певними діями, пов`язаними з цим майном. Аналізуючи логічну послідовність зміни формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю, убачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору.
Отже, за правилами чинного Господарського процесуального України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.
Отже, оскільки спір у справі №911/2215/23 опосередковано стосується нерухомого майна з місцезнаходженням в м. Подільськ Одеській області, то згідно з частиною 3 статті 30 Господарського процесуального кодексу України позовна заява підсудна виключно Господарському суду Одеської області.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, зокрема, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, матеріали позовної заяви Одеського квартирно-експлуатаційного управління до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кассіс» про стягнення 21154,87 грн підлягають направленню за підсудністю до Господарського суду Одеської області.
Частиною 3 статті 31 Господарського процесуального кодексу України визначено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. 27, 30, 31, 176, 234-236, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Позовну заяву від 18.07.2023 №820 Одеського квартирно-експлуатаційного управління до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Кассіс» про стягнення 21154,87 грн направити за підсудністю до Господарського суду Одеської області.
2. Копію цієї ухвали направити Одеському квартирно-експлуатаційному управлінню та Товариству з обмеженою відповідальністю «Кассіс».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 24.07.2023.
Суддя О.О. Третьякова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2023 |
Оприлюднено | 25.07.2023 |
Номер документу | 112369106 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Третьякова О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні