Справа № 349/726/23
Провадження № 2/349/201/23
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24 липня 2023 року м.Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Гаврилюк О.О.
з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.
представника позивача адвоката Падучак І.І.
представника відповідача адвоката Рибачка А.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу №349/726/23 за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства "Персей Агро" про розірвання договору оренди земельної ділянки,
встановив:
У квітні 2023 року ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Падучак І.І., звернувся до суду з позовом до фермерського господарства "Персей Агро" про розірвання договору оренди земельної ділянки кадастровий № 2624483100:02:001:0126 площею 0,8433 га, який укладений між фермерським господарством "Персей Агро" в особі голови Слободяна В.Р. та ОСОБА_2 та який зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31 грудня 2012 року, номер запису 20283427.
В обгрунтування позову зазначено, що 31 грудня 2012 року між фермерським господарством "Персей Агро" в особі голови Слободяна В.Р та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий № 2624483100:02:001:0126 площею 0,8433 га за №406, який 31 грудня 2012 року зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису 20283427. Відповідно до умов договору оренди ОСОБА_2 передала відповідачу у строкове платне користування належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк 10 років. 01 вересня 2017 року між ОСОБА_2 і ФГ "Персей Агро" було укладено додаткову угоду № Д- 406 до договору оренди землі №406 від 31 грудня 2012 року відповідно до якої сторони дійшли взаємної згоди про доповнення договору оренди пунктом 3.2. Відповідно до вищезазначеного пункту договір додатково продовжує свою дію на строк 10 (десять) років після терміну його завершення. 17 жовтня 2022 року ОСОБА_2 повідомила орендаря про свій намір продажу земельної ділянки. 28 жовтня 2022 року між ОСОБА_2 і позивачем по справі ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва № 2624483100:02:001:0126 площею 0,8433 га. Позивач, як новий власник земельної ділянки, має намір самостійно використовувати вищезазначену земельну ділянку. Договором оренди, а саме п.10.2 передбачено розірвання договору оренди в односторонньому порядку. 23 лютого 2023 року позивач звертався до відповідача з пропозицією про розірвання договору оренди в односторонньому порядку, однак отримав негативну відповідь. Позивач не погоджується з розміром орендної плати, яку було погоджено з попереднім власником, оскільки така сума є значно меншою, ніж середньостатистична орендна плата в Івано-Франківській області. Право власності є непорушним, власник вправі вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. З цих підстав просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позов. Позовних вимог не визнає зовсім. Зазначив, що з 31 грудня 2012 року відповідач правомірно користується земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва № 2624483100:02:001:0126 площею 0,8433 га, що розташована на території Конюшківської сільської ради на підставі договору оренди№406 від 31 грудня 2012 року та додаткової угоди до договору від 01 вересня 2017 року, які були укладені між ОСОБА_2 та ФГ "Персей Агро". З витягу Держгеокадастру відповідач дізнався, що з 28 грудня 2022 року новим власником вищезазначеної земельної ділянки є ОСОБА_1 , який з часу придбання земельної ділянки набув усіх прав та обов`язків попереднього власника земельної ділянки за чинним договором оренди. Про набуття права власності на земельну ділянку позивач в порушення вимог ч.3 ст.1481 ЗК України орендаря не повідомив.
10 березня 2023 року позивач направив на адресу відповідача листа в якому надав інформацію, що він новий власник земельної ділянки № 2624483100:02:001:0126 площею 0,8433, має намір обробляти земельну ділянку самостійно, не бажає укладати додаткову угоду до договору оренди. Проекту угоди про дострокове розірвання договору оренди, механізму та умов здійснення розірвання договору оренди не було надано. Листом 15 березня 2023 року позивача було повідомлено про відсутність будь-яких підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки, а також про бажання відповідача по справі продовжувати використання вищезазначеної земельної ділянки. Крім того, п.10.2 договору передбачено обов`язок орендодавця відшкодувати витрати, пов`язані з окультуренням і введенням в експлуатацію орендованої земельної ділянки при достроковому розірванні договору з ініціативи орендодавця. Пункт 10.2 договору трактується позивачем довільно з метою розірвати договір без жодних на це підстав. Для односторонньої відмови від договору оренди у договорі має бути прописано чіткий механізм з зазначенням алгоритму дій сторін договору, порядок звільнення орендованої земельної ділянки. Діючим договором оренди не передбачено розірвання договору в односторонньому порядку. Підстав для розірвання договору оренди відповідно до вимог закону теж немає. З цих підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01 квітня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, справу призначено до підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 08 червня 2023 року закрито підготовче провадження. Справу призначенодо судового розгляду по суті.
Ухвалою від 06 липня 2023 року витребувано у відповідача підтвердження оплати орендної плати за 2017-2022 роки за користування земельнної ділянкою
У судовому засіданні представник позивача адвокат Падучак І.І. позовні вимоги підтримала повністю з підстав, які наведені у позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача адвокат Рибачок А.м. позову не визнав зовсім з підстав, які наведені у відзиві. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши доводи представників сторін по справі, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Згідно договору оренди землі №406, укладеного в с.Конюшки 31 грудня 2012 року між фермерським господарством "Персей Агро" в особі Слободяна Володимира Романовича (орендаря) і ОСОБА_2 (орендодавця), орендодавець надала, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для сільськогосподарського використання, яка знаходиться на території Конюшківської сільської ради Рогатинського району. В оренду передано земельну ділянку площею 0,8433 га ріллі кадастровий номер 2624483100:02:001:0126. Договір було укладено на 10 років. Обчислення розміру орендної плати здійснюється згідно чинного законодавства і складає 3% від грошової оцінки земельної ділянки на момент укладення договору. На час заключення договору орендна плата становила 512, 56 грн. і щорічно вираховується за погодженою між сторонами договору формулою.
За п.12.3 договору перехід права власності на орендовану земельну уділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Згідно видаткових ордерів, відомостей про виплату готівки ФГ "Персей Агро" у період з 2017 року по 2022 рік відповідно до умов договору своєчасно проводило орендну плату.
У частині першійстатті 626 ЦК Українивизначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно достатті 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом частин 1,2 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема у випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання. На вимогу однієї з сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов`язань. У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендодавця (крім випадків розірвання договору у зв`язку з неналежним виконанням орендарем своїх обов`язків) орендар має право на відшкодування витрат на поліпшення орендованої земельної ділянки, здійснених за згодою орендодавця, та збитків, завданих розірванням договору. У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка передається в оренду для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду), не може містити положень про зміну його умов або припинення договору у зв`язку з переходом права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи , реорганізацією юридичної особи.
Відповідно дост.1 Закону України "Про оренду землі"оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 13 вищевказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч.5ст. 6 Закону України "Про оренду землі"право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Згідност. 125 Земельного Кодексу Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Враховуючи, що договір оренди земельної ділянки від 31 грудня 2012 року, додаткова угода №Д-406 від 01 вересня 2017 року до договору оренди №406 від 31 грудня 2012 року підписані орендодавцем і орендарем, право оренди належним чином зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, договір оренди є чинним.
Дані обставини позивачем не оспорювалися.
Позивач набув права власності на земельну ділянку на підставі договору купівлі продажу земельної ділянки від 28 грудня 2022 року, посвідченого приватним нотаріусом Дзерою М.Л., де у п.1.9 було зазначено, що земельна ділянка передана в оренду та щодо неї укладено договір оренди. Відповідно до п.1.11. вищезазначеного договору покупець ствердив, що володіє достатньою інформацією про земельну ділянку, задоволений її ячкісним станом, встановленим шляхом огляду до укладення цього договору.
Позивач зазначив, що вагомою причиною для розірвання договору є намір самостійно обробляти земельну ділянку і використовувати її для власних потреб. Крім того, вважає заниженою орендну плату, яка була погоджена між орендарем та попереднім власником.
Законодавством України передбачі різні підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки. Серед них можна виокремити дві групи - підстави, за наявності яких розірвання договору здійснюється у судовому порядку та підстави, які передбачають позасудовий порядок розірвання договору.
Розірвання договору у судовому порядку можливе в разі - істотного порушення договору другою стороною (ч.2ст. 651 ЦКУ); недосягнення згоди у випадку істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ч.1ст. 652 ЦК України); невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст. ст.24,25 Закону України "Про оренду землі", невиконання сторонами умов, передбачених договором оренди землі, випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки (ст. 32 Закону України "Про оренду землі"); використання земельної ділянки не за цільовим призначенням ( ст.141,143 ЗКУ); систематична несплата орендної плати (ст.141 ЗКУ).
Розірвання договору в позасудовому порядку можливе за згодою сторін після укладення договору оренди шляхом підписання відповідної угоди; у разі зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору; у випадках, закріплених у договорі, в тому числі, розірвання договору в односторонньому порядку.
Таким чином, слід дійти висновку, що чинним законодавством передбачається можливість розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку у разі, якщо це передбачено умовами такого договору. Наявність відповідної умови в договорі є вирішальною для розгляду справи. Отже, сторони у договорі мають чітко визначити можливість розірвання договору в односторонньому порядку та механізм (процедуру) такого розірвання (шляхом підписання відповідної угоди, тощо...). Таке визначення має бути чітким та недвозначним, закріплювати всі умови співпраці.
Відповідно до вимогст. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Укладеним між сторонами договором оренди землі чітко не визначено можливості розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку та механізму (процедури) реалізації такого розірвання.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження підстав для припинення чи розірвання договору оренди землі №406 від 31 грудня 2012 року, додаткової угоди №Д-406 від 01 вересня 2017 року до договору оренди землі №406 від 31 грудня 2012 року . Таким чином укладенений ОСОБА_2 і ФГ "Персей Агро" договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 2624483100:02:001:0126 загальною площею 0,8433 га, додаткова угода до договору оренди земельної ділянки, яку в подальшому ОСОБА_2 було відчужено ОСОБА_1 є чинними.
Згідно ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
На підставі викладеного приходжу до висновку, що позивачем не надано належних доказів, на підтвердження вимог заявлених у позові, а тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 263-265 ЦПК України,
ухвалив:
У позові ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Персей Агро" про розірвання договору орнеди земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 0,8433 га з кадастровим номером 2624483100.02.001.0126, який укладений між фермерським господарством "Персей Агро" та ОСОБА_2 , який зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31 грудня 2012 року, номер запису 20283427 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Фермерське господарство "Персей Агро" місцезнаходження Калуське шосе, 2 а с.Угринів Івано-Франківський район Івано-Франківська область ЄДРПОУ 34217403.
Суддя О.О.Гаврилюк
Повне судове рішення складено 25 липня 2023 року.
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2023 |
Оприлюднено | 26.07.2023 |
Номер документу | 112392603 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Гаврилюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні