Рішення
від 24.07.2023 по справі 910/7720/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24.07.2023Справа № 910/7720/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Холко Рент" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бастіон Трейд Груп" про стягнення 108 012,50 грн., без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення 59 712,50 грн. заборгованості та 48 300 грн. неустойки за договором суборенди №СО-175 від 01.02.2021 року на підставі ст. ст. 525, 526, 530, 759, 762 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.05.2023 року відкрито провадження та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін від сторін у встановлений законом строк не надано.

Відповідач відзив на позов не подав, про розгляд справи судом повідомлений належним чином.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 10.10.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ХОЛКО РЕНТ" (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ХОЛ-КО" (орендодавець) було укладено договір оренди № 1-10/10, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування нежилі приміщення та нежилі будівлі площею 3 723 м2, розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Академіка Білецького, 34.

Згідно з пунктом 1.7 наведеного правочину підписанням цього договору орендодавець надає орендареві згоду на передачу об`єкта оренди в суборенду без отримання додаткових погоджень з боку орендодавця.

10.10.2020 року між орендарем та орендодавцем було підписано відповідний акт приймання-передачі, за яким Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЛ-КО" передало, а позивач прийняв у строкове платне користування нежилі приміщення та нежилі будівлі площею 3 723 м2, розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Академіка Білецького, 34, для здійснення власної господарської діяльності.

09.09.2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Бастіон Трейд Груп" (суборендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ХОЛКО РЕНТ" (орендар) було укладено договір суборенди № СО-190 (далі - Договір), за умовами якого орендар зобов`язався передати суборендарю в тимчасове платне користування, без права наступної суборенди, нежитлові приміщення морозильної камери № 54 площею 25 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Академіка Білецького, 34, а суборендар зобов`язався прийняти об`єкт суборенди та сплачувати орендну плату, а також інші платежі в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.

Вказаний правочин підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками наведених юридичних осіб.

Згідно з пунктом 1.2 Договору власником об`єкта суборенди є Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЛ-КО", право власності якого існує на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бєлломі О.В. 05.10.2020 року за реєстровим № 1881, 1882.

Відповідно до пункту 2.1 Договору приймання-передача об`єкту суборенди здійснюється на підставі акту прийому-передачі об`єкту суборенди, який підписується сторонами і є невід`ємною частиною даного Договору. У акті прийому-передачі вказується стан об`єкту суборенди на момент передачі. Сторони домовились, що датою початку використання об`єкту суборенди суборендарем є дата підписання сторонами акту прийому-передачі об`єкту суборенди, якщо сторонами не погоджено інше.

З матеріалів справи вбачається, що 09.09.2021 року між позивачем та відповідачем підписано відповідний акт прийому-передачі до Договору, за яким Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЛКО РЕНТ" передало, а відповідач прийняв у строкове платне користування, без права суборенди, нежитлові приміщення морозильної камери № 54 площею 25 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Академіка Білецького, 34.

За умовами пунктів 3.1, 3.2 Договору останній вступив у дію з 09.09.2021 року і діє по 31.12.2021 року. Перебіг строку суборенди розпочинається з дати приймання-передачі об`єкта суборенди за відповідним актом приймання-передачі об`єкту суборенди.

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що суборендар сплачує на користь орендаря в порядку та на умовах, передбачених даним Договором, наступні платежі:

- суборендна плата за об`єкт суборенди, що за один календарний місяць складає 6037,50 грн., включаючи ПДВ (пункт 4.1.1);

- авансовий платіж у розмірі 100 % суборендної плати за об`єкт суборенди (пункт 4.1.2);

- компенсація комунальних послуг (пункт 4.1.3);

- компенсація експлуатаційних витрат (пункт 4.1.4);

- оплата додаткових послуг, що надаються орендарем за замовленням суборендаря (пункт 4.1.5).

Відповідно до пункту 4.2 Договору суборендна плата нараховується орендарем та сплачується суборендарем з дати підписання сторонами акту прийому-передачі об`єкту оренди в користування.

Суборендна плата за перший місяць суборенди сплачується протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту підписання Договору, а починаючи з наступного місяця суборенди і протягом дії даного Договору, суборендна плата сплачується передплатою на підставі виставлених рахунків щомісячно, але в будь-якому випадку не пізніше 15 числа поточного (розрахункового) місяця у безготівковому порядку на розрахунковий рахунок орендаря.

Суборендна плата сплачується окремо від інших платежів, передбачених даним Договором.

Суборендар має право вносити суборендну плату наперед на будь-який термін у розмірі, що визначається на момент оплати.

Надлишок суборендної плати, що надійшла орендарю, підлягає заліку в рахунок наступних платежів, або погашення заборгованості при її наявності, у тому числі пов`язаної з відшкодуванням інших платежів.

Суборендна плата за неповний календарний місяць користування об`єктом суборенди розраховується пропорційно кількості днів суборенди в такому місяці.

У пункті 4.4.1 Договору сторони погодили, що орендар надає суборендарю рахунок на оплату/компенсацію послуг, визначених в п. 4.1.3, п. 4.1.4 та п. 4.1.5 Договору до 10-го числа місяця, наступного за звітним, у зв`язку з цим суборендар не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним, зобов`язується направити свого представника для отримання рахунків за адресою: м. Київ, вул. Академіка Білецького, 34. У випадку неотримання представником суборендаря рахунків в порядку, передбаченому даним пунктом Договору, рахунок вважається отриманим суборендарем 11-го числа.

За умовами пункту 4.9 цієї угоди датою розрахунку вважається дата зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок орендаря.

Відповідно до п. 6.1. та 6.1.13 Договору, суборендар зобов`язується після припинення дії даного договору повернути об`єкт суборенди орендареві, у тому стані у якому він його одержав з урахуванням нормального фізичного зносу.

Відповідач належним чином виконував умови договору з вересня 2021 року по грудень 2021 року та здійснював розрахунки з позивачем.

Однак, починаючи з січня 2022 по грудень 2022 року Відповідач не здійснив у повному обсязі розрахунки з орендної плати за користування морозильною камерою №54, у зв`язку з чим, за ним утворилася заборгованість у розмірі 59 712,50 грн.

Також відповідач не повернув орендоване майно по завершенню дії Договору, чим додатково порушив права позивача, у зв`язку з чим позивач нарахував до стягнення 48 300,00 грн. неустойки за період з 01.01.2023 року по 31.03.2023 року.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Норми права аналогічного змісту містить стаття 526 ЦК України.

У відповідності до приписів ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання є недопустимою, якщо інше не встановлено договором або законом.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонам регулюються положеннями чинного законодавства про оренду.

Відповідно до ст. 774 ЦК України передання наймачем речі у володіння та користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Відповідно до статей 759, 762 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача 59 712,50 грн. заборгованості обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Законодавство у сфері орендних правовідносин пов`язує припинення обов`язків орендаря з фактом поверненням об`єкта договору оренди, тобто з моментом підписання акта приймання-передачі. У разі невиконання обов`язку, передбаченого ч.1 ст. 785 ЦК України, цивільним законодавством визначена можливість стягнення неустойки за весь час прострочення виконання зобов`язання щодо повернення об`єкта оренди. Таким чином, право на стягнення неустойки, встановленої ч. 2 ст. 785 ЦК України, пов`язується з простроченням орендарем виконання зобов`язання з повернення орендованого майна за актом приймання-передачі.

Встановлені судом фактичні обставини справи дають підстави для висновку, що неповернення відповідачем позивачу нерухомого майна з оренди у визначений Договором оренди строк є підставою для застосування наслідків, передбачених ч. 2 ст. 785 ЦК України.

Враховуючи вище наведені приписи законодавства, у заявлений позивачем період з січень-квітень 2023 року, тобто в період, коли Договір суборенди припинив свою дію, у позивача виникло право вимагати від відповідача сплати саме неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Також суд зазначає, що у постанові від 20.11.2020 у справі № 916/1319/19 Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду були викладені висновки про те, що при розрахунку розміру неустойки згідно з частиною другою статті 785 ЦК України за неповернення майна з оренди після припинення дії договору найму до її складу не включається податок на додану вартість, який мав би сплачуватися орендарем орендодавцю у випадку правомірного користування майном.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність виключення з наданого позивачем розрахунку суми ПДВ.

Таким чином, здійснивши власний розрахунок неустойки за виключенням суми ПДВ, судом встановлено, що з відповідача підлягає до стягнення 40250,00 грн. неустойки за неповернення об`єкту оренди.

Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у розмірі 99 962, 50 грн. В іншій частині суд відмовляє.

Судовий збір відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бастіон Трейд Груп" (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 19, кв. 4, код 40474179) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЛКО РЕНТ" (01010, місто Київ, вулиця Івана Мазепи, будинок 10; код 42930678) 99 962 (дев`яносто дев`ять тисяч дев`ятсот шістдесят дві) грн 50 коп. боргу та 2483 (дві тисячі чотириста вісімдесят три) грн. 97 коп. судового збору.

В іншій частині в позові відмовити.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Суддя С.О. Чебикіна

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.07.2023
Оприлюднено27.07.2023
Номер документу112404801
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/7720/23

Рішення від 24.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 22.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні