ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"24" липня 2023 р.м. Одеса № 916/3059/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Желєзної С.П., розглянувши позовні матеріали (вх. №3555/23 від 17.07.2023р.),
за позовом: Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області
до відповідача:товариства з обмеженою відповідальністю „Унітерра-плюс
про стягнення 294 254,53 грн.
ВСТАНОВИВ:
Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області звернулася до господарського суду із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю „Унітерра-плюс про стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 294 254,53 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами договору оренди земельної ділянки від 07.03.2007р. в частині сплати орендної плати за період з 01.01.2022р. по 01.01.2023р.
Згідно зі ч. ч. 1-2 ст. 163 ГПК України ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог. Якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 4 Закону України „Про судовий збір встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022р. №2710-IX встановлено, що у 2023р. прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2023 року становить 2684,00 грн.
Отже, за пред`явлення даного позову, який містить одну позовну вимогу майнового характеру позивач повинен був сплатити в дохід державного бюджету судовий збір у загальному розмірі 4 413,82 грн. (294 254,53 грн.* 1,5% = 4 413,82 грн.).
На підтвердження сплати судового збору позивачем було надано платіжну інструкцію №140 від 22.05.2023р.
Проте, згідно довідки начальника статистичного відділу господарського суду Одеської області від 17.07.2023р. вказана вище платіжна інструкція вже обліковується у справі №916/2446/23.
Господарський суд звертає увагу позивача, що суд не наділений повноваженнями перевіряти правильність сплати судового збору позивачем у межах іншого судового процесу, а, отже, безпосередньо факт повторного надання платіжної інструкції свідчить про невиконання позивачем вимог процесуального закону в частині сплати судового збору.
З викладених обставин господарський суд доходить висновку, що надана позивачем платіжна інструкція №140 від 22.05.2023р. не може вважатись належним доказом виконання процесуального обов`язку зі сплати судового збору за звернення до суду із даною позовною заявою, що є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Слід зазначити, що дана позовна заява була подана до суду за допомогою системи „Електронний суд. При цьому, позовна заява була підписана представником позивача Мацько Володимиром Володимировичем. До позовної заяви було додано ордер, сформований адвокатом у підсистемі „Електронний суд.
Згідно зі ст. 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Приписами ч. 1, 2 ст. 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього кодексу.
Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність (ч. 4 ст. 60 ГПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" №5076-VI від 05.07.2012р. (з наступними змінами та доповненнями) ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги затверджено рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019р. № 41 (із наступними змінами) (далі Положення).
Відповідно до п. 11 Положення ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
Враховуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку, що лише ордер, виданий адвокатом із дотриманням вимог Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги є належним доказом на підтвердження наявності у адвоката права представляти інтереси позивача.
Господарський суд звертає увагу позивача, що Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" чітко визначає, що ордер має відповідати типовій формі, яку затверджує Рада адвокатів України.
При цьому, суд зазначає, що представником не було наведено жодної законодавчої норми, яка визначає, що сформований адвокатом у підсистемі „Електронний суд ордер, виключає необхідність надання ордеру, виданого із дотриманням вимог Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги.
З викладених обставин суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наведених вище мотивів та надати позивачу можливість усунути вказані по тексту рішення вище недоліки.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги невідповідність позовної заяви Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області вимогам процесуального законодавства, на підставі ч. 1 ст. 174 ГПК України вказану позовну заяву слід залишити без руху та встановити позивачу 10-ти денний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Господарський суд звертає увагу позивача, що у випадку не усунення названих недоліків у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю „Унітерра-плюс про стягнення 294 254,53 грн. залишити без руху.
2. Встановити Кароліно-Бугазькій сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області 10-денний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви в частині надання доказів сплати судового збору у розмірі 4 413,82 грн.; ордеру, виданого із дотриманням вимог Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019р., або довіреності, виданої позивачем на підтвердження наявності у представника повноважень діяти від імені ради.
Ухвала набрала законної сили 24.07.2023р. та не підлягає оскарженню.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2023 |
Оприлюднено | 27.07.2023 |
Номер документу | 112405475 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні