Справа № 219/1169/22
Провадження № 2/229/818/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.07.2023 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі судді Хомченко Л.І.
секретар Бондаренко А.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Бахмут цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Сіверської міської ради Бахмутського району Про визнання права власності в порядку спадкування за законом в порядку спадкової трансмісії
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те ,що ОСОБА_3 - бабуся позивача - була членом колективного сільськогосподарського підприємства «Ямське» Артемівського району Донецької області (на території Сіверської міської ради) і їй було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача, що підтверджується свідоцтвом про її смерть.
Після смерті бабусі - ОСОБА_3 - відкрилася спадщина на майно, у тому числі і на земельну ділянку - (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари, яка належала їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992
Спадкоємцем майна після смерті ОСОБА_4 на земельну ділянку був її син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (батько, позивача).
Дідусь позивача (чоловік ОСОБА_3 ) - ОСОБА_6 помер ще ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Батько позивача ОСОБА_5 - спадкоємець майна після смерті ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . На день смерті ОСОБА_5 , ним не було оформлено спадкових прав після смерті його мами - ОСОБА_3 , бо ані батько позивача ані позивач не знали про наявність спадкової земельної ділянки. Лише наразі в рамках виконання ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (ні місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» від земельного відділу відповідача позивач дізнався про те, Що йому потрібно у встановленому законодавством порядку до 01.01.2025 року оформити спадкові права на земельну ділянку - (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари, яка належала його бабусі ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992. Якщо в строк до 01.01.2025 року позивач не оформить право власності на спірну земельну ділянку, після 01.01.2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними і передані у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.
Право на земельний пай засвідчується сертифікатом. Його власник має право володіти та користуватися своїм паєм. Так як сертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право на саму ділянку), то цей документ не визначає меж земельної ділянки, а вказує лише його площу в умовних кадастрових гектарах і вартість (у гривнях). Враховуючи, що у документах, які залишилися на майно після смерті бабусі позивача, батька позивача не було позивачем виявлено сертифікату на земельний пай, позивачем було направлено відповідні адвокатські запити до відповідних органів.
Листом № 126/141-20 від 05.06.2020 року ГУ Держгеокадастру у Донецькій області повідомило позивача про те, що дійсно його бабусі було видано спірний сертифікат на право на земельну частку (пай), але оригінал вказаного документа відсутній у архіві управління.
Позивач звертався до нотаріуса, який усно повідомив, що Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджено наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р.
№296/5, передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності померлого на таке майно. Якщо таких документів у спадкоємця не має, вони були втрачені чи навіть не оформлені спадкодавцем потрібно звертатися до суду. Але нотаріусом було роз`яснено, що спочатку треба розпочати процедуру спадкування та надати нотаріусу всі наявні документи, що можуть підтвердити факт володіння померлого землею. Для того, щоб розпочати процедуру спадкування, позивачу потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його бабусі в порядку спадкової трансмісії, оскільки його батьком , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 не
було відкрито спадкової справи після смерті його мами.
Таким чином, спадкоємцем майна ОСОБА_3 в порядку спадкової трансмісії є її онук - ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки № 3032/11-17 від 25.06.2020 року на день смерті ОСОБА_5 батька позивача) за однією адресою ( АДРЕСА_1 ) були зареєстровані позивач із його сім`єю. фактично, позивач є єдиним спадкоємцем майна після
смерті ОСОБА_4 .
Вимогами статей 1268 та 1270 Цивільного кодексуУкраїни встановлено, що спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти спадщину у шестимісячний строк. Частиною 3 статті 1272Цивільного кодексуУкраїни передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.
Враховуючи, що нотаріус жодної дії не може вчинювати без відкриття спадкової справи, пропуск позивачем строку в 6 місяців для відкриття спадкової справи, нотаріус рекомендував позивачу звернутися до суду із відповідною заявою.
Позивач звертався до Артемівського міськрайонного суду Донецької області із позовом про визначення додаткового строку позивачу для подання заяви про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5
Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 26.08.2021 року у справі № 219/5903/21 позовні вимоги позивача були задоволені, наданий йому додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи.
08.10.2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Полєжаєвої Г.М. із заявою про відкриття спадщини після смерті його бабусі ОСОБА_3 в порядку спадкової трансмісії.
08.10.2021 року була відкрита спадкова справа № 116/2021.
Але видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті бабусі позивачу нотаріус відмовила у зв`язку із тим, що відсутній оригінал правовстановлючого документа на землю - сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992. Отримати дублікат такого сертифікату в даний час неможливо, про що свідчить лист № 128/141-20 ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 05.06.2020 р. Постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії надається.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якого є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Згідно із приписами ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Стаття 1216 ЦК України передбачає перехід прав та обов`язків від особи, яке померло до інших осіб.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі квартиру, житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений- у його здійсненні, що закріплено у статті 321 ЦК України.
Згідно п.7 глави 7 та глави 9 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріальні дії вчиняються тільки на підставі оригіналів документів.
Згідно з п.4.12 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України свідоцтво про право на спадщину видається нотаріусом за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
Тобто в позасудовому порядку позивач позбавлений права оформити спадщину після смерті його бабусі і отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за законом, що підтверджує сам нотаріус своєю постановою від 08.10.2021 р.
Згідно з п.3.25 глави 3 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" якщо спадкоємець за Заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
У цьому випадку право на прийняття спадщини здійснюється спадкоємцями на загальних підставах протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, становить менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців. Свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкової трансмісії видається за місцем відкриття спадщини після смерті першого спадкодавця.
Враховуючи предмет позову, враховуючи, що потрібно для всебічного і повного розгляду справи витребувати документи у різних установ, розгляд справи повинен бути розглянутий в порядку загального позовного провадження.
Цією заявою позивач підтверджує, що ним не подано іншого позову до відповідача -Сіверської міської ради, з тим самим предметом та з тих самих підстав.
На підставівикладеного,керуючись вищенаведениминормами права,ст.ст.4,19,175,177ЦПК України,-просив визнатиза позивачем - ОСОБА_7 - ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків НОМЕР_1 , право власності у порядку спадкування за законом в порядку спадкової трансмісії після смерті бабусі ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , на
земельну ділянку (частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари згідно сертифікату серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992, розташованої на території Сіверської міської ради.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, про час та дату розгляду справи його було повідомлено , надав заяву про розгляд справи у його відсутність .
Позивач до судового засідання не з`явився ,про час та дату розгляду справи йог обуло повідомлено належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача до судового засідання не з`явився ,про час та дату розгляду справи його було повідомлено належним чином.
Дослідив матеріали справи суд встановив наступні обставини на відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_3 - бабуся позивача - була членом колективного сільськогосподарського підприємства «Ямське» Артемівського району Донецької області (на території Сіверської міської ради) і їй було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 - бабуся позивача, що підтверджується свідоцтвом про її смерть.
Після смерті бабусі - ОСОБА_3 - відкрилася спадщина на майно, у тому числі і на земельну ділянку - (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари, яка належала їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992
Спадкоємцем майна після смерті ОСОБА_4 на земельну ділянку був її син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (батько, позивача).
Дідусь позивача (чоловік ОСОБА_3 ) - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Батько позивача ОСОБА_5 - спадкоємець майна після смерті ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На день смерті ОСОБА_5 , ним не було оформлено спадкових прав після смерті його мами - ОСОБА_3 , бо ані батько позивача ані позивач не знали про наявність спадкової земельної ділянки.
В рамках виконання ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (ні місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» від земельного відділу відповідача позивач дізнався про те, що йому потрібно у встановленому законодавством порядку до 01.01.2025 року оформити спадкові права на земельну ділянку - (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари, яка належала його бабусі ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992. Якщо в строк до 01.01.2025 року позивач не оформить право власності на спірну земельну ділянку, після 01.01.2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними і передані у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.
Право на земельний пай засвідчується сертифікатом. Його власник має право володіти та користуватися своїм паєм. Так як сертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право на саму ділянку), то цей документ не визначає меж земельної ділянки, а вказує лише його площу в умовних кадастрових гектарах і вартість (у гривнях). Враховуючи, що у документах, які залишилися на майно після смерті бабусі позивача, батька позивача не було позивачем виявлено сертифікату на земельний пай, позивачем було направлено відповідні адвокатські запити до відповідних органів.
Листом № 126/141-20 від 05.06.2020 року ГУ Держгеокадастру у Донецькій області повідомило позивача про те, що дійсно його бабусі було видано спірний сертифікат на право на земельну частку (пай), але оригінал вказаного документа відсутній у архіві управління.
Таким чином, спадкоємцем майна ОСОБА_3 в порядку спадкової трансмісії є її онук - ОСОБА_2 .
Відповідно додовідки №3032/11-17від 25.06.2020року надень смерті ОСОБА_5 (батькапозивача)за однієюадресою ( АДРЕСА_1 )були зареєстрованіпозивач ізйого сім`єю.фактично,позивач єєдиним спадкоємцеммайна після смерті ОСОБА_4 .
Вимогами статей 1268 та 1270 Цивільного кодексуУкраїни встановлено, що спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти спадщину у шестимісячний строк. Частиною 3 статті 1272Цивільного кодексуУкраїни передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.
Позивач звертався до Артемівського міськрайонного суду Донецької області із позовом про визначення додаткового строку позивачу для подання заяви про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5
Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 26.08.2021 року у справі № 219/5903/21 позовні вимоги позивача були задоволені, наданий йому додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи.
08.10.2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Полєжаєвої Г.М. із заявою про відкриття спадщини після смерті його бабусі ОСОБА_3 в порядку спадкової трансмісії.
08.10.2021 року відкрита спадкова справа № 116/2021.
Видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті бабусі позивачу нотаріус відмовила у зв`язку із тим, що відсутній оригінал правовстановлюючого документа на землю - сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992. Отримати дублікат такого сертифікату в даний час неможливо, про що свідчить лист № 128/141-20 ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 05.06.2020 р. ,що підтверджується постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії надається.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якого є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Згідно із приписами ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірна, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Стаття 1216 ЦК України передбачає перехід прав та обов`язків від особи, яке померло до інших осіб.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі квартиру, житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений- у його здійсненні, що закріплено у статті 321 ЦК України.
Згідно п.7 глави 7 та глави 9 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріальні дії вчиняються тільки на підставі оригіналів документів.
Згідно з п.4.12 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України свідоцтво про право на спадщину видається нотаріусом за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
Тобто в позасудовому порядку позивач позбавлений права оформити спадщину після смерті його бабусі і отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за законом, що підтверджує сам нотаріус своєю постановою від 08.10.2021 р.
Згідно з п.3.25 глави 3 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" якщо спадкоємець за Заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
У цьому випадку право на прийняття спадщини здійснюється спадкоємцями на загальних підставах протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, становить менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців. Свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкової трансмісії видається за місцем відкриття спадщини після смерті першого спадкодавця.
За таких обставин суд вважає , що позовні вимоги слід задовольнити ,так як вони обґрунтовані вимогами діючого законодавства та знайшли своє підтвердження доказами у судовому засіданні .
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Сіверської міської ради Бахмутського району Про визнання права власності в порядку спадкування за законом в порядку спадкової трансмісії задовольнити.
Визнати за позивачем - ОСОБА_7 - ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків НОМЕР_1 , право власності у порядку спадкування за законом в порядку спадкової трансмісії після смерті бабусі ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , на земельну ділянку (частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари згідно сертифікату серії ДН №0077451, реєстраційний № 4992, розташованої на території Сіверської міської ради.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом , що його постановив ,за заявою відповідача , протягом 30 днів з дня його проголошення.
У повному обсязі рішення виготовлено 07.07.2023
Суддя Л.І.Хомченко
26 липня 2023 р.
Суд | Дружківський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2023 |
Оприлюднено | 27.07.2023 |
Номер документу | 112426236 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Дружківський міський суд Донецької області
Хомченко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні