Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
26 липня 2023 року Справа №200/3409/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аляб`єв І.Г., розглянувши позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного сільськогосподарського підприємства «Добробут» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативну робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю,
у с т а н о в и в:
12.07.2023 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач, Відділення Фонду) до приватного сільськогосподарського підприємства «Добробут» (далі - відповідач), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 11.07.2023, в якому позивач просить стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Добробут» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році, у розмірі 33620,14 грн. та пеню у розмірі 1721,6 грн. на р/р НОМЕР_1 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000. ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.
Ухвалою суду від 14.07.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказу надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення позовної заяви з додатками відповідачу, (лист, тощо) Пенсійного фонду України про створення ПСП «Добробут» робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 27 осіб; звіт ПСП «Добробут» за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії) за 2022 рік; інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік; докази направлення центром зайнятості осіб з інвалідністю для працевлаштування до ПСП «Добробут» у спірний період; повідомлення ПСП «Добробут» щодо працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, оригінал платіжного доручення про сплату судового збору в розмірі 858,88 грн. має бути сплачено на рахунок UA308999980313111206084005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: *;101;
Позивач є особою, яка зареєструвала офіційну електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.
Відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з пунктом 2 частини 6 статті 251 вказаного Кодексу, яка регулює питання вручення судового рішення, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення (останній абзац частини 6 статті 251 Кодексу).
Позивач отримав копію ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 14.07.2023, що підтверджується повідомленням про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи (довідкою про доставку електронного листа), де відображено наступне: «документ доставлено до електронного кабінету: 14.07.2023 11:45».
24.07.2023 представником позивача на усунення недоліків позовної заяви надано платіжне доручення від 07.07.2023 №147, відповідь Донецького обласного центру зайнятості та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Крім того в заяві про усунення недоліків позовної заяви зазначено, що Місцезнаходженням відповідача згідно цих даних ЄДР: 85766, Донецька обл., Волноваський р-н, село Хлібодарівка, вул. Вокзальна, будинок 3 А. У зв`язку з проведенням бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, пошта України на них не працює. Тому на електронну пошту відповідача, яку він вказав у звітах, надіслано позов з розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що підлягають сплаті, як наслідок при невиконанні нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Отже, на думку відповідача скріншот надіслання позову на електронну пошту doofszid@ukr.net є належним доказом надіслання позову.
Відповідно до частини 9 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Аналогічні вимоги для суб`єкта владних повноважень встановлені частиною 2 статті 161 цього Кодексу.
В порушення наведених вимог Кодексу до поданого в електронній формі позову не додано докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копії позовної заяви з доданими до неї документами.
Позивач зазначав, що відповідачі зареєстровані в с.Хлібодарівка Волноваського району Донецької обл., яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, і основне місце реєстрації не змінив. Тому копії позовної заяви з додатками були направлені на електронну адресу відповідача, з яких підприємством подані останні звітності приватного сільськогосподарського підприємства «Добробут» doofszid@ukr.net.
В Кодексі адміністративного судочинства України застосовується поняття «офіційна електронна адреса».
Так, відповідно до частин 5 - 8 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Пунктом 5.8 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що затверджено рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 року №1845/0/15-21, визначено, що офіційна електронна адреса - це сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.
Таким чином, офіційною електронною адресою є адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.
Аналогічні правові висновки містяться в постанові Верховного Суду від 07.07.2022 року в справі № 120/4298/21-а.
Судом встановлено, що відповідач в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи не зареєстрований, тобто Електронного кабінету ЄСІТС не мають.
Як вже зазначалося, відповідно до частини 2 статті 79, частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви докази разом із поданням позовної заяви.
В порушення наведених вимог Кодексу позивач не додав до позовної заяви докази того, що електронна адреса, на яку надісланий позов з додатками, є офіційною електронною адресою відповідача (в розумінні вимог Кодексу адміністративного судочинства України, Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що затверджено рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 року №1845/0/15-21, та правових висновків, що містяться в постанові Верховного Суду від 07.07.2022 року в справі № 120/4298/21-а).
Суд враховує, що АТ Укрпошта наразі не здійснює направлення поштової кореспонденції на тимчасово окуповану територію, проте, вимоги процесуального закону щодо направлення копії позовної заяви суб`єктом владних повноважень на адресу інших учасників справи мають бути виконані з урахуванням необхідності забезпечення принципу змагальності сторін та рівності учасників справи.
У пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини від 15 травня 2008 року у справі «Надточій проти України» (заява N 7460/03) зазначено, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Щодо направлення позовної заяви засобами електронної пошти, слід зазначити, що позивачем не надано доказів того, що адреса електронної пошти, на яку позивачем надсилався електронний лист відповідачу, є офіційною адресою відповідача, також не надано звітів на підтвердження того, що приватне сільськогосподарське підприємство «Добробут» зазначало електронну адресу doofszid@ukr.net як офіційну.
Також суд не має можливості самостійно перевірити, чи отримав відповідач копію позовної заяви з додатками.
Крім того, на виконання ухвали суду від 14.07.2023 позивачем не надано (лист, тощо) Пенсійного фонду України про створення ПСП «Добробут» робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 27 осіб, на яке міститься посилання в позовній заяві.
Пунктом 1 частини четвертої статі 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Частиною п`ятою цієї статті передбачено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
На теперішній час вимоги ухвали щодо усунення недоліків позовної заяви позивачем не виконані.
Таким чином, позовна заява підлягає поверненню без розгляду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 5, 169, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у х в а л и в:
Позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного сільськогосподарського підприємства «Добробут» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативну робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю- повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.Г. Аляб`єв
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2023 |
Оприлюднено | 28.07.2023 |
Номер документу | 112435992 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Аляб'єв І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні