Рішення
від 25.07.2023 по справі 380/3095/23
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/3095/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2023 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «РОМ ЛТД» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «РОМ ЛТД» (Позивач/ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (Відповідач/ГУ ДПС у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22 листопада 2022 року № 12473/13-01-04-07 в частині застосування штрафу у сумі 267313,97 грн;

- стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «РОМ ЛТД» витрати по сплаті судового збору у розмірі 4009,72 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» отримало податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22 листопада 2022 року № 12473/13-01-04-07 про застосування штрафу у сумі 267313,97 грн (далі також оскаржуване податкове повідомлення-рішення). Указане податкове повідомлення-рішення прийнято контролюючим органом на підставі акта № 12038/13-01-04-07/20796716 від 18 жовтня 2020 року «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ (зі змінами і доповненнями) ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» (далі також акт перевірки), згідно з яким камеральною перевіркою встановлено, що ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» відповідно до ст.192, ст.120, п.201.10 ст.201 та пп.69.1, 69.11 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України порушило граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, штрафна санкція становить 261168,61 грн.

Позивач насамперед звертає увагу суду на розбіжності у документах відповідача: відповідно до акта перевірки штрафна санкція становить 261168,61 грн, проте в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні сума штрафної санкції становить 267313,97 грн. Отже, один документ податкового органу суперечить іншому його ж документу.

Позивач не погоджується із викладеними в акті перевірки висновками, уважає, що такі суперечать законодавству України та не ґрунтуються на фактичних даних, а накладений штраф за порушення строків реєстрації податкових накладних є неправомірним з огляду на таке.

Всі податкові накладні за реєстраційні періоди 30 червня 2022 року та 31 серпня 2022 року були подані на реєстрацію у встановлений законодавством термін, тобто до 30 червня 2022 року та 31 серпня 2022 року відповідно, до кінця операційного дня (до 20:00 год). Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Отож, на думку позивача, безумовним є факт, що податкові накладні за вищезгадані операційні періоди подані із дотриманням граничних строків, передбачених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. Відповідно до положень податкового законодавства ці податкові накладні належить вважати зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, коли їх було надіслано на реєстрацію платником податків ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» на адресу контролюючого органу. Про причини затримки реєстрації таких позивачу нічого не відомо, його вини та факту порушення законодавства у спірному випадку немає.

Щодо податкових накладних за інші операційні періоди (30 квітня 2021 року, 30 квітня 2022 року, 30 червня 2022 року, 31 травня 2022 року, 31 липня 2022 року, 30 вересня 2022 року) з протермінуванням реєстрації понад 1 день позивач вказує, що Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі також Закон № 2260-ІХ) не скасовано п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, яким запроваджено звільнення від штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), вказана норма є чинною та змін не зазнала. При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2022 року № 630 строк дії карантину продовжено до 31 грудня 2022 року.

Позивач підсумовує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача в частині застосування до ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» штрафу в розмірі 267313,97 грн є протиправним та таким, що його належить скасувати, оскільки з боку позивача відсутній факт порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

З огляду на вищевикладене просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що порушення встановлених строків реєстрації податкових накладних платником податків свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу залежно від терміну такого порушення, що передбачено пп.120-1.1 п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України.

Відповідач зазначає, що відповідно до положень п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

Разом з тим Законом № 2260-ІХ з 27 травня 2022 року внесено зміни до п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідно до яких, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

З огляду на викладене відповідач зауважує, що позивач покликаючись у позовній заяві на норми п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України не враховує положення п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України. При цьому після отримання акта перевірки ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» при реалізації права на подання заперечень на акт перевірки не представив письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо інформації, яка спростовує наявність його вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Податкового кодексу України.

Щодо посилань позивача на своєчасне надсилання частини податкових накладних на реєстрацію відповідач зазначає, що на підтвердження своїх доводів позивач надає витяги з програмного забезпечення, з яких убачається відправлення податкових накладних на реєстрацію двічі, як в межах операційного дня, так і поза його межами. Дата та час відправлення, що фіксується КП «М.Е.DOC» залежить від систематичних налаштувань дати та часу на комп`ютері, з якого проводиться відправлення документа, та зазначається у вкладці «Очікується доставка». Отже, дата та час, зазначені у витягах з програмного забезпечення, які надані позивачем, можуть відрізнятися від фактичних, оскільки такі залежать від системних налаштувань комп`ютерної програми позивача, у зв`язку з чим такі не є належними та допустимими доказами виконання позивачем обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних. Також позивачем не надано належних та допустимих доказів наявності збоїв у роботі сервера ДПС України та протиправної бездіяльності з боку податкового органу, так само не пред`явлено суду доказів вжиття усіх залежних від нього заходів з метою своєчасного виконання обов`язку щодо реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі та необґрунтованого зволікання з направленням таких на реєстрацію.

Відповідач підсумовує, що усі наведені ним аргументи та надані докази вказують на безпідставність позовних вимог позивача, з огляду на що у задоволенні заявленого позову просить відмовити повністю.

На спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, позивач подав відповідь на відзив, в якій додатково, крім аргументів, наведених у позовній заяві, зазначає наступне.

Відповідач повідомляє, що 19 жовтня 2022 року ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» зареєструвало п`ять податкових накладних з порушенням правил реєстрації, за що на нього накладено штраф у розмірі 6145,36 грн. На дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а саме 22 листопада 2022 року до загальної суми штрафу, вказаної в акті перевірки (261168,61 грн), додано ще й штраф у розмірі 6145,36 грн, відтак загальна сума штрафу становить 267313,97 грн. Позивач заперечує проти такого твердження відповідача, оскільки податкові накладні за період 19 жовтня 2022 року фізично не можуть бути предметом камеральної перевірки, проведеної 18 жовтня 2022 року. У такому випадку податковий орган повинен провести нову перевірку.

Безпідставними є також покликання відповідача на те, що кожне наступне подання на реєстрацію податкової накладної скасовує попереднє, оскільки такі не узгоджуються із рекомендаціями, які надають офіційний бухгалтерський журнал ДЕБЕТ-КРЕДИТ та офіційний сайт ДПС України.

ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» працює з програмним забезпеченням від ТОВ «ФРЕДО», а не ТОВ «М.Е.DOC». Під час створення, підписання та відправлення податкової накладної дані про дату та годину беруться з даних системи FREDO, а не користувача.

Відповідач подав додаткові пояснення у справі, в яких, окрім аргументів, наведених у відзиві на позовну заяву, зазначає, що факт множинного скерування одних і тих самих податкових накладних на реєстрацію може вказувати виключно на проблеми з програмним забезпеченням позивача чи доступом до мережі інтернет, що й спричинило несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. При цьому ДПС України у спірний період не повідомляло про технічні збої в роботі Єдиного реєстру податкових накладних, що виключає будь-які можливості посилання позивача на несвоєчасну реєстрацію податкових накладних не з його вини. Також частина податкових накладних, зокрема №№ 1654, 1502, 1452, 1252, 1975, 1454, 1443, 1501, 1500, 1457, 1453, 1455 зареєстровані у день скерування їх на реєстрацію і таке скерування відбулося із пропуском для реєстрації податкових накладних.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 22 лютого 2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою судді від 01 березня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання. Запропоновано позивачу подати до суду усі докази щодо надіслання податкових накладних у встановлений законом термін на обґрунтування позовних вимог, в тому числі податкові накладні та квитанції про прийняття або неприйняття або зупинення реєстрації податкових накладних за спірний період. Запропоновано відповідачу подати до суду розрахунок штрафної санкції до спірного податкового повідомлення-рішення та пояснення щодо розбіжності між сумою штрафних санкцій в акті камеральної перевірки та сумою штрафних санкцій у спірному податковому повідомленні-рішенні.

В судовому засіданні, яке відбулося 02 травня 2023 року, суд заслухав усні пояснення представників позивача та відповідача, дослідив докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечив у повному обсязі, просив в його задоволенні відмовити.

У цьому ж судовому засіданні суд постановив прийняти рішення у строки, передбачені для справ, розгляд яких здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Головним державним інспектором Львівського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Львівській області Бігус Іванною Михайлівною проведено камеральну перевірку дотримання ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» (код ЄДРПОУ 20796716) вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями).

За результатами проведення указаної перевірки складено акт № 12038/13-01-04/20796716 від 18 жовтня 2022 року «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» (код ЄДРПОУ 20796716)».

Проведеною камеральною перевіркою встановлено, що ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» (код ЄДРПОУ 20796716) відповідно до ст.192, ст.120-1, п.201.10 ст.201 та підпунктів 69.1, 69.11 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України порушило граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, штрафна санкція становить 261168,61 грн.

07 листопада 2022 року ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» подало до Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області відповідь на акт (вих. № ЮР-07/11/22-11).

22 листопада 2022 року Головне управління Державної податкової служби України у Львівській області винесло податкове повідомлення-рішення № 12473/13-01-04-07, яким згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки № 12038/13-01-04/20796716 від 18 жовтня 2022 року встановлено порушення ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» граничних строків реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно зі статтею 120 Податкового кодексу України застосовано штраф у сумі 267313,97 грн за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Уважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що його належить скасувати, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22 листопада 2022 року № 12473/13-01-04-07 про застосування до ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» штрафу у сумі 267313,97 грн за порушення граничних строків реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до абз.2 пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктом 76.1 ст.76 ПК України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Згідно з п.76.2 ст.76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Пунктом 86.2 ст.86 ПК України встановлено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абз.1 п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

За змістом абз.4, 5 п.201.10 ст.201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Таким чином, продавець товарів/послуг зобов`язаний зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.

Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення ними вимог п.201.10 ст.201 ПК України.

Згідно з п.120-1.1 ст.120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Таким чином, на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.

Разом з тим згідно з п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Отже, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

У контексті застосування п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом якого, в цьому випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не для встановлення застосовності вказаної норми ПК України у правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Таким чином, суд доходить висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних починаючи з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 10 грудня 2021 року у справі № 420/10367/20.

Водночас Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Згідно з пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Відповідно до пп.69.1-1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Податковим кодексом України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності, та скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Зважаючи на наведене правове регулювання суд відхиляє доводи позивача, які фактично зводяться до того, що навіть після змін, унесених до ПК України Законом № 2260-ІХ, п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України у частині встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, продовжує свою дію.

Водночас аналіз наведених вище положень законодавства дає суду підстави дійти наступних висновків у частині, що стосуються граничних термінів реєстрації податкових накладних, складених платниками податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних:

- граничним терміном реєстрації податкових накладних, складених у період дії п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України щодо встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), крім тих, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року (дня набрання чинності Законом № 2260-ІХ), є 27 травня 2022 року;

- граничним терміном реєстрації податкових накладних, термін реєстрації яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року (дня набрання чинності Законом № 2260-ІХ), є 14 липня 2022 року включно;

- граничні терміни реєстрації податкових накладних, складених після 27 травня 2022 року визначаються у загальному порядку відповідно до абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Зі змісту акта перевірки суд встановив, що за наслідками камеральної перевірки позивача, податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог п.201.10 ст.201 ПК України в частині граничного терміну реєстрації в Єдиному реєстрі наступних податкових накладних:

- № 1501 від 09.04.2021, дата реєстрації 31.08.2022 3:51, кількість днів затримки 96, сума ПДВ 2103,75 грн, сума штрафу 841,50 грн;

- № 1502 від 12.04.2021, дата реєстрації 31.08.2022 3:51, кількість днів затримки 96, сума ПДВ 20474,00 грн, сума штрафу 8189,60 грн;

- № 1500 від 14.04.2021, дата реєстрації 31.08.2022 3:51, кількість днів затримки 96, сума ПДВ 701,25 грн, сума штрафу 280,5 грн;

- № 939 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 21602,65 грн, сума штрафу 2160,27 грн;

- № 883 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 2074,20 грн, сума штрафу 207,42 грн;

- № 938 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 12056,80 грн, сума штрафу 1205,68 грн;

- № 877 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 650,10 грн, сума штрафу 65,01 грн;

- № 921 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 156775,81 грн, сума штрафу 15667,58 грн;

- № 906 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 526,50 грн, сума штрафу 52,65 грн;

- № 909 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:13, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 61083,54 грн, сума штрафу 6108,35 грн;

- № 891 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 125,55 грн, сума штрафу 12,56 грн;

- № 884 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 12967,5 грн, сума штрафу 1296,75 грн;

- № 911 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:05, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 10625,00 грн, сума штрафу 1062,50 грн;

- № 896 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 50000,00 грн, сума штрафу 500,00 грн;

- № 893 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 230866,96 грн, сума штрафу 23086,70 грн;

- № 879 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 13000,00 грн, сума штрафу 1300,00 грн;

- № 863 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 25569,75 грн, сума штрафу 2556,98 грн;

- № 904 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 3111,50 грн, сума штрафу 31,15 грн;

- № 869 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:13, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 198,75 грн, сума штрафу 19,88 грн;

- № 905 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 12138,00 грн, сума штрафу 1213,80 грн;

- № 915 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 5000,00 грн, сума штрафу 500,00 грн;

- № 923 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 129,00 грн, сума штрафу 12,90 грн;

- № 872 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 332,50 грн, сума штрафу 33,25 грн;

- № 940 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 16597,25 грн, сума штрафу 1659,73 грн;

- № 875 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:10, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 4144,00 грн, сума штрафу 414,40 грн;

- № 895 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 195978,00 грн, сума штрафу 19597,80 грн;

- № 908 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 979,10 грн, сума штрафу 97,91 грн;

- № 941 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 3565,20 грн, сума штрафу 356,52 грн;

- № 934 від 02.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 3303,35 грн, сума штрафу 330,34 грн;

- № 876 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 309,50 грн, сума штрафу 30,95 грн;

- № 881 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:05, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 35289,38 грн, сума штрафу 3528,94 грн;

- № 902 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 7016,10 грн, сума штрафу 701,61 грн;

- № 748 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:05, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 35875,00 грн, сума штрафу 3587,50 грн;

- № 917 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 11666,67 грн, сума штрафу 1166,67 грн;

- № 912 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 1609,50 грн, сума штрафу 160,95 грн;

- № 916 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 119,26 грн, сума штрафу 1192,60 грн;

- № 864 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 9:39, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 900,00 грн, сума штрафу 90,00 грн;

- № 903 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:13, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 4040,02 грн, сума штрафу 404,00 грн;

- № 924 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:11, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 166666,67 грн, сума штрафу 16666,67 грн;

- № 942 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 7803,45 грн, сума штрафу 780,35 грн;

- № 784 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 5312,50 грн, сума штрафу 531,25 грн;

- № 899 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 18333,99 грн, сума штрафу 1833,40 грн;

- № 936 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 5635,90 грн, сума штрафу 563,59 грн;

- № 791 від 02.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 24172,40 грн, сума штрафу 2417,24 грн;

- № 873 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 369,25 грн, сума штрафу 36,93 грн;

- № 922 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 188,50 грн, сума штрафу 18,85 грн;

- № 866 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 1144,8 грн, сума штрафу 114,48 грн;

- № 874 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:06, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 15766,07 грн, сума штрафу 1576,61 грн;

- № 880 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:06, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 33933,63 грн, сума штрафу 3393,36 грн;

- № 862 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:06, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 42815,70 грн, сума штрафу 4281,57 грн;

- № 901 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 54125,00 грн, сума штрафу 5412,50 грн;

- № 897 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 10625,00 грн, сума штрафу 1062,50 грн;

- № 894 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 195622 грн, сума штрафу 19562,20 грн;

- № 865 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:08, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 1365 грн, сума штрафу 136,50 грн;

- № 867 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 6772,50 грн, сума штрафу 677,25 грн;

- № 882 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 27968,33 грн, сума штрафу 2796,83 грн;

- № 890 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:13, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 5750,00 грн, сума штрафу 575,00 грн;

- № 870 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 312,00 грн, сума штрафу 31,20 грн;

- № 871 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:05, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 156 грн, сума штрафу 15,60 грн;

- № 900 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 11686,67 грн, сума штрафу 1168,67 грн;

- № 836 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 33340,00 грн, сума штрафу 3334,00 грн;

- № 885 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 1215,95 грн, сума штрафу 121,60 грн;

- № 861 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:05, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 621,00 грн, сума штрафу 62,10 грн;

- № 886 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:07, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 116670,10 грн, сума штрафу 11667,01 грн;

- № 937 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 9883,85 грн, сума штрафу 988,39 грн;

- № 933 від 01.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 13003,25 грн, сума штрафу 130033 грн;

- № 878 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:03, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 1950,00 грн, сума штрафу 195 грн;

- № 920 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 116673,86 грн, сума штрафу 11667,39 грн;

- № 935 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 8:04, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 18082,04 грн, сума штрафу 1808,20 грн;

- № 1063 від 22.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:08, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 7330,90 грн, сума штрафу 733,09 грн;

- № 718 від 31.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022 3:02, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 2500,00 грн, сума штрафу 250 грн;

- № 1070 від 28.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:14, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 1087,75 грн, сума штрафу 108,78 грн;

- № 1067 від 28.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:14, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 10892,20 грн, сума штрафу 1089,22 грн;

- № 1065 від 24.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:14, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 13917,85 грн, сума штрафу 1391,79 грн;

- № 1064 від 23.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:09, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 20640,40 грн, сума штрафу 2064,04 грн;

- № 1046 від 28.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:14, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 47301,03 грн, сума штрафу 4730,10 грн;

- № 1020 від 22.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:05, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 1050,00 грн, сума штрафу 105,00 грн;

- № 1066 від 27.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:14, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 7292,50 грн, сума штрафу 729,25 грн;

- № 1068 від 29.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:13, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 3029,50 грн, сума штрафу 302,95 грн;

- № 980 від 28.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:09, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 9038,80 грн, сума штрафу 903,88 грн;

- № 1069 від 30.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 8:08, кількість днів затримки 3, сума ПДВ 16451,90 грн, сума штрафу 1645,19 грн;

- № 1252 від 13.07.2022, дата реєстрації 10.08.2022 11:47, кількість днів затримки 10, сума ПДВ 29800,45 грн, сума штрафу 2980,05 грн;

- № 1615 від 10.08.2022, дата реєстрації 01.09.2022 9:17, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 9640,10 грн, сума штрафу 964,01 грн;

- № 1618 від 15.08.2022, дата реєстрації 01.09.2022 9:17, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 13803,00 грн, сума штрафу 1380,30 грн;

- № 1617 від 12.08.2022, дата реєстрації 01.09.2022 9:17, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 6162,30 грн, сума штрафу 616,23 грн;

- № 1616 від 11.08.2022, дата реєстрації 01.09.2022 9:17, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 9245,00 грн, сума штрафу 924,50 грн;

- № 1254 від 01.08.2022, дата реєстрації 01.09.2022 9:21, кількість днів затримки 1, сума ПДВ 1880,00 грн, сума штрафу 188,00 грн;

- № 1443 від 20.07.2022, дата реєстрації 17.08.2022 2:40, кількість днів затримки 2, сума ПДВ 8972,55 грн, сума штрафу 896,26 грн;

- № 1452 від 26.07.2022, дата реєстрації 17.08.2022 8:02, кількість днів затримки 2, сума ПДВ 50000,20 грн, сума штрафу 5000,02 грн;

- № 1457 від 26.07.2022, дата реєстрації 17.08.2022 2:30, кількість днів затримки 2, сума ПДВ 50000,20 грн, сума штрафу 5000,02 грн;

- № 1453 від 28.07.2022, дата реєстрації 13.09.2022 11:15, кількість днів затримки 29, сума ПДВ 10003,60 грн, сума штрафу 2000,72 грн;

- № 1454 від 28.07.2022, дата реєстрації 13.09.2022 11:04, кількість днів затримки 29, сума ПДВ 10003,60 грн, сума штрафу 2000,72 грн;

- № 1654 від 06.04.2022, дата реєстрації 06.09.2022 2:45, кількість днів затримки 54, сума ПДВ 77591,49 грн, сума штрафу 23277,45 грн;

- № 1455 від 18.07.2022, дата реєстрації 17.08.2022 2:56, кількість днів затримки 2, сума ПДВ 4,79 грн, сума штрафу 0,48 грн;

- № 1975 від 13.09.2022, дата реєстрації 04.10.2022 4:01, кількість днів затримки 4, сума ПДВ 25840,38 грн, сума штрафу 2584,04 грн.

З наведеного слідує, що предметом камеральної перевірки позивача були податкові накладні, складені у наступні періоди:

- у період дії п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України щодо встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), крім тих, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року (дня набрання чинності Законом № 2260-ІХ) податкові накладні: № 1501 від 09.04.2021, № 1502 від 12.04.2021, № 1500 від 14.04.2021;

- у період починаючи з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року (дня набрання чинності Законом № 2260-ІХ) податкова накладна № 1654 від 06.04.2022;

- після 27 травня 2022 року податкові накладні № 939 від 09.06.2022, № 883 від 15.06.2022, № 938 від 08.06.2022, № 877 від 07.06.2022, № 921 від 15.06.2022, № 906 від 08.06.2022, № 909 від 08.06.2022, № 891 від 06.06.2022, № 884 від 15.06.2022, № 911 від 09.06.2022, № 896 від 07.06.2022, № 893 від 07.06.2022, № 879 від 03.06.2022, № 863 від 15.06.2022, № 904 від 10.06.2022, № 869 від 10.06.2022, № 905 від 10.06.2022, № 915 від 03.06.2022, № 923 від 14.06.2022, № 872 від 15.06.2022, № 940 від 10.06.2022, № 875 від 03.06.2022, № 895 від 14.06.2022, № 908 від 10.06.2022, № 941 від 14.06.2022, № 934 від 02.06.2022, № 876 від 06.06.2022, № 881 від 14.06.2022, № 902 від 03.06.2022, № 748 від 09.06.2022, № 917 від 15.06.2022, № 912 від 06.06.2022, № 916 від 09.06.2022, № 864 від 07.06.2022, № 903 від 10.06.2022, № 924 від 13.06.2022, № 942 від 15.06.2022, № 784 від 06.06.2022, № 899 від 06.06.2022, № 936 від 06.06.2022, № 791 від 02.06.2022, № 873 від 08.06.2022, № 922 від 14.06.2022, № 866 від 08.06.2022, № 874 від 09.06.2022, № 880 від 06.06.2022, № 862 від 08.06.2022, № 901 від 15.06.2022, № 897 від 15.06.2022, № 894 від 10.06.2022, № 865 від 08.06.2022, № 867 від 15.06.2022, № 882 від 15.06.2022, № 890 від 06.06.2022, № 870 від 03.06.2022, № 871 від 14.06.2022, № 900 від 14.06.2022, № 836 від 06.06.2022, № 885 від 15.06.2022, № 861 від 14.06.2022, № 886 від 08.06.2022, № 937 від 07.06.2022, № 933 від 01.06.2022, № 878 від 15.06.2022, № 920 від 15.06.2022, № 935 від 03.06.2022, № 1063 від 22.06.2022, № 718 від 31.05.2022, № 1070 від 28.06.2022, № 1067 від 28.06.2022, № 1065 від 24.06.2022, № 1064 від 23.06.2022, № 1046 від 28.06.2022, № 1020 від 22.06.2022, № 1066 від 27.06.2022, № 1068 від 29.06.2022, № 980 від 28.06.2022, № 1069 від 30.06.2022, № 1252 від 13.07.2022, № 1615 від 10.08.2022, № 1618 від 15.08.2022, № 1617 від 12.08.2022, № 1616 від 11.08.2022, № 1254 від 01.08.2022, № 1443 від 20.07.2022, № 1452 від 26.07.2022, № 1457 від 26.07.2022, № 1453 від 28.07.2022, № 1454 від 28.07.2022, № 1455 від 18.07.2022, № 1975 від 13.09.2022.

Граничним терміном реєстрації податкових накладних № 1501 від 09.04.2021, № 1502 від 12.04.2021, № 1500 від 14.04.2021 (оскільки такі складені у період дії п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України щодо встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), крім тих, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року), є 27 травня 2022 року. Однак такі податкові накладні зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних 31 серпня 2022 року, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації. Кількість днів затримки становить 96 днів, що відображено податковим органом в акті перевірки.

Граничним терміном реєстрації податкової накладної № 1654 від 06.04.2022 (оскільки термін її реєстрації припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року), є 14 липня 2022 року включно. Однак така податкова накладна зареєстрована позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних 06 вересня 2022 року, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації. Кількість днів затримки становить 54 дні, що відображено податковим органом в акті перевірки.

Граничним терміном реєстрації податкових накладних № 718 від 31.05.2022, № 1063 від 22.06.2022, № 1070 від 28.06.2022, № 1067 від 28.06.2022, № 1065 від 24.06.2022, № 1064 від 23.06.2022, № 1046 від 28.06.2022, № 1020 від 22.06.2022, № 1066 від 27.06.2022, № 1068 від 29.06.2022, № 980 від 28.06.2022, № 1069 від 30.06.2022, № 1252 від 13.07.2022, № 1443 від 20.07.2022, № 1452 від 26.07.2022, № 1457 від 26.07.2022, № 1453 від 28.07.2022, № 1454 від 28.07.2022, № 1455 від 18.07.2022, № 1975 від 13.09.2022 (оскільки такі складені після 27 травня 2022 року), є: 1) останній день (включно) календарного місяця складення (для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця); 2) до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем складення (для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця). Однак такі податкові накладні зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних термінів реєстрації на 1, 3, 4, 10, 29 днів, що відображено податковим органом в акті перевірки.

Жодних доказів подання на реєстрацію податкових накладних № 1501 від 09.04.2021, № 1502 від 12.04.2021, № 1500 від 14.04.2021, № 1654 від 06.04.2022, № 718 від 31.05.2022, № 1063 від 22.06.2022, № 1070 від 28.06.2022, № 1067 від 28.06.2022, № 1065 від 24.06.2022, № 1064 від 23.06.2022, № 1046 від 28.06.2022, № 1020 від 22.06.2022, № 1066 від 27.06.2022, № 1068 від 29.06.2022, № 980 від 28.06.2022, № 1069 від 30.06.2022, № 1252 від 13.07.2022, № 1443 від 20.07.2022, № 1452 від 26.07.2022, № 1457 від 26.07.2022, № 1453 від 28.07.2022, № 1454 від 28.07.2022, № 1455 від 18.07.2022, № 1975 від 13.09.2022 у межах граничних строків реєстрації позивачем не надано.

Єдиний аргумент позивача, яким він обґрунтовує відсутність підстав для накладення штрафу за порушення граничних термінів реєстрації згаданих податкових накладних зводиться до того, що навіть після змін, унесених до ПК України Законом № 2260-ІХ, п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України у частині встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, продовжує свою дію. Однак такий аргумент позивача суд відхиляє, позаяк правову оцінку такому аргументу суд уже надав вище, проаналізувавши відповідні норми Закону № 2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, та дійшовши висновку про те, що вказаним нормативно-правовим актом поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Податковим кодексом України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, та скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Зважаючи на викладене, та беручи до уваги порушення позивачем граничних термінів, передбачених статтею 201 ПК України, для реєстрації податкових накладних № 1501 від 09.04.2021, № 1502 від 12.04.2021, № 1500 від 14.04.2021, № 1654 від 06.04.2022, № 718 від 31.05.2022, № 1063 від 22.06.2022, № 1070 від 28.06.2022, № 1067 від 28.06.2022, № 1065 від 24.06.2022, № 1064 від 23.06.2022, № 1046 від 28.06.2022, № 1020 від 22.06.2022, № 1066 від 27.06.2022, № 1068 від 29.06.2022, № 980 від 28.06.2022, № 1069 від 30.06.2022, № 1252 від 13.07.2022, № 1443 від 20.07.2022, № 1452 від 26.07.2022, № 1457 від 26.07.2022, № 1453 від 28.07.2022, № 1454 від 28.07.2022, № 1455 від 18.07.2022, № 1975 від 13.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд уважає, що податковий орган правомірно застосував до позивача штрафні санкції за таке порушення, склад якого визначений статтею 120-1 ПК України.

Щодо решти податкових накладних, а саме: № 939 від 09.06.2022, № 883 від 15.06.2022, № 938 від 08.06.2022, № 877 від 07.06.2022, № 921 від 15.06.2022, № 906 від 08.06.2022, № 909 від 08.06.2022, № 891 від 06.06.2022, № 884 від 15.06.2022, № 911 від 09.06.2022, № 896 від 07.06.2022, № 893 від 07.06.2022, № 879 від 03.06.2022, № 863 від 15.06.2022, № 904 від 10.06.2022, № 869 від 10.06.2022, № 905 від 10.06.2022, № 915 від 03.06.2022, № 923 від 14.06.2022, № 872 від 15.06.2022, № 940 від 10.06.2022, № 875 від 03.06.2022, № 895 від 14.06.2022, № 908 від 10.06.2022, № 941 від 14.06.2022, № 934 від 02.06.2022, № 876 від 06.06.2022, № 881 від 14.06.2022, № 902 від 03.06.2022, № 748 від 09.06.2022, № 917 від 15.06.2022, № 912 від 06.06.2022, № 916 від 09.06.2022, № 864 від 07.06.2022, № 903 від 10.06.2022, № 924 від 13.06.2022, № 942 від 15.06.2022, № 784 від 06.06.2022, № 899 від 06.06.2022, № 936 від 06.06.2022, № 791 від 02.06.2022, № 873 від 08.06.2022, № 922 від 14.06.2022, № 866 від 08.06.2022, № 874 від 09.06.2022, № 880 від 06.06.2022, № 862 від 08.06.2022, № 901 від 15.06.2022, № 897 від 15.06.2022, № 894 від 10.06.2022, № 865 від 08.06.2022, № 867 від 15.06.2022, № 882 від 15.06.2022, № 890 від 06.06.2022, № 870 від 03.06.2022, № 871 від 14.06.2022, № 900 від 14.06.2022, № 836 від 06.06.2022, № 885 від 15.06.2022, № 861 від 14.06.2022, № 886 від 08.06.2022, № 937 від 07.06.2022, № 933 від 01.06.2022, № 878 від 15.06.2022, № 920 від 15.06.2022, № 935 від 03.06.2022, № 1615 від 10.08.2022, № 1618 від 15.08.2022, № 1617 від 12.08.2022, № 1616 від 11.08.2022, № 1254 від 01.08.2022, суд зазначає таке.

Усі вищевказані податкові накладні направлялися позивачем на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних за допомогою комп`ютерної програми FREDO у межах граничних строків реєстрації, визначених статтею 201 ПК України, що підтверджується доданими позивачем до позовної заяви знімками екрану. Однак квитанції про прийняття або неприйняття цих податкових накладних не були направлені позивачу протягом операційного дня.

Ураховуючи викладене, а також те, що позивачем вжито всіх можливих та залежних від нього заходів для проведення своєчасної реєстрації спірних податкових накладних, що підтверджено належними та допустимими доказами, суд дійшов переконання, що вказане виключає висновок про наявність у діях позивача, як платника податку, порушень діючого законодавства України щодо реєстрації цих податкових накладних в Єдиному реєстрі.

За таких обставин податковий орган неправомірно застосував до позивача штрафні санкції за порушення, склад якого визначений статтею 120-1 ПК України, у частині, яка розглядається судом.

Посилання відповідача на те, що дата та час відправлення, що фіксується КП «М.Е.DOC» залежить від систематичних налаштувань дати та часу на комп`ютері, з якого проводиться відправлення документа, та зазначається у вкладці «Очікується доставка», а отже, дата та час, зазначені у витягах з програмного забезпечення, які надані позивачем, можуть відрізнятися від фактичних, оскільки такі залежать від системних налаштувань комп`ютерної програми позивача, у зв`язку з чим такі не є належними та допустимими доказами виконання позивачем обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних, суд оцінює критично.

Адже як слідує із матеріалів справи ТОВ ВКФ «РОМ ЛТД» працює з програмним забезпеченням FREDO, а не «М.Е.DOC». Під час створення, підписання та відправлення податкової накладної дані про дату та годину беруться з даних системи FREDO, а не користувача, що підтверджується долученим позивачем до матеріалів справи знімком екрана, зі змісту якого чітко видно, що незважаючи на дату та час, які налаштовані на робочому столі користувача ПК, під час підписання та відправлення податкової накладної на реєстрацію використовуються реальні дата та час.

Стосовно аргументів відповідача про те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів наявності збоїв у роботі сервера ДПС України, суд зазначає, що відсутність факту направлення позивачу протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних не може беззаперечно свідчити про наявність збоїв у роботі сервера ДПС, а може бути пов`язана також з іншими непередбачуваними обставинами. Однак у будь-якому випадку такі обставини не залежать від волі позивача, з огляду на належне підтвердження ним факту направлення на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня у межах граничних строків реєстрації, визначених статтею 201 ПК України.

Щодо доводу відповідача про те, що позивачем не пред`явлено суду доказів вжиття усіх залежних від нього заходів з метою своєчасного виконання обов`язку щодо реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі, то такі є помилковими, оскільки спростовуються доданими позивачем до позовної заяви знімками екрана, мова про які йшла вище та оцінка яким надана судом.

Стосовно покликань позивача на розбіжності у документах відповідача, які полягають у тому, що відповідно до акта перевірки сума штрафної санкції становить 261168,61 грн, проте в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні сума штрафної санкції становить 267313,97 грн суд зазначає таке.

Дійсно, в акті камеральної перевірки позивача від 18 жовтня 2022 року зазначено, що штрафна санкція за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, описаних у акті, становить 261168,61 грн, натомість оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано штраф у розмірі 267313,97 грн.

З метою з`ясування вказаної розбіжності суд ухвалою від 01 березня 2023 року витребував у відповідача пояснення щодо розбіжності між сумою штрафних санкцій в акті камеральної перевірки та сумою штрафних санкцій у спірному податковому повідомленні-рішенні.

На виконання вимог цієї ухвали до матеріалів позовної заяви відповідач додав висновок Управління правового забезпечення ГУ ДПС у Львівській області від 07 березня 2023 року № 1209-13-01-04-07, в якому вказано, що відповідно до акту камеральної перевірки від 18.10.2022 № 12038/13-01-01-04-07 не було враховано податкові накладні № 4500 на суму ПДВ 25 грн, № 4502 на суму ПДВ 2850,08 грн, № 4504 на суму ПДВ 5115,00 грн, № 4501 на суму ПДВ 7333,33 грн, № 4503 на суму ПДВ 40,00 грн, оскільки їхня дата реєстрації припадає на 19.10.2022. При формуванні податкового повідомлення-рішення від 22.11.2022 № 12473/13-01-04-07 згідно з ІКС «Податковий блок» в автоматизованому режимі було враховано вищенаведені податкові накладні.

З цього приводу суд відзначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем на підставі акта перевірки від 18 жовтня 2022 року № 12038/13-01-01-04-07, в якому описані всі ті податкові накладні, які були предметом камеральної перевірки позивача. Податкові накладні № 4500 31.12.2021 на суму ПДВ 25 грн, № 4502 31.12.2021 на суму ПДВ 2850,08 грн, № 4504 31.12.2021 на суму ПДВ 5115,00 грн, № 4501 31.12.2021 на суму ПДВ 7333,33 грн, № 4503 31.12.2021 на суму ПДВ 40 грн в акті перевірки від 18 жовтня 2022 року не зазначені, а отже такі не були предметом камеральної перевірки позивача, яка відбулася 18 жовтня 2022 року. За таких обставин штраф за порушення граничних термінів реєстрації згаданих податкових накладних неправомірно включений податковим органом до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Підсумовуючи викладене вище, суд доходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним лише у частині застосування до позивача штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних № 1501 від 09.04.2021, № 1502 від 12.04.2021, № 1500 від 14.04.2021, № 1654 від 06.04.2022, № 718 від 31.05.2022, № 1063 від 22.06.2022, № 1070 від 28.06.2022, № 1067 від 28.06.2022, № 1065 від 24.06.2022, № 1064 від 23.06.2022, № 1046 від 28.06.2022, № 1020 від 22.06.2022, № 1066 від 27.06.2022, № 1068 від 29.06.2022, № 980 від 28.06.2022, № 1069 від 30.06.2022, № 1252 від 13.07.2022, № 1443 від 20.07.2022, № 1452 від 26.07.2022, № 1457 від 26.07.2022, № 1453 від 28.07.2022, № 1454 від 28.07.2022, № 1455 від 18.07.2022, № 1975 від 13.09.2022.

Вирішуючи питання про можливість визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині застосування до позивача штрафу за порушення, наявність якого судом не встановлено, та залишення його в силі у частині застосування штрафу за порушення, з фактом якого суд погоджується, суд відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України враховує позицію Верховного Суду щодо застосування норм права, відповідно до якої «… спірне податкове повідомлення-рішення фіскального органу підлягає скасуванню не через відсутність у платника вказаного податкового обов`язку, а через висновок про неправильний розрахунок відповідачем суми податкового зобов`язання» (див. для прикладу постанови від 06 лютого 2018 року у справі № 826/15139/16, від 17 квітня 2018 року у справі № 2а-10031/12/2670).

Такий підхід узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».

Зважаючи на те, що зроблений податковим органом розрахунок штрафу за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних є неправильним через те, що частина порушень податкового законодавства позивачем не знайшли свого підтвердження у процесі розгляду справи, а частина штрафу включена до податкового повідомлення-рішення за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, які не були предметом камеральної перевірки, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення повністю.

За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені обставини та наведені правові положення, суд доходить висновку, що відповідачем не дотримано наведені приписи частини 2 статті 2 КАС України, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо інших доводів сторін, які викладені у позовній заяві, відзиві, відповіді на відзив та письмових додаткових поясненнях, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов`язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.

Тому за наведених вище підстав, якими суд обґрунтував своє рішення, не є необхідним надавати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у справі.

Відповідно до вимог частини 1, пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (абзац перший частини 1 статті 139 КАС України).

Суд встановив, що при зверненні з цим позовом до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 4009,72 грн. Оскільки позов задоволено у повному обсязі, то за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області на користь позивача належить стягнути 4009,72 грн сплаченого судового збору.

Докази понесення сторонами витрат, пов`язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл також не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «РОМ ЛТД» (вул. Широка, 1, м. Львів, 79025) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22 листопада 2022 року № 12473/13-01-04-07 про застосування штрафу у сумі 267313,97 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ ВП 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «РОМ ЛТД» (вул. Широка, 1, м. Львів, 79025, код ЄДРПОУ 20796716) 4009,72 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повне рішення складено 25 липня 2023 року.

Суддя Клименко О.М.

Дата ухвалення рішення25.07.2023
Оприлюднено28.07.2023
Номер документу112437441
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)