Рішення
від 26.07.2023 по справі 398/1617/23
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/1617/23

провадження №: 2/398/1431/23

РІШЕННЯ

Іменем України

"26" липня 2023 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Молонової Ю.В.,

при секретарі Борозні Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрія в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , до Пантаївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2023 року ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , звернулася до суду із позовом до Пантаївської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Салехард, Ямало-Ненецького автономного округу Російської Федерації. Після смерті брата залишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка з кадастровим номером 3522281200:02:000:0196, загальною площею 5,30 га, яка знаходиться на території Диківської сільської ради Кіровоградської області. ОСОБА_3 тривалий час проживав на території Російської Федерації. Померлий був зареєстрований по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , проживав та був зареєстрований один. Від імені померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 заповіт не складався і не посвічувався. Після смерті ОСОБА_3 спадщину ніхто не прийняв. Позивачем було пропущено строк прийняття спадщини, оскільки з березня 2020 року в Україні були введені карантинні заходи. Свідоцтво про смерть ОСОБА_3 було отримано позивачем 28.01.2021 року. Після отримання свідоцтва про смерть позивач звернулась до Другої Олександрійської державної нотаріальної контори Кіровоградської області для прийняття спадщини, однак 15.02.2023 р. отримала лист, яким їй було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , так як не було подано заяви про прийняття спадщини протягом 6-ти місяців з дня смерті та не була зареєстрована зі спадкодавцем на момент його смерті. Таким чином, позивач пропустила строк для прийняття спадщини у зв`язку із введеними в державі карантинними обмеженнями та проживанням померлого за межами території України, тобто з поважних причин.

Ухвалою судді від 31.03.2023 по вищевказаній цивільній справі відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, копія якої була направлена сторонам та відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем відзив на позовну заяву не наданий.

Ухвалою суду від 30.06.2023 підготовче провадження по справі закрито та справа призначена до судового розгляду.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують, просять позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та 13.09.1986 року уклала шлюб з ОСОБА_5 , після чого змінила прізвище на ОСОБА_6 (а.с.3-6).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 26.11.2020, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Салехард, Ямало-Ненецького автономного округу, Російська Федерація (а.с.7-8).

Згідно копії державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 019653, ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 5,30 га, розташована на території Диківської сільської Ради, ділянка № НОМЕР_2 , для ведення товарного сільсько-господарського виробництва (а.с.9).

Згідно копії довідки Пантаївської селищної ради №9 від 13.02.2023, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований з 10.03.1990 року по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 . На момент смерті проживав та був зареєстрований один. Проживав за вказаною адресою до 2002 року. Від імені ОСОБА_3 . Диківською сільською радою заповіт не складався і не посвідчувався (а.с.10).

Листом від 15.02.2023 № 183/02-31, ОСОБА_7 , завідуюча Другої олександрійської державної нотаріальної контори, повідомила ОСОБА_1 про неможливість видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , так як вона не подала на протязі 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця заяви про прийняття спадщини.

У судовому засіданні при дослідженні матеріалів справи було встановлено, що позивач дійсно пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті свого брата.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до частин першої, другої статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу ).

Згідно зі ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 постанови пленуму Верховного суду України 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Приписи ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Суд, дослідивши матеріали справи, перевіривши докази, вважає, що позивачем пропущено строк для прийняття спадщини з поважних причин, у зв`язку з чим вона була позбавлена можливості своєчасно звернутися до нотаріальної контори і тому потрібно визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , до Пантаївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю в два місяці, після набрання законної сили цим рішенням, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її брата ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Салехард, Ямало-Ненецького автономного округу, Російська Федерація.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Ю.В. Молонова

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.07.2023
Оприлюднено28.07.2023
Номер документу112448777
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —398/1617/23

Рішення від 26.07.2023

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 30.06.2023

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 31.03.2023

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні