Рішення
від 28.07.2023 по справі 904/297/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.07.2023м. ДніпроСправа № 904/297/23

за позовом Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", м. Київ

до відповідачів:

1. Приватного акціонерного товариства "Ремонтно - Механічний завод", м. Дніпро

2. ОСОБА_1 , м. Підгородне, Дніпропетровська область

про стягнення боргу за Генеральним договором про надання банківських послуг

Суддя Ярошенко В.І.

Без участі (повідомлення) представників сторін

ПРОЦЕДУРА

Акціонерне товариство "Перший Український міжнародний банк" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача-1: Приватного акціонерного товариства "Ремонтно - Механічний завод" та відповідача-2: ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути заборгованість за Генеральним договором про надання банківських послуг у розмірі 97 367, 29 грн, яка складається з заборгованості за сумою кредиту - 94 217, 94 грн та заборгованості за процентами за користування кредитом - 3 149, 35 грн.

Ухвалою суду від 04.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня отримання даної ухвали.

Оскільки на дату спливу встановленого законом шістдесятиденного строку для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження у суду були відсутніми відомості стосовно належного повідомлення відповідача-2 про розгляд даної справи та можливість подання до суду заяв по суті справи, судом застосовано принцип розумного строку тривалості провадження для надання можливості обом учасникам справи скористатись своїми процесуальними правами, що є необхідним заходом дотримання таких засад господарського судочинства як змагальність сторін та рівність учасників процесу під час розгляду даної справи. Наведене відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини, які згідно з приписами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами при розгляді справ як джерело права.

05.06.2023 від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву.

19.06.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив.

Щодо повідомлення відповідача-2 суд зазначає, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного його повідомлення про розгляд цієї справи.

Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Ухвала суду від 04.04.2023 була надіслана відповідачу-2 на адресу, що підтверджені даними з Єдиного державного демографічного реєстру, а саме: ОСОБА_1 на адресу проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального суду України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

При цьому, частина 7 статті 120 Господарського процесуального суду України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

14.07.2023 на адресу суду повернулася направлена відповідачу конверт із копією ухвали суду від 04.04.2023, до яких відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення - "за закінченням терміну зберігання".

Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача-2 про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача викладена у позовній заяві та у відповіді на відзив

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем-1 зобов`язань за договором про надання банківської послуги № МБ-ZАР-ГЛ-КФ-590/1 від 31.05.2022, забезпеченим договором поруки № МБ-ZАР-ГЛ-КФ-590/1/КЛ-1 від 31.05.2022, укладеним із відповідачем-2 ОСОБА_1 .

Позиція відповідача-1

Відповідач-1 просить відмовити у задоволенні позовних вимог зазначаючи, що частково погасив заборгованість відповідно платіжної інструкції № TR.58862562.49170.9362 від 10.05.2023 на суму 33 536 грн.

Позиція відповідача-2

Відповідач-2 не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

31.05.2022 між Акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний Банк» (далі - банк, кредитор, АТ «ПУМБ») та Приватним акціонерним товариством «Ремонтно-механічний завод» (далі - клієнт, позичальник) був укладений Генеральний договір про надання банківських послуг № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1 (далі - генеральний договір), відповідно до умов якого банк зобів`язався надати клієнту банківські послуги, а клієнт зобів`язався прийняти банківські послуги та належним чином виконувати зобів`язання, що встановлені в генеральному договорі, правилах та договорах про надання банківських послуг, в тому числі, своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату банківських послуг (пункт 2.2 генерального договору).

Термін «Правила» використовується в цьому договорі в наступному значенні: Правила надання банківських послуг за активними банківськими операціями корпоративних клієнтів малого бізнесу, що розміщується на інтернет-сайті Банку за адресою: https://www.pumb.ua/, далі за текстом - правила). Всі інші терміни, що використовуються і цьому договорі, мають значення, наведене у правилах (пункт 2.1 генерального договору).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 генерального договору генеральний ліміт складає 100 000 000 гривень, дата закінчення строку дії генерального ліміту 25.04.2023.

Максимальна процентна ставка за договором 40 % річних (пункт 1.3 генерального договору).

За змістом пункту 2.5 генерального договору надання банківських послуг здійснюється в межах розміру та строку дії Генерального ліміту, визначених цим договором.

За умовами пунктів 3.1, 3.2 генерального договору його підписанням клієнт підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну, остаточну безстрокову і безвідкличну згоду з усіма умовами правил. З моменту укладання генерального договору правила стають його невід`ємною частиною. Підписанням генерального договору клієнт підтверджує отримання ним у день підписання генерального договору (за обраним ним способом) тексту правил.

В рамках генерального договору між банком та позичальником в особі ОСОБА_2 були укладені договори про надання банківської послуги - кредитної лінії № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1/КЛ-1 від 31.05.2022.

Згідно пункту 1.1 договору про надання банківської послуги - кредитної лінії № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1/КЛ-1 від 31.05.2022, ліміт банківської послуги становить 130 500 грн; дата припинення чинності ліміту банківської послуги 25.11.2022 включно; розмір стандартної процентної ставки 18 % річних; розмір ставки на прострочену заборгованість 18 % річних.

Згідно з п. 11.2.9 Правил нарахування процентів за кредитом здійснюється у валюті банківської послуги за фактичну кількість днів користування кредитом в розрахунковому періоді, виходячи з 365 днів у році, якщо банківську послугу надано у національній валюті України, або 360 днів у році, якщо банківську послугу надано у іншій валюті.

Умовами пункту 11.2.10 Правил встановлено, що проценти за користування кредитом нараховуються Банком щоденно на суму залишку заборгованості Клієнта за банківською послугою на кінець операційного дня.

Нараховані проценти за відповідний розрахунковий період сплачуються Клієнтом щомісячно не пізніше 25 числа кожного місяця включно. У разі, якщо дата сплати процентів або комісійної винагороди припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, датою сплати процентів/комісійної винагороди встановлюється наступний банківський день (пункт 11.2.11 Правил).

Пунктом 11.2.12 Правил встановлено, що закінчення строку падання банківської послуги не звільняє Клієнта від обов`язку сплачувати на користь Банку проценти за користування Банківською послугою за весь час прострочення Клієнтом погашення заборгованості за Банківською послугою.

Згідно пп. 9.2.1 п.9 Правил у випадку виникнення будь-якої із зазначених несприятливих подій банк набуває право вимагати від клієнта достроково повернути виданий клієнту кредит, а клієнт зобов`язаний, незважаючи на положення цих Правил та положення відповідних договорів про надання банківських послуг, виконати таку вимогу банку і повернути суму кредиту в повному обсязі разом із платою за кредит і штрафними санкціями, що підлягають сплаті клієнтом на користь банку згідно Генерального договору, в строк не пізніше 3 банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги.

Як вбачається з матеріалів справи позивач на виконання взятих на себе зобов`язань за Генеральним договором про надання банківських послуг № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1 від 31.05.2022 та Правилами надав Приватному акціонерному товариству «Ремонтно-механічний завод» (позичальнику) відповідно до договору про надання банківської послуги - кредитної лінії № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1 від 31.05.2022 кредитні кошти в розмірі 130 500, що підтверджується платіжною інструкцією № TR.58863748.147863.27112 від 08.06.2022, а також виписками по рахунках.

Відповідно до наявних у матеріалах справи виписок по особовому рахунку позичальника, Приватним акціонерним товариством «Ремонтно-механічний завод» допущено прострочення виконання зобов`язань щодо своєчасної сплати основної суми кредиту та процентів за користування кредитом.

06.05.2022 позивач направив позичальнику повідомлення про дострокове повернення кредиту за вих. № КНО-61.1.3.3/127 від 03.10.2022.

Відповідно до пунктів 17.4. та 17.5. Правил, будь-які повідомлення, що направляються сторонами одна одній у зв`язку з Генеральним договором про надання банківських послуг, та/або цими Правилами, та/або договором про надання банківської послуги/ повинні бути викладені в письмовій формі та будуть вважатися поданими належним чином, якщо вони надіслані:

для повідомлень у паперовій формі - рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу сторони, зазначену у Генеральному договорі про надання банківських послуг чи договорі про надання банківської послуги. Датою отримання таких повідомлень вважається дата їх особистого вручення; датою отримання повідомлення, направленого банком клієнту вважається сьомий календарний день з дати реєстрації рекомендованого листа з повідомленням у відділенні поштового зв`язку;

для повідомлень в електронній формі - засобами системи дистанційного обслуговування клієнтів, запровадженої у банку (зокрема, система "Клієнт-Банк"/"Інтернет Банкінг" тощо), системи електронного документообігу "Вчасно" (https://vchasno.ua/). Сторони погодили, що датою отримання таких повідомлень вважається дата його відправлення (якщо таке відправлення було здійснене до спливу банківського дня) або наступний банківський день (якщо відправлення було здійснене після спливу банківського дня) або перший за днем відправлення банківський день (якщо відправлення було здійснене у вихідний, святковий або інший неробочий день).

Отже, відповідності з вимогами п.14.5. Правил, повідомлення про дострокове повернення кредиту вважається отриманим Приватним акціонерним товариством «Ремонтно-механічний завод» 10.10.2022 та, відповідно, відповідач-1 зобов`язаний був достроково повернути отримані від Банку кредитні кошти в повному обсязі з нарахованими процентами за користування кредитом.

Проте, відповідач-1 вимоги позивача не виконав, а відтак відповідно до пп.9.2.1 п.9 Правил починаючи з 14.10.2022 заборгованість Приватного акціонерного товариства «Ремонтно-механічний завод» за основною сумою кредиту є простроченою.

З метою забезпечення належного виконання Позичальником кредитних зобов`язань між Банком та ОСОБА_1 (далі відповідач-2, Поручитель) було укладено Договір поруки № МБ-ZАР-П-КФ-590/1/КЛ-1 від 31.05.2022.

Відповідно до умов пункту 1.1 договору поруки, Поручитель поручається перед Кредитором за виконання зобов`язань позичальника в повному обсязі, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат кредитора тощо.

Згідно із пунктом 1.2 договору поруки у разі порушення позичальником зобов`язань, що випливають з Генерального договору Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні з позичальником боржники.

За змістом пункту 2.1 договору поруки, в разі порушення зобов`язання боржником (у тому числі невиконання та/або неналежного виконання боржником зобов`язання у строки, визначені договором, з якого випливає зобов`язання), поручитель зобов`язаний в перший день порушення боржником зобов`язання (або певної його частини) виконати таке зобов`язання (або певну його частину) незалежно від факту направлення йому кредитором відповідної вимоги. При цьому кредитор не зобов`язаний підтверджувати буд-яким чином факт порушення зобов`язання боржником.

Відповідно до приписів пункту 5.1 договору поруки будь - які повідомлення та/або документи, що направляються сторонами одна одній у зв`язку з цим договором, повинні бути викладені в письмовій формі та будуть вважатись поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу сторін. Повідомлення та/або документи вважаються надісланими з дати їх відправлення однією стороною іншій за адресою, зазначеною у цьому договорі. Сторона вважається такою, що знала про зміну адреси іншої сторони, виключно у разі укладення сторонами.

У зв`язку з порушенням умов кредитного договору позивач направив відповідачу-2 вимогу № КНО-61.1.3.1/132 від 25.10.2022 щодо виконання зобов`язань за кредитним договором поруки.

За розрахунком позивача загальна прострочена заборгованість Приватного акціонерного товариства «Ремонтно-механічний завод» перед Банком за Генеральним договором про надання банківських послуг № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1 від 31.05.2022 станом на 19.12.2022 (включно) становить 97 367, 29 грн, з яких: заборгованість за сумою кредиту в розмірі 94 217, 94 грн та заборгованість за процентами за користування кредитом у розмірі 3 149, 35 грн.

Наведені обставини і стали причиною звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

На момент винесення рішення, відповідачем було частково оплачено заборгованість у розмірі 26 984, 62 грн. Позивач просить закрити провадження у справі в частині заборгованості за процентами за користування кредитом у розмірі 3 149, 35 грн та заборгованості за сумою кредиту у розмірі 23 835, 27 грн, у зв`язку із чим заборгованість відповідача перед позивачем становить 70 382, 67 грн за сумою кредиту.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, та обставини справи, між позивачем та відповідачем-1 виникли правовідносини за кредитним договором.

Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Частинами 1 та 2 статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що уразі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором утому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відтак, між позивачем та відповідачем-2 виникли правовідносини поруки.

Щодо суми кредиту та процентів

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Так, згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

У відповідності до положень ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

В силу положень ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України, позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів належних йому.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, що позивач свої зобов`язання за договором виконав належним чином, надавши відповідачу-1 грошові кошти на загальну суму 130 500 грн, що підтверджується банківськими виписками.

Таким чином, залишок заборгованості відповідача перед позивачем за договором становив за сумою кредиту в розмірі 94 217, 94 грн та за процентами за користування кредитом у розмірі 3 149, 35 грн.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що Приватне акціонерне товариство «Ремонтно-механічний завод» здійснено часткову оплату відповідно до платіжної інструкції № TR.58862562.49170.9362 від 10.05.2023 на суму 33 536 грн.

Позивач підтверджує, що 10.05.2023 року від ПрАТ «РМЗ» надійшла на погашення заборгованості за Генеральним договором сума в 33 536 грн, яка згідно з Розділом 12 Правил надання банківських послуг за активними банківськими операціями корпоративних клієнтів малого бізнесу була розподілена наступним чином:

- повністю погашено заборгованість за процентами, нарахованими станом на 19.12.2022 (включно), у розмірі 3 149, 35 грн, про стягнення яких заявлено позовні вимоги;

- погашено проценти за неправомірне користування коштами, нараховані станом на 10.05.2023, у розмірі 6 551, 38 грн, що були нараховані на прострочену заборгованість після подання позову, проценти, що не входять до предмету позову;

- частково погашено заборгованість за сумою кредиту у розмірі 23 835, 27 грн..

Тому позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за процентами за користування кредитом у розмірі 3 149, 35 грн та заборгованості за сумою кредиту у розмірі 23 835, 27 грн підлягають закриттю на підставі п. 4 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.

Щодо позовних вимог до відповідача 2

31.05.2022між Акціонерним товариством «ПУМБ» та ОСОБА_1 укладено договір поруки № МБ-ZАР-П-КФ-590/1/КЛ-1.

Відповідно до умов пункту 1.1 договору поруки, Поручитель поручається перед Кредитором за виконання зобов`язань позичальника в повному обсязі, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат кредитора тощо.

Згідно із пунктом 1.2 договору поруки у разі порушення позичальником зобов`язань, що випливають з Генерального договору Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні з позичальником боржники.

Відповідно до частини 1 статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Частинами 1 та 2 статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що уразі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором утому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Порука за цим Договором припиняється у разі виконання Основного зобов`язання в повному обсязі або якщо протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання Основного зобов`язання Кредитор не пред`явить позову до Поручителя та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України (пункт 4.1 договору).

Відповідно до частини 4 статті 559 Цивільного кодексу України, порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки.

Відтак, договір поруки є діючим, порука не припинилась.

Суд зазначає, що договір поруки, який був укладений між позивачем та відповідачем-2 є підставою для виникнення взаємних прав та обов`язків сторін.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за договором про надання банківських послуг № МБ-ZAP-ГЛ-КФ-590/1 від 31.05.2022 грн визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Водночас, відповідно до частини 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Тому судовий збір позивача покладається на відповідачів 1, 2 пропорційно розміру задоволених позовних вимог , тобто, на кожного по 1 342 грн.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі в частині заборгованості за процентами за користування кредитом у розмірі 3 149, 35 грн та заборгованості за сумою кредиту у розмірі 23 835, 27 грн.

Позов задовольнити частково.

Стягнути солідарно з Приватного акціонерного товариства «Ремонтно-механічний завод» (49000, м. Дніпро, вул. Володимира Великого Князя, буд. 16, офіс 33; ідентифікаційний код 31384463) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (04070, місто Київ, вулиця Андріївська, будинок 4, ідентифікаційний код 14282829) заборгованості за сумою кредиту у розмірі 70 382, 67 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Ремонтно-механічний завод» (49000, м. Дніпро, вул. Володимира Великого Князя, буд. 16, офіс 33; ідентифікаційний код 31384463) на користь Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (04070, місто Київ, вулиця Андріївська, будинок 4, ідентифікаційний код 14282829) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 342 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (04070, місто Київ, вулиця Андріївська, будинок 4, ідентифікаційний код 14282829) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 342 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.І. Ярошенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення28.07.2023
Оприлюднено31.07.2023
Номер документу112482395
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —904/297/23

Рішення від 28.07.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 04.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 16.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні