КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
28 липня 2023 року № 320/24883/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області до Державного підприємства «Укрветсанзавод» в особі Хорольської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» про стягнення коштів за податковим боргом,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області із заявою до Державного підприємства «Укрветсанзавод» в особі Хорольської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод», в якому просить стягнути кошти за податковим боргом з Державного підприємства «Укрветсанзавод» в особі Хорольської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» у загальній сумі 152729,78 грн.
Згідно з акту Відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) від 28.07.2023, вбачається, що зазначена заява зареєстрована у комп`ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» Київського окружного адміністративного суду 19.07.2023 та передана судді Щавінському В.Р. для розгляду 28.07.2023 о 10:32 год.
Вирішуючи питання про відкриття провадження за вказаною заявою, суд виходить з наступного.
Статтею 283 КАС України встановлено особливості провадження у справах за зверненням податкових та митних органів.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження у справах за зверненням податкових при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Відповідно до ч. 2 ст. 283 КАС України, заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити: 1) найменування адміністративного суду; 2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку заявника; 3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті; 4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника; 5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються; 6) підпис уповноваженої особи суб`єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Проте, відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Виходячи з аналізу наведених положень Кодексу адміністративного судочинства України та Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент подачі даної заяви) випливає, що законодавець відрізняє обставини та підстави для стягнення коштів за податковим боргом та для звернення до суду із відповідною заявою.
Тобто, обставиною, що зумовили дане звернення до суду, є встановлений контролюючим органом юридичний факт (дія чи бездіяльність платника податку).
Із заяви Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області вбачається, що підставою для його звернення є наявність у Державного підприємства «Укрветсанзавод» в особі Хорольської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» податкового боргу у загальному розмірі 152729,78 грн., який складається із узгодженої суми заборгованості з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п, та з військового збору.
Надані податковим органом докази свідчать, що ним 18.04.2019 було направлено засобами поштового зв`язку Хорольській філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» податкову вимогу від 18.04.2019 №33736-54.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Положенням пункту 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Положеннями статті 42 ПК України закріплено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Судом встановлено, що податкова вимога від 18.04.2019 №33736-54 не була отримана Хорольською філією Державного підприємства «Укрветсанзавод» від незалежних від Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області причин.
Проте, 31.05.2019 до податкового органу повернулося поштове відправлення №3750031881498 з довідкою поштового відділення з відміткою про невручення адресату поштового відправлення з причини "за закінченням встановленого строку зберігання".
Отже, дане свідчить про належне повідомлення Хорольської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» про існування податкової вимоги від 18.04.2019 №33736-54.
Таким чином, в даному випадку перебіг 30-денного строку, встановленого п. 95.2 ст.95 Податкового кодексу України, розпочався з 00 год. 00 хв. 01.06.2019. Отже, перебіг цього строку закінчиться о 24 год. 00 хв. - 01.07.2019.
Згідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку таких платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нарахування суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Враховуючи наведене, право на звернення до адміністративного суду із заявою в порядку статті 283 КАС України в Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області, виникає з 01.07.2019, з якого і починається перебіг двадцяти чотирьох годин, протягом яких заява повинна бути подано до суду, згідно вимог статті 283 КАС України.
Таким чином, аналізуючи матеріали заяви з додатками та вищезазначені норми ПК України (у редакції чинній на момент подачі даної заяви), лише через 30 днів з дня направлення вимоги, у податкового органу виникло право на звернення до суду щодо стягнення суми податкового боргу (у тому числі і в порядку звернення до суду із заявою).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.04.2021 по справі №320/6263/20.
При цьому суд зауважує, що відповідно до ст. 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Вказані дії позивача можуть вважатись такими, що штучно утворюють обставини для обґрунтування строку звернення в порядку ст. 283 КАС України. Такі дії можуть містити ознаки зловживання, які в подальшому можуть бути підставою для відповідного судового рішення в порядку ст. 45 КАС України.
Суддя зазначає, що особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ встановлені ст. 270 КАС України.
Зокрема, згідно з ч. 1 ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статями 273-277, 280-283 КАС України не поширюються правила частин 2-10 статті 120 КАС України.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події (ч.ч. 2-3 ст. 270 КАС України).
Частиною п`ятою ст. 270 КАС України передбачено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги у даній категорії справ є день їх надходження до відповідного суду.
Згідно з штампом органу поштового зв`язку на конверті, заява Головного управління ДПС у Полтавській області про стягнення коштів за податковим боргом направлена до Київського окружного адміністративного суду 21.04.2023, тобто після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 283 КАС України.
Частиною п`ятою ст. 270 КАС України встановлено, що строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Як вбачається з наведеної норми ч. 5 ст. 270 КАС України в частині залишення позовної заяви без розгляду, поданої після закінчення встановлених строків, така норма є для суду зобов`язальною та безальтернативною.
З огляду на викладене, оскільки позовна заява Головного управління ДПС у Полтавській області про стягнення коштів за податковим боргом надійшла до суду з пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 283 КАС України, і цей строк в силу імперативних приписів ч. 5 ст. 270 КАС України поновленню не підлягає, така заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 270, 283 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області до Державного підприємства «Укрветсанзавод» в особі Хорольської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» про стягнення коштів за податковим боргом - залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати (вручити) заявнику (його представнику), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, передбачені ст.ст. 283 КАС України.
Суддя Щавінський В.Р.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2023 |
Оприлюднено | 31.07.2023 |
Номер документу | 112486596 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Щавінський В.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні