Рішення
від 06.06.2023 по справі 160/21140/22
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2023 року Справа № 160/21140/22 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді:Царікової О.В.,

секретаря судового засідання:Богащенко А.І.,

за участі:

представника позивача: Путрі А.П.,

представника відповідача: Пономаренка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/21140/22 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» (проспект Богдана Хмельницького, буд. 139, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи: 41304190) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код юридичної особи 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 08.11.2022 №0094470706 (форми "В4").

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю оспорюваного податкового повідомлення-рішення, прийнятого на підставі акта перевірки, висновки якого щодо допущення позивачем порушень під час здійснення господарських взаємовідносин з контрагентами позивач вважає необґрунтованими та безпідставними. Позивач зазначає, що всі первинні документи по господарським операціям із контрагентами оформлені відповідно до норм чинного законодавства. Окрім того, позивач наголошує на тому, що в акті перевірки відсутнє чітке обґрунтування та посилання на докази, що підтверджують порушення саме Товариством з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» норм податкового законодавства в частині взаємовідносин останнього з його контрагентами.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.01.2023 відкрито провадження у справі №160/21140/22 та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче провадження призначено на 09.02.2023. Останнє судове засідання у справі відбулось 06.06.2023.

06.02.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив (вх. №9275/23), в якому останній заперечує проти заявлених позовних вимог та зазначає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення є правомірним та повністю відповідає нормам чинного податкового законодавства України. Відповідач вказує, що в ході проведеної перевірки, у тому числі, дослідженні формування податкового кредиту ТОВ «Оллкомп» встановлено взаємовідносини з рядом постачальників щодо виконання будівельно-монтажних, ремонтних робіт та придбання комплектуючих, необхідних для виконання цих робіт. За результатами перевірки встановлено неможливість виконання будівельно-монтажних, ремонтних робіт в адресу ТОВ «Оллкомп» вказаними постачальниками, у зв`язку з тим, що у цих платників податків у незначній кількості або взагалі відсутні основні фонди, недостатня чисельність трудових ресурсів, необхідних для виконання будь-яких робіт, не задекларовано об`єкти оподаткування. З огляду на викладене, відповідач вважає оспорюване податкове повідомлення-рішення правомірним, у зв`язку із чим, просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

20.02.2023 від позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив (вх. №13328/23), у якій позивач зазначає, що позивач не повинен нести відповідальність за поведінку своїх контрагентів, оскільки в податковому праві визнається принцип індивідуальної відповідальності платника податків за невиконання своїх податкових зобов`язань, отже, ніхто не повинен відповідати за протиправну поведінку та невиконання своїх зобов`язань третіми особами. Також, позивач зазначає, що висновки податкового органу, наведені в акті перевірки, спрямовані на обмеження та втручання в господарську діяльність підприємства, що суперечить основам здійснення підприємництва, таким як вільний вибір підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійне формування підприємцем програми діяльності, вибір постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону; вільний найм підприємцем працівників. Наголошує, зокрема, що сутність порушень, наведених податковим органом суперечить усталеній практиці Верховного Суду. Також, позивач констатує про відсутність доведення з боку податкового органу в акті перевірки будь-яких порушень податкового законодавства контрагентами ТОВ «Оллкомп», а висновки стосовно нереальності господарських операцій ґрунтуються на припущеннях, не підтверджених відповідними доказами, у зв`язку з чим, висновок про порушення норм податкового законодавства, зроблений в акті перевірки, не може ґрунтовуватися посиланнями лише на операції третіх осіб, учасником яких позивач не виступав. З огляду на викладене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

23.02.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшли додаткові пояснення, якими відповідач на вимогу суду надав розрахунок суми завищення ТОВ «Оллкомп» від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у загальній сумі 1465138,00 грн у розрізі контрагентів позивача.

14.03.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшли додаткові пояснення, до яких додано фінансову звітність, а також рішення про відповідність/невідповідність платників податку на додану вартість контрагентів позивача, критеріям ризиковості платника податку.

17.03.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів (вх. №3009/23), а саме: відомості з Єдиного реєстру податкових накладних щодо другої ланки ланцюгів придбання/постачання по контрагентам позивача: ТОВ «Технострой» (код ЄДРПОУ 32640595), ПП «Стройавтосервіс» (код ЄДРПОУ 35163747), ТОВ «ПМК-17» (код ЄДРПОУ 40392349), ТОВ «Сапбуд» (код ЄДРПОУ 41986727), ТОВ «Террабілд» (код ЄДРПОУ 42082274), ПП «Вазарі» (код ЄДРПОУ 33811479).

Представником позивача у судовому засіданні, призначеному на 23.03.2023, надано суду додаткові пояснення та документи по взаємовідносинам з контрагентами останнього.

28.03.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшли додаткові пояснення (вх. №24822/23), до яких додано відомості з Єдиного реєстру податкових накладних щодо другої ланки ланцюгів придбання/постачання по контрагентам позивача: ТОВ «Технострой» (код ЄДРПОУ 32640595), ПП «Стройавтосервіс» (код ЄДРПОУ 35163747), ТОВ «ПМК-17» (код ЄДРПОУ 40392349), ТОВ «Сапбуд» (код ЄДРПОУ 41986727), ТОВ «Террабілд» (код ЄДРПОУ 42082274), ПП «Вазарі» (код ЄДРПОУ 33811479), у письмовому, а також електронному вигляді на електронному носії інформації.

Представником позивача у судовому засіданні, призначеному на 13.04.2023, надано суду додаткові пояснення, якими останній констатував факт неможливості встановлення з даних Єдиного реєстру податкових накладних інформації стосовно точного періоду, в який відбувалися господарські операції, а також наголосив на вибірковому характері інформації, наданої податковим органом з такого реєстру. Також, на підтвердження реального виконання робіт на користь позивача останнім були долучені додаткові документи по взаємовідносинам з контрагентами.

Представник позивача у судовому засіданні, призначеному на 06.06.2023, позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні, призначеному на 06.06.2023, заперечив проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю з причин, викладених у відзиві.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» зареєстроване від 26.04.2017 у встановленому законом порядку як юридична особа за адресою: 49000, м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, будинок 139, ідентифікаційний код юридичної особи 41304190, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 12241020000081042.

Основний вид економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» за КВЕД 20.16 Виробництво пластмас у первинних формах.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №2497-п від 15.09.2022 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Оллкомп» (код ЄДРПОУ 41304190), далі ТОВ «ОЛЛКОМП», ОСОБА_1 , головним державним інспектором відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Тонкошкур Мариною Анатоліївною, головним державним інспектором відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, на підставі п. 19-1.1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82, пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) (далі Кодекс) проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Оллкомп» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2022 року від`ємного значення з податку на додану вартість у сумі 24402344 грн, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету у сумі 8003693 грн, з урахуванням періодів формування від`ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 10.10.2022 №1895/04-36-07-06/4130419 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Оллкомп» (код ЄДРПОУ 41304190) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2022 року від`ємного значення з податку на додану вартість у сумі 24402344 грн, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету у сумі 8003693 грн, з урахуванням періодів формування від`ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків» (далі акт перевірки).

Як слідує зі змісту акта перевірки, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області дійшло наступних висновків.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Оллкомп» у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2022 року №9042940052 від 21.03.2022 порушено:

1) п.198.1, п.198.2 ст.198, п. 200.4 ст. 200 Кодексу, що призвело до завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) на суму 1465138 грн, в тому числі: за квітень 2020 року на суму ПДВ 27000 грн, за липень 2020 року на суму ПДВ 93939 грн, за серпень 2020 року на суму ПДВ 228237 грн, за вересень 2020 року на суму ПДВ 198410 грн, за жовтень 2020 року на суму ПДВ 2882 грн, за листопад 2020 року на суму ПДВ 56076 грн, за грудень 2020 року на суму ПДВ 22882 грн, за січень 2021 року на суму ПДВ 8756 грн, за лютий 2021 року на суму ПДВ 50087 грн, за квітень 2021 року на суму ПДВ 78910 грн, за травень 2021 року на суму ПДВ 8033 грн, за червень 2021 року на суму ПДВ 40569 грн, за липень 2021 року 520021 грн, за серпень 2021 року на суму 15005 грн, за вересень 2021 року на суму 20728 грн, за жовтень 2021 року на суму ПДВ 24347 грн, за листопад 2021 року на суму ПДВ 38898 грн, за грудень 2021 року 885 грн, за січень 2022 року на суму ПДВ 29473 грн;

2) абз. «б» п. 200.4 ст. 200 Кодексу, розділ V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №21 від 28.01.2016 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №734 від 02.12.2020), що призвело до завищення суми, що підлягає бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (показник рядка 20.2.1 Декларації) на загальну суму 284905 грн, у тому числі за травень 2021 року на суму 254090 грн, за жовтень 2021 року на суму 30816 грн.

Крім того, перевіркою встановлено порушення розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №21 від 28.01.2016 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №734 від 02.12.2020), завищення операції з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою (показник рядка 2.1 Декларації з ПДВ за листопад 2021 року) на суму обсягу постачання (без ПДВ) 22130,7 грн. у зв`язку із неврахуванням/не відображанням коригування згідно розрахунку коригування №2 від 04.11.2021 до податкової накладної №1 від 04.11.2021 по взаємовідносинах з покупцем нерезидентом SONAROL SP. J. NAJDA (країна Польща), що в свою чергу не призвело до завищення чи заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість та не вплинуло на їх визначення.

Порушено п. 201.10 ст. 201 Кодексу та несвоєчасно зареєстровано податкову накладну №125 від 18.01.2022 на суму ПДВ 2767,33 грн по взаємовідносинах з контрагентом-покупцем ПП фірма «Рост» (код ЄДРПОУ 32714064), що не призвело до завищення чи заниження податкових зобов`язань та податкового кредиту з ПДВ та не вплинуло на визначення податкових зобов`язань з ПДВ. Штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН визначаються згідно ст. 201, та згідно зі ст. 120-1.1 Кодексу (не застосовуються у зв`язку із карантином (COVID-19)).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» не погодилось із висновками акта перевірки в частині порушення пунктів 198.1, 198.2 статті 198; пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (далі ПК України), що призвело до завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) на суму 1465138 грн, в тому числі: за квітень 2020 року на суму ПДВ 27000,00 грн, за липень 2020 року на суму ПДВ 93939,00 грн, за серпень 2020 року на суму ПДВ 228237,00 грн, за вересень 2020 року на суму ПДВ 198410,00 грн, за жовтень 2020 року на суму ПДВ 2882,00 грн, за листопад 2020 року на суму ПДВ 56076,00 грн, за грудень 2020 року на суму ПДВ 22882,00 грн, за січень 2021 року на суму ПДВ 8756,00 грн, за лютий 2021 року на суму ПДВ 50087,00 грн, за квітень 2021 року на суму ПДВ 78910,00 грн, за травень 2021 року на суму ПДВ 8033,00 грн, за червень 2021 року на суму ПДВ 40569,00 грн, за липень 2021 року 520021,00 грн, за серпень 2021 року на суму 15005,00 грн, за вересень 2021 року на суму 20728,00 грн, за жовтень 2021 року на суму ПДВ 24347,00 грн, за листопад 2021 року на суму ПДВ 38898,00 грн, за грудень 2021 року 885,00 грн, за січень 2022 року на суму ПДВ 29473,00 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» було подано до Головного управління ДПС у Дніпропетровської області заперечення від 24.10.2022, за результатами розгляду яких Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області підтверджено правомірність висновків акта перевірки.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийняте та надіслане на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» податкове повідомлення-рішення від 08.11.2022 №0094470706 (форми «В4»), яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість ТОВ «Оллкомп» на суму 1465138,00 грн.

Позивач, не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.11.2022 №0094470706 (форми «В4») звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що господарська діяльність це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Аналіз цієї норм дає підстави вважати, що визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення податкового кредиту з податку на додану вартість необхідно з`ясовувати, зокрема, такі обставини: рух активів у процесі здійснення господарської операції.

Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов`язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами ПК України.

Сама по собі наявність первинних документів (актів надання послуг та податкових накладних) не може бути єдиною і достатньою підставою для підтвердження правомірності формування податкового кредиту у разі не доведення реальності здійснених господарських операцій, а також не доведення факту дійсного руху активів та товару між учасниками відповідних операцій.

З цього приводу також звертається увага на те, що обов`язок підтвердити правомірність та обґрунтованість сформованого податкового кредиту належними документами первинного обліку покладається на платника покупця товарів (робіт, послуг), позаяк саме він є суб`єктом, який зменшує суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню до бюджету на суму податкового кредиту. Отже, правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватися належним чином оформленими первинними документами.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, позивач мав господарські правовідносини із наступними контрагентами-постачальниками: ТОВ «Технострой» (ідентифікаційний код юридичної особи 32640595), ПП «Стройавтосервіс» (ідентифікаційний код юридичної особи 35163747), ТОВ «ПМК-17» (ідентифікаційний код юридичної особи 40392349), ТОВ «Сапбуд» (ідентифікаційний код юридичної особи 41986727), ТОВ «Террабілд» (ідентифікаційний код юридичної особи 42082274), ПП «Вазарі» (ідентифікаційний код юридичної особи 33811479).

Отже, судом підлягає дослідженню факт реальності господарських операцій між позивачем та вищезазначеними контрагентами.

Стосовно взаємовідносин ТОВ «Оллкомп» з ТОВ «Технострой» суд зазначає таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджуються наступні обставини.

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Технострой» (підрядник) укладено Договір №220420 від 22.04.2020 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого підрядник власними силами та залученими силами зобов`язується на умовах цього договору виконати роботи з монтажу перегородки з сандвіч-панелей у виробничому корпусі. Роботи виконуються на об`єкті замовника, що розташований за адресою: пр-т Богдана Хмельницького, 147.

Згідно із пунктом 1.6. Договору роботи виконуються із матеріалів підрядника.

Вартість робіт та матеріалів становить 1183671,25 грн (в т.ч. ПДВ 197278,54 грн) (п. 4.1 Договору).

На підтвердження виконання умов Договору позивачем надані до суду копії документів: акт №1 виконаних будівельно-монтажних робіт за вересень 2020 року від 30.09.2020, платіжні доручення №210 від 04.05.2020 на суму 918455,25 грн, призначення платежу: «Оплата за монтажні роботи згідно договору №220420 від 22.04.2020 в т.ч. ПДВ 20% 153075,88 грн» та №931 від 06.10.2020 на суму 284568,91 грн, призначення платежу: «Оплата за монтажні роботи згідно договору №220420 від 22.04.2020 в т.ч. ПДВ 20% 47428,15 грн», належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

19.10.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Технострой» (підрядник) укладено Додаткову угоду №1 до договору будівельного субпідряду №220420 від 22.04.2020 (далі Додаткова угода №1).

Відповідно до Додаткової угоди №1 сторони домовились, що замовник доручає, а підрядник зобов`язується виконати додаткові робити з монтажу профнастила, сандвіч-панелів та добірних елементів у виробничому корпусі. Роботи виконуються на об`єкті замовника, що розташований за адресою: пр-т. Богдана Хмельницького, 147.

Договірна вартість робіт згідно Додаткової угоди №1 становить 34694,54 грн (в т.ч. ПДВ 5782,42 грн).

На підтвердження виконання умов Додаткової угоди №1 від 19.10.2020 до Договору №220420 позивачем надано копію Акту виконання будівельно-монтажних робіт за грудень 2020 року від 10.12.2020 та копію платіжного доручення №1278 від 04.12.2020 на суму 34694,54 грн, належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

15.04.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Технострой» (підрядник) укладено Договір №150421 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого підрядник власними силами та залученими силами зобов`язується на умовах цього договору виконати роботи з монтажу профнастіла з підсистемою і планками у виробничому корпусі. Роботи виконуються на об`єкті замовника, що розташований за адресою: пр-т Богдана Хмельницького, 147.

Згідно із пунктом 1.6 Договору роботи виконуються із матеріалів підрядника.

Вартість робіт та матеріалів становить 169859,60 грн (в т.ч. ПДВ 28309,93 грн) (п. 4.1 Договору).

На підтвердження виконання умов Договору № 150421 від 15.04.2021 позивачем надано копію Акту №1 виконаних будівельно-монтажних робіт за травень 2021 року від 31.06.2021 та копію платіжних доручень №2029 від 16.04.2021 на суму 138659,60 грн, призначення платежу: «Оплата за БМР згідно договору №150421 від 15.04.2021, в т.ч. ПДВ 20% 23109,93 грн» та №2408 від 23.06.2021 на суму 31200,00 грн, призначення плажу: «Оплата за БМР згідно договору №150421 від 15.04.2021, в т.ч. ПДВ 20% 5200,00 грн», належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

01.07.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Технострой» (підрядник) укладено Договір №010721 (далі Договір), відповідно до п. 1.1 якого підрядник власними та залученими силами зобов`язується на умовах цього договору виконати роботи з монтажу профнастила з підсистемою і планками у виробничому корпусі. Роботи виконуються на об`єкті Замовника, що розташований за адресою: пр-т Богдана Хмельницького, 147.

Згідно із п. 1.6. Договору № 010721 роботи виконуються із матеріалів підрядника.

Вартість робіт та матеріалі становить 3557133,51 грн (в т.ч. ПДВ 592855,58 грн.) (п. 4.1 Договору).

На підтвердження виконання умов Договору №010721 позивачем надано копію Акта №1 виконаних будівельно-монтажних робіт за листопад 2021 року від 26.11.2021 та копії платіжних доручень №2444 від 02.07.2021 на суму 477200,00 грн, призначення платежу: «Оплата за БМР згідно договору 010721 від 01.07.2021, в т.ч. ПДВ 20% 79533,33 грн», №2447 від 02.07.2021 на суму 100680,01 грн, призначення платежу: «Оплата за БМР згідно договору №010721 від 01.07.2021, в т.ч. ПДВ 20% 16780,00 грн», №2808 від 19.08.2021 на суму 307560,00 грн, призначення платежу: «Оплата згідно договору №010721 від 01.07.2021, в т.ч. ПДВ 20% 51260,00 грн», №3595 від 25.11.2021 на суму 307560,20 грн, призначення платежу: «Оплата згідно договору №010721 від 01.07.2021, в т.ч. ПДВ 20% 51260,03 грн», №33 від 02.07.2021 на суму 2364133,51 грн, призначення платежу: «Передоплата за БМР згідно договору №010721 від 01.07.2020 в т.ч. ПДВ 20% 21348,00 грн», належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

01.10.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Технострой» (підрядник) укладено Додаткову угоду №1 до Договору №010721 (далі Додаткова угода №1).

Відповідно до Додаткової угоди №1 сторони домовились, що Замовник доручає, а підрядник зобов`язується виконати додаткові робити з монтажу профнастила (офіс), добірних елементів (офіс), винос площини фасаду, оздоблення воріт у виробничому корпусі. Роботи виконуються на об`єкті Замовника, що розташований за адресою: пр-т. Богдана Хмельницького, 147.

Договірна вартість робіт згідно Додаткової угоди №1 становить 102816,88 грн (в т.ч. ПДВ 17136,15 грн) (пункт 4 Додаткової угоди №1).

На підтвердження виконання умов Додаткової угоди №1 позивачем надано копію Акту №2 виконаних будівельно-монтажних робіт за листопад 2021 року від 30.11.2021 та копію платіжного доручення №3681 від 07.12.2021 на суму 102816,88 грн, призначення платежу: «Оплата згідно договору №010721 від 01.07.2021, в т.ч. ПДВ 20% 17136,15 грн», належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

Разом з тим, у матеріалах адміністративної справи наявні наступні первинні документи, надані ТОВ «Оллкомп» на підтвердження проведеної господарської операції з контрагентом ТОВ «Технострой».

Так, для виконання будівельно-монтажних робіт, передбачених Договором №220420 від 22.04.2020, Договором №150421 від 15.04.2021 та Договором №010721 від 01.07.2021, ТОВ «Технострой» було залучено зокрема наступних субпідрядників:

- ТОВ «Науково-виробнича фірма АМГ ЛТД» на підставі Договору №56 оренди обладнання від 26.07.2021, специфікації до договору від 26.07.2021 (факт надання послуг підтверджуються Актом надання послуг №91 від 31.07.2021);

- ТОВ «Ярд Білдінг» на підставі Договору №010721S від 01.07.2021 (надані за вказаним договором роботи підтверджуються Актом виконаних підрядних робіт за серпень 2021 від 05.08.2021);

- ФОП ОСОБА_2 на підставі Договору №181 оренди обладнання від 22.07.2021 (надання обладнання в оренду підтверджується Актом приймання-передачі у строкове оплатне користування (оренду) Обладнання до Договору оренди обладнання №181 від 22.07.2021);

- ТОВ «Прушиньскі» на підставі Договору поставки №ДП-196/П від 01.07.2021 (постачання товару підтверджується видатковою накладною №9866 від 13.08.2021, видатковою накладною №8336 від 20.07.2021, товарно-транспортною накладною №000004342 від 20.07.2021);

- ТОВ «Компанія ВСК-Груп» на підставі Договору поставки №1/2 від 01.07.2021 (поставка товару підтверджується видатковою накладною №Общ-00000006 від 10.08.2021, видатковою накладною №Общ-00000004 від 19.07.2021, а також товарно-транспортними накладними №РОбщ-00000006 від 10.08.2021 та №РОбщ-00000004 від 19.07.2021);

- ТОВ «Перший Дім» на підставі Договору №ДП0621/21 про постачання матеріалів будівельного призначення від 25.06.2021 (постачання товару підтверджується видатковою накладною №Д-ПД-003470/02 від 29.07.2021 та видатковою накладною №Д-ПД-003470/01 від 22.07.2021, а також товарно-транспортними накладними №Д-ПД-0390 від 29.07.2021, №Д-ПД-0411 від 29.07.2021 та №Д-ПД-0389 від 22.07.2021);

- ТОВ «ВІО Люкс» на підставі Договору підряду 221020S від 22.10.2020 (виконання робіт підтверджуються актами виконаних будівельно-монтажних робіт за січень 2021 року від 11.01.2021 та від 29.01.2021);

- ТОВ «Будівельна Експертиза 2012» на підставі Договору №150421S від 15.04.2021 (виконання робіт підтверджується Актом виконаних підрядних робіт за квітень 2021 року «Облицювання внутрішнього приміщення профнастилом без утеплення» від 26.04.2021).

Таким чином, реальність господарських операцій ТОВ «Оллкомп» з ТОВ «Технострой» підтверджується зазначеними вище первинними документами.

Стосовно взаємовідносин ТОВ «Оллкомп» з ПП «Стройавтосервіс» суд зазначає таке.

Між ТОВ «Оллкомп» (покупець) та ПП «Стройавтосервіс» (постачальник) укладено Договір поставки №1-17/08/2020 від 17.08.2020 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується передати у власність, а покупець прийняти та оплатити продукцію в асортименті та кількості, що вказані у рахунку-фактурі на кожну партію товару, що є невід`ємними частинами даного Договору.

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що загальна вартість товару, поставка якого здійснюється відповідно до цього Договору, визначається шляхом складення вартості товару відповідно до рахунку-фактури, згідно з якими здійснювалася поставка товару на протязі строку дії даного Договору.

Згідно із пунктом 2.2 Договору ціна на товар, що постачається, вказується у рахунках на кожну партію товару.

До Договору сторонами укладено СпецифікаціЇ №1 від 17.08.2020, №2 від 17.08.2020, №3 від 02.09.2020, №4 від 02.09.2020, згідно яких сторонами Договору було погоджено асортимент, кількість та вартість товару, що підлягає поставці.

На виконання умов Договору ПП «Стройавтосервіс» було поставлено ТОВ «Оллкомп» товар, що підтверджується видатковими накладними №32 від 27.08.2020, №33 від 31.08.2020, №34 від 16.09.2020, №37 від 30.09.2020, №54 від 07.12.2020, №53 від 07.12.2020, №55 від 07.12.2020, №5 від 12.02.2021, №27 від 31.08.2021, №37 від 27.10.2021, №1 від 06.01.2022, належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

Підтвердження поставки товару від ПП «Стройавтосервіс» до ТОВ «Оллкомп» за вказаним вище Договором також підтверджується товарно-транспортними накладними №Р32 від 27.08.2020, №Р33 від 31.08.2020, №Р34 від 16.09.2020, №Р37 від 30.09.2020, №Р54 від 07.12.2020, № Р55 від 07.12.2020, №Р53 від 07.12.2020, №Р5 від 12.02.2021, №Р37 від 27.10.2021, Р27 від 31.08.2021, №Р1 від 06.01.2022, які містять всі обов`язкові відомості, передбачені Законом України «Про автомобільний транспорт», належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

Оплата послуг за Договором поставки №1-17/08/2020 підтверджується платіжними дорученнями №614 від 10.08.2020 на суму 66752,00 грн, призначення платежу: «Оплата за щит розподільчий згідно рахунку-фактури №СФ-00000188 від 07.08.2020, в т.ч. ПДВ 20% 11125,33 грн», №650 від 17.08.2020 на суму 37520,48 грн, призначення платежу: «Оплата за щит розподільчий згідно рахунку-фактури №СФ-00000195 від 11.08.2020, в т.ч. ПДВ 20% 6253,41 грн», №653 від 18.08.2020 на суму 325972,68 грн, призначення платежу: «Оплата за матеріали згідно рахунку-фактури №СФ-00000200 від 17.08.2020, в т.ч. ПДВ 20% 54328,78 грн», №1549 від 03.02.2021 на суму 106327,22 грн, призначення платежу: «Оплата за електричні товари згідно рахунка №25 від 28.01.2021, в т.ч. ПДВ 20% 17721,20 грн», №2106 від 29.04.2021 на суму 90287,26 грн, призначення платежу: «Оплата за матеріали згідно договору підряду №1-21/12/2020 від 21.12.2020, в т.ч. ПДВ 20% 15047,88 грн», №3250 від 12.10.2021 на суму 44600,00 грн, призначення платежу: «Оплата за щит управління радіальним вентилятором, згідно рахунку №367 від 30.09.2021, в т.ч. ПДВ 20% 7433,33 грн», №3860 від 28.12.2021 на суму 5307,70 грн, призначення платежу: «Оплата за матеріали згідно рахунка №423 від 15.12.2021, в т.ч. ПДВ 20% 884,62 грн».

Також, між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ПП «Стройавтосервіс» (підрядник) укладено наступні Договори підряду: №1-15/07/2020 від 15.07.2020, №1-21/12/2020 від 21.12.2020, №3-04/01/2021 від 04.01.2021, №1-27/05/2021 від 27.05.2021, №1-27/07/2021 від 27.07.2021, №1-02/09/2020 від 02.09.2020, положення яких є однотипними та відповідно до яких підрядник (ПП «Стройавтосервіс») зобов`язується на свій ризик виконати вчасно, якісно за завданням Замовника з використанням матеріалів Замовника, з використанням всієї необхідної власної техніки, механізмів, інструментів та витратних матеріалів, електромонтажні роботи за адресою: м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, 147.

Виконання робіт ПП «Стройавтосервіс» за вказаними вище договорами підряду підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт, які підписані сторонами, а саме:

- до Договору підряду №1-15/07/2020 від 15.07.2020 між сторонами підписано акт №14/08 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року від 14.08.2020 на суму 75340,94 грн (оплата послуг підтверджується платіжними дорученнями №595 від 06.08.2020 на суму 37820,47 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно рахунку-фактури №СФ-00000164 від 15.07.2020, в т.ч. ПДВ 20% 6303,41 грн», № 650 від 17.08.2020 на суму 37520,48 грн, призначення платежу: «Оплата за щит розподільчий згідно рахунку-фактури №СФ-00000195 від 11.08.2020); до Додаткової угоди №1 до Договору підряду №1-15/07/2020 від 07.08.2020 між сторонами підписано акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2020 року від 17.09.2020 на суму 28032,00 грн (оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №2502 від 08.07.2021 на суму 28031,99 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №1-15/07/2020 від 15.07.2020, в т.ч. ПДВ 20% 4672,00 грн);

- до Договору підряду №1-21/12/2020 від 21.12.2020 між сторонами підписано акт приймання виконаних будівельних робіт за 29.04.2021 від 29.04.2021 на суму 141182,50 грн (підтверджується платіжним дорученням №1380 від 24.12.2020 на суму 50895,24 грн, призначення платежу: «Оплата за матеріали згідно рахунку-фактури №370 від 21.12.2020, в т.ч. ПДВ 20% 8482,54 грн», №2106 від 29.04.2021 на суму 90287,26 грн, призначення платежу: «Оплата за матеріали згідно договору підряду №1-21/12/2020 від 21.12.2020, в т.ч. ПДВ 20% 15047,88 грн) та акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за 13.05.2021 від 13.05.2021 на суму 31307,30 грн (оплата послуг підтверджується платіжним дорученням № 2183 від 12.05.2021 на суму 31307,30 грн, призначення платежу: «Оплата за матеріали згідно договору підряду №1-21/12/2020 від 21.12.2020, в т.ч. ПДВ 20% 5217,88 грн);

- до Договору підряду №3-04/01/2021 від 04.01.2021 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за червень 2021 року від 09.06.2021 на суму 110918,20 грн (оплата послуг підтверджується платіжними дорученнями №1471 від 16.01.2021 на суму 52533,12 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №03-04/01/2021 від 04.01.2021, в т.ч. ПДВ 20% 8755,52 грн»; №2334 від 11.06.2021 на суму 58385,08 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №03-04/01/2021 від 04.01.2021, в т.ч. ПДВ 20% 9730,85 грн»; №3568 від 23.11.2021 на суму 29097,59 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №03-04/01/2021 від 04.01.2021, Додаткова угода №2 від 28.02.2021, в т.ч. ПДВ 20% 4849,60 грн») та акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2021 року від 27.09.2021 на суму 38836,70 грн. До Додаткової угоди №1 до Договору підряду №3-04/01/2021 від 08.06.2021 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року від 30.07.2021 на суму 37082,20 грн (оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №2551 від 20.07.2021 на суму 37082,20 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №03-04/01/2021 від 04.01.2021, Додаткова угода №1 від 08.06.2021, в т.ч. ПДВ 20% 6180,37 грн»); до Додаткової угоди №2 до Договору підряду №3-04/01/2021 від 28.09.2021 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2021 року від 29.10.2021 на суму 101482,50 грн (оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №3180 від 05.10.2021 на суму 101482,50 грн, призначення платежу «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №03-04/01/2021 від 04.01.2021, Додаткова угода №2 від 28.09.2021, в т.ч. ПДВ 20% 16913,75 грн»);

- до Договору підряду №1-27/05/2021 від 27.05.2021 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року від 23.07.2021 на суму 34728,10 грн. До Додаткової угоди №1 до Договору підряду №1-27/05/2021 від 28.05.2021 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за 11.11.2021 від 11.11.2021 на суму 13769,40 грн (оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №2771 від 17.08.2021 на суму 13769,40 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №1-27/05/2021 від 27.05.2021, в т.ч. ПДВ 20% 2294,90 грн»);

- до Договору підряду №1-27/07/2021 від 27.07.2021 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за 11.11.2021 на суму 58770,90 грн (оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №3569 від 23.11.2021 на суму 58770,90 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно договору підряду №1-27/05/2021 від 27.05.2021, в т.ч. ПДВ 20% 9795,15 грн»);

- до Договору підряду №1-02/09/2020 від 02.09.2020 між сторонами підписано акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за січень 2021 року від 04.01.2021 на суму 536439,00 грн (оплата послуг підтверджується платіжними дорученнями №757 від 08.09.2020 на суму 150000,00 грн, призначення платежу «Оплата за матеріали згідно рахунку-фактури №214 від 02.09.2020, в т.ч. ПДВ 20% 25000,00 грн», №887 від 30.09.2020 на суму 200000,00 грн, призначення платежу «Оплата за електромонтажні роботи згідно рахунку-фактури №247 від 30.09.2020, в т.ч. ПДВ 20% 33333,33 грн», №1179 від 20.11.2020 на суму 186439,00 грн, призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно рахунку-фактури №334 від 20.11.2020, в т.ч. ПДВ 20% 31073,17 грн»).

Таким чином, реальність господарських операцій ТОВ «Оллкомп» з ПП «Стройавтосервіс» підтверджується зазначеними вище первинними документами.

Стосовно взаємовідносин ТОВ «Оллкомп» з ТОВ «ПМК-17» суд зазначає таке.

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) укладено Договір №270420 від 27.04.2020 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого за цим Договором підрядник зобов`язується у встановлений Договором термін провести будівельно-монтажні роботи щодо об`єкту за адресою: м Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, 147, а Замовник зобов`язується прийняти виконані роботи і сплатити обумовлену Договором ціну. Роботи, що виконуються підрядником на будівельному об`єкті замовника іменуються далі «Предмет договору».

Згідно із пунктом 1.3 Договору по завершенні робіт підрядник здає, а замовник приймає виконану підрядником роботу шляхом підписання Сторонами Акту виконаних робіт. За роботу, виконану субпідрядниками та іншими контрагентами підрядника, підрядник відповідає як за свою власну роботу.

Виконання робіт за Договором підтверджується підписаним між Сторонами Актом №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 16.07.2020 на загальну суму 480000,00 грн (покраска металу, побілка стін, помивка стін та ферм), оплата послуг у розмірі 480000,00 грн підтверджується платіжними дорученнями №209 від 30.04.2020 на суму 162000,00 грн, призначення платежу: «Передоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 27000,00 грн» та №467 від 14.07.2020 на суму 318000,00 грн, призначення платежу: «Передоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 53000,00 грн».

28.04.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №1 до Договору №270420 від 27.04.2020, виконання робіт за якою підтверджується Актом №5 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 16.07.2020 на загальну суму 60000,00 грн (демонтаж вікон, установка вікон). Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №484 від 16.07.2020 на суму 60000,00 грн, призначення платежу: «Передоплата за будівельно0монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 10000,00 грн».

25.05.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №3 до Договору №270420 від 27.04.2020.

16.07.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано до Додаткової угоди №3 до Договору №270420 Акт №4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року на загальну суму 171520,00 грн (влаштування двірного пройому, влаштування каркаса під ворота, праця екскаватора тощо).

Оплата послуг у розмірі 171520,00 грн підтверджується платіжними дорученнями №289 від 28.05.2020 на суму 85760,00 грн, призначення платежу: «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020 в т.ч. ПДВ 20% 14293,33 грн та №483 від 16.07.2020 на суму 85760,00 грн, призначення платежу «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 14293,33 грн».

10.08.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №5 до Договору №270420 від 27.04.2020, на виконання вимог якої Сторонами складено акт №5 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року від 13.08.2020 на загальну суму 262130,00 грн (з переліком робіт: очистка віконних рам, демонтаж пожежної дробини, демонтаж металевих труб тощо). Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №638 від 13.08.2020 на суму 262130,00 грн, призначення платежу: «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 43688,33 грн».

07.09.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №6 до Договору №270420, виконання якої підтверджується Актом №7 приймання виконаних будівельних робіт за 23.09.2020 від 23.03.2020 на загальну суму 121525,00 грн (з переліком робіт: монтаж ж/б плити, влаштування металевих рам, демонтаж та вивіз пройомів тощо). Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №857 від 23.09.2020 на суму 121525,00 грн, призначення платежу: «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 20254,17 грн».

16.11.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №7 до Договору №270420, на виконання якої сторонами укладено Акт №8 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року від 04.12.2020 на загальну суму 51700,00 грн (з переліком робіт: демонтаж бетону, різка бетону, демонтаж плит, установка люку, заливка бетону тощо). Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №1277 від 04.12.2020 на суму 51700,00 грн, призначення платежу: «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно рахунка №197 від 04.12.2020 в т.ч. ПДВ 20% 8616,67 грн».

22.04.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №8 до Договору №270420, на виконання якої сторонами складено акт №9 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2021 року від 27.04.2021 на загальну суму 81225,00 грн (з переліком робіт: демонтаж плит, вивіз вагончика, демонтаж вікон тощо). Оплата послуг у розмірі 81225,00 грн. підтверджується платіжними дорученнями №2091 від 27.04.2021 на суму 67980,00 грн, призначення платежу: «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020 в т.ч. ПДВ 20% 10830,00 грн, №2222 від 20.05.2021 на суму 16245,00 грн, призначення платежу: «Предоплата за будівельно-монтажні роботи згідно договору №270420 від 27.04.2020, в т.ч. ПДВ 20% 2707,50 грн».

24.06.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №9 до Договору №270420, на виконання якої сторонами складено Акт №10 приймання виконаних будівельних робіт за 02.07.2021 від 02.07.2021 на загальну суму 48800,00 грн (з переліком робіт: робота крану, отсів, робота площадки тощо). Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №56 від 05.08.2021 на суму 48800,00 грн, призначення: «Оплата за улаштування дорожніх плит згідно рахунка №СФ-315 від 21.07.2021, у т.ч. ПДВ 20% 8133,33 грн».

16.07.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) підписано Додаткову угоду №10 до Договору №270420, на виконання умов якої сторонами укладено акт №11 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2021 року від 31.08.2021 на загальну суму 115000,00 грн (з переліком робіт: демонтаж метал. вікон з утилізацією та вивозом). Оплата послуг у розмірі 115000,00 грн підтверджується платіжними дорученнями №2560 від 20.07.2021 на суму 57500,00 грн, призн7ачення платежу: «Оплата за демонтаж вікон згідно рахунка №СФ-305 від 13.07.2021, в т.ч. ПДВ 20% 9583,33 грн» та №3192 від 06.10.2021 на суму 57500,00 грн, призначення платежу: «Оплата за будівельно-монтажні роботи згідно рахунка №СФ-377 від 06.10.2021, в т.ч. ПДВ 20% 9583,33 грн».

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) укладено Договір №271021 від 27.10.2021 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого підрядник зобов`язується у встановлений Договором термін провести будівельно-монтажні роботи щодо об`єкту за адресою: м Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, 147, а замовник зобов`язується прийняти виконані роботи і сплатити обумовлену Договором ціну.

На виконання умов договору №271021 сторонами підписано акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року від 28.12.2021 на загальну суму 249450,00 грн (з переліком робіт: розбивка бетону та вивіз сміття, планування, трамбування ділянки, доставка матеріалів до місцевлаштування). Оплата послуг у розмірі 249450,00 грн підтверджується платіжними дорученнями №3421 від 02.11.2021 на суму 174615,00 грн, призначення платежу: «Оплата за роботи по плануванню основи підлоги цехової будівлі згідно рахунка №СФ-399 від 27.10.2021, в т.ч. ПДВ 20% 29102,50 грн», та №4028 від 20.01.2022 на суму 176835,00 грн, призначення платежу: «Оплата за роботи згідно акту звірки від 20.01.2022, в т.ч. ПДВ 20% 29472,50 грн».

17.12.2021 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «ПМК-17» (підрядник) укладено Додаткову угоду №1 до Договору №271021 від 27.10.2021, на виконання якої сторонами укладено акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року від 28.12.2021 на загальну суму 102000,00 грн (з переліком робіт: розбивка бетону та вивіз сміття, планування, трамбування ділянки, доставка матеріалів до місцевлаштування). Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №3421 від 02.11.2021, №4028 від 20.01.2022.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «ПМК-17» виконувало будівельно-монтажні роботи на об`єкті за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, 147, на користь ТОВ «Оллкомп» впродовж 2020-2022 років згідно Договорів №270420 від 27.04.2020 та №271021 від 27.10.2021 власними силами.

Для виконання робіт використовувалася орендована техніка, взята у ТОВ «Горизонт-2007» (ЄДРПОУ 40097954) згідно договору оренди №02/02 від 02.02.2020. Робота також виконувалась за допомогою молотка відбійного НМ1203С МАК1ТА, який було придбано у ТОВ «Глобал Лубрикантс» (ЄДРПОУ 42941323).

Отже, реальність господарських операцій ТОВ «Оллкомп» з ТОВ «ПМК-17» підтверджено зазначеними вище первинними документами.

Стосовно взаємовідносин ТОВ «Оллкомп» з ТОВ «Сапбуд» суд зазначає таке.

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Сапбуд» (підрядник) укладено Договір від 16.06.2020 №16/06-20 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого підрядник зобов`язується на умовах цього договору виконати наступні роботи: влаштування бордюрної підпорної стіни та укладка дорожнього бордюра навколо рампи. Роботи виконуються на об`єкті замовника, що розташований за адресою: м. Дніпро, пр-т Богдана Хмельницького, 147.

Пунктом 1.6 Договору передбачено, що роботи виконуються із матеріалів підрядника.

На виконання умов Договору сторонами укладений Акт виконаних робіт (за липень 2020) від 31.07.2020 до договору №16/06-20 «Влаштування бордюрної підпорної стіни та укладка дорожнього бордюра навколо рампи» на загальну суму 209934,00 грн. Оплата послуг за актами виконаних робіт на загальну суму 209934,00 грн, підтверджується платіжними дорученнями №389 від 23.06.2020 на суму 151594,90 грн, призначення платежу: «Аванс згідно договору №16/06-20 від 16.06.2020 за монтажно-будівельні роботи, в т.ч. ПДВ 20% 25265,82 грн», №452 від 13.07.2020 на суму 58078,10 грн, призначення платежу: «Аванс згідно договору №16/06-20 від 16.06.2020 за монтажно-будівельні роботи, в т.ч. ПДВ 20% 9679,68 грн».

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Сапбуд» (підрядник) укладено Договір №29/07-20 від 29.07.2020 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого підрядник зобов`язується на умовах цього договору виконати наступні роботи: виконання комплексу робіт пристрою приймальні рампи з торця цеху. Роботи виконуються на об`єкті замовника, що розташований за адресою: м. Дніпро, пр.-т Богдана Хмельницького, 147.

Пунктом 1.6 Договору передбачено, що роботи виконуються із матеріалів підрядника.

19.08.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Сапбуд» (підрядник) укладено Додаткову угоду №1 до Договору №29/07-20 від 29.07.2020, відповідно до умов якої субпідрядник зобов`язується у встановлений термін виконати додаткові роботи «На виконання комплексу робіт пристрою приймальні рампи з торця цеху ТОВ «Оллкомп», на виконання якої сторонами підписано Акт виконаних робіт (за вересень 2020 р) від 17.09.2022 «На виконання комплексу робіт пристрою приймальні рампи з торця цеху Оллкомп» на загальну суму 242666,05 грн.

28.08.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Сапбуд» (підрядник) укладено Додаткову угоду №2 до Договору №29/07-20, відповідно до умов якої субпідрядник зобов`язується у встановлений термін виконати додаткові роботи «Влаштування ґрунтового відсипання уздовж бордюрів і укладання дорожнього бордюру з торця будівлі», на виконання якої сторонами підписано акт виконаних робіт (2020 р.) від 17.09.2020 «Влаштування ґрунтового відсипання уздовж бордюрів і укладання дорожнього бордюру з торця будівлі» на загальну суму 99222,70 грн.

30.09.2020 між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Сапбуд» (підрядник) укладено Додаткову угоду №3 до Договору №29/07-20, відповідно до умов якої субпідрядник зобов`язується у встановлений термін виконати додаткові роботи «Влаштування бетонної відмостки, нарощування каналізаційного люка і зміцнення бордюрів». На виконання умов цієї Додаткової угоди сторонами підписано акт виконаних робіт (вересень 2020 року) від 17.09.2020 «Влаштування бетонної відмостки, нарощування каналізаційного люка і зміцнення бордюрів» на загальну суму 112469,69 грн.

Оплата послуг за актами виконаних робіт підтверджується платіжними дорученнями №709 від 27.08.2020 на суму 199315,64 грн, призначення платежу: «Аванс згідно договору №29/07-20 від 29.07.2020 за монтажно-будівельні роботи в т.ч. ПДВ 20% 33219,26 грн, №820 від 16.09.2020 на суму 62862,55 грн, призначення платежу: «Аванс згідно договору №29/07-20 від 29.07.2020 за монтажно-будівельні роботи, в т.ч. ПДВ 20% 10477,09 грн», №830 від 16.09.2020 на суму 99615,10 грн, призначення платежу: «Оплата згідно договору №29/07-20 від 29.07.2020 за монтажно-будівельні роботи, в т.ч. ПДВ 20% 16602,52 грн, №1209 від 25.11.2020 на суму 92565,25 грн, призначення платежу: «Оплата згідно договору №29/07-20 від 29.07.2020 за монтажно-будівельні роботи в т.ч. ПДВ 20% 15427,54 грн».

Таким чином, реальність господарських операцій ТОВ «Оллкомп» із ТОВ «Сапбуд» підтверджено зазначеними вище первинними документами.

Стосовно взаємовідносин ТОВ «Оллкомп» з ТОВ «Террабілд» суд зазначає таке.

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Террабілд» (виконавець) укладено Договір надання послуг з поточного ремонту №0911-2020 від 09.11.2020 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого виконавець зобов`язується у 2020-2021 році надати замовнику послуги з поточного ремонту приміщення за адресою: місто Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, 147, у терміни, передбачені п. 5.1 Договору, а Замовник зобов`язується прийняти надані послуги та своєчасно оплатити їх на умовах даного Договору.

Згідно з п. 3.1 Договору сума договору, визначена за погодженими розрахунками вартості послуг, складає 300000,00 грн, у т.ч. ПДВ: 50000,00 грн.

На виконання Договору №0911-2020 між ТОВ «Оллкомп» та ТОВ «Террабілд» було підписано акти надання послуг: №53 від 16.12.2020 на суму 57450,60 грн, в тому числі ПДВ: 9575,10 грн; №8 від 26.03.2021 на суму 13405,14 грн, в тому числі ПДВ: 2234,19 грн; №10 від 31.03.2021 на суму 60000,00 грн, в тому числі ПДВ: 10000,00 грн; №11 від 31.03.2021 на суму 35522,00 грн, в тому числі ПДВ: 5920,33 грн; №5 від 16.04.2021 на суму 112084,06 грн, в тому числі ПДВ: 18680,68 грн. Оплата послуг підтверджується платіжними дорученнями: №1131 від 13.11.2020 на суму 57450,60 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунка №17 від 04.11.2020, в т.ч. ПДВ 20% 9575,10 грн», №1420 від 04.01.2021 на суму 13405,14 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунка №28122020, в т.ч. ПДВ 20% 2234,19 грн, №1437 від 11.01.2021 на суму 60000,00 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунку на оплату №0601-01 від 06.01.2021, в т.ч. ПДВ 20% 10000,00 грн, №1732 від 03.03.2021 на суму 35522,00 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунку на оплату №3 від 12.02.2021, в т.ч. ПДВ 20% 5920,33 грн», №1733 від 03.03.2021 на суму 78254, 27 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунку на оплату №5 від 15.02.2021, в т.ч. ПДВ 20% 13042,38 грн», №2055 від 22.04.2021 на суму 33829,79 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунку на оплату №5 від 15.02.2021, в т.ч. ПДВ 20% 5638,30 грн.

Між ТОВ «Оллкомп» (замовник) та ТОВ «Террабілд» (виконавець) укладено Договір надання послуг з поточного ремонту №0401-2021 від 04.01.2021 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого виконавець зобов`язується у 2021 році надати Замовнику послуги з поточного ремонту приміщення за адресою: м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, 147, у терміни, передбачені пунктом 5.1 цього договору, а Замовник зобов`язуєтья прийняти надані послуги та своєчасно оплатити їх на умовах даного договору.

На виконання вимог Договору №0401-202131 між ТОВ «Оллкомп» та ТОВ «Террабілд» підписано Акт надання послуг №7 від 31.03.2021 на суму 105225,23 грн, в тому числі ПДВ: 17537,54 грн. Оплата послуг у розмірі 105225,23 грн підтверджується платіжним дорученням №1487 від 20.01.2021 на суму 105225,23 грн, призначення платежу: «Оплата за поточний ремонт згідно рахунку на оплату №1501-01 від 06.01.2021, в .т.ч. ПДВ 20% 17537,54 грн.

Таким чином, реальність господарських операцій ТОВ «Оллкомп» із ТОВ «Террабілд» підтверджено зазначеними вище первинними документами.

Стосовно взаємовідносин ТОВ «Оллкомп» з ПП «Вазарі» суд зазначає таке.

Між ТОВ «Оллкомп» (покупець) та ПП «Вазарі» (постачальник) укладено Договір поставки №1201-02 від 12.01.2021 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується виконати роботи з виготовлення перестінок та двері з чорного металу у встановлені строки за адресою, указаною покупцем, а Покупець зобов`язується прийняти сходи з огородженням та сплатити за них грошову суму, вказану в Специфікації.

На виконання умов цього Договору між ТОВ «Оллкомп» та ПП «Вазарі» підписано Акт надання послуг №2 від 11.02.2021 (послуга: Виготовлення перестінок та двері з чорного металу зі склопакетами (4*16*4), h 3380 мм, 1 поверх) на загальну суму 58000,35 грн, у тому числі ПДВ: 9666,73 грн. Оплата послуг підтверджується платіжним дорученням №1622 від 11.02.2021 на суму 58000,35 грн, призначення платежу: «Оплата за товар згідно рахунку №1201-02 від 09.02.2021, в т.ч. ПДВ 20% 9666,73 грн».

Між ТОВ «Оллкомп» (покупець) та ПП «Вазарі» (постачальник) укладено Договір поставки від 02.02.2021 №0202-03 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується виконати роботи з виготовлення пожежної драбини у встановлені строки за адресою, вказаною покупцем, а покупець зобов`язується прийняти сходи з огородженням та сплатити за них грошову суму, вказану в Специфікації.

На виконання вимог Договору між ТОВ «Оллкомп» та ПП «Вазарі» підписано акт надання послуг №1 від 05.02.2021 (послуга: Виготовлення пожежної дробини) на загальну суму 19800,00 грн, в тому числі ПДВ: 3300,00 грн. Оплата послуг у розмірі 19800,00 грн підтверджується платіжним дорученням №1578 від 04.02.2021.

Між ТОВ «Оллкомп» (покупець) та ПП «Вазарі» (постачальник) укладено Договір поставки №0322-01П від 22.03.2021 (далі Договір), відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується виконати роботи з виготовлення сходів з огородженням у встановлені строки за адресою, указаною покупцем, а покупець зобов`язується прийняти сходи з огородженням та сплатити за них грошову суму, вказану в Специфікації. На виконання умов цього Договору між ТОВ «Оллкомп» та ПП «Вазарі» підписано акти надання послуг №15 від 13.04.2021 на суму 103828,00 грн, в тому числі ПДВ: 17304,67 грн та №20 від 18.06.2021 на суму 124608,00 грн, в тому числі ПДВ: 20768,00 грн. Оплата послуг у розмірі 228436,00 грн. підтверджується платіжними дорученнями: №1991 від 13.04.2021 на суму 103828,00 грн, призначення платежу: «Оплата за товар згідно рахунка №0323-02П від 06.04.2021, в т.ч. ПДВ 20% 17304,67 грн», №2234 від 24.05.2021 на суму 50000,00 грн, призначення платежу: «Оплата за товар згідно рахунка №0323-02П від 06.04.2021, в т.ч. ПДВ 20% 8333,33 грн, №2387 від 22.06.2021 на суму 74608,00 грн, призначення платежу: «Оплата за товар згідно рахунка №0323-02П від 06.04.2021, в т.ч. ПДВ 20% 12434,67 грн».

Таким чином, реальність господарських операцій ТОВ «Оллкомп» із ПП «Вазарі» підтверджено зазначеними вище первинними документами.

Щодо встановлених контролюючим органом у контрагентів позивача ознак ризикового ведення господарської діяльності, суд зазначає таке.

Позиція контролюючого органу про порушення ТОВ «Оллкомп» податкового законодавства ґрунтується, зокрема, на інформації, отриманій за результатами здійснення податкового контролю по взаємовідносинам контрагентів позивача з іншими особами.

Разом з тим, правовідносини контрагентів позивача із третіми особами у ланцюгах постачання, з якими ТОВ «Оллкомп» не вступав у господарські відносини, самі по собі за відсутності інших об`єктивних та підтверджених даних про порушення контрагентами позивача податкового законодавства, не можуть свідчити про нереальність господарських взаємовідносин платника податку.

Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд у постанові від 03.06.2019 по справі №826/11516/15.

Як слідує з акта перевірки та встановлено судом під час розгляду справи, посадовими особами відповідача під час проведення перевірки позивача зроблені висновки про неможливість реального виконання робіт контрагентами ТОВ «Оллкомп» з урахуванням одночасного їх виконання на користь інших осіб та у зв`язку з тим, що у цих платників у незначній кількості або взагалі відсутні основні фонди, недостатня чисельність працюючих, необхідна для виконання будь-яких робіт, не задекларовано об`єкти оподаткування, або декларування тільки офісу.

Проте, зазначені висновки контролюючого органу суперечать положенням статті 44 Господарського кодексу України (далі ГК України), якою передбачено, що підприємництво здійснюється на основі: вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності; самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону; вільного найму підприємцем працівників.

Більше того, норми податкового законодавства не визначають певний обсяг матеріальних та/чи трудових ресурсів у платника податків при здійсненні господарської діяльності як критерій правового статусу платника податків щодо отримання податкової преференції у формі податкового кредиту чи наміру платника податків отримати певний результат від здійснення господарської операції (підприємницької діяльності). Відповідний висновок неодноразово висловлювався в постановах Верховного Суду від 08.05.2018 по справі №815/3526/17, від 22.12.2020 по справі №815/133/16, від 23.02.2021 по справі №2а-835/12/1370, від 14.07.2022 по справі №804/13881/15.

Відсутність у контрагентів матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу). Основні та транспортні засоби можуть перебувати в постачальника на праві оренди або лізингу. Подібна позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі №480/3371/19, від 17.04.2018 у справі №826/14549/15, від 06.02.2018 у справі №816/166/15-а, від 14.07.2022 у справі №804/13881/15. Також, аналогічна позиція наведена і в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2022 по справі №160/3364/19.

Обставини залучення трудових та матеріальних ресурсів на інших підставах, окрім як наявність працівників за трудовими договорами та власної матеріально-технічної бази у підприємств-контрагентів ТОВ «Оллкомп» податковим органом взагалі не бралася до уваги та не розглядалася, про що свідчить відсутність відповідних висновків в Акті перевірки.

Окрім того, податковим органом не обґрунтовано позицію та не надано розрахунок стосовно кількості працівників, яка необхідна для виконання будівельно-монтажних та ремонтних робіт, які виконувались на користь ТОВ «Оллкомп».

У свою чергу, ТОВ «Оллкомп» надані до суду всі докази здійснення господарських операцій з контрагентами, а саме: оформлені належним чином всі первинні документи; інформацію з приводу залучення підрядниками субпідрядних організацій з наданням до матеріалів справи відповідних договорів субпідряду (за наявності інформації стосовно залучення таких); фотозвіти виконаних підрядниками (субпідрядниками) робіт.

ТОВ «Оллкомп» також надано до суду письмові запити до контрагентів про надання інформації та документів, у відповідь на які, з метою підтвердження наявності основних засобів та трудових ресурсів, контрагентами були надані штатні розписи, податкова звітність з доказами її подання до податкового органу, документи на підтвердження наявності у них складських приміщень.

Окрім того, позивачем надані листи, якими ініціювалася видача перепусток на користь працівників контрагентів, які безпосередньо виконували роботи на користь позивача.

Акт перевірки не містить інформації стосовно наявності актів, складених за результатами перевірок контрагентів останнього, які б свідчили про порушення такими контрагентами норм податкового законодавства та/або несплату податків.

Окрім того, норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту, тому, платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не було встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженості дій між ними. Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема у постановах від 17.11.2022 у справі №805/1306/16-а, від 11.06.2018 у справі № 826/4565/14.

Суд критично оцінює доводи відповідача про відсутність у контрагентів позивача достатньої кількості ресурсів для виконання об`єму робіт згідно договорів підряду перед позивачем, оскільки податкове законодавство України не ставить право платника податку на додану вартість на податковий кредит в залежність від дій або бездіяльності його контрагентів або відсутності у контрагентів основних фондів чи кваліфікованого персоналу.

Положеннями статті 16 ПК України передбачено, що особами, відповідальними за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету є платники податку.

Пунктом 36.5 статті 36 ПК України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків.

Отже, відповідальність є персональною; обов`язковою правовою підставою для неї є наявність вини конкретного платника податків у допущених порушеннях, відповідно, вона не може автоматично поширюватись на контрагентів платника податків. Порушення, допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом не впливають на права та обов`язки іншого платника податків.

Даний правовий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 17.09.2020 у справі №818/138/17.

Формування суб`єктом господарювання податкових зобов`язань не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третіми особами. Якщо контрагент не виконав свого зобов`язання по сплаті податку до бюджету або здійснив інші порушення законодавства, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи.

Отже, добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення з боку свого контрагента.

Висновки, наведені відповідачем в акті перевірки зроблені на підставі використаної ним інформації з АІС «Податковий блок», Єдиного реєстру податкових накладних.

Суд зазначає, що посилання податкового органу на інформацію баз даних податкового органу щодо відсутності у контрагента позивача можливості виконувати роботи (надавати послуги) не заслуговують на увагу, оскільки внесені відомості баз даних податкового органу є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань, а висновки, викладені в податковій інформації, є відображенням дій працівників податкових органів і самі по собі не породжують правових наслідків для платника податків.

Доказів того, що на момент укладення угод та вчинення господарських операцій контрагенти позивача були не зареєстровані як юридичні особи та як платники податку на додану вартість, відповідачем не надано.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21.02.2018 у справі №804/7470/16.

У свою чергу, податкова інформація щодо контрагента по ланцюгу постачання не спростовує реальність господарських операцій між позивачем та його контрагентом, оскільки відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватися на третіх осіб, у тому числі на його контрагентів.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 у справі №813/1497/17.

Верховний Суд в постанові від 02.04.2019 у справі №826/6245/18 вказав, що не підтвердження операцій за ланцюгом постачання, так само як і податкова інформація про інші порушення податкової дисципліни, допущені контрагентом платника податків або третіми особами у відносинах з контрагентом, не є свідченням нереальності господарських операцій, за умови їх підтвердження належними і допустимими первинними документами, як підставами формування бухгалтерського обліку.

Окрім того, відповідно до роз`яснення Вищого адміністративного суду України від 02.06.2011 №742/11/13-11 при дослідженні факту здійснення господарської операції оцінці підлягають відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.

При цьому, відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.

У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Компанія «Вестберга таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції», суд звертав увагу на необхідність покладення обов`язку доказування на контролюючий орган, що цілком відповідає положенням статті 77 КАС України.

Оцінюючи доводи відповідача про відсутність сертифікатів якості на товар, суд зазначає, що такі доводи контролюючого органу не є достатньою підставою для висновку про нереальність господарських операцій, оскільки сертифікати якості та паспорти, що підтверджують походження товару у контексті статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не є первинними документами, якими підтверджується фактичне вчинення господарської операції.

Сертифікат якості письмовий документ, складений у довільній формі, який підтверджує якість продукції. Тобто, сертифікат якості не є первинним документом бухгалтерського обліку, та жодним чином не визначає факт здійснення або нездійснення господарської операції, а податковий орган позбавлений повноважень щодо надання правової оцінки таким документам.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.08.2018 у справі №806/5816/14.

Верховний Суд у постанові від 13.08.2020 у справі №520/4829/19 відхилив посилання контролюючого органу на ненадання документів, що підтверджують якість товару, оскільки Декрет Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію», який передбачав обов`язкову наявність таких документів, втратив чинність з 01.01.2018. При цьому, колегія суду зазначає, що сертифікат якості на товар не належить до документі, на підставі яких формується бухгалтерський і податковий облік та не містить відомостей про господарську операцію, ненадання позивачем у спірних правовідносинах сертифікатів якості товару не є доказом наявності складу податкового правопорушення.

Оцінюючи доводи податкового органу про недоліки оформлення товарно-транспортних та видаткових накладних, суд зазначає, що наявність або відсутність окремих документів, а також недоліки в їх оформленні не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 25.08.2022 у справі №400/3884/19.

Окрім того, відповідно до положень Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 (зі змінами) відсутність у видаткових накладних інформації про реквізити документа, підтверджуючого повноваження представника ТОВ «Оллкомп», який приймав товар та підписав видаткові накладні з боку покупця, не є порушенням оформлення первинних бухгалтерських документів, а тому відповідні твердження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є такими, що не відповідать дійсності.

В свою чергу, ТОВ «Оллкомп» для підтвердження реального здійснення господарських операцій з контрагентами надано всі первинні документи, передбачені законом, а також, на вимогу суду надано рахунки, виставлені контрагентами на його адресу.

На підтвердження здійснення перевезення товарно-матеріальних цінностей, які використовувались при виконанні робіт, позивачем додатково надані договори перевезення, укладені контрагентами ТОВ «Оллкомп» безпосередньо з перевізиками, та документи на реєстрацію права власності на транспортний засіб, копії довіреностей на отримання товару.

У відповідності до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий кредит сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Право на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно пункту 198.1 статті 198 ПК України виникає у разі здійснення операцій, в т.ч. з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Як визначено пунктом 198.3 статті 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.2 статті 198 ПК України встановлено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Нормами статті 201 ПК України визначено перелік документів, що є підставою для нарахування податкового кредиту.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Застосовуючи зазначені правила оподаткування при оцінці оспорюваних господарських операцій по придбанню товарів/послуг/робіт, судом досліджено долучені позивачем до матеріалів справи копії належним чином оформлених первинних документів, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку та які містять достатні дані про зміст господарських операцій і їх учасників, підтверджують фактичність здійснення таких операцій.

Контролюючим органом, у свою чергу, не наведено переконливих доводів, що ґрунтуються на об`єктивній інформації та спростовують факти господарської діяльності, засвідчені вказаними документами, а також не представлено жодних доказів на підтвердження того, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі.

Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на податковий кредит, за можливу неправомірну діяльність його контрагентів за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагентів та злагодженість дій між ними.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №811/2154/13-а.

За змістом ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що контролюючим органом всупереч вимог статті 77 КАС України не було доведено та надано належних доказів, які б свідчили про те, що наявні у контрагентів трудові ресурси та матеріально-технічне забезпечення були недостатніми для виконання умов договорів, укладених з позивачем, як не було надано і доказів про наявність встановлених судами фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо неправомірної поведінки контрагентів та злагодженості дій між ними.

Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 ПК України).

Отже, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи, а також враховуючи умови укладених договорів та специфіку придбаних товарів, робіт, послуг, суд вказує, що у позивача наявні та ним надані всі належним чином оформлені первинні документи, які в сукупності свідчать про факт вчинення господарських операцій із вище наведеними контрагентом. Натомість доводи контролюючого органу щодо нереальності господарських операцій не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

З урахуванням вищевикладеного та досліджених під час розгляду справи первинних документів, судом встановлений рух активів, робіт, послуг між ТОВ «Технострой» (код ЄДРПОУ 32640595), ПП «Стройавтосервіс» (код ЄДРПОУ 35163747), ТОВ «ПМК-17» (код ЄДРПОУ 40392349), ТОВ «Сапбуд» (код ЄДРПОУ 41986727), ТОВ «Террабілд» (код ЄДРПОУ 42082274), ПП «Вазарі» (код ЄДРПОУ 33811479) та ТОВ «Оллкомп».

Таким чином, віднесення позивачем до складу податкового кредиту у періоді, що перевірявся, відповідних сум від`ємного значення з податку на додану вартість та сум, заявлених до бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, на підставі податкових накладних, виписаних вказаними підприємствами, відповідає вимогам чинного податкового законодавства, а використання позивачем робіт/послуг, отриманих від вищевказаних контрагентів, у власній господарській діяльності відповідає характеру та меті господарської діяльності ТОВ «Оллкомп».

Будь-яких порушень складення вказаних первинних документів ні контролюючим органом, ні судом не встановлено.

Водночас, складений за результатами перевірки акт перевірки не містить документальних підтверджень порушень при відображенні в обліку взаємовідносин з контрагентами за період, що підлягав перевірці. Вказане свідчить про те, що всі висновки у акті стосовно порушень позивача при роботі з контрагентами зроблені виключно з припущень перевіряючих, які не ґрунтуються на документах первинного бухгалтерського та податкового обліку, що є порушенням ПК України та Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №727 від 20.08.2015.

В акті перевірки суб`єктом владних повноважень не викладено жодних належних та допустимих доводів про відсутність фактичного виконання позивачем господарських операцій за укладеними договорами, про відсутність витрат позивача у спірних правовідносинах, про несумісність предмету укладеного договору з напрямом господарської діяльності позивача, про відсутність використання позивачем отриманих товарів, що зумовило необґрунтованість і невідповідність закону висновків суб`єкта владних повноважень про фіктивність правочинів та їх вчинення без мети реального настання правових наслідків.

Наявні у справі документи не містять жодних доказів наявності між позивачем та його контрагентами взаємоузгоджених спільних зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в державі суспільного ладу або моральних засад. Таких доказів відповідачем не надано, а судом не виявлено.

Стаття 204 Цивільного кодексу України закріплює принцип презумпції правомірності правочину: правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він невизнаний судом недійсним.

Згідно з частиною 2 статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що відповідно до презумпції правомірності правочину укладені позивачем правочини є чинними, якщо їх недійсність прямо не встановлена законом (нікчемні правочини). В усіх інших випадках питання про недійсність правочину має бути встановлено судом на підставі заяви зацікавленої особи після повного та всебічного розгляду питання про взаємовідносини, які відбулись між учасниками такого правочину. Про недійсність правочину ухвалюється судове рішення.

Суд зазначає, що відповідачем ані в акті перевірки, ані до матеріалів справи не надано будь-яких доказів, які б вказували на невідповідність правочинів позивача нормам цивільного законодавства.

Під час розгляду справи судом встановлено, що укладені між позивачем та його контрагентами договори не віднесено законом до нікчемних, також відсутні судові рішення про визнання їх недійсними.

Як зазначалося вище, первинні бухгалтерські документи в повному обсязі були надані позивачем та долучені судом до матеріалів справи, а тому правомірність формування податкового кредиту позивача підтверджена належними та допустимими доказами.

В акті перевірки зазначається про те, що операції позивача із його контрагентом не підтверджуються стосовно наявності трудових ресурсів, які необхідні для виконання умов за договорами поставок.

У той же час, відсутність у контрагента позивача матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу).

При цьому, нереальність господарських операцій з придбання платником податку товару/послуги має підтверджуватися належними, допустимими та достатніми доказами і не може ґрунтуватися на припущеннях, зокрема обумовлюватись лише допущеними контрагентом порушеннями вимог законодавства або недостатньою кількістю у контрагента трудового ресурсу для самостійного виконання договірних зобов`язань. Якщо вказаний контрагент допустив такі порушення, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо нього, адже законом іншого не передбачено. А недостатня кількість трудового ресурсу не свідчить про неможливість виконати роботи або надати послуги не є підставою для виключення з податкового обліку, саме з цих мотивів, витрат на оплату цих робіт/послуг, у тому числі й по ПДВ. Адже судовий контроль не призначений перевіряти економічну доцільність рішень, що приймаються суб`єктами господарювання, які у сфері господарської діяльності наділені самостійністю та широкою дискрецією (зокрема, при виборі контрагентів, вирішенні питання щодо необхідності залучення третіх осіб до виконання своїх господарських зобов`язань тощо).

З урахуванням вищевикладеного та досліджених під час розгляду справи первинних документів судом встановлений рух активів, робіт, послуг між ТОВ «Оллкомп» та його контрагентами, таким чином, віднесення позивачем до складу податкового кредиту відповідних сум за спірний період на підставі податкових накладних, виписаних контрагентами позивача та врахування вартості придбаних в останніх товарів/робіт/послуг при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідає вимогам норм чинного податкового законодавства, а використання позивачем товарів/робіт/послуг, отриманих від вказаних підприємств у власній господарській діяльності відповідає характеру та меті господарської діяльності позивача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з пунктами 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Таким чином, суд доходить висновку, що позовні вимоги ТОВ «Оллкомп» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд зазначає таке.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України ри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду на загальну суму 21977,07 грн, що документально підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням.

З огляду на задоволення позовних вимог повністю, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 21977,07 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 72-77, 90, 94, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» (проспект Богдана Хмельницького, буд. 139, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи: 41304190) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код юридичної особи 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.11.2022 №0094470706 (форми «В4»).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оллкомп» (проспект Богдана Хмельницького, буд. 139, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи: 41304190) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код юридичної особи 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 21977 (двадцять одна тисяча дев`ятсот сімдесят сім) грн 07 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 16.06.2023.

Суддя О.В. Царікова

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.06.2023
Оприлюднено02.08.2023
Номер документу112520608
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них