Рішення
від 31.07.2023 по справі 191/2723/23
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/2723/23

Провадження № 2/191/685/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2023 року м. Синельникове Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Твердохліб А.В.,

за участю секретаря - Яришевої Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Чубук Володимир Вікторович до Іларіонівської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Синельниківського районного округу Дніпропетровської області Монич М.Ю. про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В :

19 червня 2023 року адвокат Чубук В.В., який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою доІларіонівської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Синельниківського районного округу Дніпропетровської області Монич М.Ю. про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , якою за життя складено заповіт, посвідчений 18 листопада 2022 року державним нотаріусом Новомосковської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, де визначено, що земельну ділянку площею 7,2900 га., призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий

номер: 1224881500:01:001:0254, яка розташована на території КСП «Вперед» Дерезуватської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 заповіла позивачу ОСОБА_1 .

Позивач ОСОБА_1 звернулася із заявою про прийняття спадщини за заповітом до приватного нотаріального округу Дніпропетровської області Монич М.Ю., але 23 березня 2023 року отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із пропуском строку прийняття спадщини.

В обґрунтування поважності пропуску вказаного строку, ОСОБА_1 зазначає, що вона не проживала разом із спадкодавцем, про наявність вищевказаного заповіту дізналася випадково та у зв`язку з початком збройної агресії з боку російської федерації на території України вона не змогла у встановлений законом шестимісячний строк після смерті спадкодавця подати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини.

У зв`язку із викладеним, позивач просить суд визначити додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Чубук В.В. до початку судового засідання надав заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача. Позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник відповідача - Іларіонівської селищної ради в судове засідання не з`явився, однак до його початку надав заяву про розгляд справи без його участі. Просив прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.

Третя особа приватний нотаріус Синельниківського районного округу Дніпропетровської області Монич М.Ю. в судове засідання не з`явився.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

З копії Державного акту на право приватної власності на землю серії Св№014065, вбачається, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 7,290 га., яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий

номер: 1224881500:01:001:0254, яка знаходиться на території КСП «Вперед» Дерезуватської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.

ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 18 листопада 2022 року державним нотаріусом Новомосковської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, де визначено, що земельну ділянку площею 7,2900 га., призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий

номер: 1224881500:01:001:0254, яка розташована на території КСП «Вперед» Дерезуватської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, вона заповіла ОСОБА_1 .

Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 09 лютого 2022 року виконавчим комітетом Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області підтверджується факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.16).

Постановою приватного нотаріального округу Дніпропетровської області Монич М.Ю. від 23 березня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки спадкоємцем був пропущений шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.12).

В матеріалах спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 міститься заява ОСОБА_1 від 23.03.2023 року про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті бабусі - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Частиною 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Так, у постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі №565/1145/17, визначено, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.

Встановивши, що ОСОБА_1 була необізнана про наявність заповіту, складеного на її користь, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 була заведена тільки за заявою ОСОБА_1 , окрім того, суду не надано доказів того, що здійснювалося повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, тому суд дійшов висновку про поважність причини пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення ОСОБА_1 додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1221, 1272 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Чубук Володимир Вікторович до Іларіонівської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Синельниківського районного округу Дніпропетровської області Монич М.Ю. про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визнати причину пропуску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , строку для прийняття спадщини, поважною.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народження, додатковий строк, 3 (три) місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А. В. Твердохліб

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення31.07.2023
Оприлюднено02.08.2023
Номер документу112538126
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —191/2723/23

Рішення від 31.07.2023

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Твердохліб А. В.

Ухвала від 20.06.2023

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Твердохліб А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні