Ухвала
від 01.08.2023 по справі 914/2332/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

01.08.2023 р. Справа№ 914/2332/23

м. Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Ростислава Матвіїва, розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом: Фермерського господарства «Олена-5», с. Рівне, Новоукраїнський район, Кіровоградська область,

до відповідача: Спеціалізованого комунального підприємства «Верхньобілківське», с. Верхня Білка, Пустомитівський район, Львівська область,

предмет позову: визнання права користування земельною ділянкою; зобов`язання виконати обов`язки по договору,

підстава позову: невизнання відповідачем права оренди позивача,

встановив:

31.07.2023 до Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Фермерського господарства «Олена-5» до Спеціалізованого комунального підприємства «Верхньобілківське» про визнання права користування земельною ділянкою; зобов`язання виконати обов`язки по договору.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає, що наявні підстави для повернення позовної заяви, та зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Подана суду позовна заява не є оригіналом документа, а є кольоровою ксерокопією, у тому числі підпис і відтиск печатки голови ФГ «Олена-5» не виконані в оригіналі.

За змістом п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повертається позивачу у разі, якщо таку заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Верховний Суд у постанові від 08.07.2021 у справі № 916/3209/20 акцентує, що зазначені положення засвідчують обов`язковість та безумовність вимоги господарського процесуального закону стосовно підписання позовної заяви власноручним або електронним цифровим підписом позивача (його представника) або особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, як підтвердження справжньої волі позивача на настання відповідних правових наслідків станом на час звернення до суду із позовом, а отже, дотримання принципу диспозитивності господарського судочинства.

Використання в такому випадку факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису ГПК України не допускається.

Верховний Суд у постанові від 08.07.2021 у справі № 916/3209/20 наголошує, що скріплення позовної заяви підписом позивача, його представника або іншої особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, має бути виконане власноручно у спосіб, визначений ч. 8 ст. 42, ч. 2 ст. 162 ГПК України. У разі недотримання цих вимог процесуальний закон не передбачає можливості залишення позовної заяви без руху задля підтвердження волевиявлення позивача, а в залежності від стадії процесу встановлює безумовні наслідки, зокрема повернення позовної заяви і доданих до неї документів зі стадії відкриття провадження у справі (ч. 4 ст. 174 ГПК України) або залишення позову без розгляду після відкриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України.

Враховуючи зазначене, позовна заява підлягає поверненню.

Крім цього, суд звертає увагу позивача й на інші недоліки, допущені при поданні позовної заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Натомість позивач долучив лише фіскальний чек від 26.07.2023, проте, визначеного законом доказу на підтвердження факту надіслання відповідачу позовної заяви з додатками не подав.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Суд зауважує, що предметом позову є дві вимоги немайнового характеру.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору визначена у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить з 1 січня 2684 гривні.

Тому за подання позовної заяви у цій справі сплаті підлягає судовий збір у розмірі 5 368,00 грн. Натомість позивачем згідно з квитанцією від 26.07.2023 сплачено 2 684,00 грн, що не відповідає вимогам законодавства.

Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» № 144 від 01.07.2020 прийнято національний стандарт ДСТУ 4163:2020. Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів. з наданням чинності з 01 вересня 2021 року. Відповідно до п. 5.26 вказаного стандарту відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».

Проте, частина поданих позивачем додатків до позовної заяви не засвідчені жодним чином, а частина містить лише відмітку «з оригіналом вірно» з підписом, що також не відповідає вимогам законодавства.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 174 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Позовну заяву Фермерського господарства «Олена-5» до Спеціалізованого комунального підприємства «Верхньобілківське» про визнання права користування земельною ділянкою; зобов`язання виконати обов`язки по договору у справі № 914/2332/23 (з додатками на 32 арк) повернути заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Суддя Матвіїв Р.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення01.08.2023
Оприлюднено03.08.2023
Номер документу112545001
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин

Судовий реєстр по справі —914/2332/23

Ухвала від 01.08.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Матвіїв Р.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні