ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/718/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін справу
за позовом Управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради,
до відповідача: "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунального підприємства "Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3",
про стягнення 49 859,08 грн,
25.05.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради з вимогою стягнути з "Уманського козацтва" Черкаського крайового товариства Українського козацтва 30 403,61 грн заборгованості з орендної плати, 18 715,69 грн заборгованості по наданню послуг з утримання будинку та прибудинкової території, 739,78 грн заборгованості відшкодування земельного податку.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов Договору оренди нежитлових приміщень № 178/2017 від 28.12.2017 в частині несплати орендної плати та Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 02.05.2018 № 16-18 в частині неоплати наданих послуг.
Ухвалою від 30.05.2023 господарський суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін через 30 днів після відкриття провадження у справі. Залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне підприємство "Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3". Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Згідно з ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 06.06.2023.
Відтак строк для подання відзиву сплив 21.06.2023, втім відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, третя особа копію ухвали про відкриття провадження у справі отримала 07.06.2023. Втім правом подання пояснень щодо позову остання не скористалась.
30.06.2023 господарський суд розпочав розгляд справи по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, господарський суд встановив таке.
28.12.2017 Відділом з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (Орендодавець) та громадською організацією "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва (Орендар) підписано Договір оренди № 178/2017 нежитлових приміщень. (далі - Договір)
Рішенням Уманської міської ради від 23.12.2020 № 8-5/8 вирішено створити з 01 квітня 2021 року виконавчі органи Уманської міської ради із статусом юридичної особи публічного права: 1) управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради шляхом злиття відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 40526070), відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 40197757), відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 40526154), припинивши останні. Визначити управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради правонаступником прав та обов`язків відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 40526070), відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 40197757), відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 40526154).
З викладеного випливає, що правонаступником Відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради за Договором (Орендодавцем) є позивач - управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради.
Відповідно до п. 1.1. Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно міської комунальної власності: вбудовано-прибудовані нежитлові підвальні приміщення, загальною площею 193,1 кв. м: №№1-9, 13-17, загальною площею 179,6 кв. м та частина приміщення №11, площею 13,5 кв. м, в 5-ти поверховому житловому будинку за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Гонти Івана, 40 (далі - майно); майно є складовою частиною захисної споруди - протирадіаційного укриття №88535 та перебуває на балансі комунального підприємства "Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3" (далі - Балансоутримувач), віднесеного до сфери управління відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради.
Вартість майна визначена опосередковано згідно з Висновком про вартість об`єкта оцінки станом на 10 липня 2017 року і складає 235 195 (двісті тридцять п`ять тисяч сто дев`яносто п`ять) гривень 80 копійок без ПДВ.
Майно передається в оренду для розміщення музею: структурного підрозділу Уманського козацтва ЧКТ УК - Музей визвольної боротьби українського народу. (п. 1.2. Договору)
Орендар вступає у строкове платне користування майном у строк, зазначений у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами Договору та акта приймання-передання. (п. 2.1. Договору)
Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку плати за оренду майна міської комунальної власності, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 27.02.2008 №2.8-29/5, і встановлена за базовий місяць оренди листопад 2017 року у розмірі 408,85 гривні, без ПДВ.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за наступні та поточний місяці. (п. 3.1. Договору)
Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, з моменту підписання цього договору та акта приймання-передання, на підставі рахунку Балансоутримувача до 15 числа поточного місяця включно. Одержувач коштів: КП "Уманське РЕУ №3", банківські реквізити: розподільчий рахунок НОМЕР_1 , ідентифікаційний код 05457129; банківська установа: AT "Ощадбанк", МФО 354507. (п. 3.2. Договору)
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за цей же місяць, визначений Державною службою статистики України. (п. 3.3. Договору)
У разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування. (п. 3.4. Договору)
Розмір орендної плати може бути переглянуто на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об`єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України. (п. 3.5. Договору)
На суму орендної плати, перерахованої несвоєчасно або не в повному обсязі, нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості з урахуванням індексації за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати. (п. 3.6. Договору)
У разі якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 3% від суми заборгованості. (п. 3.7. Договору)
Зобов`язання Орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку у розмірі 2-х орендних платежів за базовий місяць - 817,70 гривень без ПДВ, який вноситься в рахунок орендної плати за останні 2 місяці оренди. (п. 3.8. Договору)
У разі припинення або розірвання договору оренди Орендар сплачує орендну плату включно по день (дату) передачі Балансоутримувачу об`єкта оренди за актом приймання-передання, один примірник акту надає Орендодавцю. Закінчення строку дії Договору не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, з урахуванням штрафних санкцій. (п. 3.9. Договору)
У п. 5.1. Договору передбачено обов`язок орендаря, зокрема: своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату відповідно до пунктів 3.1. та 3.2. Договору; сплачувати плату за користування земельною ділянкою, на якій знаходиться об`єкт оренди, відповідно до вимог чинного законодавства та умов цього Договору; здійснювати витрати, пов`язані з утриманням орендованого майна; протягом 30 робочих днів після підписання Договору укласти з Балансоутримувачем договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна (в тому числі відшкодування плати за земельну ділянку під об`єктом оренди) та надання Орендарю комунальних послуг Балансоутримувачем, у разі наявності таких послуг, або, за потреби, безпосередньо укласти договори з надавачами комунальних послуг; здійснювати витрати, пов`язані з утриманням багатоквартирного будинку, згідно чинного законодавства України; у разі припинення або розірвання Договору в 15-денний термін звільнити об`єкт і повернути його в належному стані Балансоутримувачу по акту та відшкодувати збитки останнього у разі втрати (повної або часткової) орендованого майна або погіршення його стану з вини Орендаря.
Відповідно до Порядку передачі в оренду майна міської комунальної власності, контроль та відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов Договору несуть Орендар та Балансоутримувач згідно з чинним законодавством України. (п. 7.1. Договору)
Спори, які виникають за Договором, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються відповідно до чинного законодавства. (п. 7.2. Договору)
Цей Договір укладено на строк 2 роки 360 днів та діє з 01 січня 2018 року до 26 грудня 2020 року включно. (п. 8.1. Договору)
Умови Договору зберігають силу протягом всього строку його дії, в тому числі у випадках, коли після укладення Договору, законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань. (п. 8.2. Договору)
На виконання п. 5.1. Договору, 02.05.2018 Комунальним підприємством "Уманське РЕУ № 3" (Виконавець) та громадською організацією "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва "Уманське козацтво ЧКТ УК" (Споживач) підписано Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. (далі - Договір про надання послуг)
Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житловому будинку № 40 по вул. І.Гонти у м. Умані, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах , що передбачені цим договором. Загальна площа нежитлового приміщення за даною адресою - 193,1 м2. (п. 1.1. Договору про надання послуг)
Виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності, строків надання послуг та з урахуванням додатку № 1 до даного договору . (п. 1.2. Договору про надання послуг)
Розмір щомісячної плати за надані послуги на дату укладання договору відповідно до Переліку робіт та послуг, пов`язаних з обслуговуванням та утриманням будинку і прибудинкової території (Додаток №1 до Договору) становить 278,49 (двісті сімдесят вісім грн 49 коп.) з урахуванням ПДВ.
У разі прийняті КМ України та/або органами місцевого самоврядування рішення про встановлення/зміну тарифів з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розмір щомісячної плати змінюється автоматично, без підписання додаткової угоди/змін до договору. Про введення нової щомісячної плати "Споживача" повідомляють за допомогою засобів масової інформації (радіо, газети, телебачення, інше) та/або зазначенням нової ціни у виставлених рахунках. (п. 1.3. Договору про надання послуг)
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата послуг/платежі вносяться не пізніше ніж до 10 числа місяця, що настає за розрахунковим. Оплата товарів і послуг відбувається за діючими, на момент оплати, тарифами. (п. 2.1. Договору про надання послуг)
Послуги оплачуються в безготівковій формі. (п. 2.2. Договору про надання послуг)
Плата вноситься через банк на розрахунковий рахунок КП "Уманське РЕУ №3", № НОМЕР_2 , AT "Ощадбанк", МФО 354507. (п. 2.3 Договору про надання послуг)
За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня в законодавчо встановленому розмірі. (п. 2.4. Договору про надання послуг)
Цей договір набирає чинності з дати підписання і діє до зняття будинку з обслуговування.
У разі коли за місяць до закінчення дії цього договору виконавець не заявить, у письмовій формі, про розірвання договору або необхідність його перегляду, цей договір вважається продовженим на новий термін. (п. 7.1. Договору про надання послуг)
10.05.2018 сторонами складено Акт прийому-передачі до договору оренди нежитлових приміщень № 178/2017 від 28.12.17р.
Як стверджує позивач, внаслідок систематичного порушення Орендарем зобов`язань щодо сплати орендної плати, станом на 12.02.2020 непогашена заборгованість з орендної плати склала 6 828,40 грн.
14.02.2020 позивач звернувся до відповідача з листом № 59 про сплату заборгованості, в якому зазначив, що згідно інформації балансоутримувача зазначеного майна - КП "Уманське РЕУ №3", Уманське козацтво ЧКТ УК станом на 12 лютого 2020 року має непогашену заборгованість у розмірі 6 828,40 грн, нараховану на підставі договору оренди № 178/2017 нежитлових приміщень від 28.12.2017 за період серпень 2018 року - січень 2020 року, що є порушенням пунктів 3.2, абзацу третього пункту 5.1 цього договору оренди та вимагав негайно сплатити наявну заборгованість. Крім того, у цьому листі, з метою запобігання зростанню розміру заборгованості, позивач пропонував звільнити з користування орендовані приміщення.
09.07.2020 позивач звернувся до відповідача з листом № 246 про звільнення приміщень за адресою: вул. Гонти, 40, з користування, в якому вимагав негайно сплатити наявну заборгованість.
Також 02.12.2020 позивач звертався до відповідача з листом № 398 про відмову від договору оренди № 178/2017 від 28.12.2017 та звільнення приміщень з користування, в якому вимагав негайно сплатити наявну заборгованість та 06.12.2021 з листом № 596/14-12 про сплату заборгованості.
31.01.2023 орендарем - громадською організацією "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва (Уманське козацтво ЧКТ УК) та балансоутримувачем - комунальним підприємством "Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3" складено Акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Уманської міської територіальної громади, відповідно до п. 1 якого, його складено внаслідок припинення договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Уманської міської територіальної громади від 28.12.2017 № 178/2017.
Крім того, 31.01.2023 сторонами складено додаток до Акта від 31.01.2023 повернення з оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Уманської міської територіальної громади - Анкету про стан Майна і розрахунків за Договором оренди. (далі - Анкета)
У п. 4.4 Анкети сторони погодили, що заборгованість Орендаря зі сплати частини орендної плати, яка підлягає сплаті Балансоутримувачу (абзац 5 п. 4.8 Договору оренди) становить 30 403,61 грн. Відповідно до п. 4.5. Анкети, заборгованість Орендаря зі сплати платежів за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання Майна та надання комунальних послуг Орендарю (абзац 6 п. 4.8 Договору оренди) становить 19 455,47 грн.
Втім, позивач стверджує, що відповідачем наявну заборгованість не сплачено, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір, суд враховує такі положення чинного законодавства.
За своїм змістом та правовою природою укладений між сторонами договір є договором оренди (найму), який підпадає під правове регулювання глави 58 Цивільного кодексу України, глави 30 Господарського кодексу України та Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Згідно з ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
За ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтями 11 та 509 ЦК України визначено, що однією із підстав виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк, є договір.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). (ст. 759 ЦК України)
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 762 ЦК України, за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Плата за найм (оренду) майна може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за найм (оренду) майна встановлюється договором найму.
Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином. (ч. 1, 7 ст. 193 ГК України)
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України)
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. (ч. 1 ст. 526 ЦК України)
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, з моменту підписання цього договору та акта приймання-передання, на підставі рахунку Балансоутримувача до 15 числа поточного місяця включно. Одержувач коштів: КП "Уманське РЕУ №3", банківські реквізити: розподільчий рахунок НОМЕР_1 , ідентифікаційний код 05457129; банківська установа: AT "Ощадбанк", МФО 354507. (п. 3.2. Договору)
Відповідно до ст. 782 ЦК України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за найм речі протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
У постанові від 13.05.2021 у справі № 910/4391/19, Верховний Суд зазначив, що стаття 782 Цивільного кодексу України є спеціальною нормою, яка встановлює підстави і наслідки відмови від договору найму. Підставою для відмови є порушення договору з боку наймача у вигляді невнесення ним плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд. А наслідком - припинення договору в момент отримання повідомлення наймачем.
Отже, відмова від договору найму за своєю суттю є одностороннім правочином і, з огляду на підстави такої відмови, є способом захисту порушених прав наймодавця, а тому не вимагає згоди другої сторони. За змістом статті 782 Цивільного кодексу України, а також виходячи з положень статей 205, 654 Цивільного кодексу України, відмова від договору має вчинятися наймодавцем письмово. Додаткових вимог вказані положення Цивільного кодексу України не містять.
Також у зазначеній справі Верховний Суд вказав, що для правильного вирішення цього спору господарським судам необхідно було встановити наявність у позивача права на таку односторонню відмову від договору (невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд) та отримання такого повідомлення відповідачем (для встановлення дати припинення договору оренди).
Як уже встановлено судом, позивач звернувся до відповідача з листом від 09.07.2020 № 246 про звільнення приміщень за адресою: вул. Гонти, 40, з користування, в якому вимагав негайно сплатити наявну заборгованість.
У цьому листі позивач зазначив: "... Згідно інформації балансоутримувача зазначеного майна - КП "Уманське РЕУ № 3", Уманським козацтвом ЧКТ УК протягом періоду березень 2019 року - лютий 2020 року не здійснено жодної сплати орендної плати, що призвело до появи станом на 12 березня 2020 року непогашеної заборгованості у розмірі 7 395,53 грн, нарахованої на підставі договору оренди № 178/2017 від 28.12.2017, що є порушенням пунктів 3.2, абзацу третього пункту 5.1 цього договору оренди.
Орендодавець - відділ з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, повідомляє Уманське козацтво ЧКТ УК, як орендаря, про відмову від договору оренди № 178/2017 від 28.12.2017 в порядку, встановленому статтею 782 Цивільного кодексу України..."
З викладеного випливає, що відповідачем систематично не сплачувалась орендна плата протягом терміну більше, ніж три місяці.
З наданих позивачем доказів направлення зазначеного листа відповідачу випливає, що останній направлено на його адресу 14.07.2020.
Згідно з пп. 1 п. 1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958, встановлено нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку) - місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1.
На підставі викладеного, господарський суд доходить висновку, що лист позивача Про звільнення приміщень за адресою: вул. Гонти, 40, з користування від 09.07.2020 № 246, вважається врученим відповідачу 16.07.2020.
Відтак, з урахуванням положень ч. 2 ст. 782 ЦК України, договір є припиненим з 16.07.2020.
Позивачем нараховано відповідачу заборгованість зі сплати орендної плати за період січень 2019 року - січень 2023 року.
При обґрунтуванні підстав нарахування заборгованості за вказаний період, позивач покликається на положення Договору, зокрема на п. 3.9., яким передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди Орендар сплачує орендну плату включно по день (дату) передачі Балансоутримувачу об`єкта оренди за актом приймання-передання, один примірник акту надає Орендодавцю. Закінчення строку дії Договору не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, з урахуванням штрафних санкцій.
Господарський суд враховує позицію Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду, викладену у постанові від 19.04.2021 у справі № 910/11131/19:
"9.7. За змістом наведених норм із закінченням строку договору найму (оренди) (далі - Договір), на який його було укладено, за наявності заперечень наймодавця щодо подальшого користування наймачем майном, Договір є припиненим, що означає припинення дії (чинності) для сторін всіх його умов, а їх невиконання (невиконання окремих його умов) протягом дії Договору є невиконанням зобов`язання за цим Договором, що має відповідні наслідки (настання відповідальності за невиконання чи неналежне виконання обов`язків під час дії договору тощо), однак не зумовлює продовження дії (чинність) Договору в цілому або тих його умов, що не були виконані (неналежно виконані) стороною (сторонами).
9.8. Частиною першою статті 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до частини першої статті 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
9.9. За змістом наведених норм, з урахуванням висновку, викладеного в пункті 9.7, Договір є підставою виникнення права наймача (орендаря) користуватися орендованим майном упродовж строку дії Договору зі сплатою наймодавцю (орендодавцю) орендної плати, погодженої умовами Договору; а припинення Договору є підставою виникнення обов`язку наймача негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в Договорі.
Користування майном за Договором є правомірним, якщо воно відповідає умовам укладеного Договору та положенням чинного законодавства, які регулюють такі правовідносини з урахуванням особливостей предмета найму та суб`єктів договірних правовідносин.
Відносини найму (оренди) у разі неправомірного користування майном можуть регулюватися умовами Договору, що визначають наслідки неправомірного користування майном, та нормами законодавства, які застосовуються до осіб, які порушили зобов`язання у сфері орендних відносин.
Правова природа плати за користування річчю (орендної плати) безпосередньо пов`язана із правомірним користуванням річчю протягом певного строку, і обов`язок здійснення такого платежу є істотною ознакою орендних правовідносин, що випливає зі змісту регулятивних норм статей 759, 762, 763 ЦК України, статей 283, 284, 286 ГК України. Із припиненням договірних (зобов`язальних) відносин за Договором у наймача (орендаря) виникає новий обов`язок - негайно повернути наймодавцеві річ.
9.10. Після спливу строку дії Договору невиконання чи неналежне виконання обов`язку з негайного повернення речі свідчить про неправомірне користування майном, яке було передане в найм (оренду). Тому права та обов`язки наймодавця і наймача, що перебували у сфері регулятивних правовідносин, переходять у сферу охоронних правовідносин та охоплюються правовим регулюванням за частиною другою статті 785 ЦК України, яка регламентує наслідки невиконання майнового обов`язку щодо негайного повернення речі наймодавцеві.
9.11. З урахуванням викладеного Суд доходить висновку, що користування майном після припинення Договору є таким, що здійснюється не відповідно до його умов - неправомірне користування майном, у зв`язку з чим вимога щодо орендної плати за користування майном за умовами Договору, що припинився (у разі закінчення строку, на який його було укладено тощо), суперечить змісту правовідносин за Договором найму (оренди) та регулятивним нормам ЦК України та ГК України.
9.12. Оскільки поведінка боржника не може бути одночасно правомірною та неправомірною, то регулятивна норма статті 762 ЦК України ("Плата за користування майном") і охоронна норма частини другої статті 785 ЦК України ("Обов`язки наймача у разі припинення договору найму") не можуть застосовуватися одночасно, адже орендар не може мати одночасно два обов`язки, які суперечать один одному: сплачувати орендну плату, що здійснюється за правомірне користування майном, і негайно повернути майно.
9.13. Отже, положення пункту 3 частини першої статті 3 та статті 627 ЦК України про свободу договору не застосовуються до договорів оренди в тій їх частині, якою передбачені умови щодо здійснення орендної плати за період від моменту припинення дії договору до моменту повернення орендованого майна, оскільки сторони в такому випадку відступають від положень актів цивільного законодавства (стаття 6 ЦК України)."
Підсумовуючи викладене, господарський суд доходить висновку, що, оскільки законодавством не передбачено можливості за згодою сторін врегульовувати у договорі можливість стягнення орендної плати за період від припинення договору до фактичного повернення майна орендодавцю (у зв`язку з чим суд не враховує норму Договору, викладену у п. 3.9.), а правом стягнення неустойки за такий період позивач не скористався, правильним періодом нарахування належної до стягнення з відповідача орендної плати є січень 2019 року - 16.07.2020.
Господарський суд враховує, що відповідно до п. 3.4. Договору, у разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.
Згідно з п. 8 Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 630, розмір добової орендної плати розраховується на основі розміру місячної орендної плати з розрахунку кількості днів у місяці фактичного користування.
Відтак, здійснивши перерахунок належної до сплати відповідачем орендної плати на підставі зазначених правових норм за період січень 2019 року - 16.07.2020, господарський суд дійшов висновку, що така сума становить 9 979,44 грн.
Також суд враховує, що п. 3.8. Договору сторони узгодили, що зобов`язання Орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку у розмірі 2-х орендних платежів за базовий місяць - 817,70 гривень без ПДВ, який вноситься в рахунок орендної плати за останні 2 місяці оренди. Водночас в розрахунку орендної плати відсутнє врахування сплачених таких коштів. Відтак суд віднімає від остаточної суми заборгованості 9 979,44 грн сплату 817,70 грн, що відбулася під час укладення Договору і отримує 9 161,74 грн.
Підсумовуючи досліджене сума орендної плати, що підлягає стягненню становить 9161,74 грн.
Відповідно ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. (ч. 1 ст. 903 ЦК України)
Строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. (ч. 1 ст. 905 ЦК України)
Зі змісту укладеного Комунальним підприємством "Уманське РЕУ № 3" та громадською організацією "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва "Уманське козацтво ЧКТ УК", а саме п. 1.1 випливає, що предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житловому будинку № 40 по вул. І.Гонти у м. Умані, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах , що передбачені цим договором. Загальна площа нежитлового приміщення за даною адресою - 193,1 м2.
Розмір щомісячної плати за надані послуги на дату укладання договору відповідно до Переліку робіт та послуг, пов`язаних з обслуговуванням та утриманням будинку і прибудинкової території (Додаток №1 до Договору) становить 278,49 (двісті сімдесят вісім грн 49 коп.) з урахуванням ПДВ.
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата послуг/платежі вносяться не пізніше ніж до 10 числа місяця, що настає за розрахунковим. Оплата товарів і послуг відбувається за діючими, на момент оплати, тарифами. (п. 2.1. Договору про надання послуг)
Послуги оплачуються в безготівковій формі. (п. 2.2. Договору про надання послуг)
Плата вноситься через банк на розрахунковий рахунок КП "Уманське РЕУ №3", № НОМЕР_2 , AT "Ощадбанк", МФО 354507. (п. 2.3 Договору про надання послуг)
Позивачем нараховано відповідачу заборгованість по наданню послуг з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 18 715,69 грн за період травень 2018 року - січень 2023 року.
Оскільки відповідач дійсно, незважаючи на закінчення строку дії Договору оренди продовжував споживати послуги, передбачені Договором про надання послуг, останній не закінчився і не припинився, то суд погоджується із сумою та періодом, що заявлені позивачем, тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 739,78 грн заборгованості з відшкодування земельного податку за період січень 2019 року - жовтень 2022 року.
У п. 5.1. Договору передбачено обов`язок орендаря, зокрема: протягом 30 робочих днів після підписання Договору укласти з Балансоутримувачем договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна (в тому числі відшкодування плати за земельну ділянку під об`єктом оренди) та надання Орендарю комунальних послуг Балансоутримувачем, у разі наявності таких послуг, або, за потреби, безпосередньо укласти договори з надавачами комунальних послуг; здійснювати витрати, пов`язані з утриманням багатоквартирного будинку, згідно чинного законодавства України; у разі припинення або розірвання Договору в 15-денний термін звільнити об`єкт і повернути його в належному стані Балансоутримувачу по акту та відшкодувати збитки останнього у разі втрати (повної або часткової) орендованого майна або погіршення його стану з вини Орендаря.
З викладеного випливає, що обов`язок відповідача з відшкодування земельного податку передбачений умовами укладеного Договору оренди, строк дії якого закінчився 16.07.2020, тому позивачем неправильно визначено і період нарахування податку.
Суд наголошує, що позивачем не зазначено інших правових підстав для стягнення коштів - відшкодування земельного податку, окрім Договору оренди.
Правильним періодом для нарахування заборгованості відповідача зі сплати земельного податку на підставі Договору оренди є січень 2019 року - 16.07.2020, а сумою заборгованості, яка підлягає стягненню є 228,78 грн.
Господарський суд бере до уваги, що сторонами погоджено наявність заборгованості, що підтверджується підписаною Орендарем та Балансоутримувачем 31.01.2023 Анкетою про стан Майна і розрахунків за Договором оренди, у п. 4.4 якої сторони погодили, що заборгованість Орендаря зі сплати частини орендної плати, яка підлягає сплаті Балансоутримувачу (абзац 5 п. 4.8 Договору оренди) становить 30 403,61 грн, а відповідно до п. 4.5. заборгованість Орендаря зі сплати платежів за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання Майна та надання комунальних послуг Орендарю (абзац 6 п. 4.8 Договору оренди) становить 19 455,47 грн.
Втім, всупереч зазначеному погодженню, відповідачем у добровільному порядку заборгованість не сплачено.
Крім того, як уже встановлено судом, при обрахуванні заборгованості сторонами застосовано п. 3.9. Договору, який суперечить нормам цивільного та господарського судочинства та не може бути застосованим.
За своїм змістом підписана сторонами Анкета є актом звірки розрахунків, який в будь-якому випадку не є первинним обліковим документом, виконує в бухгалтерському обліку допоміжну функцію для спрощення взаємних розрахунків за договорами і звірки фактів сплати коштів, використовується виключно в бухгалтерських службах і підлягає оцінці та перевірці судом нарівні з іншими документами у справі.
Верховним Судом у постанові від 11.09.2019 по справі № 902/1260/15 зазначено, що акт звіряння взаєморозрахунків не є первинним документом, а відтак не є належним та допустимим доказом, з якого можливо встановити беззаперечну заборгованість. Акт звіряння взаєморозрахунків може лише опосередковано свідчити про наявність боргу за договором, однак судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, акт звірки взаєморозрахунків сам по собі не є первинним документом та, може бути належним доказом на підтвердження наявності заборгованості, лише за наявності первинних документів та, в даному випадку, правової підстави існування заборгованості, тобто чинного Договору оренди.
Також господарський суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
З викладеного випливає, що лише власник має право на визначення юридичної долі свого майна, у тому числі й шляхом надання майна іншим особам. Аналогічна правова позиція викладена у пункті 64 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 910/12224/17.
Дослідивши Договір оренди від 28.12.2017, господарський суд встановив, що відповідно до п. 3.2., Орендна плата сплачується Орендарем на підставі рахунку Балансоутримувача та за реквізитами КП "Уманське РЕУ № 3", так само, відповідно до п. 2.3. Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 02.05.2018, плата за послуги вноситься на розрахунковий рахунок КП "Уманське РЕУ № 3". Відповідно до умов обох договорів, балансоутримувачем спірного майна є КП "Уманське РЕУ № 3".
Підсумовуючи викладене, суд доходить до висновку, що позивачем правомірно заявлено стягнення заборгованості на рахунок саме Комунального підприємства "Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3", оскільки останнє є його балансоутримувачем.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 06.09.2019 по справі № 910/7364/18 та у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі № 910/5149/21.
Підводячи підсумок, господарський суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме в сумах: 9 161,74 грн заборгованості з орендної плати, 18 715,69 грн заборгованості по наданню послуг з утримання будинку та прибудинкової території, 228,78 грн заборгованості з відшкодування земельного податку.
Відповідно до ч. 2 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва (ідентифікаційний код 34704545, вул. Мала садова, 14, кв. 4, м. Умань, Черкаська обл., 20300) на користь Комунального підприємства "Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3" (ідентифікаційний код 05457129, вул. Шухевича,12, м. Умань, Черкаська область, 20300) 9 161,74 грн заборгованості з орендної плати, 18 715,69 грн заборгованості по наданню послуг з утримання будинку та прибудинкової території, 228,78 грн заборгованості з відшкодування земельного податку.
Стягнути з "Уманське козацтво" Черкаського крайового товариства Українського козацтва (ідентифікаційний код 34704545, вул. Мала садова, 14, кв. 4, м. Умань, Черкаська обл., 20300) на користь Виконавчого комітету Уманської міської ради (ідентифікаційний код 04061613, пл. Соборності, буд. 1, м. Умань, Черкаська обл., 20300) 1 513,01 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити сторонам.
Повний текст рішення складено та підписано 31.07.2023.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2023 |
Оприлюднено | 03.08.2023 |
Номер документу | 112545639 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні