Справа №705/1918/23
2/705/1481/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2023 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючого судді Гудзенко В.Л.
при секретарі: Юрченко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Уманської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна тітка, сестра її матері ОСОБА_2 . Тітка була одинокою, власної сім`ї не мала, тому за нею доглядала її мати ОСОБА_3 . Вони разом проживали у належній матері квартирі АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла. Маючи намір прийняти спадщину після смерті матері та її сестри, вона звернулась до приватного нотаріуса Уманського нотаріального округу. Проте, нотаріус їй повідомила, що її мати за життя не оформила своїх спадкових прав після смерті своєї сестри ОСОБА_2 . Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії у видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті тітки їй відмовлено з підстав пропуску встановленого законодавством строку на прийняття спадщини та рекомендовано звернутися для поновлення зазначеного строку до суду.
За життя мати не встигла оформити своїх спадкових прав після смерті сестри, так як тяжко хворіла на онкологію. З 04.02.2019 вона пройшла протягом семи місяців 6 курсів хіміотерапії, що підтверджується довідкою її лікаря, у зв`язку з чим не могла самостійно пересуватися.
Строк прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_2 нею пропущено, оскільки право на спадщину після її смерті у неї виникло лише після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 строком на два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Позивач та її представник в судове засіданні не з`явилися, попередньо надавши заяву, в якій вони просять справу слухати у їх відсутність, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача Уманської міської ради в судове засідання не з`явився, попередньо надавши заяву в якій Уманська міська рада не заперечує проти задоволення позовних вимог та просить суд проводити розгляд справи без участі представника Уманської міської ради.
Судом встановлено.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_3 .
Згідно довідки від 08.02.2008 №23/06-78 ОСОБА_6 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб 13 липня 1991 року, та після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища ОСОБА_7 .
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу України ОСОБА_10 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , її батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Згідно свідоцтва про одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб 21 серпня 1966 року та присвоєно прізвище ОСОБА_11 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 05 лютого 2019 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В даному випадку записи щодо дати народження ОСОБА_2 в свідоцтві про народження та свідоцтві про смерть не співпадають.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 13 січня 2023 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Згідно постанови приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області від 22 лютого 2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на: земельну ділянку площею 1,3146 га, цільове призначення:01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0520487500:03:001:0099, що розташована: Вінницька область, Гайсинський район, Шляхівська сільська рада та земельну ділянку площею 0,5969 га, цільове призначення:01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0520487500:03:001:0422, що розташована: Вінницька область, Гайсинський район, Шляхівська сільська рада у зв`язку із неприйняттям ОСОБА_1 спадщини у встановлений законом строк.
Як вбачається із матеріалів справи, предметом позову є визначення позивачу додаткового строку для подання нею заяви нотаріусу про прийняття після смерті тітки спадщини, яка складається із двох земельних ділянок, які розташовані на території Шляхівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області.
Як вказує позивач, спадкоємці за законом після смерті тітки відсутні.
Суд вважає, що позивач неправильно визначився з колом відповідачів, а саме беручи до увагу ту обставину, що спірне спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок знаходяться на території Шляхівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, то за змістомст. 1277 ЦК Україниуразі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідност. 334 ЦПК України, заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановленихЦивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Згідност. 337 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб. Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Згідност. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно ч.1,2,5 п. «в»ст. 83 Земельного кодексу Україниземлі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі: в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною.
З вищенаведеного слідує висновок про те, що оскільки земельні ділянки, які є об`єктами нерухомого майна та безпосередньо знаходяться на території Шляхівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, тому у разі визнання їх відумерлими, до участі у такій категорії справ обов`язково залучаються органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини. Оскільки, земельні ділянки знаходяться не за місцем відкриття спадщини - м. Умань, то обов`язковому залученню до участі у справі підлягала б Шляхівська сільська рада Гайсинського району Вінницької області, на території якої безпосередньо знаходяться земельні ділянки та якій за вимогами п. «в» ч.5ст. 83 Земельного кодексу України, ст.338 ЦПК України слід їх передати. По справі вбачається цивільно-правова заінтересованість саме Шляхівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, на території якої знаходяться дані земельні ділянки.
Відповідач Уманська міська рада була притягнута до участі у справі та брала у ній участь як орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
У даній справі, предметом якої є визначення додаткового строку для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини у вигляді двох земельних ділянок, які розташовані на території Шляхівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, Шляхівська сільська рада Гайсинського району Вінницької області не була залучена позивачем до участі у справі в якості належного відповідача, під час розгляду справи суд також не залучив її в якості співвідповідача.
Згідност. 51 ЦПК України, суд має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Виходячи з того, що по справі вказаний орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, який є належним відповідачем у даному спорі, не був притягнутий до участі у справі та не брав у ній участь, вимоги до нього позивачем не пред`являлися, тому суд позбавлений процесуальної можливості прийняти судове рішення по суті спору.
Оскільки, відповідач Уманська міська рада у даній справі не є належним відповідачем через відсутність у нього цивільно - правової заінтересованості, то суд приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволенні позову.
Дана позиція узгоджується з постановою Верховного Суду від 07.11.2018 (526/1773/17, 61-15707св18) у якій зазначено, що саме територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням спадкового нерухомого майна є відповідачами у справах про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст.51,334,337,338, ЦПК України, ст..1277 ЦК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Уманської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя В.Л. Гудзенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2023 |
Оприлюднено | 03.08.2023 |
Номер документу | 112547915 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Гудзенко В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні