Провадження номер 2/741/375/23
Єдиний унікальний номер 741/1125/23
РІШЕННЯ
іменем України
01 серпня 2023 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Крупини А.О.,
з участю секретаря судового засідання Сокирки Є.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Носівського районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської об`єднаної територіальної громади в особі Макіївської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
УСТАНОВИВ:
У червні 2023 року позивач звернулася до Носівського районного суду Чернігівської області з цією позовною заявою. Позовні вимоги позивач мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 , який відноситься до типу робочого двору. За життя ОСОБА_2 заповіту не складав, у силу ст. 549 ЦК УРСР дружина померлого ОСОБА_3 вступила в управління та володіння спадковим майном, а тому вважається такою, що прийняла спадщину після його смерті. Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 , після її смерті залишилася спадщина, яка складається із вищевказаного житлового будинку, який ОСОБА_3 фактично прийняла після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_3 за життя заповіту не складала. Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після її смерті, спадщину позивач прийняла, спадкова справа відкрита у Носівській державній нотаріальній конторі Чернігівської області. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказаний житловий будинок позивачеві відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.
Саме тому позивач звернулася до суду та просила судовим рішенням визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 .
У підготовче судове засідання позивач не з`явилася, але до початку підготовчого судового засідання подала до суду заяву, у якій зазначила, що вона підтримує позовні вимоги, просить їх задовольнити та розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача Макіївської ОТГ в особі Макіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області у підготовче судове засідання не з`явився, але направив до суду заяву про розгляд справи без участі представника Макіївської сільської ради та визнання позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд проводить підготовче судове засідання за відсутності учасників справи та відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України вважає за можливе за його результатами ухвалити рішення, оскільки відповідач визнав позов.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд розглядає справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд проводить судове засідання за відсутності учасників справи та вважає за можливе за його результатами ухвалити рішення.
Вивчивши й дослідивши матеріали справи, суд робить нижченаведений висновок.
Судом установлено, що житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 відносився до типу робочого двору та згідно з погоспордарською книгою належить ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Макіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області № 66 від 15 лютого 2023 року (а. с. 9).
Порядок реєстрації нерухомості в Української СРСР регулювався Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, Міністерства комунального господарства Української РСР від 31.01.66, затвердженою Заступником Міністра комунального господарства Української РСР В.Романовим 31 січня 1966 р. та погодженою Заступник Голови Верховного суду Української РСР Р. Сіденком 15 січня 1966 р., яка втратила чинність 13.12.95 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 6 зазначеної Інструкції не підлягають реєстрації будинки та домоволодіння, які розташовані на територіях, що вилучені з віддання місцевих Рад депутатів трудящих постановами Уряду (на землях промислових підприємств, транспорту, Міністерства оборони СРСР та ін.). Не підлягають реєстрації також будинки і домоволодіння, що розташовані в сільських населених пунктах, які адміністративно підпорядковані містам або селищам міського типу, але до них не приєднані». Тобто, якщо будинок було побудовано в сільській місцевості, він не підлягав державній реєстрації та на нього не виготовлялась документація про право власності.
Пунктом 20 зазначеної Інструкції було визначено порядок реєстрації у випадках включення в міську (селищну) смугу сільських населених пунктів або у випадках їх перетворення в міста або селища міського типу: «при наявності погосподарських книг сільської Ради депутатів трудящих бюро технічної інвентаризації складає списки будинків та домоволодінь, які належать громадянам або колгоспним дворам».
Отже, наявність запису в погосподарській книзі сільської Ради є достатньою підставою для реєстрації права власності при включенні в міську (селищну) смугу сільських населених пунктів або у випадках їх перетворення в міста або селища міського типу. Цей пункт підтверджує, що факт наявності запису в погосподарській книзі є достатнім обґрунтуванням права власності на будинки в сільській місцевості.
Документом, який підтверджує належність житлового будинку по АДРЕСА_1 ОСОБА_2 , є довідка № 66 від 15 лютого 2023 року, видана Макіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області, про те, що згідно з погосподарською книгою вказане домоволодіння дійсно належить ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пустотине Носівського району Чернігівської області у віці 73 років помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а. с. 6).
Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Судом установлено, що на день своєї смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Разом із ним за вказаною адресою була зареєстрована та постійно проживала ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Макіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області № 645 від 28 грудня 2022 року (а. с. 10).
Судом установлено, що за життя ОСОБА_2 заповіту не складав, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) (а. с. 34). Отже, спадкоємство після його смерті здійснюється за законом.
Спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не заводилася, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину (а. с. 36) та повідомленням Державного нотаріального архіву Чернігівської області від 21 червня 2023 року № 1731/01-17 (а. с. 32).
Згідно з ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), той з подружжя, який його пережив, і батьки (усиновителі) померлого.
ОСОБА_3 була дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (а. с. 8). Отже, ОСОБА_3 була спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Абзацом 2 пункту 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Міністерством юстиції України від 18 червня 1994 року № 18/5, установлено, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним.
Судом встановлено, що в силу ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР спадщину після смерті ОСОБА_2 фактично прийняла його дружина ОСОБА_3 , вступивши в управління та володіння спадковим майном, оскільки проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 548 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Отже, після смерті ОСОБА_2 його дружина ОСОБА_3 успадкувала належний йому житловий будинок АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а. с. 7). Після її смерті відкрилася спадщина на вищевказаний житловий будинок.
За життя ОСОБА_3 заповіту не складала, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) (а. с. 42-43).
Отже, спадкоємство після її смерті здійснюється за законом.
На день своєї смерті ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , одна, що підтверджується довідкою Макіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області № 65 від 15 лютого 2023 року (а. с. 11).
ОСОБА_1 є дочкою померлої ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 (а. с. 12), копією свідоцтва про одруження ОСОБА_5 із ОСОБА_1 та присвоєння дружині прізвища ОСОБА_1 (а. с. 13). Отже, ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 .
Судом установлено, що до майна померлої ОСОБА_3 Носівською державною нотаріальною конторою Чернігівської області заведено спадкову справу за № 649/2005, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) (а. с. 41).
Згідно з копією спадкової справи до майна померлої ОСОБА_3 спадщину після її смерті прийняла дочка ОСОБА_1 . Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає. ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) (а. с. 39-40).
Відповідно до ч. 2 ст. 548 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Отже, після смерті ОСОБА_3 позивач успадкувала також і належний ОСОБА_3 житловий будинок АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
У судовому засіданні встановлено, що позивач зверталася до Носівської державної нотаріальної контори Чернігівської області із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 . Однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки в матеріалах справи відсутній дійсний правовстановлюючий документ на майно, що підтверджується постановою державного нотаріуса Носівської державної нотаріальної контори Чернігівської області Киреєвої Л.М. № 469/02-31 від 16 травня 2023 року (а. с. 20).
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини відповідно до ст. 1218 ЦК України входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Матеріали справи підтверджують, що на будинок АДРЕСА_1 виготовлена технічна документація (а. с. 16-18).
Ринкова вартість вказаного житлового будинку станом на 30 травня 2023 року становить 90000 грн., що підтверджується висновками до звіту про вартість майна (а. с. 19).
Відповідно до статті 41 Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом.
Згідно з ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Законодавець у ч. 1 ст. 16 ЦК України встановив, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в ч. 2 цієї статті визначив способи здійснення захисту цивільних справ та інтересів судом, зокрема, шляхом визнання права.
Ураховуючи встановлені обставини та вищенаведені правові норми, суд робить висновок, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
При зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у сумі 1073,60 грн., що підтверджується відповідною платіжною інструкцією (а. с. 5).
Ураховуючи, що заява відповідача про визнання позову подана до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне повернути позивачеві з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову.
Керуючись ст. ст. 524, 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст. ст. 15, 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1297 ЦК України, ст. ст. 200, 211, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 259, 263- 265, 273, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Макіївської об`єднаної територіальної громади в особі Макіївської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 71,3 кв. м, житловою площею 30,9 кв. м, з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Повернути з державного бюджету ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , сплачений в АТ КБ «ПриватБанк» за реквізитами: рахунок отримувача - UA798999980313191206000025645, отримувач коштів - ГУК у Черніг.обл/тг м. Носівка/22030101, код класифікації доходів бюджету - 22030101, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37972475, судовий збір в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. відповідно до платіжної інструкції № 0.0.3045505442.1 від 13 червня 2023 року.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Макіївська об`єднана територіальна громада в особі Макіївської сільської ради Носівського району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04415583, місцезнаходження: с. Макіївка Носівського району Чернігівської області, вул. Центральна, буд. 27.
Повний текст судового рішення складено 01 серпня 2023 року.
Суддя Анатолій КРУПИНА
Суд | Носівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2023 |
Оприлюднено | 03.08.2023 |
Номер документу | 112559838 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Носівський районний суд Чернігівської області
Крупина А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні