Справа № 523/6573/23
Провадження №2/523/3152/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" липня 2023 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Кисельова В.К.
при секретарі - Дзюба Г.І.
розглянувши у порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСББ «ОДИСЕЙ-34» (м. Одеса,вул. Ак. Сахарова 34,) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Одисей 34» звернулось із зазначеним позовом до суду, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 як власниці квартири АДРЕСА_2 , заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.03. 2018 року по 28.02.2023 року в розмірі 19315,92 грн., три відсотка річних в розмірі 898,35 грн., інфляційні втрати в розмірі 4202,43 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що Відповідач є власником вказаної квартири Балансоутримувачем будинку АДРЕСА_3 є ОСББ «Одисей 34» відповідно до акту приймання-передачі. Розміри внесків співвласників будинку на утримання будинку та прибудинкової території у вигляді кошторисів на 2018-2023 роки затверджені рішенням загальних зборів членів ОСББ «Одисей 34». Проте, в порушення вимог законодавства відповідач, отримуючи житлово-комунальні послуги, не сплачує кошти за отримувані послуги за період з 01.03. 2018 року по 28.02.2023 року, внаслідок чого у ОСОБА_1 виникла заборгованість у розмірі, зазначеному вище.
Ухвалою судді Суворовського районного суду міста Одеси від "21" квітня 2023 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Представник позивача в судове засідання не з`явився. В позовній заяві просить розглянути справу за його відсутності, поти заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи направлялось повідомлення належним чином, але не отримано відповідачем з відсутності за місцем реєстрації.
За письмовою згодою представника позивача та за відсутності відзиву на позовну заяву справа розглянута в заочному порядку, на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Судом встановлено, що ОСББ «Одисей-34» було створено на підставі рішення установчих зборів співвласників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 .
Мета створення ОСББ є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів передбачених законодавством та Статутом.
Згідно акту-приймання передачі від 01.12.2016р. ТОВ «УЖФ «Євро-Сервіс» передало, а ОСББ «Одисей-34» прийняло житловий комплекс за адресою: АДРЕСА_3 .
На сьогодні ОСББ «Одисей-34» є балансоутримувачем багатоквартирного житлового будинку та забезпечує надання житлово-комунальних послуг мешканцям зазначеного вище житлового будинку.
Відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 .
Протоколом загальних зборів №3 ОСББ «Одисей-34» від 08.12.2016р. був затверджений кошторис та внески, а саме: розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинку і споруд та прибудинкової території встановлено у розмірі 4 грн. за кв.м., ремонтний фонд будинку 0,50грн. за кв.м., централізована охорона будинку 2,05 грн. з квартири.
Протоколом загальних зборів №1 від 28.07.2018р. був затверджений кошторис та внески, а саме: розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинку і споруд та прибудинкової території встановлено у розмірі 4 грн. за кв.м., ремонтний фонд будинку 0,50грн. за кв.м., централізована охорона будинку 2,05 грн. з квартири.
08 січня 2021 року протоколом № 1 загальних зборів ОСББ «Одисей-34» був затверджений кошторис та внески, а саме: розмір внесків, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкової територій встановлено в розмірі 4,00 гривні за м2; розмір цільового внеску на викуп обладнання трансформаторної підстанції з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року щомісячно встановлено у розмірі 3,00 гривні за м2; централізована охорона будинку 2,05 гривень з квартири.
28 липня 2018 року протоколом № 1 загальних зборів ОСББ «Одисей- 34» був затверджений кошторис та зміни членських внесків, а саме: розмір внесків, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкової територій встановлено в розмірі 4 гривні за м, ремонтний фонд будинку 0,50 гривень за м2; централізована охорона будинку 2,05 гривень з квартири.
Згідно представленого позивачем розрахунку встановлено, що Відповідач станом на 28.02.2023р. допустив заборгованість по сплаті внесків з утримання багатоквартирного будинку в загальному розмірі 19315,92 грн., на які позивачем, за період з 01.03.2018р. по 28.02.2023р. нараховано 3% річних за порушення грошового зобов`язання в розмірі 898,35 грн. та індекс інфляції в розмірі 4202,43 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від функціонального призначення, житлово-комунальні послуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Частиною четвертою статті 319 ЦК України встановлено, що власність зобов`язує.
Відповідно до положень статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 525 ЦК України вбачається, що одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (частина перша статті 509 ЦК України).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку.
Членство в об`єднанні є добровільним і може набуватися одночасно з створенням об`єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально, на основі письмової заяви, в будь-який момент його існування.
Членство в об`єднанні розпочинається на підставі поданої письмової заяви власника за згодою об`єднання. Порядок прийняття до об`єднання визначається статутом. Членство в об`єднанні припиняється на підставі поданої письмової заяви власника приміщення або з інших підстав відповідно до статуту об`єднання. Власники приміщень, розташованих у межах одного житлового комплексу, які не є членами об`єднання, можуть укладати з об`єднанням угоди про співпрацю та дії у спільних інтересах (стаття 9 Закону України № 2866-III).
Власник - член об`єднання зобов`язаний виконувати вимоги статуту об`єднання та рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі (стаття 15 цього Закону).
За змістом статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів до виключної компетенції яких, між іншим, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржене в судовому порядку.
Частина 5 статті 21 вказаного вище Закону встановлює, що для накопичення коштів на ремонт неподільного та загального майна і термінового усунення збитків, що виникли в результаті аварій чи непередбачених обставин, в обов`язковому порядку створюються ремонтний та резервний фонди об`єднання. Кошти цих фондів акумулюються на рахунку об`єднання у банківських установах і використовуються виключно за цільовим призначенням.
Частка в загальному обсязі обов`язкових платежів на утримання і ремонт неподільного та загального майна, в інших спільних витратах у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб (частина 1 статті 20 Закону України № 2866-III).
Відповідно до статті 23 Закону внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
При цьому частиною 5 статті 24 Закон України №2866-III встановлено, що невикористання власником приміщень, що йому належить або відмова від користування неподільним та загальним майном не є підставою для звільнення власника від участі в спільних витратах на обслуговування і ремонт неподільного та загального майна в житловому комплексі.
Неможливість здійснення заходів з утримання будинку, через відмову відповідачів сплачувати внески до ремонтного фонду, порушує законні права та інтереси інших співвласників багатоквартирного будинку.
У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку (частина шоста статті 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до наведених вимог чинного законодавства особа, яка є власником приміщення і, в свою чергу, співвласником будинку, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі не здійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів. Саме такі правові висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року № 3-945гс15 та від 27 січня 2016 року № 3-1028гс15.
Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що відповідач в силу Закону є співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , а відтак на нього покладається зобов`язання дотримуватися обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, які утворили ОСББ «Одисей-34» для належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Як було встановлено та зазначено у даному рішенні, Відповідач, як власник квартири АДРЕСА_2 , був зобов`язаний провадити оплату з встановлених ОСББ платежів з утримання будинку, проте, допустив заборгованість за період з 01.03. 2018 року по 28.02.2023 року в розмірі 19315,92 грн., які підлягають стягненню в судовому порядку.
Згідно ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора згідно цивільно-правового договору є грошовим зобов`язанням. Виходячи з цього, правовідносини, в яких замовник зобов`язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто правовідносини, які склалися між сторонами на підставі договору про надання житлово-комунальних послуг, є грошовим зобов`язанням. Таким чином, серед інших прав і обов`язків сторін на боржника покладено цивільно-правовий обов`язок з оплати внесків на утримання будинку, якій кореспондується правом вимоги кредитора про оплату наданих послуг. Враховуючи той факт, що до подібних правовідносин застосовані цивільно-правові норми щодо застосування цивільної відповідальності за невиконання грошових зобов`язань, до таких правовідносин застосовується і норма ст. 625 ЦК, що встановлює обов`язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних.
Згідно представленого позивачем розрахунку внаслідок порушення Відповідачем грошового зобов`язання у нього виникла заборгованість у розмірі 19315,92 грн., на які позивачем, за період з 01.03.2018 р. по 28.02.2023р., на підставі ч.2 ст.625 ЦК України, нараховано 3% річних за порушення грошового зобов`язання в розмірі 898,35 грн. та індекс інфляції в розмірі 4202,43 грн. Наведені позивачем розрахунки не спростовані відповідачем.
Зважаючи на викладене, приймаючи до уваги норми права, які регулюють виниклі між сторонами правовідносини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСББ «Одисей-34» є доведеними , а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст.ст.137,141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2684,00грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00грн.
Керуючись ст.ст.12,13,76,259, 263-265, 268,279,280-282 ЦПК України,
ВИРІШИВ
1. Позовну заяву ОСББ «ОДИСЕЙ-34» (м. Одеса,вул. Ак. Сахарова 34,) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Одисей 34» (ідентифікаційний код юридичної особи 40781140; 65123, м. Одеса, вул. Ак.Сахарова, 34; ІВАN НОМЕР_1 у ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» МФО 305299) заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг за період з 01.03.2018р. - по 28.02.2023р. у загальній сумі 19315,92 грн. в тому числі заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання у сумі 14215,14 грн., три відсотки річних у сумі 898,35 гривень, інфляційні втрати у сумі 4202,43 гривень.
3. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Одисей 34» (ідентифікаційний код юридичної особи 40781140; 65123, м. Одеса, вул. Ак.Сахарова, 34) судовий збір в розмірі 2684 грн.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Одисей 34» (ідентифікаційний код юридичної особи 40781140; 65123, м. Одеса, вул. Ак.Сахарова, 34) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано 01.08_2023 р.
Суддя:
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2023 |
Оприлюднено | 03.08.2023 |
Номер документу | 112565328 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Кисельов В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні