Справа №293/1063/23
Провадження № 2-о/293/36/2023
УХВАЛА
02 серпня 2023 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Збаражського О.М.,
присяжних Проценка С.М., Дубовик Т.М.,
за участі секретаря судового засідання Крисюк О.О.,
заявника ОСОБА_1 , заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи Чечко В.В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_3 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Черняхівської селищної ради про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною,
ВСТАНОВИВ:
12.07.2023 ОСОБА_1 звернулась до Черняхівського районного суду Житомирської області з клопотанням, в якому просила продовжити строк дії рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 22.07.2021 у справі №293/1013/20 про визнання ОСОБА_3 недієздатним, встановлення над ним опіки.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 12.07.2023 справа №293/1063/23 передана на розгляд судді Збаражського О.М.
Ухвалою суду від 13.07.2023 суд прийняв клопотання ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_3 до розгляду та відкрив провадження у справі. Постановив витребувати в органу опіки та піклування Черняхівської селищної ради висновок (подання) щодо доцільності призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_3 у разі визнання його недієздатним.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримала клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану і здатності усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, з підстав наведених у заяві.
Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Черняхівської селищної ради підтримав клопотання заявника.
Вирішуючи питання про призначення у справі експертизи суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно абзацу 3 ч. 1 ст. 299 ЦПК України для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Конституційний Суд України у рішенні від 01.06.2016 у справі № 2-рп/2016 зазначив, що недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод; хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні, як це передбачено ст.ст. 103-105 ЦПК України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_3 , суд визнає обґрунтованим заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та доручає проведення експертизи експертам Комунального некомерційного підприємства «Обласний медичний центр психічного здоров`я» Житомирської обласної ради.
Згідно ст. 6 Закону України «Про судову експертизу», якщо судову експертизу необхідно провести на місці події або за місцезнаходженням об`єкта дослідження, особа або орган, які її призначили або на замовлення яких вона проводиться, повинні забезпечити судовому експертові безперешкодний доступ до об`єкта дослідження і належні умови праці.
Згідно п. 7 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року № 865, за потреби та з дотриманням вимог статті 6 Закону України «Про судову експертизу» судово-психіатрична експертиза може проводитись за місцезнаходженням особи, щодо якої призначено судово-психіатричну експертизу, за умови забезпечення експертові безперешкодного доступу до неї.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).
Керуючись ст.ст.103-105, 252, 259, 260, 298, 353 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.
2. Призначити у справі судово-психіатричну експертизу, виконання якої доручити експертам Комунального некомерційного підприємства «Обласний медичний центр психічного здоров`я» Житомирської обласної ради (Житомирська область, Житомирський район, с. Зарічани, Бердичівське шосе, 3).
3. На вирішення експерта поставити наступні запитання:
- чи хворіє ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу? Якщо так, то на яку саме?
- чи здатний ОСОБА_3 в силу своєї хвороби усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
- чи потребує ОСОБА_3 встановлення над ним опіки?
- чи здатний ОСОБА_3 в силу своєї хвороби з`являтися в судові засідання та особисто давати пояснення по суті справи?
4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 КК України.
5. В розпорядження експерта надати амбулаторну медичну картку хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку витребувати із КП "Черняхівське ТМО".
6. Витрати по оплаті вартості експертизи відносяться на рахунок держави.
7. Зобов`язати експертну установу після проведення експертизи направити висновок експерта на адресу суду.
8. На час проведення судово-психіатричної експертизи зупинити провадження у справі на підставі п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України.
9. Зобов`язати заявника ОСОБА_1 забезпечити у визначений експертом день та час прибуття експерта до підекспертної особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та забезпечити експертові безперешкодний доступ до нього, для проведення експертного дослідження.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Олег ЗБАРАЖСЬКИЙ
Присяжні Тетяна ДУБОВИК
Сергій ПРОЦЕНКО
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2023 |
Оприлюднено | 03.08.2023 |
Номер документу | 112566714 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Збаражський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні