Ухвала
від 02.08.2023 по справі 337/3965/23
ХОРТИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

02.08.2023

Справа № 337/3965/23

Провадження № 2о/337/198/2023

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Кучерук І.Г., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Пенсійний фонд України в особі Правобережного об`єднаного УПФУ м. Запоріжжя, про встановлення факту перебування на утриманні,

в с т а н о в и в :

До суду надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Пенсійний фонд України в особі Правобережного об`єднаного УПФУ м. Запоріжжя, в якому заявник просить встановити факт перебування пасинка ОСОБА_2 на утриманні вітчима ОСОБА_1 в період з 27.08.1976 року по 21.02.1995 року.

В обґрунтування заяви вказано, що встановлення факту необхідно для подальшого оформлення в органах ПФУ та соціального захисту, грошової допомоги у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 на фронті.

Дослідивши зміст заяви, до якої не надано жодного документа, суддя приходить до наступних висновків.

У відповідності достатті 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статті 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановленихЦПК України.

З поданої заяви вбачається, що заявник просить встановити факт перебування на його утриманні ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , від отриманого поранення перебуваючи на фронті.

Звертаючись до суду із даною заявою, заявник вказує на те, що встановлення такого факту є необхідним для реалізації своїх прав та гарантій, передбаченихст. 34 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.1 ст. 34 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вітчим і мачуха мають право на пенсію нарівні з батьком і матір`ю за умови, якщо виховували або утримували померлого пасинка чи падчерку не менш як 5 років.

Аналогічна норма викладена у ст. 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц (провадження № 14-505цс19), вирішуючи питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, зокрема, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність, тобто суддя повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито, - закриває провадження у ній.

Визначаючи, чи пов`язується з встановленням факту виникнення у заявника певних цивільних прав та обов`язків, суд застосовує положеннястатті 1 ЦК України. За змістом частини першоїстатті 1 ЦК Україницивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (цивільні відносини). Тобто цивільними є відносини, які відповідають наведеним критеріям.

Відповідно до ч. 1ст. 19 ЦПК Українивстановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У порядку цивільного судочинства, за загальним правилом, не підлягають вирішенню спори (розгляду заяви), що виникають не з цивільних, земельних, трудових, сімейних або житлових правовідносин.

Одночасно, ч. 1ст. 5 КАС Українивстановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Пунктом 1 ч. 1ст. 19 КАС Українивизначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, спори, що виникають у публічно-правових відносинах за участю фізичних осіб, підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства виключно у тих випадках, коли безпосередньою нормою процесуального права визначено, що вирішення такого спору належить здійснювати саме в порядку цивільного судочинства.

Статтею 4 КАС Українивстановлено, що суб`єкт владних повноваженьце орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Встановлено, що вимоги заявника пов`язані з доведенням наявності підстав для отримання пенсійної виплати, яка не пов`язана з цивільними правами та обов`язками, їх виникненням, існуванням, реалізацією та припиненням. За своїм предметом та правовими наслідками такі вимоги пов`язані з публічно-правовими відносинами заявника щодо виплат державою, оскільки Пенсійний Фонд України (його територіальні органи) є суб`єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями у сфері пенсійного забезпечення.

Враховуючи, що між заявником та територіальним органом ПФУ, фактично виник спір, пов`язаний з доведенням наявності підстав для призначення та виплати пенсії у зв`язку зі смертю пасинка, який загинув на фронті, і не пов`язаний з цивільними права та обов`язками заявника, їх виникненням, існуванням та припиненням, за предметом та можливими правовими наслідками цей спір існує у сфері публічно-правових відносин, а отже, не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.

З огляду на положенняст. 318 ЦПК України, у спірних правовідносинах суд повинен враховувати правову мету звернення заявника до суду, яка полягає у підтвердженні певного соціального статусу для отримання пенсійного забезпечення, а отже такий статус має правове значення виключно у публічно-правових відносинах, оскільки впливає на підтвердження та можливість реалізації прав у сфері соціального забезпечення.

Врахувавши визначені законом завдання цивільного судочинства, недопустимим є ініціювання судового провадження у порядку цивільного судочинства з метою оцінки обставин, які становлять предмет доказування у провадженні у порядку адміністративного судочинства.

Аналогічні висновки викладені у постановах Об`єднаної палати Верховного Суду від 23 травня 2022 року у справі № 539/4118/19, від 23 січня 2023 року у справі №214/1309/21 та постановах Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі № 290/289/22-ц, від 17 травня 2023 року у справі №343/1548/22.

Беручи до уваги наведене, та те, що предметом заяви є вирішення спору із суб`єктом владних повноважень щодо права на отримання пенсії, як вітчиму загиблого воїна, суд приходить до висновку, що такий спір має розглядатися в позовному провадженні за правилами адміністративного судочинства.

Пунктом 1 частини 1 статті 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. 186, 260, 315, 354 ЦПК України,-

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Пенсійний фонд України в особі Правобережного об`єднаного УПФУ м. Запоріжжя, про встановлення факту перебування на утриманні.

Роз`яснити заявнику, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів.

Суддя:

СудХортицький районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено03.08.2023
Номер документу112574416
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —337/3965/23

Ухвала від 02.08.2023

Цивільне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні