Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/12051/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2023 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва в складі:
головуючої судді - ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження, відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72022100300000006 від 09.12.2022 року за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Новосілки, Вишгородского району, Київської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України,
встановив:
Згідно ст. 56 Господарського кодексу України суб`єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу.
Ст. 57 Господарського кодексу України передбачено, що установчими документами суб`єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб`єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб`єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом. У засновницькому договорі засновники зобов`язуються утворити суб`єкт господарювання, визначають порядок спільної діяльності щодо його утворення, умови передачі йому свого майна, порядок розподілу прибутків і збитків, управління діяльністю суб`єкта господарювання та участі в ньому засновників, порядок вибуття та входження нових засновників, інші умови діяльності суб`єкта господарювання, які передбачені законом, а також порядок його реорганізації та ліквідації відповідно до закону. Статут суб`єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб`єкта господарювання, а також інші відомості, пов`язані з особливостями організаційної форми суб`єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Ст. 88 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарського товариства зобов`язані вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та коштами (засобами), що передбачені установчими документами, відповідно до цього Кодексу та закону про господарські товариства.
Ст. 89 Господарського кодексу України передбачено, що управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства.
Згідно ст. 81 Цивільного Кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Ст. 87 Цивільного кодексу України встановлено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Згідно ст. 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи або невідповідність її установчих документів закону є підставою для відмови у державній реєстрації юридичної особи.
Ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» №1576-ХІІ від 19.09.1991 визначено, що товариства з обмеженою відповідальністю створюються і діють на підставі установчого договору і статуту, їх установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного фонду, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Відповідно до ст. 29 ч.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755- IV від 15.05.2003 (у редакції, яка діяла на момент вчинення кримінального проступку) для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів, документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Згідно ст. 29 ч.3 цього ж Закону (у редакції, яка діяла на момент вчинення кримінального проступку) у разі внесення змін до установчих документів, які пов`язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:
-рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);
-заяви фізичної особ-33и про вихід із складу засновників (учасників);
-заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;
- рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Ст. 29 ч.8 цього ж Закону (у редакції, яка діяла на момент вчинення кримінального проступку) передбачено, що якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред`являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Згідно ст. 29 ч.9 цього ж Закону (у редакції, яка діяла на момент вчинення кримінального проступку) документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
ОСОБА_4 , перебуваючи на початку січня 2020 року поблизу місця свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , отримав від невстановлених осіб пропозицію внести за грошову винагороду документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдиві відомості та подати їх державному реєстратору.
Усвідомлюючи протиправний характер запропонованих йому дій, діючи у порушення вимог вищенаведених нормативних актів, ОСОБА_4 з корисливих мотивів погодився на таку пропозицію, вступивши таким чином у попередню змову із зазначеними особами і до початку кримінального проступку домовився про спільне його вчинення.
Реалізуючи спільний протиправний умисел, направлений на внесення у документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, та подання їх державному реєстратору, ОСОБА_4 , перебуваючи 03.03.2020 року, у денний час доби поблизу офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_3 , діючи за попередньою змовою з вказаними невстановленими особами, надав останнім свій паспорт громадянина України № НОМЕР_1 від 10.02.2020 та картку платника податку № НОМЕР_2 , необхідні для складання документів, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної осрби - ПП «Крупний» (код ЄДРПОУ 37677846).
З метою подальшої реалізації заздалегідь обумовленого з вказаними особами спільного протиправного умислу ОСОБА_4 через деякий час у той же день зустрівся із згаданими невстановленими особами поблизу офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_5 , за вказаною вище адресою та отримав від тих же невстановлених осіб складені за невстановлених обставин у встановленій законом формі проекти документів про придбання ОСОБА_4 суб`єкта підприємницької діяльності - юридичної особи - ПП «Крупний», а саме:
-рішення єдиного учасника 1111 «Крупний» №5 від 03.03.2020, який містив завідомо неправдиві відомості щодо придбання ОСОБА_4 у ОСОБА_6 100% частки у статутному капіталі підприємства, що становить 100 000 грн.; щодо виключення зі складу учасників ПП «Крупний» ОСОБА_6 та включення до складу його учасників ОСОБА_4 ; щодо затвердження статуту ПП «Крупний» у новій редакції; щодо звільнення з 03.03.2020 з посади директора підприємства ОСОБА_6 та призначення нового директора ОСОБА_4 ; щодо зміни місцезнаходження підприємства на адресу: м. Київ; вул. Межигірська, 83;
-статут ПП «Крупний» (у новій редакції від 03.03.2020), який містив завідомо неправдиві відомості щодо знаходження підприємства за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 83; щодо предмету його діяльності, а саме: оптової торгівлі іншими продуктами харчування, у т.ч. рибою, ракоподібними та молюсками; щодо ОСОБА_4 як єдиного учасника підприємства.
Усвідомлюючи про відсутність навиків і досвіду для виконання обов`язків службової особи та учасника підприємства, а також підприємницької діяльності у цілому, не маючи наміру здійснювати таку діяльність від імені ПП «Крупний», достовірно розуміючи, що надані йому на підпис проекти реєстраційних документів ПП «Крупний» містять завідомо неправдиві відомості, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію спільних з невстановленими особами протиправних намірів, перебуваючи поблизу офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_5 за адресою: м. Київ, вул. Маршала Малиновського, 11, засвідчив їх власним підписом у графі «Учасник» у рішенні єдиного учасника ПП «Крупний» №5 від 03.03.2020 та у графі «Підпис учасника» у статуті ПП «Крупний» (у новій редакції від 02.03.2020), наділивши їх таким чином необхідними реквізитами, тобто вчинив їх підроблення.
Продовжуючи діяти зі спільними з невстановленими особами протиправними намірами, ОСОБА_4 разом з цими особами того ж дня прибув до офісного приміщення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , яка не була обізнана про їх протиправні наміри, за адресою: м. Київ, вул. Маршала Малиновського, 11, приміщення 1-А, де приватний нотаріус ОСОБА_5 нотаріально завірила рішення єдиного учасника ПП «Крупний» №5 від 03.03.2020 і статут ПП «Крупний» (у новій редакції від 03.03.2020) та зареєструвала дані нотаріальні дії у Реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за №163, №165, №167.
З метою подальшої реалізації заздалегідь обумовленого спільного з ОСОБА_4 протиправного умислу невстановлені особи 03.03.2020 забезпечили подання вищезгаданих реєстраційних документів ПП «Крупний» державному реєстратору - до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільської районної в м. Києві державної адміністрації за адресою: м. Київ, вул. вул. Костянтинівська, 9/6, для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Незважаючи на те, що ПП «Крупний» зареєстроване в державних органах влади як суб`єкт підприємницької діяльності - юридична особа, ОСОБА_4 взяв участь у його придбанні не з метою здійснення підприємницької діяльності як передбачено статутом, а з метою отримання грошової винагороди за вказані незаконні дії.
Вказані дії ОСОБА_4 стороною обвинувачення кваліфіковані за ч. 2 ст. 205-1 КК України, а саме внесення у документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисному поданні для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, скоєними за попередньою змовою групою осіб.
В судовому засіданні прокурор заявив клопотання закрити кримінальне провадження за строками давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України. Так, з матеріалів провадження вбачається, що діяння ОСОБА_4 завершені 03.03.2020 року. Зазначив, що санкція статті, чинна на час вчинення кримінального правопорушення, передбачала покарання у виді штрафу від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. Керуючись вимогами ч.1 ст. 5 КК України вважає необхідним застосувати саме вказану редакцію, а тому на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до набрання вироком законної сили минуло три роки. Факти переривання та зупинення перебігу строку давності за вчинене правопорушення відсутні.
Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання та просив звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України за строками давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Розглянувши клопотання, заслухавши учасників кримінального провадження, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.
Приписами частини 3 статті 288 КПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 04 червня 2020 року (справа №127/26665/16-к; провадження №51-1066км20), положеннями ч. 4 ст. 286 КПК визначено, що в разі, якщо під час судового розгляду сторона у кримінальному провадженні звернеться до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Ця норма, як і положення ст. 49 КК України є імперативними нормами, які передбачають не право суду, а його обов`язок розглянути відповідне питання.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч. 2 ст. 205-1 КК України - внесення у документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисному поданні для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, скоєними за попередньою змовою групою осіб.
Згідно ч. 1 ст. 5 КК України, закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Станом на 03.03.2020 року санкція ч. 2 ст. 205-1 КК України передбачала покарання у виді штрафу від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Згідно ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;
Так, з дня вчинення кримінального правопорушення минуло понад три роки, перебіг давності не зупинявся та не переривався, що є підставою, відповідно до вимог п.1 ч.2 ст. 284 КПК України та ст.49 КК України для звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, крім того, обвинувачений ОСОБА_4 не заперечує щодо закриття кримінального провадження з цих підстав.
ОСОБА_4 зрозуміле його право на таке звільнення, а також суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. При цьому обвинувачений просив звільнити його від кримінальної відповідальності та кримінальне провадження закрити.
Цивільний позов відсутній.
Речові докази вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Процесуальні витрати відсутні.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 не обирався.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 49 КК України, ст. 284-286,369-372 КПК України, суд
постановив:
Клопотання прокурора - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 205-1 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72022100300000006 - закрити.
Речові докази: копію рішення №5 «Єдиного Учасника ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМТВО «Крупний» код за ЄДРПОУ 37677846 від 03.03.2020, який містив наступні відомості щодо придбання ОСОБА_7 у ОСОБА_6 100% частки у статутному капіталі товариства, що становить 100 000 грн.; виключення учасників зі складу учасників ПП «Крупний» ОСОБА_6 ; включення учасників до складу учасників ПП «Крупний» ОСОБА_4 ; про затвердження Статуту ПП «Крупний» в новій редакції, про звільнення з посади директора Товариства ОСОБА_6 з 03.03.2020 року та призначення нового директора Товариства ОСОБА_4 з 03.03.2020 року; про зміну місцезнаходження Товариства та затвердження нового місцезнаходження: м. Київ, вул. Межигірська, б. 83; про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ПП «Крупний»; копію статуту ТОВ «Крупний» (у новій редакції від 03.03.2020), який містив відомості щодо знаходження підприємства за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, будинок 83; предмету діяльності, а саме: оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; ОСОБА_4 як єдиного засновника Товариства - залишити в матеріалах кримінального провадження №72022100300000006.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 7 (семи) днів з дня її оголошення через Подільський районний суд м. Києва.
Ухвала набирає законної сили на наступний день після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено і оголошено о 17 год. 45 хв. 02.08.2023 року.
СуддяОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2023 |
Оприлюднено | 04.08.2023 |
Номер документу | 112580385 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб - підприємців |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Казмиренко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні