Рішення
від 02.08.2023 по справі 760/6052/23
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

760/6052/23

2/760/6618/23

СОЛОМ`ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року Солом`янський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Жовноватюк В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління будинком та прибудинковою територією, за спожиті житлово-комунальні послуги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Солом`янського районного суду міста Києва з позовом, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість у розмірі 17453,49 грн та судові витрати.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» забезпечує утримання і експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та утримує прибудинкову територію на підставі відповідних договорів із безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг. ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 та є відповідальною за її особовим рахунком. ОСББ «КАШТАН-42», як неприбуткова організація, частково шляхом самозабезпечення та частково шляхом залучення відповідних виконавців робіт та надавачів послуг, утримує та здійснює експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , і його прибудинкової території за рахунок коштів співвласників, напряму розраховуючись цими коштами із безпосередніми виконавцями робіт по ремонту і експлуатації будинку, утриманню прибудинкової території, надавачами житлово-комунальних послуг. Протоколом № 1-20 загальних зборів ОСББ «Каштан-42» від 26.01.2020 затверджено внесок (з січня 2020 року) на управління будинком та прибудинковою територією в розмірі 6,65 грн/м2 (5,92 грн/м2 - для перших поверхів). Протоколом № l-21 загальних зборів ОСББ «Каштан-42» від 20.03.2021 затверджено внесок (з квітня 2021 року) на управління будинком та прибудинковою територією в розмірі 7,60 грн/м2 (6,87 грн/м2 - для перших поверхів). Також цим протоколом було затверджено додатковий внесок на капітальний ремонт мережі ЦО (централізованого опалення) та реконструкцію, модернізацію теплового пункту будинку, у розмірі 10 грн./м2, на період з 01.04.2021 року по 01.10.2021 року.

Влітку 2020 року позивачем було залучено третіх осіб для виконання висотних робіт по оббиттю лицьової плитки на фасаді будинку, внаслідок її обвалу через аварійний стан. Рішення щодо необхідності здійснення зазначених дій та виклику відповідного спеціаліста було прийняте Протоколом № 3п/2020 зборів правління ОСББ «Каштан-42» від 27.07.2020. Цим же Протоколом було вирішено нарахувати мешканцям одноразову виплату у розмірі 3 грн./м2 для сплати вищевказаних робіт, а також робіт з утилізації оббитої плитки.

Співвласники будинку також мають право використовувати місця загального користування для власних потреб. Розмір внеску за користування такими місцями дорівнює розміру внеску на утримання будинку та прибудинкової територіях за 1м2, тобто 6,65 грн./м2, а сам внесок був прийнятий Протоколом № 2п/2019 зборів правління ОСББ «Каштан-42» від 23.12.2019. Відповідачі використовують частину сходової клітини (місця загального користування) площею 3,47 м2 для своїх власних потреб.

В рамках своєї діяльності ОСББ було укладено договір із надавачем послуг на вивіз твердих побутових відходів (сміття). Вартість послуг за таким договором для визначається відповідно до кількості проживаючих осіб у кожній квартирі та може змінюватись щомісяця, в залежності від загальної кількості вивезених відходів та загальної вартості оплати послуг за відповідний місяць.

Позивач у період з травня 2020 року до грудня 2021 року виступав у якості колективного споживача комунальної послуги з водопостачання холодної води та водовідведення. Розміри тарифів на комунальні послуги були встановлені відповідними постачальниками таких послуг.

Попри це, відповідач належним чином не виконує покладених зобов`язань зі сплати внесків на управління будинком та прибудинковою територією та щодо сплати за житлово-комунальні послуги. Внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 16221,30 грн та на підставі ст. 625 ЦК України сукупна заборгованість становить 17453,49 грн.

Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 22.03.2023 у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін. Направлено позивачу копію ухвали про відкриття провадження у справі, а відповідачу - копію ухвали про відкриття провадження разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів.

Також відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву у 15-денний строк.Відповідно до ч. 4 ст. 178 ЦПК України копія відзиву і додатки до нього мають бути надіслані позивачу та іншим учасникам справи одночасно з надісланням / наданням до суду. Роз 'яснено відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Відповідно до ч. 1 ст. 193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.

17.04.2023 до суду надійшов відзив ОСОБА_1 на позовну заяву, у якому просить: перевірити легітимність створення ОСББ «Каштан-42»; доручити ОСББ «Каштан-42» зробити коректні перерахунки за вивезення сміття та повернути переплачені кошти у розмірі 1559,11 грн; зобов`язати ОСББ «Каштан-42» повернути сплачену суму 200,40 грн за збиття плитки; зобов`язати ОСББ «Каштан-42» виправити існуючу проблему с тепломережею, до тих пір визнати неправомірну вимогу про додатковий внесок у розмірі 4008 грн; доручити ОСББ «Каштан-42» провести коректні нарахування інфляції та річних; доручити ОСББ «Каштан-42» надати детальний документально підкріплений перелік послуг, які відповідач отримала і не розрахувалась.

В обґрунтування поданого відзиву зазначає, що сплачує комунальні послуги та за вивезення твердих побутових відходів. У вересні 2019 відповідач за власний кошт наймала професійного альпініста, ним були виконані фасадні ремонтні роботи по периметру квартири. Під час зборів співвласників квартир та їх голосування щодо створення та реєстрації ОСББ «Каштан-42», підпис відповідача було підроблено. Зазначає, що з лютого 2022 року по березень 2023 року не проживала у помешканні, оскільки виїхала за кордон. Відповідач ставить під сумнів легітимність голосування співвласників дому щодо прийняття рішення про сплату додаткового внеску на реконструкцію тепломережі.

02.05.2023 через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив під назвою «Клопотання / Заява» від представника позивача. В обґрунтування зазначає, відповідач у своєму відзиві вказує, що за комунальні послуги з постачання холодної води, водовідведення, постачання теплової енергії вона сплачує безпосередньо надавачам цих послуг, а нарахування позивачем за ці комунальні послуги в 2020 році є протиправним. Однак такий аргумент є хибним, оскільки ОСББ «КАШТАН-42» до 01.12.2020 виступало колективним споживачем комунальних послуг з холодного водопостачання та водовідведення, а до 01.05.2020 - комунальної послуги з постачання теплової енергії. За наявності в ОСББ статусу колективного споживача певної комунальної послуги саме на нього покладається обов`язок вчасно та в повному обсязі розраховуватися перед надавачем відповідної послуги, а в разі невиконання або неналежного виконання зобов`язання зі сплати за спожиті комунальні послуги, відповідальність покладається на ОСББ як на колективного споживача, а не на індивідуальний споживачів (членів ОСББ).

Відповідач стверджує, що нарахуванням у липні 2020 внеску в розмірі 200,40 грн за оплату роботи висотника для зняття аварійної плитки є неправомірним, так як в неї відсутня плитка і фасад перебуває в гарному стані. Однак такий аргумент є хибним, оскільки відповідач, як власник квартири АДРЕСА_3 , є співвласником такого багатоквартирного будинку та спільного майна.

Відповідач стверджує, що її підпис на рішеннях загальних зборів ОСББ «КАШТА-42» був підроблений, а тому такі рішення є нелегітимними. Проте на підтвердження факту підроблення підпису позивач не надає жодних доказів; рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку є чинним та діючим, доки його недійсність не буде встановлена судовим рішенням. Оскільки дійсність протоколів Загальних зборів ОСББ «КАШТАН-42» від 26.01.2020 та від 20.03.2021 не оскаржувалась відповідачем у судовому порядку, вони не були визнані за рішенням суду недійсними, відповідні протоколи є дійсними та мають виконуватися усіма співвласниками ОСББ «КАШТАН-42».

Внески на утримання будинку та прибудинкової території сплачуються власником незалежно від факту проживання чи непроживання в цій квартирі, оскільки багатоквартирний будинок та спільне майно в такому будинку потребує утримання та забезпечення експлуатації в будь-якому разі.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше (ч. 5 ст. 279 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Частина 3 ст. 178 ЦПК України визначає, що відзив повинен містити: 1) найменування (ім`я) позивача і номер справи; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти, за наявності; 3) у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем; 4) обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується; 5) заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; 6) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання; 7) заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті; 8) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Відзив на позовну заяву як процесуальний документ - це фактично заперечення відповідача щодо заявлених позовних вимог, а також позиція стосовно визнання позову повністю або частково.

Тобто у відзиві не ставляться вимоги відповідача до суду чи позивача.

Крім того, судом було роз`яснено відповідачу, щовідповідно до ч. 1 ст. 193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.

Зустрічний позов є матеріально-правовою вимогою відповідача до позивача, яка заявляється для сумісного розгляду з первісним позовом, оскільки задоволення його вимог виключає задоволення вимог позивача.

Відповідач право на пред`явлення зустрічного позову не реалізував, відтак вимоги, викладені у відзиві: перевірити легітимність створення ОСББ «Каштан-42»; доручити ОСББ «Каштан-42» зробити коректні перерахунки за вивезення сміття та повернути переплачені кошти у розмірі 1559,11 грн; зобов`язати ОСББ «Каштан-42» повернути сплачену суму 200,40 грн за збиття плитки; зобов`язати ОСББ «Каштан-42» виправити існуючу проблему с тепломережею, до тих пір визнати неправомірну вимогу про додатковий внесок у розмірі 4008 грн; доручити ОСББ «Каштан-42» провести коректні нарахування інфляції та річних; доручити ОСББ «Каштан-42» надати детальний документально підкріплений перелік послуг, які відповідач отримала і не розрахувалась - не підлягають розгляду.

Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» забезпечує утримання і експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та утримує прибудинкову територію на підставі відповідних договорів із безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 .

ОСББ «КАШТАН-42» утримує та здійснює експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , і його прибудинкової території за рахунок коштів співвласників, напряму розраховуючись цими коштами із безпосередніми виконавцями робіт по ремонту і експлуатації будинку, утриманню прибудинкової території, надавачами житлово-комунальних послуг.

Протоколом № 1-20 загальних зборів ОСББ «Каштан-42» від 26.01.2020 затверджено внесок (з січня 2020 року) на управління будинком та прибудинковою територією в розмірі 6,65 грн/м2 (5,92 грн/м2 - для перших поверхів).

Протоколом № l-21 загальних зборів ОСББ «Каштан-42» від 20.03.2021 затверджено внесок (з квітня 2021 року) на управління будинком та прибудинковою територією в розмірі 7,60 грн/м2 (6,87 грн/м2 - для перших поверхів). Затверджено додатковий внесок на капітальний ремонт мережі ЦО (централізованого опалення) та реконструкцію, модернізацію теплового пункту будинку, у розмірі 10 грн./м2, на період з 01.04.2021 року по 01.10.2021 року.

Рішення щодо необхідності здійснення робіт по оббиттю лицьової плитки на фасаді будинку, внаслідок її обвалу через аварійний стан та виклику відповідного спеціаліста було прийняте Протоколом № 3п/2020 зборів правління ОСББ «Каштан-42» від 27.07.2020. Також вирішено нарахувати мешканцям одноразову виплату у розмірі 3 грн./м2 для сплати робіт, а також робіт з утилізації оббитої плитки.

Розмір внеску за користування загальними місцями дорівнює розміру внеску на утримання будинку та прибудинкової територіях за 1м2, тобто 6,65 грн./м2, а сам внесок прийнятий Протоколом № 2п/2019 зборів правління ОСББ «Каштан-42» від 23.12.2019.

ОСББ уклало договір на вивіз твердих побутових відходів (сміття). Вартість послуг за таким договором для визначається відповідно до кількості проживаючих осіб у кожній квартирі та може змінюватись щомісяця, в залежності від загальної кількості вивезених відходів та загальної вартості оплати послуг за відповідний місяць.

Позивач у період з травня 2020 року до грудня 2021 року виступав у якості колективного споживача комунальної послуги з водопостачання холодної води та водовідведення. Розміри тарифів на комунальні послуги були встановлені відповідними постачальниками таких послуг.

Відповідач належним чином не сплачує внески на управління будинком та прибудинковою територією й за житлово-комунальні послуги. Внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 16221,30 грн.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

За ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Стаття 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.

Відповідно до ст. 151 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

За ст.ст. 156, 162 ЖК України власник та члени його сім`ї зобов`язані своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги щомісячно у встановлені строки.

Згідно зі ст. 179 ЖК України користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08 жовтня 1992 року зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45, власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Згідно з ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.

Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Зобов`язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

У ст. 526 ЦК України зазначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

На підтвердження своїх доводів позивач надав суду розрахунок заборгованості по внескам на управління багатоквартирним будинком та прибудинкової території, житлово-комунальним послугам по кв. АДРЕСА_2 (власник ОСОБА_1 ). Заборгованість складає 16221,30 грн.

Щодо стягнення інфляційних втрат та 3% річних необхідно зазначити наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Разом з тим, слід зауважити, що згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» №530-ІХ від 17.03.2020, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (Соvid-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 зі змінами «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Соvid-19», з 12.03.2020 на всій території України запроваджено карантин.

Починаючи з 24.02.2022 та на час звернення з позовом до суду в Україні запроваджено воєнний стан, який неодноразово продовжено.

Постановою КМУ № 206 від 05.03.2022 встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Отже, з урахуванням наведених положень закону, вбачається, що з 17.03.2020 заборонено нарахування та стягнення судом неустойки (штрафів, пені), 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне здійснення особою платежів за житлово-комунальні послуги. Їх нарахування на суму боргу за надані послуги є помилковим та порушує норми чинного законодавства.

Суд перевірив наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат й встановив, що позивач наведені вище обмеження щодо нарахування цих сум не врахував.

Так, позивач зазначає, що у відповідача заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги з 01.01.2020 по 01.02.2023 у розмірі 16221,30 грн, відтак необхідно розраховувати інфляційні втрати наступним чином: розрахунок здійснюється за формулою ІІС = ( ІІ1 : 100 ) x ( ІІ2 : 100 ) x ( ІІ3 : 100 ) x ... ( ІІZ : 100 ); ІІ1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення, ......; ІІZ - індекс інфляції за останній місяць прострочення. Останній період IIc (100,20 : 100) x (99,70 : 100) x (100,80 : 100) = 1.00698595; Інфляційне збільшення: 16 221,30 x 1.00698595 - 16 221,30 = 113,32 грн.

Щодо розрахунку 3% річних, розрахунок здійснюється за формулою: Сума санкції = С x 3 x Д : 365 : 100, де С - сума заборгованості, Д - кількість днів прострочення. Період прострочення грошового зобов`язання: з 01/01/2020 до 17/03/2020 16 221,30 x 3 % x 77 : 366 : 100; кількість днів у періоді 77; сума 102,38 грн. Всього 102,38 грн.

Сума заборгованості 16221,30 грн + інфляційні втрати 113,32 грн + 3% річних 102,38 грн = 16437,00 грн.

Отже позовні вимоги у частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат підлягають частковому задоволенню.

Щодо тверджень відповідача про підробку її підпису під час голосування про створення та реєстрацію ОСББ «Каштан-42», не легітимність голосування співвласників, необхідно зазначити, що докази, на підтвердження зазначених обставин, відповідач не надає, відповідні клопотання про витребування доказів чи призначення експертизи не заявляє. Відтак доводи відповідача є необґрунтованими.

Відповідно до вимог ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» під час судового розгляду предметом доказування є факти, якими обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше юридичне значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні рішення.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2527,70 грн (16437*2684:17453,49).

Також ст. 133 ЦПК України визначає, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно із ч. 4 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

У матеріалах справи міститься копія договору про надання правової допомоги № А/18012022/ХВ-1 від 18.01.2022; копія акта № 0603 прийому-передачі виконаних робіт; копія платіжної інструкції № 372 від 04.12.2022 на суму 1440,00 грн; копія платіжної інструкції № 392 від 24.01.2023 на суму 1440,00 грн; копію розрахунку витрат на правову допомогу від 06.03.2023.

Враховуючи, що позивач просить стягнути з відповідача витрати на правничу допомогу у розмірі 2880,00 грн, досліджуючи надані докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов висновку, що наданих доказів достатньо для встановлення розміру витрат на правничу допомогу та факту надання адвокатом професійної правничої допомоги позивачу у даній справі, а саме підлягає стягненню 2712,30 грн, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 89, 137, 141, 258-259, 263-268, 274 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління будинком та прибудинковою територією, за спожиті житлово-комунальні послуги - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 / на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» / код ЄДРПОУ 43368408 / заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, а також за спожиті житлово-комунальні послуги з 01.01.2020 по 01.02.2023 у розмірі 16221,30 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 / на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» / код ЄДРПОУ 43368408 / інфляційні втрати у розмірі 113,32 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 / на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» / код ЄДРПОУ 43368408 / 3% річних у розмірі 102,38 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 / на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» / код ЄДРПОУ 43368408 / судовий збір у розмірі 2527,70 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 / на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан-42» / код ЄДРПОУ 43368408 / витрати на професійну правову допомогу у розмірі 2712,30 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя В.С. Жовноватюк

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено04.08.2023
Номер документу112580564
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —760/6052/23

Рішення від 02.08.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Жовноватюк В. С.

Ухвала від 22.03.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Жовноватюк В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні