Рішення
від 03.08.2023 по справі 581/599/23
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/599/23

Провадження № 2/581/209/23

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

03 серпня 2023 року сел. Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Кузьмінського О.В.,

за участю секретаря судового засідання Мазур О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Синівської сільської ради про визнання права власності на завершення приватизації земельної ділянки

в с т а н о в и в :

5 липня 2023 року представник позивачів ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаною позовною заявою та просив визнати за позивачами в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 право на завершення приватизації на 1/2 частку кожному земельної ділянки площею 0,6852 га (кадастровий номер 5923285600:06:001:0026), з можливістю набуття за результатами приватизації права власності на цю земельну ділянку. Мотивує вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачів ОСОБА_4 , після смерті якої відкрилася спадщина. Земельну ділянку площею 2,875 га успадкував ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом, решта майна успадкована позивачами порівну. Позивачам стало відомо, що за життя мати розпочала процедуру приватизації земельної ділянки площею 0,6852 га (кадастровий номер 5923285600:06:001:0026), яка розташована в с. Антоненкове. Звернувшись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину позивачі отримали відмову, оскільки відсутній правовстановлюючий документ про право власності на земельну ділянку, так як мати позивачів за життя розпочавши процедуру приватизації вказаної земельної ділянки не встигла отримати правовстановлюючий документ на право власності. Позивачі позбавлені можливості оформити свої спадкові права на земельну ділянку померлої, що стало підставою для звернення до суду.

Позивачі та їх представник в судове засідання не з`явилися, повідомлені належним чином, представник подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив розгляд справи провести за його відсутності та відсутності позивачів.

Від відповідача Синівської ради надійшла заява про визнання позову в повному обсязі та прохання справу розглянути без участі представника ради.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.

29 травня 2018 року ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений Саївською сільською радою Липоводолинського району Сумської області за реєстровим № 20, яким належну їй земельну ділянку площею 2,875 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Саївської сільської ради та земельну ділянку площею 0,258 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Саївської сільської ради заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 17).

Рішенням Синівської сільської ради від 2 липня 2021 року ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Антоненкове Роменського району Сумської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 0,70 га (а.с. 30-31).

Фізичною-особою підприємцем ОСОБА_6 на підставі договору з ОСОБА_4 від 15 вересня 2021 року розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,70 га ОСОБА_4 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в с. Антоненкове на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 27-28, 32).

25 жовтня 2021 року за заявою ОСОБА_4 . Відділом у Новгород-Волинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок зареєстровано земельну ділянку площею 0,6852 з кадастровим номером 5923285600:06:001:0026 для ведення особистого селянського господарства в с. Антоненкове Роменського району Сумської області (а.с. 22-26).

ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Голубівка Сумського району Сумської області померла ОСОБА_4 (а.с. 16).

Згідно з довідкою № 14-05/195 від 12 вересня 2022 року, виданої Синівською сільською радою Роменського району Сумської області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_2 . Підтверджено посвідчення заповіту. Спадкоємцями за законом 1 черги є сини ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_7 (а.с. 19).

З матеріалів справи вбачається, що у приватного нотаріуса Роменського районного нотаріального округу Донича Г.М. 27 вересня 2022 року за заявами ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заведена спадкова справа № 45/2022 після смерті ОСОБА_4 . Інший спадкоємець за законом першої черги - син спадкодавця ОСОБА_8 своєю заявою відмовився від прийняття на спадщини після смерті ОСОБА_4 (а.с. 43-55).

7 жовтня 2022 року позивач ОСОБА_1 отримав:

- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане приватним нотаріусом Роменського районного нотаріального округу Доничем Г.М. на земельну ділянку площею 2,8748 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Саївської сільської ради Роменського району Сумської області та належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія Р3 №719769;

- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане приватним нотаріусом Роменського районного нотаріального округу Доничем Г.М. на земельну ділянку площею 0,2580 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Саївської сільської ради Роменського району Сумської області та належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія Р3 №709235 (а.с. 67-68).

При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.

Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.

Порядок приватизації земельних ділянок визначено у статті 118 ЗК України, за якою питання прийняття рішення про приватизацію земельних ділянок покладено на органи місцевого самоврядування, якими за статтею 12 ЗК України є сільські, селищні, міські ради.

Згідно зі статтею 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у визначених розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства.

Право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст. 125 Земельного кодексу України).

Аналізуючи вищевказані норми законодавства суд вважає, що у даному випадку до спадкоємця не може перейти право власності на земельні ділянки, яке не було оформлено відповідним чином, але переходить право на завершення приватизації, оскільки це пов`язано із майновими правами.

Зазначена позиція суду узгоджується із роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16 травня 2013 року (п.3.5), де зазначено, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Аналогічний підхід до питання спадкування майнових прав, щодо земельної ділянки, викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року справа № 723/1061/17 та від 30 червня 2020 року справа № 623/633/17.

Таким чином, якщо спадкодавець за свого життя не набув право власності на спірну земельну ділянку, а лише розпочав процедуру її приватизації відповідно до чинного законодавства України, тому до спадкоємців в порядку спадкування переходить лише право на завершення приватизації відповідної земельної ділянки та отримання правовстановлюючих документів на ім`я спадкоємців.

Аналізуючи подані докази, враховуючи те, що спадкодавець ОСОБА_4 за життя розпочала процес приватизації земельної ділянки, а саме їй було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, відповідний проект був розроблений, але через смерть вона не завершила цей процес, право власності на земельну ділянку у встановленому законом порядку не зареєструвала, її сини ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом та прийняли спадщину після смерті матері, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково та визнати за позивачами право на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за законом та отримання правовстановлюючих документів.

В той же час суд вважає необґрунтованими вимоги про визнання права на завершення приватизації щодо 1/2 частини земельної ділянки за кожним позивачем, адже спадкодавцем було тільки розпочато процедуру приватизації цілісної земельної ділянки площею 0,6852 га і до завершення цієї процедури ставити питання поділу ділянки є передчасним.

Керуючись статтями 10, 174, 212 - 215 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації з можливістю подальшого одержання на своє ім`я правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,6852 га (кадастровий номер 5923285600:06:001:0026) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Антоненкове Роменського району Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Синівська сільська рада Роменського району Сумської області (с. Синівка, Роменський район, Сумська область, вул. Спортивна, 2, код ЄДРПОУ 04388455).

Суддя О. В. Кузьмінський

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи.

Рішення суду не набрало законної сили.

Копія виготовлена 3 серпня 2023 року

Секретар судового засідання О.А. Мазур

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.08.2023
Оприлюднено04.08.2023
Номер документу112594150
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —581/599/23

Рішення від 03.08.2023

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Кузьмінський О. В.

Ухвала від 25.07.2023

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Кузьмінський О. В.

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Кузьмінський О. В.

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Кузьмінський О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні