ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2023 рокуСправа № 912/949/23
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу № 912/949/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агросфера"
до Фермерського господарства "ДАВІД-АГРО"
про стягнення 782 452,71 грн.
Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агросфера", яка містить вимоги до Фермерського господарства "ДАВІД-АГРО" про стягнення 782 452,71 грн, з яких: 243 372,52 грн проіндексованої суми вартості товару (боргу), 464 663,26 грн - проценти за користування товарним кредитом, 74 416,93 грн пені, з покладенням на відповідача судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на неналежне виконання відповідачем умов Договору купівлі-продажу від 18.11.2021 № 3 514 в частині своєчасного та повного розрахунку за прийнятий товар.
Ухвалою від 05.06.2023 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/949/23; постановив справу № 912/949/23 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд справи № 912/949/23 здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та встановив сторонам строк для подання заяв по суті справи.
Позивач та відповідач належним чином повідомленні про відкриття провадження у даній справі.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень з приводу заявлених позовних вимог.
Згідно положень ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
За ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.
18.11.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агросфера" (Продавець) та Фермерським господарством "ДАВІД-АГРО" (Покупець), шляхом електронного документообігу через програмне забезпечення "М.Е.Dос" із застосуванням кваліфікованих електронних підписів, укладено Договір купівлі-продажу № 3 514 (далі - Договір, а.с. 10-15), за п. 2.1 якого продавець зобов`язується передати, а покупець зобов`язується прийняти та сплатити вартість засобів захисту рослин, мікродобрив, насіннєвого матеріалу, які разом по тексту цього договору іменуються як товар, відповідно до умов цього договору, додаткових угод та специфікацій до нього.
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що конкретна назва товару, його асортимент, кількість, ціна, строк поставки, умови оплати, та умови продажу товару, погоджуються сторонами у специфікаціях до цього договору, які є його невід`ємною частиною.
Умовами п. 4.2, 4.3. Договору передбачено, що ціна товару по цьому договору визначена сторонами у гривнях. У специфікаціях до цього Договору сторони можуть визначити грошовий еквівалент ціни товару в іноземній валюті - доларах США або Євро. Якщо у специфікаціях до цього договору сторонами визначений грошовий еквівалент ціни товару в іноземній валюті - доларах США або Євро, то ціна такого товару підлягає зміні в залежності від зміни курсу гривні до іноземної валюти - долара США або Євро, у спосіб, визначений сторонами у пунктах 4.5., 4.6., 4.7. цього договору.
Вартість товару (зобов`язання) по цьому договору визначена сторонами у гривнях. У специфікаціях до цього договору сторони можуть визначити грошовий еквівалент вартості товару (зобов`язання) в іноземній валюті - доларах США або Євро. Якщо у специфікаціях до цього договору сторонами визначений грошовий еквівалент вартості товару (зобов`язання) в іноземній валюті - доларах США або Євро, то вартість такого товару (зобов`язання) підлягає зміні в залежності від зміни курсу гривні до іноземної валюти - долара США або Євро, у спосіб, визначений сторонами у пунктах 4.5., 4.6., 4.7. цього договору.
Згідно з п. 4.5 - 4.7 Договору, сторони цього договору домовилися про те, що якщо у відповідній специфікації до цього договору сторонами визначений грошовий еквівалент ціни товару та грошовий еквівалент вартості товару (зобов`язання) у іноземній валюті - доларах США або Євро, то ціна товару та загальна вартість товару (зобов`язання) у відповідній видатковій накладній на передачу товару покупцю визначаються за міжбанківським валютним курсом гривні до іноземної валюти - долара США або Євро (курсом продажу) згідно інформації, розміщеної на веб-сторінці http://minfin.com.ua/currency/mb на день (дату), який (яка) передує дню (даті) передачі товару покупцю і підписання сторонами відповідної видаткової накладної. Якщо веб-сторінка http://minfin.com.ua/currency/mb не працює та сторони цього договору позбавлені можливості визначити міжбанківський валютний курс гривні до іноземної валюти - долара США або Євро (курс продажу) на відповідний день (дату), то ціна товару та загальна вартість товару (зобов`язання) у відповідній видатковій накладній на передачу товару покупцю визначаються за офіційним курсом гривні до іноземної валюти - долара США або Євро, встановленим Національним банком України на день (дату) передачі товару покупцю і підписання сторонами відповідної видаткової накладної.
Сторони цього договору домовилися про те, що якщо у відповідній специфікації до цього договору сторонами визначений грошовий еквівалент ціни товару та грошовий еквівалент вартості товару (зобов`язання) у іноземній валюті - доларах США або Євро та на день (дату) платежу (оплати), який (яку) покупець здійснив на розрахунковий рахунок продавця, відбулося збільшення міжбанківського валютного курсу гривні до іноземної валюти - долара США або Євро (курсу продажу) або офіційного курсу гривні до іноземної валюти - долара США або Євро у порівнянні із міжбанківським валютним курсом гривні до іноземної валюти - долара США або Євро (курсом продажу) або офіційним курсом гривні до іноземної валюти - долара США або Євро, визначеним сторонами на день (дату) передачі товару покупцю і підписання сторонами відповідної видаткової накладної, то сума платежу (оплати) покупця у гривнях визначається за міжбанківським валютним курсом гривні до іноземної валюти - долара США або Євро (курсом продажу) згідно інформації, розмішеної на веб-сторінці http://minfin.com.ua/currency/mb на день (дату), який (яка) передує дню (даті) платежу (оплати) покупця. Якщо веб-сторінка http://minfin.com.ua/currency/mb не працює та сторони цього договору позбавлені можливості визначити міжбанківський валютний курс гривні до іноземної валюти - долара США або Євро (курс продажу) на відповідний день (дату), то сума платежу (оплати) покупця у гривнях визначається за офіційним курсом гривні до іноземної валюти - долара США або Євро, встановленим Національним банком України на день (дату) відповідного платежу покупця. Така зміна ціни на товар та зміна вартості товару (зобов`язання) не потребує додаткового погодження із покупцем. Покупець зобов`язаний самостійно розраховувати суми своїх платежів (оплати) у гривнях та сплачувати їх (її) згідно з умовами цього договору.
Сторони цього договору домовилися про те, що якщо у відповідній специфікації до цього договору, сторонами визначений грошовий еквівалент ціни товару та грошовий еквівалент вартості товару (зобов`язання) у іноземній валюті - доларах США або Євро і передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або розстроченням платежу, та покупець прострочив оплату такого товару, то нарахування пені, процентів за користування товарним кредитом, та штрафу, погоджених сторонами у пунктах 8.1., 8.2., 8.З., 8.4. цього договору, здійснюється продавцем на суму, яку покупець мав оплатити продавцю у гривнях відповідно до пункту 4.6. цього договору, на будь-який (у) день (дату) платежу, який (а) слідує за останнім днем (датою) строку, коли товар мав бути оплачений покупцем. Для здійснення розрахунку пені, процентів за користування товарним кредитом та штрафу, погоджених сторонами у пунктах 8.1., 8.2., 8.3., 8.4. цього договору, продавець може обирати будь-який (у) день (дату), який (а) слідує за останнім днем (датою) строку, коли товар мав бути оплачений покупцем, без погодження із покупцем. Кількість розрахунків процентів за користування товарним кредитом та пені є необмеженою і прямо пропорційною періоду (кількості календарних днів) неправомірного користування покупцем товарним кредитом. Для здійснення розрахунку (ів) процентів за користування товарним кредитом та пені продавець самостійно обирає будь-який (у) день (дату), який (а) слідує за останнім днем (датою) строку, коли товар мав бути оплачений покупцем, та період такого нарахування. Проценти за користування товарним кредитом та пеня, передбачені пунктами 8.1., 8.2., 8.3. цього договору нараховуються з наступного дня (дати), який (а) слідує за останнім днем (датою) строку, коли товар мав бути оплачений покупцем, та до дня (дати) його повної фактичної оплати покупцем. День (дата) повної фактичної оплати покупцем суми вартості товару у гривнях - це день (дата) зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця.
Положеннями п. 5.1. Договору сторони погодили, що продаж товару по цьому договору може відбуватися: на умовах попередньої оплати товару; на умовах продажу товару в кредит з відстроченням платежу. Товарний кредит в межах строків, визначених умовами оплати товару у відповідній специфікації до цього договору, є строком правомірного користування товарним кредитом зі сплатою 0,1 процентів річних за користування товарним кредитом. Товарний кредит за межами строків, визначених умовами оплати товару у відповідній специфікації до цього договору є строком неправомірного користування товарним кредитом зі сплатою процентів за користування товарним кредитом, погоджених сторонами у пунктах 8.2., 8.3. цього договору з урахуванням умов пункту 4.7. цього договору. Покупець зобов`язаний самостійно розраховувати суму процентів за користування товарним кредитом та сплачувати їх згідно з умовами цього договору з обов`язковим зазначенням про це у призначенні платежу, а саме: "Оплата процентів за користування товарним кредитом по Специфікації №___ від___ до договору купівлі-продажу №___ від ___.". В момент зарахування оплаченої суми процентів за користування товарним кредитом на рахунок продавця, останній зобов`язаний у цю дату відобразити - нарахування процентів у своєму балансі і скласти податкову накладну та коригуючий розрахунок до видаткової накладної.
Відповідно до п. 5.4. Договору сторони погодили, що весь документообіг між продавцем та покупцем в рамках цього договору буде вестися з використанням електронних документів в програмному забезпеченні "М.Е.Dос", з накладенням кваліфікованих електронних підписів (КЕП) та електронних печаток.
Згідно п. 6.1. Договору право власності на товар переходить до покупця в моменту одержання ним товару, супровідних документів, та підписання накладних на передачу товару.
Відповідно до п. 8.1.-8.3. Договору якщо у відповідній специфікації до цього договору, сторонами передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або розстроченням платежу, та покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, то покупець сплачує продавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення оплати. Сторони прийшли до взаємної згоди, що нарахування пені припиняється через рік (365 календарних днів) від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Якщо у відповідній специфікації до цього договору, сторонами передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або розстроченням платежу, та покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, то на прострочену суму нараховуються 35 (тридцять п`ять) процентів річних за користування товарним кредитом від останнього дня строку, коли товар мав бути оплачений покупцем, та протягом наступних 30 (тридцяти) календарних днів, тобто до моменту, коли починає діяти інша процентна ставка, визначена сторонами у пункті 8.3. цього договору.
Якщо у відповідній специфікації до цього договору, сторонами передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або розстроченням платежу, та покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, то через 30 (тридцять) календарних днів від останнього дня строку, коли товар мав бути оплачений покупцем, до дня його фактичної оплати, на прострочену суму нараховуються 350 (триста п`ятдесят) процентів річних за користування товарним кредитом.
Пунктом 12.1. Договору визначено, що цей договір набирає сили з моменту його підписання обома сторонами і діє до 31.12.2022.
Договір підписаний електронними підписами повноважними представниками сторін.
На виконання умов п. 4.1. Договору між позивачем та відповідачем, шляхом електронного документообігу через програмне забезпечення "М.Е.Dос" із застосуванням кваліфікованих електронних підписів, підписано:
- Специфікацію № 1-П від 24.11.2021, у якій визначено перелік засобів захисту рослин, мікродобрив, насіннєвого матеріалу, що постачаються продавцем, також визначено одиницю виміру кількості товару, ціну товару в гривні, еквівалент ціни товару у доларах США та визначено вартість товару у гривні, еквівалент вартості товару у доларах США. Строк поставки узгоджено до 27.05.2022. Курс 1 гривні до 1 долара США на момент підписання Специфікації становив 26,87 грн. Всього з ПДВ 63 433,59 грн. Еквівалент вартості товару (зобов`язання) в доларах США 2 832,91 (а.с. 16). Товар по даній специфікації до Договору продається на умовах попередньої оплати Товару. Покупець зобов`язаний оплатити продавцю загальну вартість товару, отриманого згідно даної Специфікації до Договору, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Продавця. Попередня оплата повинна бути здійснена протягом календарного дня, яким датовано рахунок-фактуру Продавця. Товар вважається оплаченим з моменту надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок Продавця;
- Специфікацію № 2-К від 24.11.2021, у якій визначено перелік засобів захисту рослин, мікродобрив, насіннєвого матеріалу, що постачаються продавцем, також визначено одиницю виміру кількості товару, ціну товару в гривні, еквівалент ціни товару у доларах США та визначено вартість товару у гривні, еквівалент вартості товару у доларах США. Строк поставки узгоджено до 27.05.2022. Курс 1 гривні до 1 долара США на момент підписання Специфікації становив 26,87 грн. Всього з ПДВ 147 545,58 грн. Еквівалент вартості товару (зобов`язання) в доларах США 6 589,30 (а.с. 17). Товар по даній специфікації до Договору продається на умовах продажу в кредит з розстроченням платежу, з наступним графіком його оплати: 14 % від суми вартості Товару по Специфікації Покупець має сплатити до 02.05.2022 року; решту 86 % від суми вартості всього Товару по специфікації покупець має сплатити до 25.10.2022 року.
На підставі видаткових накладних від 04.02.2022 № 35 на загальну суму 81 927,77 грн (далі - ВН № 35) та від 04.02.2022 № 36 на загальну суму 186 214,64 грн (далі - ВН № 36), підписаними між позивачем та відповідачем шляхом електронного документообігу через програмне забезпечення "М.Е.Dос" із застосуванням кваліфікованих електронних підписів, відбулися приймання-передача товару, погодженого сторонами Специфікаціями № 1-П, № 2-К до Договору (а.с. 18-19).
Таким чином загальна вартість отриманого відповідачем від позивача товару по Договору складає 268 142,41 грн, з яких:
- 81 927,77 грн - загальна вартість отриманого відповідачем від позивача товару на умовах 100% попередньої оплати (ВН № 35);
- 26 070,05 грн - загальна вартість отриманого товару на умовах товарного кредиту зі строком платежу до 02.05.2022 (ВН № 36);
- 160 144,59 грн - загальна вартість отриманого товару на умовах товарного кредиту зі строком платежу до 25.10.2022 (ВН № 36).
Відповідач оплатив суму отриманого товару лише частково, а саме за ВН № 35 у розмірі 81 927,77 грн, що підтверджується банківською випискою по рахунку позивача за 28.01.2022 (а.с. 20).
Оскільки відповідачем у передбачений Договором строк суму боргу не сплачено позивачем розраховано проіндексовану суму вартості товару (боргу), яка склала 243 372,52 грн, нараховано 464 663,26 грн процентів за користування товарним кредитом та 74 416,93 грн пені, які заявлено до стягнення у судовому порядку.
Вирішуючи спір, господарський суд враховує наступне.
Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором поставки. Відповідно, до правовідносин, що виникли між сторонами на підставі даного договору, слід застосовувати положення законодавства, що регулюють правовідносини поставки.
У відповідності до ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених вказаним Кодексом.
За правилами ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Правовідносини купівлі-продажу регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.
Так, у відповідності до ст. 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 663 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень ст. 530 цього Кодексу.
Статтею 695 Цивільного кодексу України встановлено особливості оплати товару з розстроченням платежу.
Договором про продаж товару в кредит може бути передбачено оплату товару з розстроченням платежу. Істотними умовами договору про продаж товару в кредит з умовою про розстрочення платежу є ціна товару, порядок, строки і розміри платежів.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що до договору про продаж товару в кредит з умовою про розстрочення платежу застосовуються положення частин третьої, п`ятої та шостої ст. 694 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 694 Цивільного кодексу України якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати.
Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов`язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За змістом ст. 599 цього Кодексу зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Матеріали справи свідчать, що позивач свої зобов`язання за Договором виконав повністю, поставив відповідачу товар у відповідності до умов Договору купівлі - продажу від 18.11.2021 № 3 514 та Специфікації № 2-К від 24.11.2021, що підтверджується ВН № 36 на суму 186 214,64 грн.
Як вище було зазначено, сторонами у Специфікації № 2-К від 24.11.2021 узгоджено умови оплати товару. Так, товар за даною Специфікацією до Договору продається на умовах продажу товару в кредит з розстроченням платежу, з наступним графіком його оплати:
- 14 % від суми вартості Товару по Специфікації Покупець має сплатити до 02.05.2022 року;
- решту 86 % від суми вартості всього Товару по специфікації покупець має сплатити до 25.10.2022 року.
У матеріалах справи відсутні докази сплати за вищезазначений отриманий товар по Специфікації № 2 до Договору та ВН № 36.
Враховуючи, що сторони у п. 4.2. - 4.6. Договору передбачили ціну товару та вартість товару (зобов`язання), як таку, що залежить від міжбанківського валютного курсу гривні до іноземної валюти - долара США, сума боргу Фермерського господарства "ДАВІД-АГРО" станом на 23.05.2023 за розрахунком позивача склала 243 372,52 грн.
Однак господарський суд вважає, що вірним розрахунком основного боргу за умовами Договору є: 6 589,30 доларів США (еквівалент вартості товару (зобов`язання), визначений у Специфікації № 2) х 36,9343 грн (курс гривні до долара США станом на 23.05.2023 (дата платежу, визначена позивачем) за даними вебсторінки http://minfin.com.ua/currency/mb) = 243 371,83 грн.
Отже, із вищевикладеного слідує, що позовні вимоги про стягнення боргу підлягають задоволенню у розмірі 243 371,83 грн.
Крім того позивачем заявлено до стягнення суму процентів за користування товарним кредитом по Специфікації № 2 до Договору у розмірі 464 663,26 грн.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Стаття 611 Цивільного кодексу України визначає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Пунктом 8.2. та 8.3. Договору та ст. 536 та ч. 4 ст. 694 Цивільного кодексу України передбачено можливість нарахування процентів річних за користування товарним кредитом, які заявлено до стягнення позивачем у розмірі 464 663,26 грн.
Статтею 536 Цивільного кодексу України визначено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Правовий аналіз зазначеної вище норми свідчить про те, що зазначені у ст. 536 Цивільного кодексу України проценти є платою за користування чужими грошовими коштами. Підставами для застосування до правовідносин сторін приписів ст. 536 Цивільного кодексу України є факт користування чужими коштами і встановлення розміру відповідних процентів договором або чинним законодавством.
Термін "користування чужими грошовими коштами" може використовуватися у двох значеннях. Перше - це одержання боржником (як правило, за плату) можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу. Друге значення - прострочення грошового зобов`язання, коли боржник повинен сплатити гроші, але неправомірно не сплачує їх.
Такий правовий висновок викладено зокрема в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 910/10156/17.
Крім того відповідно до п. 6 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.13 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" проценти річних, про які йдеться у ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, необхідно відрізняти від процентів за користування чужими коштами, передбачених ст. 536 названого Кодексу. Стягнення процентів річних є заходом відповідальності за порушення грошового зобов`язання і одночасно, як зазначалося, способом захисту майнового права та інтересу кредитора, тобто зобов`язанням сплатити кошти, тоді як проценти, зазначені у ст. 536 Цивільного кодексу України, - це плата за користування чужими коштами, в тому числі безпідставно одержаними, збереженими грішми (ст. 1214 Цивільного кодексу України).
Підставами для застосування до правовідносин сторін статті 536 Цивільного кодексу України є, по-перше, факт користування чужими коштами, по-друге - встановлення розміру відповідних процентів договором або чинним законодавством. Спільним для цих процентів є те, що вони нараховуються саме у зв`язку з користуванням чужими коштами. Положення ж ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України в частині сплати процентів річних застосовуються за наявності порушення грошового зобов`язання. Тому, зокрема, якщо в законі або в укладеному сторонами договорі передбачено розмір процентів за користування чужими коштами (ст. 536 Цивільного кодексу України), то це не позбавляє кредитора права звернутися до боржника з позовом про стягнення як зазначених процентів, так і трьох процентів річних (якщо інший їх розмір не передбачено договором або Законом) - за наявності порушення боржником грошового зобов`язання.
Таким чином, нарахування позивачем 35% та 350% за користування чужими грошовими коштами від вартості неоплаченого товару відповідає чинному законодавству.
Позивачем здійснено нарахування процентів за користування товарним кредитом по Специфікації № 2 до Договору за період з 02.05.2022 до 23.05.2023 (зі строком платежу до 02.05.2022) та за період з 25.10.2022 по 23.05.2023 (зі строком платежу до 25.10.2022).
Разом з тим із зазначеної специфікації вбачається, що остаточною датою розрахунку визначено до 02.05.2022 (14% від суми вартості товару) та до 25.10.2022 (86% від суми вартості товару).
Господарський суд зазначає, що прийменник "до" з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (вказану правову позицію викладено Верховним Судом в постановах від 25.04.2018 у справі № 803/350/17 та у справі № 815/4720/16, від 13.06.2018 у справі № 815/1298/17, від 14.08.2018 у справі № 803/1387/17, від 28.08.2018 у справі № 814/4170/15).
Отже останніми днями здійснення оплати по Специфікації № 2 до Договору було 02.05.2022 та 25.10.2022, а тому прострочення виконання зобов`язання відповідачем почалось з 03.05.2022 та 26.10.2022 відповідно.
Господарський суд, враховуючи викладене вище, а також умови Договору здійснив власний розрахунок процентів за користування товарним кредитом по Специфікації № 2 до Договору:
- за період з 03.05.2022 до 01.06.2022 (30 днів згідно п. 8.2. Договору) сума процентів (35%) на суму боргу 27 628,93 грн (6 589,30 доларів США х 14% / 100% х 29,95 грн / 1 долар США) склала 794,80 грн;
- за період з 02.06.2022 до 23.05.2023 сума процентів (350%) на суму боргу 27 628,93 грн (6 589,30 доларів США х 14% / 100% х 29,95 грн / 1 долар США) склала 94 316,84 грн;
- за період з 26.10.2022 до 24.11.2022 (30 днів згідно п. 8.2. Договору) сума процентів (35%) на суму боргу 209 299,22 грн (6 589,30 доларів США х 86% / 100% х 36,9343 грн / 1 долар США) склала 6 020,94 грн;
- за період з 25.11.2022 до 23.05.2023 сума процентів (350%) на суму боргу 209 299,22 грн (6 589,30 доларів США х 86% / 100% х 36,9343 грн / 1 долар США) склала 361 256,19 грн.
Таким чином згідно перерахунку суду загальна сума процентів за користування товарним кредитом склала 462 388,77 грн та підлягає частковому задоволенню.
Крім того позивачем заявлена до стягнення пеня за прострочення строків оплати по Специфікації № 2 до Договору у розмірі 74 416,93 грн.
Порушенням зобов`язання, згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до п. 3, 4 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки та відшкодування збитків.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України та ст. 230 Господарського кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, крім іншого, неустойкою.
Частиною 1 ст. 548 Цивільного кодексу України встановлено, що виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 230 та ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до приписів ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Таким чином законом передбачено право сторін визначати у договорі розмір санкцій і строки їх нарахування за прострочення виконання зобов`язання. У разі відсутності таких умов у договорі, нарахування штрафних санкцій припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконаним відповідно до частини шостої ст. 232 Господарського кодексу України.
Відповідно до п. 8.1. Договору якщо у відповідній специфікації до цього договору, сторонами передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або розстроченням платежу, та покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, то покупець сплачує продавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення оплати. Сторони прийшли до взаємної згоди, що нарахування пені припиняється через рік (365 календарних днів) від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Перевіряючи розрахунок пені, здійснений позивачем за Специфікацією № 2 до Договору за період з 02.05.2022 до 23.05.2023 (зі строком платежу до 02.05.2022) та за період з 25.10.2022 по 23.05.2023 (зі строком платежу до 25.10.2022), господарський суд встановив, що відповідач не врахував умови п. 8.1. Договору в частині припинення нарахування пені - 365 календарних днів від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, а також початок виникнення прострочення виконання зобов`язання відповідачем (з 03.05.2022 та 26.10.2022 відповідно).
Господарський суд, враховуючи викладене вище, умови Договору та межі заявлених позовних вимог, здійснив власний розрахунок пені:
- з 03.05.2022 до 02.05.2023 (365 днів) на суму боргу 27 628,93 грн (6 589,30 доларів США х 14% / 100% х 29,95 грн / 1 долар США) становить 13 110,50 грн;
- з 26.10.2022 по 23.05.2023 (210 днів) на суму боргу 209 299,22 грн (6 589,30 доларів США х 86% / 100% х 36,9343 грн / 1 долар США) становить 60 209,36 грн.
Отже, стягненню з відповідача підлягає 73 319,86 грн пені.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За таких обставин, беручи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані докази в їх сукупності, господарський суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агросфера" до Фермерського господарства "ДАВІД-АГРО".
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Фермерського господарства "ДАВІД-АГРО" (28600, Кіровоградська область, Кропивницький район, смт Устинівка, вул. Ювілейна, буд. 30, кв. 7; код ЄДРПОУ: 41817743) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агросфера" (49083, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Собінова, буд. 1, кімн. 601, 605-611, 614-617; код ЄДРПОУ: 41664249) заборгованість по договору купівлі-продажу № 3514 від 18.11.2021 в загальному розмірі 779 080,46 грн, з яких: 243 371,83 грн проіндексованої суми вартості товару (боргу), 462 388,77 грн - проценти за користування товарним кредитом та 73 319,86 грн пені, а також судовий збір у розмірі 11 686,32 грн.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агросфера" (на електронну пошту: agrosfera@agrosfera.ua); Фермерському господарству "ДАВІД-АГРО" (28600, Кіровоградська область, Кропивницький район, смт Устинівка, вул. Ювілейна, буд. 30, кв. 7).
Повне рішення складено 03.08.2023.
Суддя О.Л. Бестаченко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2023 |
Оприлюднено | 07.08.2023 |
Номер документу | 112606998 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Бестаченко О.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні