Рішення
від 02.08.2023 по справі 916/2048/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" серпня 2023 р. Справа № 916/2048/23Господарський суд Одеської області у складі судді Нікітенка С.В. розглянувши справу

за позовом: Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" (67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Горіхова, 7, код ЄДРПОУ 26364069),

до: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 152029,32 грн.

Розгляд справи здійснюється без повідомлення (виклику) учасників справи.

Обставини справи.

Обслуговуючий кооператив „Золоті ключі-1" звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій позивач просить стягнути заборгованість у розмірі 152029,32 грн. Судові витрати по сплаті судового збору позивач просить суд стягнути з відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем вимог Статуту ОК „Золоті ключі-1" та рішень загальних зборів ОК „Золоті ключі-1", в частині повного та своєчасного внесення грошових коштів по членським внескам.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.05.2023 справу № 916/2048/23 передано на розгляд судді Господарського суду Одеської області Нікітенку С.В.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.05.2023 позовну заяву Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" (вх. № 2118/23 від 16.05.2023) - залишено без руху. Позивачу, у строк не більше десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, необхідно усунути виявлені недоліки позовної заяви, які визначені судом в ухвалі від 22.05.2023. Повідомлено Обслуговуючий кооператив „Золоті ключі-1", що відповідно до вимог ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась із позовною заявою.

01 червня 2023 року до Господарського суду Одеської області позивачем надано заяву з додатками, які є доказами усунення недоліків позовної заяви, які були визначені судом в ухвалі Господарського суду Одеської області від 22.05.2023.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.06.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Розгляд справи № 916/2048/23 визначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою суд запропонував відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позовну заяву, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст. 165 ГПК України - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Встановив позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України - протягом 10 днів з дня отримання відзиву. Встановив відповідачу строк для подання заперечень із урахуванням вимог 167 ГПК України - протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив. Роз`яснив сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч. 7 ст. 252 ГПК України.

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Частиною 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

У Перехідних положеннях Господарського процесуального кодексу України, а саме у підпункті 17.1 пункту 17 передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі надсилались судом рекомендованим листом на адресу місцезнаходження сторін, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Зазначена ухвала суду отримана позивачем та відповідачем у справі, про що свідчить повернуте на адресу суду поштове повідомлення з відміткою пошти про вручення (т. 1, а.с. 93,95).

Станом на 02.08.2023 від відповідача у справі відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Матеріали справи свідчать, що згідно протоколу № 01/03/23 від 01 березня 2023 року загальних зборів членів дачно-будівельного кооперативу „Золоті ключі" прийнято рішення про зміну назви кооперативу на Обслуговуючий кооператив „ЗОЛОТІ КЛЮЧІ-1" та затверджено нову редакцію Статуту.

Документ, який регулює діяльність обслуговуючого кооперативу „ЗОЛОТІ КЛЮЧІ-1" є Статут.

Обслуговуючий кооператив „ЗОЛОТІ КЛЮЧІ-1", іменований надалі - "Кооператив" створений на засадах добровільного об`єднання на основі членства, пов`язаних спільністю інтересів фізичних та юридичних осіб - членів кооперативу, з метою задоволення та захисту своїх законних економічних, соціальних та інших потреб.

Кооператив є неприбутковою організацією, створеною відповідно до Конституції України, Господарського кодексу України, Закону України "Про кооперацію" та інших діючих в Україні нормативно-правових актів. Кооператив за напрямом діяльності є обслуговуючим кооперативом, а за типом відноситься до обслуговуючих кооперативів. Кооператив здійснює свою діяльність відповідно до цього Статуту, затвердженого Загальними зборами його членів (п. 1.1. Статуту).

Відповідно до п. 3.1. Статуту, метою створення Кооперативу є забезпечення реалізації та захисту прав, свобод і інтересів його членів та асоційованих членів Кооперативу; задоволення економічних, соціальних та інших потреб, пов`язаних із реалізацією права на використання земельної ділянки для ведення садівництва, з метою ' виробництва сільськогосподарської продукції для власного споживання, та використання земельної ділянки для ведення індивідуального дачного будівництва з метою обслуговування житлових, дачних та садових будинків, а також для сумісної реалізації членами та асоційованими членами Кооперативу права на відпочинок, проведення дозвілля та зміцнення здоров`я.

Згідно умов п. 3.2 Статуту, завдання кооперативу є, зокрема:

- організація діяльності мереж інженерно-технічного забезпечення кооперативу, що безпосередньо використовуються для можливості тепло-, газо-, електрек водопостачання га водовідведення на земельних ділянках членів та асоційованих членів кооперативу, а також організація оплати за це відповідним організаціям;

- надання повного комплексу послуг членам та асоційованим членам кооперативу по експлуатації та догляду за будинками, спорудами та прилеглою територією тощо, та не членам кооперативу в обсягах, встановлених законодавством.

Членський внесок та Додатковий членський внесок - грошовий неповоротний внесок, що щомісячно сплачується членами та асоційованими членами Кооперативу для забезпечення поточної діяльності кооперативу, в тому числі на:

- утримання і благоустрій інфраструктури Кооперативу;

- утримання, ремонт та обслуговування мереж інженерно-технічного забезпечення;

- оплату праці працівників Кооперативу;

- сплату кооперативом комунальних послуг (енергопостачання, водопостачання, водовідведення та вивіз сміття), якими користуються члени та асоційовані члени Кооперативу;

- придбання, створення об`єктів загального користування (до створення об`єктів в даному випадку відносяться також їх відновлення, капітальний ремонт, модернізація та реконструкція);

- придбання необхідних для виконання статутних завдань Кооперативу транспортних засобів, обладнання, будівель та споруд;

- експлуатаційні витрати на майно загального користування, поточний ремонт такого майна, споруд та транспортних засобів;

- організаційні витрати, витрати на сплату податків, різного роду реєстраційних зборів і мита, що стягуються з Кооперативу у цілому, оренда державного та комунального майна та іншого рухомого і нерухомого майна, необхідного для здійснення мети Кооперативу та інші поточні витрати Кооперативу. Порядок розрахунку членського внеску та Додаткового членського внеску встановлюється головою кооперативу та затверджується рішенням загальних зборів членів кооперативу (п. 4.3. Статуту).

Порядок встановлення розмірів, складу і оплата внесків та паїв членами та асоційованими членами кооперативу регламентується цим Статутом та Положенням про фонди та внески ОК "Золоті ключі-1".

Членами та асоційованими членами Кооперативу можуть бути громадяни України, громадяни інших держав та особи без громадянства, віком не молодші 16-ти років, а також юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які виявили бажання прийняти участь в досягненні мети та здійсненні завдань Кооперативу, визнають положення Статуту, дотримуються його вимог, сплатили вступний внесок та внесли пайовий внесок. У випадку, коли власником земельної ділянки є особа молодша 16-ти років, заяву про вступ в члени або асоційовані члени Кооперативу підписує один з батьків або будь-який інший законний представник неповнолітньої особи, який приймає всі права та обов`язки, передбачені Статутом для члена або асоційованого члена Кооперативу. З дати набрання власником земельної ділянки 16-ти річного віку він набуває права та обов`язки члена (асоційованого члена) Кооперативу, заява подана його законним представником зберігає чинність і жодних додаткових юридичних дій ним не вчинюється (п. 5.1. Статуту).

Відповідно до п. 6.4. Статуту, члени кооперативу зобов`язані:

1) брати активну участь у роботі Кооперативу, всебічно сприяти реалізації його мети та завдань;

2) виконувати вимоги Статуту, Положень та Правил, рішень органів управління Кооперативу;

3) виконувати вказівки посадових осіб Кооперативу (Голова Кооперативу, головний бухгалтер, економіст, заступник голови кооперативу з безпеки), які надані в межах їх повноважень і компетенції;

4) не порушувати права інших членів та асоційованих членів Кооперативу,

5) своєчасно сплачувати всі види встановлених внесків та платежів у порядку, строки та розмірах, визначених органами управління Кооперативу;

6) використовувати загальне майно Кооперативу відповідно до його призначення, бережно ставитись до санітарно-технічного та іншого обладнання і об`єктів благоустрою;

7) узгоджувати проект будівництва житлових, садових, дачних та інших будівель і споруд з органами управління Кооперативу;

8) дотримуватись та виконувати норми законодавства України з питань будівництва жилих/дачних/садових будинків та прилеглих обслуговуючих споруд, положення, Переліку будівельних вимог до індивідуальних дачних будинків на території ОК „Золоті ключі-1" Внутрішніх правил проживання на території ОК „Золоті ключі-1", Правил здійснення забудови земельних ділянок на території Кооперативу, Положення про організацію пропускного режиму і пересування по території ОК „Золоті ключі-1", Положення про електропостачання дачних і садових будинків членів (асоційованих членів) ОК „Золоті ключі-1", Положення про водопостачання та водовідведення дачних будинків членів (асоційованих членів) ОК „Золоті ключі-1", Положення про фонди та внески ОК "Золоті ключі-1", які встановлені органами управління в Кооперативі загальноприйняті правила утримання жилого будинку та прибуткової ділянки, правила пожежної безпеки, чистоти, порядку в місцях загального користування, та інш.;

9) забезпечити дотримання членами своєї сім`ї, особами, що сумісно проживають та гостями, діючих у Кооперативі Правил і Положень;

10) дотримуватися правил добросусідства, не вчиняти дії, у тому числі з боку членів своєї сім`ї, особами що сумісно проживають та гостями, які порушують нормальні умови відпочинку інших членів та асоційованих членів Кооперативу, приймати заходи, cпрямовані на застереження подібних дій що здійснюються іншими особами, повідомляти про такі дії органи управління Кооперативу;

11) використовувати земельну ділянку виключно у встановлених межах, за її цільовим призначенням, та не здійснювати самозахоплення земельних ділянок, що межують з нею;

12) не змінювати цільового призначення будинків, будівель та споруд у возведених на земельних ділянках, що належать членам Кооперативу, на таке призначення, що суперечить цільовому призначенню земельної ділянки на якої(яких) розташовані вказані будинки, будівлі та споруди;

13) письмово повідомляти посадових осіб Кооперативу (Голова Кооперативу, головний бухгалтер, економіст) про заплановане відчуження земельної ділянки за 3 (три) дні до дня укладення такої угоди.

За грубе порушення, яке виражається у тривалій затримці (більше ніж 1 місяць) або відмові від сплати членом або асоційованим членом будь-яких видів внесків, інших платежів або їх частин, відмові відшкодувати завдані збитки з вини порушника, Загальні збори членів Кооперативу вправі прийняти Рішення про стягнення заборгованості з урахуванням збитків, пені та штрафів, розмір яких визначається Головою Кооперативу та затверджується Загальними зборами членів (п. 8.2. Статуту).

До членів Кооперативу за невиконання ними своїх обов`язків може бути застосована відповідальність, передбачена цим Статутом і законодавством України (п.6.6. Статуту).

Відповідно до п. 9.1. Статуту, органами управління Кооперативу є Загальні Збори членів кооперативу, Голова Кооперативу, Ревізор Кооперативу.

Загальні збори членів Кооперативу можуть передавати частину своїх повноважень Голові Кооперативу (п. 9.6. Статуту).

До повноважень Голови кооперативу відноситься (п. 9.12.), зокрема:

- прийняття рішень про застосування відповідальності за порушення Статуту, Положень або Правил, встановлених Статутом, в межах своїх повноважень, у тому числі встановлення розміру оплати відновлення організації забезпечення електро-, водозабезпечення, водовідведення, послуг зв`язку;

- визначення розміру та терміну сплати пені і штрафів при застосуванні до порушників встановлених санкцій.

Крім того, позивач вказує, що з метою виконання статутних завдань Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" встановлював розмір членського внеску, який має сплачуватися всіма членами товариства один раз на місяць.

3гідно протоколів Загальних зборів членів за період з грудня 2021 року по квітень 2023 року включно (т.1, а.с. 47-80) та довідки по заборгованості по членських внескам, станом на 26.04.2023 (т.1, а.с. 38-39) заборгованість відповідача загалом складає 152029,32 грн, з яких:

- 79271,00 грн (членські внески, розраховані згідно щомісячного тарифу за сотку земельної ділянки, що є у власності відповідачки, помножену на площу цієї земельної ділянки за період з грудня 2021 по квітень 2023 включно);

- 28852,00 грн (членські внески за спожиту електричну енергію, воду, водовідведення, вивезення сміття та утримання доріг за період з грудня 2021 по квітень 2023 включно);

- 3581,00 грн. (членський внесок в Спеціальний фонд розвитку за період з грудня 2021 по квітень 2023). Загальна сума нарахувань по членським внескам за період грудень 2021 по квітень 2023 становить 111704,00 грн.

Відповідачем було здійснено часткову оплату в лютому 2022 у розмірі 2322,00 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості по членським внескам з врахуванням часткової оплати за заявлений період становить 109382,00 грн.

В подальшому позивачем було нараховано на основну заборгованість суму пені у розмірі 29466,84 грн, суму інфляційних втрат у розмірі 11317,06 грн та суму 3% річних у розмірі 1863,43 грн.

Таким чином, у відповідача, внаслідок систематичної несплати членських внесків у повному розмірі, утворилась заборгованість перед ОК „Золоті ключі-1" у загальному розмірі 152029,32 грн.

Станом на час звернення позивача з позовною заявою до суду, відповідач обов`язок по сплаті заборгованості не виконав.

Дані обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.

Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

У відповідності до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За своєю правовою природою укладені між Позивачем та Відповідачем договори є договорами поставки періодичних друкованих видань.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодекс), в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Реалізовуючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне явлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Статтею 4 ГПК України передбачено, то право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи га фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суд) за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Як встановлено судом, документ, який регулює діяльність Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" є Статут.

Відповідно до п. 6.4. Статуту, члени кооперативу зобов`язані, зокрема

- виконувати вимоги Статуту, Положень та Правил, рішень органів управління Кооперативу;

- своєчасно сплачувати всі види встановлених внесків та платежів у порядку, строки та розмірах, визначених органами управління Кооперативу.

Розміри цільових внесків за кожний рік були встановлені відповідними рішеннями загальних зборів, які оформлені відповідними протоколами, в яких вказаний розмір членських та цільових внесків, порядок та строк їх сплати.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки (кадастровий номер 5122786400:01:001:1193), яка знаходиться за адресою: Фонтанська сільська рада Комінтернівського району Одеської області, Обслуговуючий кооператив „Золоті ключі-1", що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку від 25 лютого 2010 року.

Також, членство ОСОБА_1 підтверджується заявою про прийняття до Дачно-будівельного кооперативу „Золоті ключі" від 11.11.2011 та протоколом №11 Загальних зборів членів Дачно-будівельного кооперативу „Золоті ключі" від 30.11.2011.

Порядок встановлення розмірів, складу і оплата внесків членами та асоційованими членами кооперативу регламентується цим Статутом та Протоколами Загальних зборів членів ОК "Золоті ключі-1".

Судом встановлено, що з метою виконання статутних завдань Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" встановлював розмір членського внеску, який має сплачуватися всіма членами товариства один раз на місяць.

3гідно протоколів Загальних зборів членів за період з грудня 2021 року по квітень 2023 року включно та довідки по заборгованості по членських внескам, станом на 26.04.2023 заборгованість відповідача складає 152029,32 грн.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів погашення відповідачем суми боргу.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати членських внесків з грудня 2021 року по квітень 2023 року, що підтверджується довідкою та розшифровкою заборгованості від 26.04.2023 (т.1, а.с. 38-40). Розмір заборгованості щодо членського внеску становить 109382,00 грн.

З огляду на викладене, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача в частині стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати членських внесків у розмірі 109382,00 грн.

Щодо вимоги позивача в частині стягнення з відповідача суми пені у розмірі 29466,84 грн, суми інфляційних втрат у розмірі 11317,06 грн та суми 3% річних у розмірі 1863,43 грн, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до частини першої статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За приписами статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Вимагати сплатити нараховану суму 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначеного способу захисту майнового права та інтересу.

Сторони мають право визначити у договорі не лише інший строк нарахування штрафних санкцій, який обчислюється роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, а взагалі врегулювати свої відносини щодо нарахування штрафних санкцій на власний розсуд, зокрема можуть право пов`язувати період нарахування пені з подією, яка має неминуче настати (фактичний момент оплати).

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові КГС ВС від 10.09.2020 у справі № 916/1777/19, Постанові КГС ВС від 25.06.2020 у справі № 910/4926/19 та постановах Верховного Суду від 10.04.2018 по справі № 916/804/17 та Верховного Суду України від 21.06.2017 зі справи № 910/2031/16.

За грубе порушення, яке виражається у тривалій затримці (більше ніж 1 місяць) або відмові від сплати членом або асоційованим членом будь-яких видів внесків, інших платежів або їх частин, відмові відшкодувати завдані збитки з вини порушника, Загальні збори членів Кооперативу вправі прийняти Рішення про стягнення заборгованості з урахуванням збитків, пені та штрафів, розмір яких визначається Головою Кооперативу та затверджується Загальними зборами членів (п. 8.2. Статуту).

У зв`язку із тим, що відповідач у період з грудня 2021 року по квітень 2023 року належним чином не виконав зобов`язання в частині своєчасної оплати вартості членських внесків, йому було нараховано суму пені у розмірі 29466,84 грн, суму інфляційних втрат у розмірі 11 317,06 грн та суму 3% річних у розмірі 1 863,43 грн.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок суми інфляційних втрат у розмірі 11317,06 грн та суми 3% річних у розмірі 1863,43 грн, (т. 1, а.с. 41-42), суд вважає його обґрунтованим.

За таких обставин, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача суми інфляційних втрат у розмірі 11317,06 грн та суми 3% річних у розмірі 1863,43 грн, є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню повністю.

Також судом перевірено правильність виконаних позивачем розрахунків пені (т. 1 а.с. 41), та встановлено наявність помилок у здійснених позивачем розрахунках пені, які призвели до зайвого нарахування суми пені.

Суд, за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій системи "Ліга" (з врахуванням Порядку проведення підрахунку заборгованості та штрафних санкцій, затвердженого листом Верховного Суду України від 03.04.1997р. №62-97р. "Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ") здійснив власний розрахунок пені за період "01.03.2022-31.03.2023", окремо по кожному місяцю з урахуванням кількості днів прострочення, зазначених позивачем у розрахунку нарахованої пені. Розрахунок пені за ці періоди має наступні дані.

Розрахунок суми пені здійснюється за формулою:

Пеня = С x 2УСД x Д : 100, де

С - сума заборгованості за період,

2 УСД - подвійна облікова ставка НБУ в день прострочення,

Д - кількість днів прострочення.

01.03.2022 - 31.03.2022 : 10,00 (облікова ставка НБУ)

4891,00 (Сума боргу) x (2 x 10,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 83,08 грн.

01.04.2022 - 30.04.2022: 10,00 (облікова ставка НБУ)

6942,00 (Сума боргу) x (2 x 10,00 : 365) x 30 днів (прострочення) : 100

Сума - 114,12 грн.

01.05.2022 - 31.05.2022 : 10,00 (облікова ставка НБУ)

7992,00 (Сума боргу) x (2 x 10,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 135,75 грн.

01.06.2022 - 02.06.2022 : 10,00 (облікова ставка НБУ)

7114,00 (Сума боргу) x (2 x 10,00 : 365) x 2 днів (прострочення) : 100

Сума - 7,80 грн.

03.06.2022 - 30.06.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7114,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 28 днів (прострочення) : 100

Сума - 272,87 грн.

01.07.2022 - 31.07.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7112,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 302,02 грн.

01.08.2022 - 31.08.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7745,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 328,90 грн.

01.09.2022 - 30.09.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

8261,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 30 днів (прострочення) : 100

Сума - 339,49 грн.

01.10.2022 - 31.10.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

8185,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 347,58 грн.

01.11.2022 - 30.11.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7760,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 30 днів (прострочення) : 100

Сума - 318,90 грн.

01.12.2022 - 31.12.2022 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7096,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 301,34 грн.

01.01.2023 - 31.01.2023 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7217,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 306,48 грн

01.02.2023 - 28.02.2023 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

6949,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 28 днів (прострочення) : 100

Сума - 266,54 грн.

01.03.2023 - 31.03.2023 : 25,00 (облікова ставка НБУ)

7503,00 (Сума боргу) x (2 x 25,00 : 365) x 31 днів (прострочення) : 100

Сума - 318,62 грн.

Отже, за здійсненим судом розрахунком, загальний розмір пені становить 3443,49 грн.

Таким чином, за період прострочення з 01.03.2022 по 31.03.2023 сума пені становить 3443,49 грн.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що з відповідача підлягає стягненню пеня лише у розмірі 3443,49 грн. В іншій частині вимоги щодо стягнення пені заявлені безпідставно, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Відповідач, позовні вимоги належними та доступними засобами доказування не спростував, а наявні в матеріалах справи докази свідчать про обґрунтованість позовних вимог.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судові витрати по сплаті судового збору у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу „Золоті ключі-1" (67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Горіхова, 7, код ЄДРПОУ 26364069) суму заборгованості по сплаті членських внесків у розмірі 109382,00 грн, суму пені у розмірі 3443,49 грн, суму інфляційних втрат у розмірі 11317,06 грн, суму 3% річних у розмірі 1863,43 грн та суму судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 2224,57 грн.

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-Західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Рішення складено 02 серпня 2023 р.

Суддя Нікітенко С.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено07.08.2023
Номер документу112607145
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин

Судовий реєстр по справі —916/2048/23

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Нікітенко С.В.

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Нікітенко С.В.

Ухвала від 22.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Нікітенко С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні