Справа № 706/612/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2023 року
Христинівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Орендарчука М.П.,
при секретарі Пізняк Т.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівка Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Христинівської міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності на майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом та просить встановити факт прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 після смерті баби ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за ним в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7124686000:02:001:0199 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 2,7767 га.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець - бабуся позивача ОСОБА_3 . На час смерті спадкодавця позивач проживав з нею і був зареєстрований разом з нею по АДРЕСА_1 . Після смерті спадкодавця відкрилась спадщина до складу якої входить зокрема земельна ділянка кадастровий номер 7124686000:02:001:0199 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 2,7767 га. Позивач прийняв спадщину після смерті баби, однак не зміг її оформити оскільки був неповнолітнім. Родинний зв`язок позивача і спадкодавця, як онука і баби відповідно, підтверджується свідоцтвами про народження позивача та його матері, свідоцтвами про шлюб, довідкою старости Синицького старостинського округу №102 від 24.05.2023 р. Позивач після смерті баби до нотаріальної контори із заявою не звертався, так як вважав, що фактично вступив в управління спадковим майном, відсутній оригінал державного акта на землю.
В судове засідання позивач та його представник не з`явились, проте від представника позивача до суду надійшла заява в якій він зазначив, що позовні вимоги вони підтримують повністю та просить справу розглядати без його участі та участі позивача..
В судове засіданні відповідач Христинівська міська рада не з`явилась, проте від неї до суду надійшла заява з проханням справу розглянути за відсутності їх представника, позовні вимоги ОСОБА_1 визнають повністю, та не заперечують проти їх задоволення.
Зважаючи на те, що відповідач, являючись органом місцевого самоврядування адміністративно-територіальної одиниці, де проживав спадкодавець, а тому маючи про них найбільш достовірні відомості, позовні вимоги визнав, і таке визнання не порушує прав та інтересів третіх осіб, суд знаходить, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача - ОСОБА_3 . Обставина її смерті підтверджується свідоцтвом про смерть на бланку НОМЕР_1 .
Після її смерті відкрилась спадщина на належне її майно, до складу якої зокрема входить земельна ділянка, кадастровий номер 7124686000:02:001:0199 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 2,7767 га.
Відповідно до п.п. 4 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України від 01.01.2004, норми цього кодексу застосовуються до правовідносин, які виникли після набуття ним чинності, тобто з 01.01.2004. Правила Книги 6 цього кодексу застосовуються до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання цим кодексом чинності.
Спадкові відносини виникають з моменту відкриття спадщини.
Як ч. 2 ст. 1220 ЦК України, так і ст. 525 ЦК Української РСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом указаних норм, відносини спадкування регулюються нормами ЦК України 2004 року, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року, а у разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 01 січня 2004 року), або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК Української РСР 1963 року.
Таким чином, строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 закінчився до набуття чинності Цивільним кодексом України в ред. 2004 року, тому застосуванню для вирішення заявленого позову підлягають норми Цивільного кодексу України в редакції 1963 року, який з 01.01.2004 втратив чинність, але був чинним на момент виникнення та існування спірних правових відносин.
Ч. 1 ст. 524 ЦК Української РСР встановлено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Згідно з ст. 529 ЦК Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родичу.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 вбачається, що матір`ю позивача ОСОБА_1 , є донька спадкодавця ОСОБА_3 - ОСОБА_4 . Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст. 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
У ст. 549 ЦК Української РСР передбачено, що визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно відомостей зі Спадкового реєстру інформація щодо наявності спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відсутня.
Відповідно до довідки, виданої старостою Синицького старостинського округу № 102 від 24.05.2023 р. на підставі записів по господарської книги Синицької сільської ради за період 19991- 1995 років №4 - ОСОБА_3 , 1905 р.н., на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована в АДРЕСА_1 , за даною адресою на день смерті ОСОБА_3 був зареєстрований та постійно проживав онук - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13.12.1995 № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (пункт 4 Інструкції), у тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (пункт 20 Інструкції).
Тобто записи у погосподарських книгах визнавались як акти органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Враховуючи, що позивач на день смерті бабусі був неповнолітнім, отже не міг самостійно змінити місце проживання, а також те, що реєстрація неповнолітніх дітей не передбачалась законодавством чинним на той час, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 проживав разом з померлою ОСОБА_3 , яка доводиться йому бабусею, на день її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 однією сім`єю і відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР фактично вступив у володіння спадковим майном, а тому він вважається таким, що прийняв спадщину.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші, ніж зазначені у ч. 1 цієї статті, факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення факту постійного проживання позивача із спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідне для оформлення позивачем права на спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_3 .
Факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини підтверджується письмовими доказами, наявними у справі.
Родинний зв`язок позивача і спадкодавця, як онука і баби відповідно, підтверджується свідоцтвами про народження позивача та його матері, укладення шлюбу, витягами з ДРАЦС, довідкою старости Синицького старостинського округу №102 від 24.05.2023 р., копії яких наявні у матеріалах справи.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, а право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, згідно якої незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1297 ЦК України, відповідно до якої спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Однак, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).
Таким чином, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.9 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень», за яким документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на нерухоме майно, є рішення суду щодо права власності на нерухоме майно.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», зазначено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового стоку для прийняття спадщини.
Оскільки позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , спадщину фактично прийняв, однак через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно, не може реалізувати свого законного права на нотаріальне оформлення спадщини, а також зважаючи на повне і безумовне визнання позову відповідачем та з метою захисту спадкового майнового права позивача, необхідно визнати за ним право власності на спадкове майно, що є предметом позову.
Керуючись ст.ст. 524,548, 549 ЦК УРСР (1963 року) ст.ст. 328, 1216, 1218, 1268 ЦК України, ст.ст. 81, 89, 263 - 265, 315, 319 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ), представник позивача ОСОБА_2 до Христинівської міської ради Черкаської області (ЄДРПОУ 33319218, вул. Соборна, 30, м. Христинівка, Уманський район, Черкаська область, 20001) про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити повністю.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7124686000:02:001:0199 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 2,7767 га.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення, протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: М.П. Орендарчук
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2023 |
Оприлюднено | 08.08.2023 |
Номер документу | 112608824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Орендарчук М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні