РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 серпня 2023 року м. Рівне№460/14699/23Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Вараської окружної прокуратури в інтересах держави до Рафалівської селищної ради, Комунального некомерційного підприємства "Володимирецька багатопрофільна лікарня" Володимирецької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
Керівник Вараської окружної прокуратури в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рафалівської селищної ради (далі відповідач 1), Комунального некомерційного підприємства "Володимирецька багатопрофільна лікарня" Володимирецької селищної ради (далі відповідач 2), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Рафалівської селищної ради та КНП Володимирецька багатопрофільна лікарня в частині невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт. Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35 та зобов`язати Рафалівську селищну раду та КНП Володимирецька багатопрофільна лікарня вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35, у відповідність до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту. Позовні вимоги мотивовані протиправною, на думку позивача, бездіяльністю відповідачів щодо не приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту. Тому, з метою зобов`язання відповідачів вчинити відповідні дії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
У встановлений судом строк відповідачами відзиви не подані.
Позовна заява надійшла до суду 20.06.2023.
Ухвалою суду від 21.06.2023 позов залишений без руху.
Ухвалою від 30.06.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Вараською окружною прокуратурою Рівненської області при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», за результатами проведеного вивчення стану дотримання вимог чинного законодавства щодо забезпечення цивільного захисту на відповідній території, що в умовах воєнного стану є одним із пріоритетних завдань держави, установлено порушення інтересів держави на території смт Рафалівка.
Зокрема, до комунальної власності селищної ради належить протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35.
Згідно акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту зазначений об`єкт обмежено готовий до використання за призначенням, через що не здатний забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров`я людей.
Балансоутримувачем захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття № 64344, є Комунальне некомерційне підприємство «Володимирецька багатопрофільна лікарня» Володимирецької селищної ради (далі - КНП «Володимирецька багатопрофільна лікарня»).
Згідно положень ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України), протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Відповідно до ч. 8 ст. 32 КЦЗ України визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Нормою ч. 7 ст. 32 КЦЗ України врегульовано, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Приписами п. 9 Розділу «Утримання фонду захисних споруд» Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 138 від 10.03.2017 «Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку», передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням, здійснюється їх балансоутримувачами.
Згідно із п. 10 даного розділу Порядку, балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
За змістом п. 11 того ж розділу Порядку визначено, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Відповідно до п. 1 Розділу II «Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд» Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Положеннями п. 7 Розділу II Вимог визначено, що споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.
За змістом підрозділу 2 «Оцінка стану готовності захисних споруд до використання за призначенням» Розділу VI «Організація заходів з утримання, експлуатації та обслуговування захисних споруд» Вимог визначено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.
Оцінка стану готовності захисних споруд здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням.
За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту. Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами.
За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням.
Матеріалами справи стверджується, що 01.05.2023 представниками Рафалівської селищної ради та КНП «Володимирецька багатопрофільна лікарня», як балансоутримувачем, проведено оцінку стану готовності захисної споруди цивільного захисту - споруди цивільного захисту, що розміщене за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35.
За результатами оцінки складено Акт, згідно якого наведене укриття визначено як обмежено готове до використання за призначенням та таке, що підлягає капітальному ремонту, реконструкції та реставрації.
Суд зауважує, що після початку 24.02.2022 повномасштабної військової агресії російської федерації проти України та введення на всій території України воєнного стану, виникли обґрунтовані та реальні підстави для використання укриття безпосередньо за призначенням для захисту цивільного населення.
Однак, як встановлено судом та стверджується доказами, долученими до позовної заяви, як станом на початок збройної агресії проти України, так і станом на час розгляду справи в суді, захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35, перебуває в стані обмеженої готовності до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров`я людей.
Зазначене підтверджується і актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 01.05.2023 - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35, згідно якого дане укриття визначено як обмежено готове до використання за призначенням та таке, що підлягає капітальному ремонту, реконструкції та реставрації.
Крім того, факт продовження бездіяльності щодо приведення в належний стан захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття, підтверджується актом оперативного огляду об`єкта щодо можливості його використання для укриття населення від 04.06.2023.
Згідно інформації Рафалівської селищної ради від 13.06.2023, кошти для проведення робіт по протирадіаційному укриттю № 64344, не виділялись.
Згідно інформації КНПІ «Володимирецька багатопрофільна лікарня» від 15.06.2023, жодних робіт по протирадіаційному укриттю № 64344 не проводились, кошти не виділялись.
Водночас, згідно п. 1.5 Статуту КНП «Володимирецька багатопрофільна лікарня» Володимирецької селищної ради, затвердженого рішенням сесії Володимирецької селищної ради № 133 від 05.02.2021 (далі - Статут), засновником, власником та органом управління майном лікарні, є Володимирецька селищна територіальна громада в особі Володимирецької селищної ради (надалі - Власник).
Згідно з п. 4.1 Статуту, майно лікарні є комунальною власністю й закріплюється за нею на праві оперативного управління. Майно лікарні становлять необоротні та оборотні активи, основні засоби та грошові кошти, а також інші цінності, передані їй власником, вартість яких відображається у самостійному балансі лікарні.
За змістом п. 4.6 Статуту, джерелами формування майна підприємства, є комунальне майно, передане лікарні відповідно до рішення про його створення; кошти державного та місцевого бюджетів (бюджетні кошти) тощо.
За наведеного, у зв`язку з бездіяльністю балансоутримувача в особі КНП «Володимирецька багатопрофільна лікарня» та власника укриття в особі Володимирецької селищної ради щодо приведення у відповідність протирадіаційного укриття № 64344, останнє залишається в стані «Обмежено готове».
Згідно положень ст. 2 Закону України «Про оборону України», оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оборону України», підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об`єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
Однак, як встановлено судом, представниками Рафалівської селищної ради та КНП «Володимирецька багатопрофільна лікарня», не зважаючи на збройну агресію російської федерації проти України та реальну загрозу застосування ядерної зброї відносно території нашої держави, не вжито заходів, спрямованих на приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 64344 у стан, придатний для використання споруди за призначенням для захисту населення.
Відповідно до пунктів 23-29 частини 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, у тому числі:
- організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту;
- визначення за погодженням з місцевими державними адміністраціями потреби фонду захисних споруд цивільного захисту;
- планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення;
- прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб`єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд;
- організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту;
- здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту;
- організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.
Так, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.
Указом Президента України від 19.05.2023 року № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 02.05.2023 № 3057-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні строком на 90 діб до 18.08.2023.
На даний час на території України проходять бойові дії та наносяться ракетні удари по об`єктам промисловості та інфраструктури, а також житловим кварталам.
Наведена обставина є загальновідомою та не потребує доказування.
Таким чином, наразі зберігається реальна загроза для життя мешканців області в цілому.
Згідно зі ст. 7 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожного на справедливі і сприятливі умови праці, включаючи, зокрема, умови роботи, що відповідають вимогам безпеки та гігієни.
Згідно зі ст. 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров`я.
Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідно до ст. 4 КЦЗ України, цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ст. 7 КЦЗ України, цивільний захист здійснюється за
такими основними принципами:
1) гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності;
2) комплексного підходу до вирішення завдань цивільного захисту;
3) пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров`я громадян;
4) максимально можливого, економічно обґрунтованого зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій;
5) централізації управління, єдиноначальності, підпорядкованості, статутної дисципліни Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, аварійно-рятувальних служб;
6) гласності, прозорості, вільного отримання та поширення публічної інформації про стан цивільного захисту, крім обмежень, встановлених законом;
7) добровільності - у разі залучення громадян до здійснення заходів цивільного захисту, пов`язаних з ризиком для їхнього життя і здоров`я;
8) відповідальності посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування за дотримання вимог законодавства з питань цивільного захисту;
9) виправданого ризику та відповідальності керівників сил цивільного захисту за забезпечення безпеки під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 КЦЗ України, громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.
Тобто держава повинна вживати заходів для створення належних умов для захисту життя і здоров`я людей від надзвичайних ситуацій, у тому числі від негативних наслідків ведення бойових дій.
Таким чином, забезпечення захисту населення від надзвичайних ситуацій та негативних наслідків бойових дій шляхом створення умов для перебування громадян у захисних спорудах і надання допомоги постраждалим в умовах воєнного стану беззаперечно становить інтерес держави.
Ураховуючи правову природу захисних споруд, неналежне виконання балансоутримувачем своїх обов`язків щодо утримання захисних споруд слід ототожнювати із незабезпеченням виконання державою функції цивільного захисту населення, яка є пріоритетною в умовах воєнного стану, що призводить до порушення встановлених державою гарантій 8 забезпечення захисту мирного населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей, для збереження їх життя та здоров`я під час військової агресії.
Таким чином, невжиття заходів Рафалівською селищною радою та КНІІ «Володимирецька багатопрофільна лікарня» порушує як інтереси територіальної громади населеного пункту, так і інтерес держави в цілому.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази наявні у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про задоволення даного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки докази про такі судові витрати суду не надано, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Рафалівської селищної ради та Комунального некомерційного підприємства Володимирецька багатопрофільна лікарня Володимирецької селищної ради в частині невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт. Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35.
Зобов`язати Рафалівську селищну раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35, у відповідність до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту.
Зобов`язати Комунальне некомерційне підприємство Володимирецька багатопрофільна лікарня Володимирецької селищної ради вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 64344 площею 60кв. м, розташоване за адресою смт Рафалівка, вул. Петропавлівська, 35, у відповідність до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 03 серпня 2023 року
Учасники справи:
Позивач - Керівник Вараської окружної прокуратури в інтересах держави (м-н Будівельників, буд. 1, м. Вараш, Вараський р-н, Рівненська обл., 34400, ЄДРПОУ/РНОКПП 02910077)
Відповідач - Рафалівська селищна рада (вул. 1 Травня, 12, смт. Рафалівка, Вараський район, Рівненська область, 34371, ЄДРПОУ/РНОКПП 35056612);
Відповідач 2 - Комунальне некомерційне підприємство Володимирецька багатопрофільна лікарня Володимирецької селищної ради (вул. Грушевського, буд. 39, смт. Володимирець, Вараський р-н, Рівненська обл., 34300, код ЄДРПОУ 01999804)
Суддя Т.О. Комшелюк
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2023 |
Оприлюднено | 07.08.2023 |
Номер документу | 112613266 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Т.О. Комшелюк
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні