Рішення
від 04.08.2023 по справі 344/9088/23
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/9088/23

Провадження № 2/344/2306/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2023 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

в складі: головуючої судді: Домбровської Г.В.

при секретаріc/з: Маланія Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі «Позивач») звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області (надалі «Відповідач », «Регіональний центр»), третя особа Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області, в якому просить визнати протиправними дії Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області; зобов`язати Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області здійснити виплату винагороди адвоката Лугового Романа Юрійовича за надання безоплатної вторинної правової допомоги по дорученнях, виданих Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області в розмірі 38 834,89 грн. на банківську картку АТ «Ощадбанк», рахунок: НОМЕР_1 , МФО: 336503 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 .

Позовні вимоги мотивовано тим, що відмова Відповідача у виплаті ОСОБА_1 , як спадкоємцю, винагороди за надання адвокатом Луговим Романом Юрійовичем (який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ) безоплатної вторинної правової допомоги по дорученнях, виданих Регіональним центром, на суму 38 834,89 грн., є незаконною, оскільки не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Позивачем подано заяву про розгляд справи без її участі, в якій вона позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідачем Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, на адресу суду направлено відзив на позов, у якому представник посилається на необґрунтованість позовних вимог, просить відмовити в їх задоволенні.

Зокрема, заперечуючи проти позову, представник Відповідача покликається на те, що після подання адвокатом Луговим Р.Ю. 18 актів про надання безоплатної вторинної правової допомоги 4-ом особам на підставі виданих 11 доручень на загальну суму 38 834,89 грн., Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області було перевірено відповідність цих актів і додатків до них вимогам законодавства та підписано договори про оплату послуг адвоката за надання безоплатної вторинної правової допомоги, які зареєстровано в Управлінні ДКСУ в Івано-Франківській області, яке в подальшому здійснило перерахування зазначеної суми коштів на вказаний в договорах розрахунковий рахунок адвоката Лугового Р.Ю. в АТ «Державний ощадний банк України». Однак, по незалежних від Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області причинах, у зв`язку з закриттям вказаного розрахункового рахунку отримувача, кошти 23.06.2021 року були повернуті на казначейський рахунок, як такі що не підлягають зарахуванню.

Договори про оплату послуг адвоката за надання безоплатної вторинної правової допомоги діють в межах відповідного бюджетного періоду, тобто укладені такі договори між Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області та адвокатом Луговим Р.Ю. діяли тільки до 31.12.2021 року.

Крім того, як зазначено у відзиві, на думку представника Відповідача, права та обов`язки, які виникли після укладення контракту з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області від 30.12.2020р. №29/03-13/21 є нерозривно пов`язані з померлим ОСОБА_2 , а тому право на отримання винагороди за послуги з надання безоплатної вторинної правової допомоги має лише спадкодавець за життя і до складу спадщини воно не входить

Представником Відповідача пордано до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив в задоволенні позову відмовити.

Третю особу Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області про дату та час судового засідання повідомлено належним чином. Письмових пояснень від третьої особи до суду не надходило.

Проаналізувавши пояснення Позивача та представника Відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, Судом встановлено наступне.

Відповідно до умов Контракту №29/03-13/21 від 31.12.2020 року, укладеного Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області та адвокатом ОСОБА_2 , адвокат Луговий О.Ю. зобов`язувався за дорученням центру надавати безоплатну вторинну правову допомогу відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» у межах Калуського району, а також інших адміністративного-територіальних одиниць та населених пунктів у разі розгляду справи судами апеляційної та касаційної інстанції або зміни підсудності кримінального провадження, цивільної, адміністративної, господарської справи чи підслідності кримінального правопорушення, в інших випадках, визначених законодавством, а центр - укласти між сторонами договори про оплату послуг адвоката за надання безоплатної вторинної правової допомоги та договори про відшкодування витрат, пов`язаних з наданням безоплатної вторинної правової допомоги.

Строк дії контракту з 01.01.2021р. до 31.12.2021 р., а в частині оплати послуг та відшкодування витрат до завершення виконання доручень, виданих на підставі контракту, подання звітів, проведення повного розрахунки (оплати) (пункт 3 Контракту).

Згідно пункту 12 Контракту оплата послуг та відшкодування витрат адвоката здійснюється відповідно до Порядку оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надаютьбезоплатну вторинну правову допомогу, та Методики обчислення розміру

винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014р. №465, та укладених між сторонами договорів про оплату послуг адвоката за надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або договір про відшкодування витрат, пов`язаних з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Центр не несе відповідальність за сплату адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням) податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

Адвокат несе відповідальність за достовірність поданої до центру інформації, у тому числі тієї, що міститься в актах, розрахунках та додатках до них, а також доповідних записках, довідках, статистичних даних та інших документах передбаченої звітності, що є підставою для оплати послуг адвоката.

Як підтверджується матеріалами справи, протягом березня-травня 2021 року адвокатом Луговим Р.Ю. до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області подано 18 актів про надання безоплатної вторинної правової допомоги 4-ом особам на підставі виданих 11 доручень на загальну суму 38 834,89 (тридцять вісім тисяч вісімсот тридцять чотири) гривні 89 копійок.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер (Свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 ).

Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області після перевірки відповідності поданих протягом березня-травня 2021 року адвокатом Луговим Р.Ю. актів про надання безоплатної вторинної правової допомоги і додатків до них вимогам законодавства та підписання договорів про оплату послуг адвоката за надання безоплатної вторинної правової допомоги, було зареєстровано вищевказані договори та акти в Управлінні ДКСУ в Івано-Франківській області, яке здійснило перерахування зазначеної суми коштів на вказаний в договорах розрахунковий рахунок адвоката Лугового Р.Ю. номер НОМЕР_4 в АТ «Державний ощадний банк України».

Однак, у зв`язку з закриттям вказаного розрахункового рахунку отримувача, кошти 23.06.2021 року були повернуті на казначейський рахунок, як такі що не підлягають зарахуванню (а.с.45-58).

12 лютого 2022 року приватним нотаріусом Калуського районного нотаріального округу Барабаш Р.С. на ім`я ОСОБА_1 видано Свідоцтво про право на спадщину за законом (спадкова справа №126/2021, зареєстровано в реєстрі за №192) (а.с.10), за змістом якого спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 є його дружина ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається, зокрема:

За здійснення оплати послуг за надання безоплатної вторинної правової допомоги та розміру витрат, пов`язаних з наданням безоплатної вторинної правової допомоги на підставі виданих центром доручень для надання безоплатної вторинної правової допомоги в Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області на підставі листа від 24.01.2022 року за №008/04-11/28, а саме:

оплата послуг за надання безоплатної вторинної правової допомоги в сумі 38 834 гривні 89 копійок.

27.01.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області із заявою про виплату винагороди адвоката ОСОБА_2 за надання ним безоплатної вторинної правової допомоги у розмірі 38 834,89 грн.

Листом №008/01-23/74 від 27.02.2023 року директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області відмовив ОСОБА_1 у виплаті винагороди адвоката ОСОБА_2 в сумі 38 834,89 грн. за надання ним безоплатної правової допомоги.

Підставою відмови Відповідачем зазначено те, що після повернення на казначейський рахунок 23.06.2021 року Головним управлінням Державної казначейської служби в Івано-Франківській області у коштів, як таких, що не підлягають зарахуванню, у зв`язку з закриттям розрахункового рахунку отримувача ОСОБА_2 , необхідним є підписання сторонами нових договорів та актів, однак у зв`язку зі смертю адвоката це зробити неможливо.

Крім того, представник Відповідача у листі про відмову покликається на те, що ОСОБА_1 , як спадкоємець, не може успадкувати права і обов`язки адвоката Лугового Романа Юрійовича, оскільки вони нерозривно пов`язані з особою, а, отже, не може підписати за нього вищевказані договори та акти.

Вважаючи таку відмову Відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним цивільним позовом.

Конституцією України (ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.97 відповідно до Закону № 475/97-ВР від 17.07.97 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається напідставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до вимог статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Згідно зі статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1227 ЦК України передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 23 лютого 2022 року у справі №428/10113/20 (провадження № 61-14299св21):

«Тлумачення статті 1227 ЦК України свідчить, що:

цією нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім`ї спадкодавця на отримання належних йому та неотриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім`ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім`ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім`ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини;

право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім`ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК України) та додаткового юридичного факту смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом,з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім`ї спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227 ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом, зокрема, щодо усунення від спадкування (стаття 1224 ЦК України), прийняття, строків прийняття та оформлення спадщини, врахування цих сум при визначенні розміру обов`язкової частки (стаття 1241 ЦК України), задоволення вимог кредиторів (стаття 1281 ЦК України). Відповідно, при включенні зазначених прав до складу спадщини їх спадкування має відбуватися за правилами, встановленими для спадкування за заповітом або законом;

Так, у спірних правовідносинах відповідне право на суму винагороди адвоката, що увійшла до складу спадщини, підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 12 лютого 2022 року, виданого приватним нотаріусом Калуського районного нотаріального округу Барабаш Р.С.), яке в розумінні ст. 66 Закону України «Про нотаріат» є правовстановлюючим документом, який засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємця.

Суд зазначає, що в даному випадку свідоцтво, яке видано на спадщину, яка складається з неотриманої оплати послуг за надання безоплатної вторинної правової допомоги в розмірі 38 834,89 грн., на час розгляду справи є чинним, сума, що зазначена у свідоцтві сторонами не оспорювалась.

Докази на підтвердження того, що вищевказане свідоцтво про право на спадщину за законом в судовому порядку оскаржувалося будь-ким, в тому числі, Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, чи було скасовано в матеріалах справи відсутні.

За таких обставин, Суд вважає, що у спірних правовідносинах Відповідач незаконно перешкоджає реалізації прав Позивача як спадкоємця на отримання належного їй спадкового майна, яке визначено в свідоцтві про право на спадщину за законом від 12.02.2022 року.

Суд зауважує, що у спірних правовідносинах ОСОБА_1 звернулася до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області в рамках спадкових правовідносин як спадкоємець за законом, якому видано свідоцтво про право на спадщину. Сума відповідного спадкового майна у 38 834,89 грн. (тобто сума неотриманої спадкодавцем винагороди за виконання роботи) Відпводачем не оскаржується.

Відтак, посилання Відповідача на необхідність підписання нових договорів та актів є недоречним, оскільки реалізація спадкоємцями своїх спадкових прав такими обставинами не обумовлюється.

Безпідставним та юридично неспроможним є посилання у відзиві на позов на ту обставину, що право на отримання винагороди за послуги з надання безоплатної вторинної правової допомоги має лише спадкодавець за життя і до складу спадщини воно не входить (з посиланням на п.5 ч.1 статті 1219 ЦК України).

Так, статтею 608 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.

Зобов`язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов`язаним з особою кредитора.

У спірних правовідносинах щодо зобов`язання з виплати суми винагороди адвоката у розмірі 38 834,89 грн. боржником є Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, а ОСОБА_2 у цьому правовідношенні (щодо винагороди) виступав у статусі кредитора.

Отже, підстави для застосування у спірних правовідносинах положень статті 608 ЦК України відсутні.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності Суд дійшов висновку про порушення Відповідачем спадкових прав Позивача, у зв`язку з чим вважає позовні вимоги підставними та обґрунтованими.

Відповідно до ст. 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір слід розподілити у відповідності до статті 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 41 Конституції України, ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 328, 1216, 1217, 1227 ЦК України, керуючись ст.ст. 89, 263-265, 273,354-355 Цивільного процесуального кодексу України, Суд,

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті коштів в сумі 38 834,89 грн.

3. Зобов`язати Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області здійснити виплату винагороди адвоката Лугового Романа Юрійовича за надання безоплатної вторинної правової допомоги по дорученнях, виданих Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області в розмірі 38 834,89 грн., як спадщини, на банківську картку АТ «Ощадбанк», рахунок: НОМЕР_1 , МФО: 336503 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 .

4. Стягнути з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, ЄДРПОУ 38330765, на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 04.08.2023 року.

Суддя Домбровська Г.В.

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення04.08.2023
Оприлюднено07.08.2023
Номер документу112626874
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —344/9088/23

Ухвала від 26.07.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

Рішення від 04.08.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

Ухвала від 29.06.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

Ухвала від 23.05.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні