Рішення
від 02.08.2023 по справі 924/323/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Хмельницький

"02" серпня 2023 р. Справа № 924/323/23

Господарський суд Хмельницької області у складі

судді Крамара С.І., при секретарі судового засідання Загродській М.А., розглянувши матеріали

за позовом Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький

до Приватної фірми "Вайс", м. Хмельницький

про стягнення 12 829,69грн

Представники сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився

В судовому засіданні, відповідно до ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін.

24.03.2023 до суду області надійшла позовна заява Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький до Приватної фірми "Вайс", м. Хмельницький про стягнення 12 829,69грн у зв`язку із неналежним виконанням вимог договору про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів №1884/1301 від 17.08.2007 року.

Ухвалою суду від 29.03.2023 судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/323/23 в порядку розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

16.05.2023 суд ухвалив розгляд справи №924/323/23 здійснювати за правилами загального позовного провадження. Замінив засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та призначив підготовче засідання.

У підготовчому засіданні 12.07.2023 судом постановлено ухвалу, із занесенням до протоколу судового засідання, в якій суд, відповідно до п.3 ч.2 ст.185 ГПК України, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецкомунтранс", м. Київ наполягає на задоволенні позовних вимог. Посилається на невиконання відповідачем зобов`язань за укладеним між ним та Приватною фірмою „Вайс" договору про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів №1884/1301 від 17.08.2007 року.

Відповідач - Приватна фірма „Вайс" м. Хмельницький, в судові засідання не з`явився, повноважного представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Ухвали суду по даній справі надсилались на адресу останнього, вказану в ЄДРЮО, ФОП та ГФ, що підтверджується поштовими повідомленнями.

Пунктом 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Частиною 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, про місцезнаходження останньої.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).

Судом враховується, що згідно статей 42, 46 Господарського процесуального кодексу України участь сторони у судовому засіданні є її правом. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Судом враховано, що розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010р., "Смірнова проти України" від 08.11.2005р., "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006р., "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004р.).

Одночасно, застосовуючи відповідно до ч.1 ст.3 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами, а неявка відповідача не призводить до неможливості вирішення спору по суті.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

17.08.2007 між Хмельницьким міським комунальним підприємством "Спецкомунтранс" (надалі - виконавець) та Приватною фірмою „Вайс" (надалі - споживач) укладено договір про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів №1884/1301 (далі - договір), відповідно до п.1.1 якого виконавець зобов`язується надати послуги з вивезення твердих побутових відходів, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (п.4.2.2 договору).

Розділом 2 сторони встановили обсяги, режим та вартість надання послуг.

Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плату за послуги по вивезенню твердих побутових відходів споживач вносить на розрахунковий рахунок виконавця не пізніше 5 числа наступного за розрахунковим (п. 3.1. договору).

Договір діє з дня підписання та вважається дійсним, якщо однією із сторін не буде заявлено про відмову з поважних причин від цього договору або його перегляд (п. 7.1 договору).

Договір підписано обома сторонами та скріплено їх печатками.

Відповідно до Статуту Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" (нова редакція), затвердженого рішенням Хмельницької міської ради №24 від 25.11.2022 року, предметом діяльності комунального підприємства є: поводження (збирання, перевезення, сортування, утилізація, захоронення) з твердими побутовими відходами; вивезення великогабаритних побутових відходів; вивезення рідких відходів. Окрім того, підприємство здійснює діяльність зокрема з: ремонту та обслуговування контейнерів для збору твердих побутових відходів; обслуговування контейнерних майданчиків.

Згідно Рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.07.2015 року №500 "Про встановлення тарифів на послуги Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" з вивезення побутових відходів" ХКП "Спецкомунтранс" були встановлені тарифи на послуги з вивезення побутових відходів.

22.09.2016 року рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №673 "Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Хмельницькому та втрату чинності рішення виконкому" затверджені норми надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Хмельницькому, відповідно до якого період з 1 листопада 2016 року обсяг надання послуги з вивезення твердих побутових відходів для джерела утворення побутових відходів "Промтоварні заклади торгівлі" був визначений у обсязі 0,600 м3.

Рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №87 від 08.02.2018 року "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького", з метою впорядкування надання мешканцям міста Хмельницького своєчасних, належної якості послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради "Про організацію та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького" від 26.10.2017 №773, керуючись законами України "Про відходи" та "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів за лотом № 1 міське комунальне підприємство "Спецкомунтранс" строком на п`ять років.

Відповідно до рішень Виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 10.05.2018 №364 "Про встановлення тарифів на послуги Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" з вивезення побутових відходів", від 28.07.2019 №270 "Про встановлення тарифів на послуги Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" з вивезення побутових відходів", від 27.05.2021 №498 "Про встановлення тарифів на послуги Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" з поводження з побутовими відходами" були внесенні зміни до тарифів на послуги з вивезення побутових відходів.

22.07.2021 рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №723 "Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади та втрату чинності рішення виконкому" затверджені нові норми надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади, відповідно до якого обсяг надання послуги з поводження з побутовими відходами для джерела утворення побутових відходів "Продуктові магазини, ларьки, кіоски" об`єм становить 0,804м.

19.06.2021 відповідно до рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.05.2021 року №498 "Про встановлення Хмельницькому комунальному підприємству "Спецкомунтранс" тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами", проведена зміна вартості послуги.

Згідно проведених змін, з врахуванням тарифів та норм щодо місячного нарахування для ПФ "Вайс" за період з липня 2021 року заборгованість відповідача становить 12 829,69грн.

В претензіях від 17.05.2021 №1050, від 22.02.2022 №427, від 25.09.2022 №2189, адресованих відповідачу, позивач просив погасити заборгованість за договором №1884/1301 від 17.08.2007 року.

Також матеріали справи містять виставлені рахунки ХКП „Спецкомунтранс" щодо оплати наданих послуг.

З огляду на те, що відповідачем здійснювалась лише часткова оплата послуг наданих за договором про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів №1884/1301 від 17.08.2007 року, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 12 829,69грн заборгованості.

Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.

У відповідності до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 року Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Згідно ч. 1 ст. 173 ГК України Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.08.2007 року між сторонами у справі укладено договір про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів №1884/1301, згідно з положеннями якого позивач взяв на себе зобов`язання з надання послуг відповідачу по вивезенню та знешкодженню побутових відходів, а останній зобов`язався сплачувати за надані послуги згідно затверджених тарифів.

Доказів визнання недійсним, розірвання або припинення дії договору матеріали справи не містять та учасниками справи не надано.

Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

У статті 1 Закону України "Про відходи" зазначено, що побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.

Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів (ч. 4 ст. 17 Закону України "Про відходи").

Статтею 35-1 Закону України "Про відходи" встановлено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил.

Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

До житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (ст. 5 вищевказаного Закону).

В силу ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до п.3.1 розрахунковим періодом є календарний місяць.

Судом враховано, що згідно умов договору, у разі застосування щомісячної системи оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж п`яте число місяця, що настає за розрахунковим.

Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як вбачається із розрахунку заборгованості ПФ „Вайс" за надані послуги по вивезенню та знешкодженню твердих побутових відходів станом на 01.04.2023 року, позивач за період з грудня 2019 року по лютий 2023 року (включно) надавав відповідачу послуги. В зв`язку із частковою оплатою наданих послуг, виникла заборгованість відповідача на загальну суму 12 829,69грн, що підтверджується матеріалами справи.

Доказів сплати вказаної заборгованості матеріали справи не містять, а сторонами не надано.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення 12 829,69грн боргу за надані послуги по вивезенню та знешкодженню твердих побутових відходів заявлені правомірно та є обґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький до Приватної фірми „Вайс", м. Хмельницький про стягнення 12 829,69грн за договором про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів №1884/1301 від 17.08.2007 року належить задовольнити в повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 73, 74, 86, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватної фірми "Вайс" (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, буд. 52/2; код ЄДРПОУ 21312169) на користь Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" (29008, м. Хмельницький, вул. Князя Сятослава Хороброго, 1; код ЄДРПОУ 03356565) 12 829,69грн (дванадцять тисяч вісімсот двадцять дев`ять гривень 69 коп.) основного боргу, 2 684,00грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ „Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 03.08.2023.

Суддя С.І. Крамар

Віддрук. 3 прим.:

1- до справи;

2 - позивачу ХКП "Спецкомунтранс" (29008, м. Хмельницький, вул. Князя Сятослава Хороброго, 1) надісл. реком. з повідом. та на ел. пошту skt_office@ukr.net

3 - відповідачу ПФ "Вайс" (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, буд. 52/2) надісл. реком.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено07.08.2023
Номер документу112634579
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —924/323/23

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 26.07.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 12.07.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 27.06.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 16.05.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 26.04.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 25.04.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 29.03.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні